Symboly amerických Vánoc se od těch českých zase tak neliší. Místo Ježíška nosí dárky Santa Claus a během vánoční večeře v USA se podává krocan, jinak jsou tradice podobné. Obývací pokoj zdobí vánoční stromek, rodiče rozvěšují osvětlení a cesmínu a děti baští cukroví.
-
Obsah článku
Vánoční stromky
V USA se každoročně prodá 25-30 milionů živých vánočních stromků a 10-14 milionů umělých. Mezi nejoblíbenější vánoční stromky v Americe patří jedle balzámová, jedle Fraserova, jedle vznešená, douglaska tisolistá, borovice lesní, borovice vejmutovka a borovice virginská.
Živé vánoční stromky pocházejí nejčastěji ze států Oregon, Severní Karolína, Pensylvánie, Michigan, Washington a Wisconsin. Průměrná cena za vánoční stromek v USA v roce 2021 byla $69.501 647 Kč.
Nejznámější vánoční strom v New Yorku je u Rockefellerova centra, až 30 metrů vysoký smrk ztepilý je každoročně rozsvěcen již od roku 1933.
-
Santa Claus
Obtloustlý chlapík s vousy v červeném kožichu se narodil ve Spojených státech někdy po roce 1860. Jméno dostal po svatém Mikuláši (holandsky Sintaklaas, anglicky St. Nicholas).
Jeden z mýtů říká, že Santa Clause vymyslela Coca Cola. To není pravda. Santa Claus se sice objevuje v reklamách na Coca Colu již od 30. let, nicméně tvůrce prvních reklam se inspiroval kresbami tlustého chlapíka v červeném kožichu.
Děti píšou Santa Clausovi dopis podobně, jako české děti zasílají seznam svých přání Ježíškovi. Santa hračky vyrobí ve své továrně na severním pólu a v noci na 25. prosince je dětem rozveze.
Na několika místech v USA se každým rokem v prosinci koná SantaCon, sraz tisíců Santa Clausů. Nejznámější je SantaCon v New Yorku, který pomáhá vybírat potřebné peníze nadacím.
-
Vánoční osvětlení
První elektricky osvětlený vánoční stromek na světě se objevil v roce 1882 na Pearl Street na Manhattanu, zdobilo ho 80 žárovek. Sériová výroba vánočního osvětlení začala až v roce 1903, dovolit si ho mohl málokdo. Průměrného Američana stála týdenní mzdu.
V amerických rodinách začalo převažovat elektrické osvětlení na úkor svíček až ve 30. letech.
S poklesem cen žárovek a příchodem LED diod se z vánočního osvětlení stalo šílenství plné kýčovitých postaviček a nasvícených domů.
-
Vánoční punčocha
Tradice vánočních punčoch (Christmas stocking) má původ v příběhu o svatém Mikuláši. V 19. století žil chudý rolník, který si nemohl dovolt věno, a jeho tři dcery byly stále neprovdané. Jednoho večera praly prádlo a mokré ponožky pověsily nad krb. Svatý Mikuláš znal jejich tíživou situaci, a tak každé z nich do ponožky schoval sáček se zlatem. Tak získaly dcery věno a mohly se vdát.
Svatého Mikuláše vystřídal Santa Claus, ale hodné děti od té doby věší o Vánocích punčochy na krb, aby získaly dárky.
-
Cukrové hůlky (Candy Cane)
Sladkost ve tvaru hůlky se poprvé objevila v Evropě kolem roku 1670, do USA dorazila počátkem 19. století.
Červeno-bíle pruhovaná cukrlátka nejčastěji chutnají po mátě. Tvar má připomínat hůlky pastýřů, kteří navštívili malého Ježíška. Bílá barva reprezentuje nevinnost, červená Ježíšovu oběť.
Po celém světě se každý rok prodá 1,76 miliardy cukrových hůlek. V USA se vždy 26. prosince dokonce slaví National Candy Cane Day.
-
Cesmína
Cesmína (anglicky Holly) je zelená rostlina, jejíž větvička spolu s několika červenými kuličkami patří mezi nejznámější symboly Vánoc v USA.
Kdysi dávno lidé věřili, že větvička cesmíny v pomůže vyhnat zlé duše. Červené kuličky připomínaly Ježíšovu krev, zelené lístky jeho trnovou korunu.
Cesmína patří mezi vždyzelené rostliny, proto je symbolem nekonečného života. Dříve ji doplňoval břečťan.
Kolik z těchto šesti amerických vánočních písniček znáte?
Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností