Central Park v New Yorku: Průvodce, co vidět a zajímavosti

Petr Novák

Central Park v New Yorku zná každý, zelený flek mezi manhattanskými mrakodrapy zkrátka nelze přehlédnout. S rozlohou 3,41 kilometrů čtverečních jde o jeden z největších městských parků na světě a možná také o jediné místo v celém New Yorku, kde je možné najít chvilku klidu.

Central Park v New Yorku: Průvodce, co vidět a zajímavosti | © Unsplash.com

 1. Obsah článku
  1. Historie Central Parku
  2. Co vidět v Central Parku
  3. Zajímavosti o Central Parku
  4. Tipy pro návštěvu Central Parku
  5. Fotky Central Parku

  Historie Central Parku

  Počátky Central Parku se začaly psát ve 40. letech 19. století. V New Yorku v té době masivně rostl počet obyvatel a v souvislosti s tím se omezoval prostor, kde by místní mohli v klidu relaxovat. Paradoxně jediným klidným místem bývaly hřbitovy, do kterých si lidé chodili odpočinout.

  Po lobbingu ze strany řady významných Newyorčanů město v roce 1853 zakoupilo pozemky v tehdejší hodnotě 5 milionů dolarů, přepočteno na ceny v roce 2023 to bylo $1953506494 628 442 927 Kč. Za vítězným návrhem Central Parku stáli dva muži, zahradní architekti Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux. Ještě před započetím budování parku v roce 1857 z něj museli být vystěhováni jeho obyvatelé. Těch bylo kolem 1 500 a povětšinou se jednalo o velmi chudé Afroameričany.

  Většina konstrukčních prací byla provedena mezi léty 1860 a 1873, za tu dobu byly v Central Parku vysazeny více než 4 miliony stromů, křovin, květin a dalších rostlin. Na terénní úpravy bylo použito více střelného prachu, než kolik se ho spotřebovalo v celé Bitvě u Gettysburgu v průběhu americké občanské války.

  Veřejnosti se Central Park otevřel v roce 1873. Nejčernější období Central Park zažíval v 80. letech minulého století, kdy byla kriminalita na vrcholu. Ročně se v parku stalo přes 900 vážných trestných činů, což je samo o sobě více, než za celé 19. století dohromady. V několika posledních letech se počet trestných činů pohybuje kolem hranice 100 ročně.

  Nyní Central Park navštíví kolem 42 milionů lidí ročně.

 2. Co vidět v Central Parku

  📍 Piknik v Central Parku

  Jednou z nejoblíbenějších (a nejlevnějších) činností v Central Parku je piknik s výhledem na okolní mrakodrapy. Nejlepším místem pro svačinu na trávě je louka Sheep Meadow, která dříve sloužila k pasení ovcí.

  Zejména za slunečného počasí se připravte na návaly lidí, kteří louku velmi rychle zaplní. Vedle deky a svačinky si nezapomeňte přibalit opalovací krém.

  📍 Projížďka na kole Central Parkem

  Efektivně si můžete Central Park prohlédnout ze sedla jízdního kola. Cyklisté sice mohou jezdit jen po hlavních stezkách, ale vše je velmi dobře značeno a kolize s chodci nehrozí. Půjčení jízdního kola v Central Parku nabízí celá řada společností, cena začíná na $11261 Kč za 1 hodinu pronájmu.

  📍 ZOO Central Park

  Největší atrakcí v celém Central Parku je zoologická zahrada založená v roce 1934. Již od roku 1864 na místě působila menažerie, místo, kde se pro zábavu chovala exotická zvířata.

  Ve výbězích žijí pandy červené, leopardi sněžní nebo jedovaté žáby pralesničky. ZOO v Central Parku se rovněž objevila v animovaných filmech Madagaskar.

  ZOO je otevřena denně od 10:00 minimálně do 16:30. Vstupné za dospělého je $19.95473 Kč, za děti od 3 do 12 let se platí $14.95354 Kč. Vstupenky si kupte v předstihu online.

  📍 Sochy v Central Parku

  Central Park skrývá 29 soch, jednou z nejznámějších je Kleopatřin obelisk (Cleopatra’s Needle), jehož druhý exemplář je v Londýně. V parku jsou také sochy na počest objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba, dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena nebo britského spisovatele Williama Shakespeara.

