One World Trade Center: Nejvyšší mrakodrap v New Yorku, nejdražší na světě

1 World Trade Center, One World Trade Center, One WTC, 1 WTC, Freedom Tower, Věž svobody… přezdívek má spoustu. Budova stojící na místě dvojčat zbořených během teroristických útoků z 11. září 2001 si pozornost zaslouží.

S 541,32 metry jde nejen o nejvyšší budovu v New Yorku, ale rovněž na západní polokouli. Zájemci v ní mohou navštívit vyhlídkovou plošinu umístěnou v 382 metrech nebo nedaleký památník a muzeum 11. září.

One World Trade Center je největší mrakodrap v New Yorku | © IcoNYCa

Jak rostlo One World Trade Center

One World Trade Center leží v newyorské čtvrti Lower Manhattan na místě známém jako Ground Zero. Stavba mrakodrapu byla zahájena výkopovými pracemi 27. dubna 2006.

18. prosince téhož roku proběhl v nedaleké čtvrti Battery Park City ceremoniál, v rámci kterého mohla veřejnost podepsat 9,1 metrů ocelový sloup tvořící kostru budovy. K jeho upevnění a zalití betonem došlo hned následující den.

Nejvyšší budovou v New Yorku se One World Trade Center stalo v pondělí 30. dubna 2012, kdy překonalo Empire State Building.

Poslední instalovanou součástí byla anténa ukotvená na střechu dne 10. května 2013. S ní budova dosáhla finálních 541,3 metrů. Slavnostní otevření proběhlo v pondělí 3. listopadu 2014.

1 WTC slouží primárně jako kancelářská budova, mezi nájemníky patří třeba vydavatelství Condé Nast, redakce časopisu GQ, společnost Servcorp pronajímající kanceláře nebo poradenská firma BMB Group.

Za architektonickým návrhem mrakodrapu stojí David Childs a v Polsku narozený Daniel Libeskind.

Věž svobody je vysoká přesně 1 776 stop | © Anthony Quintano

Zajímavosti o One World Trade Center

Výška One World Trade Center 1 776 stop odkazuje na rok přijetí Deklarace nezávislosti.

Náklady na výstavbu mrakodrapu přesáhly astronomických 3,9 miliard dolarů. Ve své době tak šlo o nejdražší budovu na světě. Vysoký podíl na nich mají opatření chránící stavbu před případnými teroristickými útoky, především betonové základy sahající do 56 metrů. Všechny stěny, schodiště a výtahy jsou vyztuženy pevným železobetonem, mrakodrap tak má odolat nárazu letadla.

Celková rozloha podlah OneWorld Trade Center přesahuje 325 tisíc metrů čtverečních. Pro srovnání: To jsou zhruba tři čtvrtiny rozlohy Vatikánu. Za dob původního obchodního centra měla budova dokonce vlastní ZIP kód (směrovací číslo) 10048.

Za zmínku stojí také pětice výtahů, dle některých zdrojů nejrychlejších v celé Severní Americe. Z přízemí do 102. patra vyjedou za necelých 60 sekund, nejvyšší dosažená rychlost lehce překračuje 37 km/h. To je víc jak 10 metrů za sekundu.

Vyhlídková plošina ve One World Trade Center | © Kai Brinker

Vstupenky, otevírací doba a další tipy pro návštěvníky

Komplex se nachází na adrese 285 Fulton Street, metrem k němu zvládne dojet každý. Stačí si přečíst průvodce newyorským metrem. Z červených linek 2 a 3 stačí vystoupit na Park Place, z modrých linek A, C, nebo E na Chambers Street – World Trade Center a ze žlutých N a R na Cortlandt Street.

Zájemci si mohou zaplatit vstup na vyhlídkovou plošinu One World Observatory ve 100. – 102. patře ve 382 metrech. Mrakodrap One World Trade Center je otevřený denně od 9:00 do půlnoci.

Základní atrakcí je hlavní vyhlídka (Main Observatory) ve 100. patře umožňující výhled na New York v rozsahu 360 °. Její součástí je honosně znějící Sky Portal tvořený 14 HD obrazovkami umístěnými pod nohami návštěvníků, na kterých jsou zobrazovány živé záběry z ulice. Instalace tak budí dojem, že boty návštěvníků od rušné ulice dělí jen vrstva skla.

Při návštěvě mrakodrapu je zážitkem už jízda výtahem. Trvá méně než 60 sekund, v průběhu kterých je na zdech výtahu z LED diod promítnut vývoj newyorského panorama od 16. století po současnost.

Vstupenky do One World Trade Center jsou poměrně drahé, ale to je vlastně celý New York. Doporučuji je kupovat přes internet a v předstihu, oproti níže uvedeným cenám ušetříte 6 dolarů.

Za 42 dolarů si můžete koupit také vstupenku do One World Trade Center kombinovanou s 24hodinovou jízdenkou na trajekt.

  • Standard Admission je nejlevnější vstupné na předem daný čas. Vybírat můžete ve čtvrthodinových intervalech od 9:00 do 23:15.
  • Za Priority Admission si připlatíte 22 dolarů. Také si musíte vybrat čas návštěvy předem, ale můžete předběhnout dlouhou frontu čekajících.
  • Flex Admission nabízené ve variantách Night, Day, Weekday a Weekend jsou nejdražší typy vstupného. Umožňují přijít bez předchozí rezervace času, držitelé vstupenky navíc mohou přeskočit frontu. Night Flex platí až od 20:30, proto je levnější.

Ceny vstupenek do One World Trade Center:

Typ vstupnéhoDospělý
13 – 64 let
Senior
od 65 let
Dítě
6 – 12 let
Standard Admission34 $ (862 Kč)32 $ (811 Kč)28 $ (709 Kč)
Priority Admissionpro všechny 56 $ (1 419 Kč)
Sunset Flexpro všechny 61 $ (1 546 Kč)
Day Flexpro všechny 67 $ (1 698 Kč)
Weekday Flexpro všechny 87 $ (2 204 Kč)
Weekend Flexpro všechny 92 $ (2 331 Kč)
Rodinné vstupnépro 4 lidi 115 $ (2 914 Kč)

Doporučuji koupit standardní vstupenku na čas těsně před západem slunce. Uvidíte tak New York jak ve dne, tak při umělém osvětlení. Vstupenky kupujte skutečně s dostatečným předstihem, denní návštěvnost má překročit 10 000 lidí.

Součástí prohlídky jsou ještě expozice Voices, See Forever Theater a City Pulse. Voices vypráví příběhy lidí, kteří stojí za stavbou One World Trade Center. See Forever Theater je dvouminutová videoprezentace kombinující záběry New Yorku z ptačího pohledu s časosběrným videem a abstraktní grafikou. Za City Pulse se skrývá kruh tvořený 12 HD obrazovkami s dodatečnými informacemi o budovách viditelných z vyhlídkové plošiny. Obraz se ovládá gesty.

V 101. patře sídlí ještě luxusní restaurace ONE DINE s nezapomenutelným výhledem na okolí. Rezervace jsou povinností, počítejte s útratou kolem 150 dolarů na osobu.

Výhled z One World Trade Center | © Kai Brinker

Petr Novák

Diskuze k článku (13 komentářů)

Nevíte, kdy je lepší jít na vyhlídku? Jestli ve dne, nebo po západu slunce?

Odpovědět

@Josh:

Ve článku je to zmíněno

Odpovědět
J

Byla jsem teď v březnu 2016
Už samotná cesta výtahem jak nahoru, tak dolu je zážitkem ☺
To nebudu prozrazovat
Pohled na NY z výšky he fascinujicí Já měla prohlídku od 18.00, chtěla jsem vidět západ slunce, což se povedlo. Ačkoliv jsem byla v domění, že se nahoře mohu zdržet maximálně hodinu, byla jsem tam nakonec hodiny 4 ,az do 22.00, kdy se to celé zavírá. Nikdo mě dolu nehonil. Vidět v dálce noční a stovkami reklam ozářený Times Square a nekonečné šnůry světel aut na ave. , to bylo rovněž fantastické. Tudiž mohu doporučit návštěvníkum stejný čas návštěvy, kterou jsem absolvovala já.
Přeji všem hodně vlastních zážitků.
PS. návštěva této lokality byla pro mne nostalgií. Před 21 lety jsen zde o pár metrů dál byla na střeše ve 110 patře na “dvojčatech”

Odpovědět
Avatar uživatele

Kamarád Radek mne informoval o možnosti získání slevy 20 % na vstup do One World Observatory. Stačí během nákupu vstupenky přes internet zadat slevový kód C21OWO, použít kupón je možné pouze od pondělí do pátku. Plánujete-li koupi vstupenky až na místě, slevový kupón získáte nákup v obchodním domě Century21.

Odpovědět

Ahoj, pojedu do NYC teď v půli listopadu. Předpokládám západ slunce kolem 16.30. Spíš mě ale zajímá, jestli pouští opravdu v uvedenou dobu, nebo se ještě čeká fronta. Před cca 5ti lety jsem šla jen na památník a stejně jsem takto vyčkávala ve frontě. Děkuji za případné odpovědi.

Odpovědět

@Bára: Ahoj Báro, když máš vstupenku na přesný čas, tak nemusíš čekat ve frontě. Doraž s 15minutovým předstihem, předběhni frontu a užij si to. :-)

Odpovědět

@Petr Novák: super, díky za rychlou odpověď.

Odpovědět

Tady NewYorkPass neplatí?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Vašek: Bohužel. New York Pass v One World Trade center neplatí.

Odpovědět

Dobrý večer, měl bych dotaz ohledně vstupenek. Zarezervoval jsem si dvě vstupenky na září ale obě jsou na moje jméno. Pustí tedy dceru také když nikde její jméno nebylo možné uvést? Jinak ten slevový kód uvedený výše stále platí, děkuji za tuto informaci. Jinak mám rezervaci na 18:30 a západ slunce by měl být 19:20 tak snad nás nevyženou před ním. Děkuji Jirka

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jirka: Zdravím Jirko, dceru také pustí, když půjdete na prohlídku společně. A nevyženou vás. :-)

Odpovědět

Zdravím. V půlce kvetna budem s manželem v NYC a určitě máme v plánu prohlídku OWTC. Četla jsem ze je dobre tam jít před západem a počkat si na tmu. Smeteme dvě mouchy jednou ranou – výborná rada. Děkujeme. Ale spis mě zajímá jestli je lepší jít na OWTC přes den a na večerní na jinou vyhlídku? Třeba na Top of The Rock? Jsou to ale dva vstupy , další peníze navíc. Ale jestli to za to stojí nebo úplně v pohodě postačí vyhlídka z jedné veze? Jde nám o to ze chceme vidět NYC i ve dne i za tmy. A nevíme jak to zkloubit. Moc děkuji za odpověď. Hezky den.

Odpovědět
Z

@Jaroslava Brokešová: Můžu potvrdit. Je to fascinující zážitek na celý život!

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.