Silvestr na newyorském Times Square: Miliony lidí, ohňostroje mezi mrakodrapy a obří koule

Oslavy Silvestra na newyorském náměstí Times Square patří mezi ty nejznámější a nejpůsobivější vůbec. V novoročním zpravodajství se vedle záběrů ohňostrojů ze Sydney či Londýna objevuje vždy právě New York. Není klasičtější místo pro trávení Silvestra v Americe, než je Times Square.

Silvestr na Times Square | © amelungc

Tradice stará více než 100 let

Počátky silvestrovských oslav na nejslavnějším newyorském náměstí se datují do roku 1904. Nejznámější symbol oslav, obří nasvícená koule odpočítávající poslední vteřiny daného roku, se na Times Square poprvé objevila v roce 1907. Od té doby se z budovy One Times Square nespustila jen dvakrát – v letech 1942 a 1943, kdy platila kvůli Druhé světové válce poměrně přísná omezení osvětlení. Párkrát se přihodilo, že se obří koule nechtěla spustit.

V roce 2008, při příležitosti 100. výročí oslav na Times Square, byla představena obří koule vážící 550 kilogramů, kterou osvětluje 9 567 LED diod. Ty spotřebují stejný objem elektrické energie, jako 10 obyčejných toastovačů.

10, 9, 8, 7, 6…

Koule se začíná z budovy One Times Square spouštět vždy ve 23:59 hodin posledního dne roku. V tu chvíli je na Times Square více než milion lidí, další desítky milionů sledují sestup u televizních obrazovek. Říká se, že záběry newyorských silvestrovských oslav zahlédne každoročně miliarda lidí z celého světa. Posledních deset vteřin sesuvu koule doprovází zvukové efekty a odpočet z úst miliónu lidí.

S příchodem nového roku je na celé Times Square vystřelena tuna blyštivých konfet a okna okolních mrakodrapů rozzáří světla neutuchajících ohňostrojů.

Chcete-li také zažít jednu z nejstylovějších, nejznámějších a bezpochyby nejbláznivějších oslav příchodu nového roku, nemusíte si shánět žádné vstupenky. Slavit na Times Square může každý zdarma.

Petr Novák

Diskuze k článku (1 komentář)

I

Ahojda lidi, letos máme v plánu s přáteli strávit Silvestr v NY, zajištěný máme akorát ubytování. Jakou máte zkušenost s očekáváním příchodu nového roku na Times Squer?, nebo je nějaké lepší místo? Budu ráda za každý názor a každou radu (nikdy jsme v USA nebyli) . Je něco, co by jsme v NY neměli vynechat (city pass mít budem :-) ), můžete doporučit nějaký bar nejlépe s živou hudbou (který by jsme mohli navštívit během našeho týdenního pobytu a nezrujnovalo to naše peněženky?), popř. kde nejlépe nakoupit jídlo apod… Díky moc Iva

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.