9 amerických nápojů, které v Česku běžně nekoupíte

V roce 2010 v Americe existovalo přes 1 200 firem zabývajících se výrobou limonád, džusů a dalších nápojů. Celých 90 % trhu ale ovládaly jen tři firmy – Coca-Cola, Pepsi a Dr. Pepper Snapple Group. Přesto se v USA prodává řada limonád a nápojů, které stojí minimálně za vyzkoušení. Jen s jejich nákupem to bude obtížnější, v Česku se oficiálně neprodávají…

Snapple | © theimpulsivebuy

Ovocné džusy a čaje Snapple

Jestli mi nějaký americký nápoj chybí u nás v Česku, je to Snapple. Ovocné šťávy a ledové čaje se vyrábí v texaském městě Plano již od roku 1972. Snapple se klasicky stačí do skleněných lahví o objemu 532 ml.

Prodávaných příchutí je dost přes 20, doporučuji vyzkoušet kombinaci jahoda/kiwi a klasický citrón, dále se prodává třeba malina, jablko, zelený čaj nebo banán. Snapple se vyrábí bez umělých barviv a aromat.

Snapple je také známý svými kovovými uzávěry, pod každým z nich se skrývá jedna zajímavost. Celkem jich je přes tisíc, obvykle se týkají Spojených států amerických. Třeba že 90 % veškerého česneku zkonzumovaného v Americe se vypěstuje ve městě Gilroy v Kalifornii.

Ledové čaje AriZona

Arizona Beverage Company je výrobce ledových čajů a ovocných džusů, poznávacím znamením je pestrobarevná plechovka o objemu 680 ml prodávaná zhruba za dolar. Ledové čaje a džusy Arizona obsahují poměrně vysoký obsah cukru, jedná se de facto o energetický nápoj.

Firma AriZona byla založena ještě pod názvem Ferolito, Vultaggio & Sons v roce 1971 v newyorském Woodbury. Ledové čaje a džusy tak nepochází ze státu Arizona, jak by se mohlo zdát.

Prodávaných příchutí Arizony je několik desítek – od klasických citrónových, broskvových nebo malinových až po exotické granátové jablko, hroznové víno, brusinky, mátu nebo mango.

Džusy Hawaiian Sun

Hawaiian Sun jen značka tropických džusů vyráběných v Honolulu na Havaji. Historie značky sahá až do roku 1952, a to už je nějaký pátek.

Džusy a šťávy Hawaiian Sun se prodávají v 340ml plechovkách, dáte-li na doporučení, ochutnejte nektar z jahod a guavy. V prodeji jsou také další exotické příchuti – třeba zelený čaj s liči, přírodní citrónovo-ananasový ledový čaj nebo marakujový ledový čaj.

Welch’s Grape Juice

Welch’s je značka známých džusů z hroznového vína, jejíž historie sahá až do roku 1869. Dnes společnost vyrábí také další džusy, koncentráty nebo džemy. Prim hraje ve většině případů bílé a červené hroznové víno.

Za vyzkoušení stojí 100% hroznový džus prodávaný v plastových lahvích a plechovkách. Plusové body získávají džusy Welch’s za absenci jakýchkoliv přidaných barviv, aromat či sladidel.

Barq’s Root Beer/A&W Root Beer

Root beer není pivo v českém slova smyslu, ačkoliv se občas jako kořenové pivo překládá. Root beer je limonáda, jejíž hlavní složkou je kořen rostliny kašťa, což je typický severoamerický strom. Pravda, dnes se používají umělé výtažky doplněné o extrakty z vanilky, libavky, lékořice a dalších rostlin. Někomu tak chuť root beeru může připomínat kapky proti kašli.

V USA má root beer dlouhou tradici jako třeba náš Top & Topic. Prodává se v plechovkách, lahvích a natočit si ho můžete v některých fastfoodových restaurací z postmixu.

Nejčastěji se setkáte se dvěma značkami kořenového piva – Barq’s Root Beer spatřil poprvé světlo světa v roce 1898. Stál za ním Edward Barq původem z New Orleans v Louisianě, dnes ho vyrábí Coca-Cola. Konkurenční A&W Root Beer prvně vyrobil v roce 1919 Roy W. Allen v kalifornském městě Lodi. Recept na nápoj údajně koupil od jednoho lékárníka. Dnes root beer vyrábí Dr Pepper Snapple Group.

MiO Liquid

MiO Liquid není tak úplně limonáda, ale spíše kapesní ochucovadlo vody, anglicky přesněji water enhancer. Z krabičky jen o málo větší, než je ta od bonbonů Tic Tac, stačí nakapat do skleničky vody pár kapek a limonáda je na světě. V podstatě se jedná o variantu na v Česku populární ovocné sirupy, rozdíl je jen v síle koncentrátu. Z jednoho balení o objemu 48 ml je možné vyrobit až 5,5 litrů limonády.

Kapesní ochucovadlo vody MiO Liquid je relativní novinkou, skupina Kraft Foods ho na trh uvedla teprve v roce 2011. Je to ideální doplněk na cesty pro všechny, kteří se nespokojí s obyčejnou vodou. Jediná škoda, že MiO Liquid obsahuje větší než dostatečné množství umělých barviv a sladidel.

Na trhu jsou krom dalších tyto příchuti MiO Liquid: borůvka, brusinka s malinou, broskev, mandarinka s pomerančem, mango s broskví nebo açaí.

Třešňový Dr. Pepper

Ovocná limonáda Dr. Pepper se u nás dá koupit, pravda, asi ne všude. V Americe je ale populární, a tak se vyrábí v několika alternativních příchutích. V prodeji je doposud třešňový Dr. Pepper a třešňovo-vanilkový Dr. Pepper. Mezi léty 2007 a 2008 byla krátce dostupná poměrně divoká varianta čokoládovo-třešňového Dr. Peppera bez cukru.

Candylife v Česku prodává třešňovo-vanilkového Dr. Peppera.

Malinová Coca Cola

Malinovou colu můžete ochutnat v obřím obchodě Coca ColaLas Vegas. Prodává se výhradně z dotykového automatu (stojí za ním Ferrari) jako Coca-Cola Freestyle a kromě Vegas je ještě dostupná ve vybraných restauracích napříč USA.

Zajímavé je, že chuť se do Coca Coly míchá individuálně, zkusit můžete kromě malinové ještě vanilkovou, limetkovou, pomerančovou, třešňovou nebo třešňovo-vanilkovou variantu. Všechny jsou k dispozici také ve verzi bez cukru.

Ananasová Fanta

Limonády Fanta patří do stáje Coca Coly a ve Spojených státech se těší velké popularitě, v prodeji je tak široká škála příchutí. Z těch nejzajímavějších se nabízí ananas, hroznové víno, grapefruit, černý rybíz, banán nebo piňa colada.

Ananasová Fanta je k dostání v Candylife.

Petr Novák

Diskuze k článku (5 komentářů)

AriZony mají u nás v Tescu, asi 3, nebo 4 příchutě.

Odpovědět

Dr.Pepper je nejlepsi colovy napoj na svete!!

Odpovědět

DR. PEPPER RULEZ !!! A TAKÉ JE VÝBORNÁ MOUNTAIN DEW.

Odpovědět

Vetsinu jsem dneska nasel na http://www.zvykacky-shop.cz. Hledal jsem root beer protoze mi zachutnal cesky ekvivalent TRIBE root beer a chci vyzkouset orginal. Mam objednano. Uvidim jestli neco prijde. :)

Odpovědět

Root beer mají v Makru, hledej Tribe Root Beer

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.