Limonády z Ameriky: AriZona, Snapple a malinová Coca Cola

Petr Novák

V roce 2022 v Americe existovalo kolem 2 450 firem zabývajících se výrobou limonád, džusů a dalších nápojů. Celých 90 % trhu ale ovládaly jen tři firmy – Coca-Cola, Pepsi a Dr. Pepper Snapple Group. Přesto se v USA prodává řada limonád a nápojů, které stojí minimálně za vyzkoušení.

Limonády z Ameriky: AriZona, Snapple a malinová Coca Cola | © Mike Mozart / Flickr.com, © Unsplash.com

 1. Obsah článku
  1. Ovocné džusy a čaje Snapple
  2. Ledové čaje AriZona
  3. Džusy Hawaiian Sun
  4. Welch’s Grape Juice
  5. MiO Liquid
  6. Třešňový Dr. Pepper
  7. Malinová Coca Cola
  8. Ananasová Fanta

  Ovocné džusy a čaje Snapple

  Jestli mi nějaký americký nápoj chybí u nás, je to Snapple. Ovocné šťávy a ledové čaje se vyrábí v texaském městě Plano již od roku 1972. Snapple se stáčel do skleněných lahví o objemu 532 ml, pod jejichž kovovým víčkem se vždy skrývala nějaká zajímavost.

  Třeba že malá kapsa u jeansů sloužila k uschování kapesních hodinek, nebo že 90 % veškerého česneku zkonzumovaného v Americe se vypěstuje ve městě Gilroy v Kalifornii. Celkem jich je přes tisíc.

  V roce 2021 skleněné lahve nahradil recyklovaný plast, a kouzlo Snapple bylo pryč. Prodávaných příchutí je dost přes 20, doporučuji vyzkoušet kombinaci jahoda/kiwi a klasický citrón, dále se prodává třeba mango, vodní meloun, třešeň nebo malina. Snapple se vyrábí bez umělých barviv a aromat.

 2. Limonády z Ameriky: AriZona, Snapple a malinová Coca Cola | © Cissurz / Flickr.com

  Ledové čaje AriZona

  Arizona Beverage Company je výrobce ledových čajů a ovocných džusů, poznávacím znamením je pestrobarevná plechovka o objemu 680 ml s doporučenou maloobchodní cenou $0.9923,46 Kč. Ledové čaje a džusy Arizona obsahují poměrně vysoký obsah cukru, jedná se de facto o energetický nápoj.

  Firma AriZona byla založena ještě pod názvem Ferolito, Vultaggio & Sons v roce 1971 v newyorském Woodbury. Ledové čaje a džusy tak nepochází ze státu Arizona, jak by se mohlo zdát.

  Prodávaných příchutí Arizony je několik desítek. Vedle klasických citrónových, broskvových nebo malinových se vyrábí exotické granátové jablko, hroznové víno, brusinka, máta nebo mango.

 3. Džusy Hawaiian Sun

  Hawaiian Sun jen značka tropických džusů vyráběných v Honolulu na Havaji, její historie sahá do roku 1952. A to už je nějaký pátek.

  Džusy a šťávy Hawaiian Sun se prodávají v 340ml plechovkách, doporučuji ochutnat nektar z jahod a guavy. V prodeji jsou také další exotické příchuti jako zelený čaj s liči, přírodní citrónovo-ananasový ledový čaj nebo marakujový ledový čaj.

 4. Welch’s Grape Juice

  Welch’s je značka známých džusů z hroznového vína, jejíž historie sahá do roku 1869. Dnes společnost vyrábí džusy, koncentráty nebo džemy, prim hraje ve většině případů bílé a červené hroznové víno.

  Za vyzkoušení stojí 100% hroznový džus prodávaný v plastových lahvích a plechovkách. Plusové body získávají džusy Welch’s za absenci jakýchkoliv přidaných barviv, aromat či sladidel.

 5. Barq’s Root Beer/A&W Root Beer

  Root beer není pivo v chmelovém slova smyslu, ačkoliv se občas jako kořenové pivo překládá. Root beer je limonáda, jejíž hlavní složkou je kořen severoamerického stromu kašťa. Většina výrobc dnes používá výtažky doplněné o extrakty z vanilky, libavky, lékořice a dalších rostlin. Někomu tak chuť root beeru může připomínat kapky proti kašli.

