Čtvrtý červenec je pro Američany největším svátkem roku. Zatímco oficiální název zní Independence Day, v USA se používá spíše Fourth of July nebo July Fourth. Po celý den se napříč Spojenými státy konají průvody, přátelé spolu grilují maso a večer oslavy završí bohatý ohňostroj. Za sebe mohu říct, že ten nejkrásnější uvidíte mezi siluetami newyorských mrakodrapů.
-
Obsah článku
Kdy se slaví Den nezávislosti v USA
Den nezávislosti se ve Spojených státech amerických slaví vždy 4. července. Za státní svátek byl čtvrtý červenec uznán v roce 1941.
-
Historie amerického Dne nezávislosti
V Den nezávislosti si celá země připomíná 4. červenec 1776, kdy byla přijata Deklarace nezávislosti Spojených států amerických. Třináct kolonií tehdy vyhlásilo nezávislost na Velké Británii, jež měla v té době nad místním územím i obyvateli kontrolu. Deklaraci tehdy podepsalo 56 zástupců kolonií, jež se dnes označují jako zakládající státy USA.
Podle okamžiku přistoupení k deklaraci šlo postupně o státy Delaware, Pensylvánii, New Jersey, Georgie, Connecticut, Massachusetts, Maryland, Jižní Karolínu, New Hampshire, Virginii, New York, Severní Karolínu a Rhode Island.
Mezi signatáři Deklarace nezávislosti byl například státník Benjamin Franklin nebo budoucí prezident USA John Adams. Povětšinou se jednalo o příslušníky střední vrstvy – soudce nebo obchodníky, mnozí z nich byli teprve dvacátníci.
-
Tradice na Den nezávislosti
Symbolem svátku je červeno-modro-bílá trikolóra a státní vlajka.
Po celý den panuje mezi veřejností slavnostní nálada, bývá hezké počasí a lidé piknikují na zahradách a v parcích, grilují nebo se zajdou podívat na průvod. Ten se koná v každém větším městě, největší National Independence Day Parade je tradičně v hlavním městě Washingtonu D. C.
Za zmínku stojí, že první oslava s hudbou se konala 4. července 1783 v Salemu v Severní Karolíně. A proč je to zajímavé – akci organizoval spolek Moravští bratři, jejímiž členy byli v drtivé většině imigranti z Moravy. Oslavy se zde konají dodnes.
V krapet odlišném duchu se slaví v New Yorku. Na Coney Islandu v městském obvodu Brooklyn se již od roku 1972 soutěží v pojídání hot dogů na čas. Známý jedlík Joey Chestnut v roce 2021 vylepšil vlastní rekord, když za 10 minut snědl 76 párků v rohlíku. Večer se na témže místě koná tradiční velkolepý ohňostroj. Největší se konal v roce 2009, kdy v pozadí mrakodrapů odpáleno 22 tun pyrotechniky.
Den nezávislosti se rok co rok slaví také u nás v Česku. S oslavami na půdě amerického velvyslanectví se začalo ještě za doby hluboké totality.
Diskuze k článku (2)
Benjamin Franklin se nemohl stát prezidentem USA. Zemřel, když byl Washington první rok u vlády.
Presidentem byl, ale “pouze” Pennsylvánie.