  📍 Plavba na lodičkách v Central Parku

  K projížďce po rybníku si můžete pronajmout loďku, hodina pronájmu vyjde na $20474 Kč. Každá další čtvrthodina je za $5118 Kč. Před pronájmem se platí záloha $20474 Kč, platit lze pouze v hotovosti, tak mějte připraveny drobné.

  📍 Veřejné bruslení v Central Parku

  V Central Parku jsou dvě kluziště, na kterých lze přes zimu bruslit: Lasker Rink a Wollman Rink. K dispozici je půjčovna bruslí a uzamykatelné skříňky na osobní věci, nic tak nebrání bruslení mezi mrakodrapy.

  Vstupné za dospělého je $10237 Kč mimo špičku, $25592 Kč ve špičce a $35829 Kč o státních svátcích. Za děti se vždycky platí $10237 Kč, za půjčení bruslí se platí $10237 Kč. Vstupenky na kluziště si můžete koupit online.

  Otevírací doba kluziště se odvíjí od aktuálního počasí, včas si zkontrolujte stránky kluziště.

  📍 Památník Strawberry Fields

  Strawberry Fields v Central Parku slouží jako vzpomínka na člena skupiny Beatles Johna Lennona. Ten byl 8. prosince 1980 zastřelen před svýmem domem Dakota House, kterého od Strawberry Fields dělí 130 metrů.

  Poznávacím znamením je mozaika s textem Imagine, každý den zde můžete potkat hudebníky a bohužel také davy lidí. Vchod je poblíž West 72nd Street.

  📍 Koncerty a divadelní představení

  V parku se dennodenně odehrává řada koncertů, divadelních představení, výstav nebo sportovních eventů. Jejich aktuální přehled najdete na stránkách správy Central Parku.

 3. Zajímavosti o Central Parku

  S rozlohou 3,41 kilometrů čtverečních je Central Park stále větší, než Monako a Vatikán dohromady. Celková rozloha obou evropských států je jen 2,53 kilometrů čtverečních.

  V Central Parku je kolem 1 600 lamp. Pokud se ztratíte, můžete se velmi rychle zorientovat podle štítku, které na nich jsou připevněny. První dvě až tři číslice označují nejbližší křižující ulici, poslední číslice označuje nejbližší stranu města. Liché číslo označuje západní stranu, sudé východní.

  Central Park se objevil v celé řadě filmů, asi nejznámějším z nich je Sám Doma 2: Ztracen v New Yorku. Hotel Plaza, nejelegantnější hotel v New Yorku, si můžete prohlédnout z rohu 5th Avenue a 59th Street. Děl natáčených v Central Parku je opravdu mnoho, podle některých zdrojů se jedná o nejfilmovanější místo na světě. Namátkou třeba seriály Přátelé a Kriminálka New York, z filmů například Spiderman 3, Sex ve městě nebo Borat.

  Terén v Central Parku je uměle vytvarován, všechny kopečky i rybníky jsou dílem architekta. Napříč Central Parkem je vysazeno přes 18 000 stromů, 10 000 dřevěných laviček, 210 druhů ptáků, 150 fontánek s pitnou vodou a 42 mostů.

  Údržba parku vyjde přibližně na $740000001 753 282 000 Kč ročně, většina peněz pochází z programů na ochranu životního prostředí.

 4. Tipy pro návštěvu Central Parku

  🚇 Jak se dostat do Central Parku

  Podél západní hranice parku vedou linky
  metra
  A, B a C, v jihovýchodním rohu Central Parku je stanice 5 Av/59 St linek N, R a W a konečně na severu parku je stanice Central Park North (110 St), kde jezdí vlaky linek 2 a 3.

  🕒 Otevírací doba Central Parku

  Central Park je otevřený denně od 6:00 hodin ráno do 1:00 hodin v noci.

  🎟️ Vstupné do Central Parku

  Vstup do Central Parku je zdarma, vstupenka není potřeba.

  💡 Dobré vědět

  Důkladná prohlídka Central Parku s přestávkou na piknik zabere přibližně 3 hodiny. Park si užijí děti, vedle sledování všudypřítomných veverek se mohou vyřádit na dětských hřištích.

 5. Fotky Central Parku

  Newyorský Central Park | © patrickhashley

  Central Park, NYC | © vagueonthehow

  Central Park, New York | © vagueonthehow

  Kluziště v Central Parku | © vagueonthehow

  Central Park v New Yorku | © Ed Yourdon

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA