Den nezávislosti USA: Za prvními oslavami největšího amerického svátku stáli Moravané

Čtvrtý červenec je pro Američany největším svátkem roku. Zatímco u nás je známý pod oficiálním názvem Independence Day, v USA jsou zažitá spíše označení Fourth of July nebo July Fourth. Po celý den se napříč Spojenými státy konají průvody, přátelé spolu grilují maso a večer oslavy završí bohatý ohňostroj.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že ten nejkrásnější uvidíte společně se siluetami newyorských mrakodrapů.

Den nezávislosti USA / 4th July | © Public Information Office, City of Marietta

Proč se slaví Den nezávislosti?

Dnem nezávislosti si celá Amerika připomíná 4. červenec 1776, kdy byla přijata Deklarace nezávislosti Spojených států amerických.

Třináct tehdejších kolonií tehdy vyhlásilo nezávislost na Velké Británii, jež měla v té době nad místním územím i obyvateli kontrolu. Deklaraci tehdy podepsalo 56 zástupců 13 kolonií, jež se dnes označují jako “zakládající státy USA”.

V pořadí dle okamžiku přistoupení jde státy DelawarePensylvániiNew JerseyGeorgie, ConnecticutMassachusettsMarylandJižní KarolínuNew HampshireVirginiiNew YorkSeverní KarolínuRhode Island.

Mezi signatáři Deklarace nezávislosti bylo také několik dnes velmi dobře známých jmen – budoucí prezidenti USA Benjamin Franklin a John Adams. Povětšinou se jednalo o příslušníky střední vrstvy – soudce nebo obchodníky, mnozí z nich byli teprve dvacátníci.

Tradice a zvyky na Den nezávislosti

Mezi lidmi je čtvrtý červenec velmi populární, jde o jeden z mála celonárodních státních svátků. Jako neplacený svátek se 4. červenec slaví od roku 1970, od roku 1938 Kongres změnil klasifikaci na placený státní svátek.

Po celý den panuje mezi veřejností speciální nálada, bývá hezké počasí a lidé piknikují na zahradách a v parcích, grilují nebo se zajdou podívat na oblíbený průvod. Ty se konají v každém větším městě, největší National Independence Day Parade se koná tradičně v hlavním městě Washingtonu D. C.

Za zmínku stojí, že první oslava s hudbou se konala 4. července 1783 v Salemu v Severní Karolíně. Ale proč je to zajímavé – akci organizoval spolek Moravští bratři, jejímiž členy byli v drtivé většině imigranti z Moravy. Jak se dá ostatně z názvu vyčíst. Oslavy se zde konají dodnes.

V krapet odlišném duchu se slaví v New Yorku. Na Coney Islandu v městském obvodu Brooklyn se již od roku 1972 soutěží v baštění hot dogů na čas. Zkuste trénovat – vítěz jich za 10 minut zvládl sníst bez jednoho hned 70. Večer se v témže městě koná tradiční, obrovský ohňostroj. Největší se konal v roce 2009, kdy v pozadí mrakodrapů odpáleno celkem 22 tun pyrotechniky.

Den nezávislosti se rok co rok slaví také u nás v Česku. S oslavami na půdě amerického velvyslanectví se začalo ještě za doby hluboké totality.

Petr Novák

Diskuze k článku (2 komentářů)

Benjamin Franklin se nemohl stát prezidentem USA. Zemřel, když byl Washington první rok u vlády.

Odpovědět
Avatar uživatele

Presidentem byl, ale “pouze” Pennsylvánie.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.