  V USA má root beer dlouhou tradici jako třeba naše Kofola. Prodává se v plechovkách, lahvích a natočit si ho můžete v některých fastfoodových restaurací z postmixu.

  Nejčastěji se setkáte se dvěma značkami kořenového piva. Barq’s Root Beer spatřil poprvé světlo světa v roce 1898. Stál za ním Edward Barq původem z New Orleans v Louisianě, dnes ho vyrábí Coca-Cola. Konkurenční A&W Root Beer prvně vyrobil v roce 1919 Roy W. Allen v kalifornském městě Lodi, recept na nápoj údajně koupil od jednoho lékárníka. V současné době root beer vyrábí Dr Pepper Snapple Group.

 6. Limonády z Ameriky: AriZona, Snapple a malinová Coca Cola | © Mike Mozart / Flickr.com

  MiO Liquid

  MiO Liquid není tak úplně limonáda, jako spíše kapesní ochucovadlo vody. Výrobce používá fancy označení water enhancer. Z krabičky jen o málo větší než od bonbonů Tic Tac stačí nakapat do sklenice pár kapek, a limonáda je na světě. Z jednoho balení o objemu 48 ml lze vyrobit až 5,5 litrů limonády.

  Kapesní ochucovadlo vody MiO Liquid skupina The Kraft Heinz Company na trh uvedla v roce 2011. Je to ideální doplněk na cesty pro všechny, kteří se nespokojí s obyčejnou vodou. Jediná škoda, že MiO Liquid obsahuje větší než dostatečné množství umělých barviv a sladidel.

  MiO Liquid se prodává například v příchutích Black Cherry, Strawberry Watermelon, Fruit Punch, Orange Tangerine nebo Lemon Lime.

 7. Limonády z Ameriky: AriZona, Snapple a malinová Coca Cola | © Tony Webster / Flickr.com

  Třešňový Dr. Pepper

  Klasická limonáda Dr. Pepper je běžně po světě dostupná, byť se nejedná o neprodávanější limonádu na pultu. Spojené státy jsou jiný kraj s jiným množstvím spotřebitelů lačnících po sladké vodě, a tak se tam vyrábí v několika alternativních příchutích.

  V USA se prodává například třešňový Dr. Pepper nebo třešňově-vanilkový Dr. Pepper. Mezi léty 2007 a 2008 byla krátce dostupná poměrně divoká varianta čokoládovo-třešňového Dr. Peppera bez cukru.

  Candylife v Česku prodává třešňově-vanilkového Dr. Peppera.

 8. Malinová Coca Cola

  Malinovou colu můžete ochutnat v obřím obchodě Coca Cola v Las Vegas. Prodává se výhradně z dotykového automatu (stojí za ním Ferrari) jako Coca-Cola Freestyle a kromě Vegas je dostupná ve vybraných restauracích napříč USA.

  Zajímavé je, že příchuť se do malinové Coca Coly míchá až dodatečně. Zkusit můžete ještě vanilkovou, limetkovou, pomerančovou, třešňovou nebo třešňovo-vanilkovou variantu. Všechny jsou k dispozici také ve verzi bez cukru.

 9. Ananasová Fanta

  Limonády Fanta patří do stáje Coca Coly a ve Spojených státech se těší velké popularitě. V prodeji je tak široká škála příchutí. Z těch nejzajímavějších se nabízí ananas, hroznové víno, grapefruit, černý rybíz, banán nebo piňa colada.

  Ananasová Fanta je k dostání v Candylife.

Diskuze k článku (4)

AriZony mají u nás v Tescu, asi 3, nebo 4 příchutě.

Odpovědět

Dr.Pepper je nejlepsi colovy napoj na svete!!

Odpovědět

DR. PEPPER RULEZ !!! A TAKÉ JE VÝBORNÁ MOUNTAIN DEW.

Odpovědět

Root beer mají v Makru, hledej Tribe Root Beer

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA