Postřehy z plánování cesty do USA

Petr Novák

Letenka do USA za 62 Kč… a k tomu poplatky ve výši 8 478 Kč. Galon benzínu levnější o 40 Kč (stačí neposlouchat rady v půjčovně) a noc v hotelu levnější o hrst dolarů (stačí číst dál). Přečtěte si zkušenosti našeho diskutujícího Franty s plánováním cesty do USA.

Postřehy z plánování cesty do USA | © Pixabay.com

  1. Kdy a jak začít plánovat cestu do USA?

    Hned, jak vás to napadne a kdykoli na to máte čas a chuť. Nikdy není dost brzy.

    Základní plán můžete mít hotový a pak jen čekat na vhodnou příležitost. Průběžně si dělejte poznámky co chcete vidět, navštívit a dělat. Otevřete si mapy a zadávejte si tam místa, co vás zajímají. Mně se osvědčily Google Mapy.

    Podle bodů na mapě si pak plánujte trasu. Používejte letecké mapy a Streetview, ať víte, co dalšího je cestou. Kolikrát tak nenarazíte na zajímavá místa, která by vás jinak ani nenapadla. Takhle jsem objevil třeba Tehachapi Loop.

  2. Jak na levné letenky do USA

    Letenky do USA se vyplatí sledovat průběžně už od chvíle, kdy se rozhodnete, že poletíte. A vlastně klidně od chvíle, kdy vás napadne, že někdy poletíte.

    Uděláte si tak +/- představu o pohybu cen během roku. My původně chtěli letěl jen na prodloužený víkend už v prosinci 2016, ale to nevyšlo.

    Díky tomu jsme ale už byli rozjetí a plánování (teď již dvou týdnů na přelomu listopadu a prosince) na 2017 tak bylo v plném proudu. Letenky jsme koupili už v březnu za skvělých 10 500 Kč z Prahy.

    Původně byl v plánu odlet z Berlína za asi 9 600 Kč. Na odlet z Prahy jsem narazil na Pelikánovi, ale neměli tam sobotní odlet (buď pátek nebo až pondělí), tak jsem projížděl ostatní weby a na Expedia.com nabízeli sobotní odlet za $4139 122 Kč .

    Zajímavostí je, že letenka samotná byla za $366 Kč a zbytek byly ty všelijaké poplatky, příplatky a daně v letecké dopravě.

  3. Postřehy z plánování cesty do USA | © Franta

    Zkušenosti s půjčením auta v USA

    U auta je to obdobné jako u letenek. Sledovat, kde se dá, a hned od začátku plánování. Je ale pravda, že se na lepší cenu narazí snadněji a častěji než u letenek.

    My auto objednali 6 dní před odletem, full-size za 9 600 Kč na 16 dní přes Rentalcars. Vyzvednutí i vrácení na letišti v San Franciscu, druhý řidič v ceně (v Kalifornii jsou zdarma až 3 další řidiči).

    Auto jsem měli přes Alamo. Pobočka byla přímo naproti východu z AirTrainu z letiště. Otevřené dvě přepážky a my jako další na řadě, takže žádné čekání ve frontě a hurá na to. Proběhl standardní “bazar” nabídek, vše odmítnuto. Přes Rentalcars máme vše běžně potřebné v ceně.

    Nemáme v plánu žádné parky ani žádný větší off-road, takže nejsou potřeba další připojištění. Při nabídce předplacení paliva jsem se chtěl začít smát, nejen, že by nám nic nevrátili, kdybychom auto odevzdali s plnou, ale varování, že v okolí letiště stojí benzín kolem $5110 Kč za galon, bylo hodně zcestné. Z GasBuddy.com jsem věděl, že je to něco málo přes $366 Kč, takže jsem zůstal v klidu a nad věcí. Po vyřízení formalit jsme vyrazili do garáže.

    Celkem jsme ujeli 2 415 mil, při spotřebě 33,4 MPG, v autě jsme strávili 72:22 (zapnutý klíček), benzín nás stál $207.54 583 Kč.

    Doporučuji již zmíněný Gasbuddy pro vyhledávání benzínek s dobrou cenou v okolí. Nedávno se mi ale ukázalo “The owner of this website (www.gasbuddy.com) has banned the country or region your IP address is in (CZ) from accessing this website.”

    Tak je možné, že se podíváte až ve Státech.

  4. Jak na parkování v USA

    Parkovat se dá všude, kde to není zakázané. :-)

    Takže koukat po značkách a po tom, zda to není součást něčího pozemku. Ty značky je třeba si opravdu hlídat, protože i úseky s 2hodinovým parkingem můžou mít různá omezení, na dny v týdnu, na určitý daný časový úsek, někde mají čas vyhrazený na street clearing (úklid).

    Není to jako u nás, že vás při úklidu objedou. V USA se dodržování zákonů opravdu vyžaduje, takže vás odtáhnou a pak zkasírují. Možnost ukecání postihu, jako u nás, je minimální.

    Také pozor na barevné okraje/obrubníky:

    • Červená – v žádném případě neparkovat ani nezastavovat
    • Modrá – jen pro invalidy
    • Zelená – parkování je časově omezeno (vyznačeno na značce, někdy i přímo na obrubníku)
    • Bílá – pouze na zastavení pro vyložení a naložení nákladu nebo pasažérů
    • Žlutá – opět pouze pro vyložení a naložení ale s vyznačenou max. dobou, většinou určeno pro zásobování.

    Barva obrubníku většinou jen doplňuje značku, takže stačí koukat, kde co lítá, tedy stojí.

  5. Jak rezervovat ubytování v USA

    Nebuďte líní a koukněte na více vyhledávačů, pořádně si přečtěte, co cena obsahuje a co ne. Někde mají uvedeny základní ceny bez místních poplatků a daní, na které vás ale upozorní v poznámce (např. Booking, Expedia), jinde je mají uvedené se vším všudy (Agoda).

    U námi vybraného motelu byla Agoda oproti Bookingu levnější o 40 Kč na den (po započítání všech poplatků), ale nabízela onen pokoj se snídaní, zatímco Booking bez. Úspora 160 korun za 4 dny je zanedbatelná, ale snídaně to vyhrála. :-)

    Cenu může ovlivnit i to, jak moc máte pevný termín cesty. Některé hotely nabízí nižší cenu, která je ale vyvážena nemožností storna, ani změnou termínu. Pokud je jisté, že termín měnit nebudete, můžete tak ušetřit. Pokud ale chcete mít možnost případné změny na poslední chvíli, zvolte vyšší cenu s možností storna/změny.

    Koukněte i přímo stránky daného hotelu. Když nic jiného, tak tam třeba najdete aktuální informace. Ale můžete mít kliku a hotelová cena bude nižší než ta na vyhledávačích.

    Při výběru ubytování si také hlídejte americké svátky, zatímco při plánování cesty je cena příznivá, tak v čase objednání může být jiná, většinou samozřejmě vyšší. Náš případ a Den díkuvzdání, který byl ve čtvrtek 23. listopadu a my dorazili v sobotu 25.

    Při plánování byla cena 1 850 Kč za noc, když jsem se začátkem listopadu dokopal k rezervaci, tak ze dne na den stoupla na 2 300 Kč. Tak jsem projel weby a všude to samé, až potom mě napadlo to s Thanksgivingem. No smůla.

    Cena samozřejmě stoupá i menším počtem volných pokojů. Ještě cvičně kouknu na stránky motelu a ejhle, noc za $751 657 Kč , když se registruji tak $711 568 Kč bez možnosti storna, se stornem $841 855 Kč$801 767 Kč. Takže děkujeme Choicehotels za ušetřenou hrst dolarů.

    Projet recenze na Yelp, Bookingu nebo třeba Tripadvisoru, je asi samozřejmost.

  6. Jak se stravovat v USA

    Cestou jsme se samozřejmě i jedli. Kromě standardních fastfoodů Subway, Taco Bell (nový bráchův favorit) a nově objevených Farmer Boys musím doporučit i několik burgráren a restaurací:

    • DJ’s Bistro v Concordu, kde to byl tentokrát řízek s bramborovým salátem, lahvový Rebel pro mě a točená Plzeň pro bráchu.
    • John’s Char-Burger, 2617 Old First St, Livermore, moc pěkné místo s atmosférou starých časů.
    • Primo Burgers, California 14, Mojave a Alondra‘s Hot Wings, 616 Whittier Blvd, Montebello. Tam jsme si u BBQ Honey Wings mlaskali, až jsme měli omáčku i za ušima.

    A jedna specialitka, nejstarší funkční a celkově třetí McDonald’s na světě, najdete ho na 10207 Lakewood Blvd v Downey. Je to sice “jen” Mekáč, ale má to docela atmosféru.

Autorem článku je Franta, legenda diskuzí na Chci do Ameriky. :-)

Diskuze k článku (8)

Doporučuji ještě dva malé detaily. Při plánování návštěvy míst jsem absolutně zapomněl na jednu ne-zcela důležitou věc, ale která může ušetřit desítky dolarů a minut nervů. Při návštěvě jakéhokoliv místa, se zároveň podívejte na nějaké bližší parkoviště (třeba v LA Venice beach, pokud zajedete přímo k ní tak tam po nás chtěli skoro 8$/hodinu, kdežto o ulici vedle chtěli 2$/hodinu – američani jsou strašně líný stvoření a nikdo nepočítá, že by se něco takového mohlo přihodit).

K ubytování – já plánoval především Motel 6. Byli jsme s ním i nakonec dost spokojení, ale dá se udělat i vychytávka, že se zaregistrujete a po nějaké době a po nějakých rezervacích vám přijde slevový voucher (platí na jakoukoliv další rezervaci). Nám ho dali ve výši 8% z rezervace, což za celou dovču můžete také ušetřit skoro 100$ popřípadě můžete googlit a najít nějaký kód (to se mi osvědčilo v dalších řetězcích). Dále je taky důležité si uvědomit trasu jízdy, protože v odlehlejších částech cesty nejsou motely tak časté a je tam větší pravděpodobnost vyšší ceny a méně míst k přespání (např. v Page u Antelope jsem bral poslední pokoj za 150$/noc a byl jsem rád, že vůbec něco máme :) ).

Odpovědět

Dobrý den chtěl jsem se zeptat jestly má vliv insolvence na pracovní vízum týkalo by se to určitou sezonu mám vše domluvene s bratrem který ta má firmu a je občanem USA prosím co vše ověřujou?
Finančně bych byl založený.
Děkuji..

Odpovědět

Dobrý den chtěl jsem se zeptat jestly má vliv insolvence na pracovní vízum týkalo by se to určitou sezonu mám vše domluvene s bratrem který ta má firmu a je občanem USA prosím co vše ověřujou?
Finančně bych byl založený.
Děkuji..

Odpovědět

@Pavla:
Pavle nebo Pavlo, či co to vlastně jsi :) To tvoje tvrdé “jestly” mě nepřestává udivovat :(
V jakém oboru tam má bratr firmu? Na jakou práci bys tam chtěl získat pracovní povolení?
Kromě zvláštního příběhu a ještě divnější češtiny mi přijde divné, že jsi v insolvenci, ale finančně bys byl zajištěný.
Kamarád, když byl v insolvenci, tak byl rád, že mu zůstala střecha nad hlavou a měl co jíst…většinou.

Odpovědět

Lukáš@ Brácha si otevřel restaurací, dělal bych mu tam kuchaře
A finančně by mě zajistil před cestou tam

Odpovědět

Jednou Pavel, jednouPavla
Když to tak čtu, tak tvé šance vidím minimálně.
Na druhou stranu, pokud chce bratr otevřít českou restauraci a ty jsi opravdu dobrý kuchař, tak by tam šance být mohla.
Ty si to tu pořádně pročti, o práci v USA je tady toho napsáno dost. Bratr ať si na úřadech zjistí, co vše musí a potřebuje, aby mohl zaměstnat cizince.

Odpovědět

@Pavel: Že tě tam brácha chce a dá ti práci není důvod udělení pracovního víza. Kuchařům se pracovní vízum obvykle neuděluje.
Nevím, jestli je nějaká šance přesvědčit úřady, že když jde o českou restauraci, tak nutně potřebuje Čecha. Můžete to zkusit, ale moc bych na to nespoléhal. Kdyby imigrační skákalo na takové finty, už by tam měli nastěhovanou celou Jižní Ameriku.

Odpovědět

@Franta: Ahoj Franto!
Hezké čtení. :) K parkování – v NY jsem platil pokutu za přešvihnutí parkování (2h) 80 USD. Parkovací dům stojí cca 40 USD a když někdo zůstal v autě (třeba nechtěl na Empire SB, tak jsme parkovsli u hydrantu, kde bylo volno. Četníci nás ignorovali, jednou mi řekl, ať aspoň popojedu, tak jsem objel blok a bylo. :)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.