Den nezávislosti v USA: Kdy se slaví, historie a zvyky

Petr Novák

Čtvrtý červenec je pro Američany největším svátkem roku. Zatímco oficiální název zní Independence Day, v USA se používá spíše Fourth of July nebo July Fourth. Po celý den se napříč Spojenými státy konají průvody, přátelé spolu grilují maso a večer oslavy završí bohatý ohňostroj. Za sebe mohu říct, že ten nejkrásnější uvidíte mezi siluetami newyorských mrakodrapů.

Den nezávislosti USA / 4th July | © Unsplash.com

 1. Obsah článku
  1. Kdy se slaví Den nezávislosti v USA
  2. Historie amerického Dne nezávislosti
  3. Tradice na Den nezávislosti

  Kdy se slaví Den nezávislosti v USA

  Den nezávislosti se ve Spojených státech amerických slaví vždy 4. července. Za státní svátek byl čtvrtý červenec uznán v roce 1941.

 2. Historie amerického Dne nezávislosti

  V Den nezávislosti si celá země připomíná 4. červenec 1776, kdy byla přijata Deklarace nezávislosti Spojených států amerických. Třináct kolonií tehdy vyhlásilo nezávislost na Velké Británii, jež měla v té době nad místním územím i obyvateli kontrolu. Deklaraci tehdy podepsalo 56 zástupců kolonií, jež se dnes označují jako zakládající státy USA.

  Podle okamžiku přistoupení k deklaraci šlo postupně o státy DelawarePensylvániiNew JerseyGeorgie, ConnecticutMassachusettsMarylandJižní KarolínuNew HampshireVirginiiNew YorkSeverní KarolínuRhode Island.

  Mezi signatáři Deklarace nezávislosti byl například státník Benjamin Franklin nebo budoucí prezident USA John Adams. Povětšinou se jednalo o příslušníky střední vrstvy – soudce nebo obchodníky, mnozí z nich byli teprve dvacátníci.

 3. Tradice na Den nezávislosti

  Symbolem svátku je červeno-modro-bílá trikolóra a státní vlajka.

  Po celý den panuje mezi veřejností slavnostní nálada, bývá hezké počasí a lidé piknikují na zahradách a v parcích, grilují nebo se zajdou podívat na průvod. Ten se koná v každém větším městě, největší National Independence Day Parade je tradičně v hlavním městě Washingtonu D. C.

  Za zmínku stojí, že první oslava s hudbou se konala 4. července 1783 v Salemu v Severní Karolíně. A proč je to zajímavé – akci organizoval spolek Moravští bratři, jejímiž členy byli v drtivé většině imigranti z Moravy. Oslavy se zde konají dodnes.

  V krapet odlišném duchu se slaví v New Yorku. Na Coney Islandu v městském obvodu Brooklyn se již od roku 1972 soutěží v pojídání hot dogů na čas. Známý jedlík Joey Chestnut v roce 2021 vylepšil vlastní rekord, když za 10 minut snědl 76 párků v rohlíku. Večer se na témže místě koná tradiční velkolepý ohňostroj. Největší se konal v roce 2009, kdy v pozadí mrakodrapů odpáleno 22 tun pyrotechniky.

  Den nezávislosti se rok co rok slaví také u nás v Česku. S oslavami na půdě amerického velvyslanectví se začalo ještě za doby hluboké totality.

Diskuze k článku (2)

Benjamin Franklin se nemohl stát prezidentem USA. Zemřel, když byl Washington první rok u vlády.

Odpovědět

Presidentem byl, ale “pouze” Pennsylvánie.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA