Silvestr v New Yorku: Koule na Times Square, ohňostroj a zajímavosti

Petr Novák

Oslavy Silvestra na newyorském náměstí Times Square patří mezi ty nejznámější a nejpůsobivější vůbec. V novoročním zpravodajství se vedle záběrů ohňostrojů ze Sydney či Londýna objevuje vždy právě New York. Není klasičtější místo pro trávení Silvestra v Americe, než je Times Square.

Silvestr v New Yorku: Koule na Times Square, ohňostroj a zajímavosti | © Chris Amelung / Flickr.com, © Stuart Moreton / Flickr.com

 1. Obsah článku
  1. Silvestr na Times Square se slaví od roku 1904
  2. Co musíte vědět o kouli na Times Square

  Silvestr na Times Square se slaví od roku 1904

  Počátky silvestrovských oslav na newyorském náměstí Times Square se datují do roku 1904. Nejznámějším symbolem oslav je obří nasvícená koule, která odpočítává poslední vteřiny starého roku, se poprvé objevila v roce 1907. Od té doby se z budovy One Times Square nespustila jen dvakrát, když v letech 1942 a 1943 platila kvůli Druhé světové válce přísná omezení osvětlení. Párkrát se stalo, že se koule vinou technických problémů nechtěla spustit.

  V roce 2008 při příležitosti 100. výročí oslav na Times Square byla představena obří koule s hmotností 550 kilogramů, kterou osvětlovalo 9 567 LED diod. Ty spotřebovaly stejné množství elektrické energie jako 10 obyčejných toastovačů.

 2. Co musíte vědět o kouli na Times Square

  Novoroční koule se začíná z budovy One Times Square spouštět vždy ve 23:59 hodin posledního dne roku. V tu chvíli je na Times Square více než milion lidí, další desítky milionů sledují sestup u televizních obrazovek. Říká se, že záběry newyorských silvestrovských oslav zahlédne každoročně miliarda lidí z celého světa. Posledních deset vteřin sesuvu koule doprovází zvukové efekty a odpočet z úst miliónu lidí.

  S příchodem nového roku je na celé Times Square vystřelena tuna blyštivých konfet a okna okolních mrakodrapů rozzáří světla neutuchajících ohňostrojů.

  Chcete-li také zažít jednu z nejstylovějších, nejznámějších a bezpochyby nejbláznivějších oslav příchodu nového roku, nemusíte si shánět žádné vstupenky. Slavit na Times Square může každý zdarma.

Diskuze k článku (1)

I

Ahojda lidi, letos máme v plánu s přáteli strávit Silvestr v NY, zajištěný máme akorát ubytování. Jakou máte zkušenost s očekáváním příchodu nového roku na Times Squer?, nebo je nějaké lepší místo? Budu ráda za každý názor a každou radu (nikdy jsme v USA nebyli) . Je něco, co by jsme v NY neměli vynechat (city pass mít budem :-) ), můžete doporučit nějaký bar nejlépe s živou hudbou (který by jsme mohli navštívit během našeho týdenního pobytu a nezrujnovalo to naše peněženky?), popř. kde nejlépe nakoupit jídlo apod… Díky moc Iva

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA