Cestování karavanem po USA: Zkušenosti, pronájem RV a kempy

Petr Novák

Caravan, camper nebo ve státech nejčastěji používané RV (recreational vehicle) je označení pro obytný vůz. V následujících řádcích bych se s Vámi ráda podělila o zkušenosti, které jsme získali během naší třítýdenní cesty pronajatým vozem po jihozápadě USA. Cestovali jsme nejmenším typem RV 19ft pro 2-3 osoby, u větších kategorií se mohou některé detaily lišit.

Cestování karavanem po USA: Pronájem obytného vozu, kempy, zkušenosti z 24denní cesty

  1. Obsah článku
    1. Půjčení karavanu v USA: Objednání, předání vozidla a půjčovna
    2. Vybavení a interiér karavanu
    3. Obsluha karavanu aneb co je to “dumping”
    4. Řízení karavanu a parkování
    5. RV parky a kempy pro karavany za poplatek
    6. Free RV camping aneb jak na to, aby to nic nestálo
    7. Co říct na závěr…
    8. Fotky z road tripu karavanem napříč USA

    Půjčení karavanu v USA: Objednání, předání vozidla a půjčovna

    Vůz jsme si zamluvili prostřednictvím internetu od společnosti Cruise America v Los Angeles asi 4 měsíce dopředu. Včasné objednání se bezpochyby vyplatí. O malá RV je zájem a kromě toho ušetříte několik tisíc korun. Základní cena na den je $892 109 Kč (aktualizováno 16. června 2024), připlácí se za vybavení, používání generátoru, ujeté míle, doprava z-na letiště atd. Vše dle Vašich potřeb a uvážení. Formality jsou obdobné jako při pronajímání normálního vozidla.

    Půjčovna navíc zašle instruktážní videa, aby se každý s obsluhou RV mohl seznámit už doma. Určitě se vyplatí věnovat jim pozornost, jednak na to doma je čas, klid a nebudete se s tím zdržovat v depu při předávání vozu.

    Za zmínku stojí, že v USA Vám nepůjčí RV v den příletu ze zámoří. Musíte se ubytovat (nejlépe v hotelu u letiště), přespat, odpočinout si a teprve následující den si můžete vyzvednout auto. Nelze to obejít, půjčovna si to ověřuje.

    Předložit bylo třeba náš řidičský průkaz plus mezinárodní řidičský průkaz dle úmluvy z roku 1949. Druhý typ mezinárodního ŘP dle úmluvy z roku 1968 v USA neplatí.

    Za dalšího řidiče je zvláštní příplatek. Minimální věk pro půjčení karavanu v USA je 25 let.

    Fyzické předání vozu nám i zpět proběhlo rychle, vše bylo připraveno, předvedeno, sepíše se klasický protokol. Jako zajímavost uvádím, že některé drobné nedostatky a závady jsme objevili až během našeho užívání a nebyly tedy v předávacím protokolu (špatně fungující vypouštěcí ventil, chybějící těsnění u hadice na vodu, apod.) Jednalo se spíš o drobnosti, ale museli jsme je během užívání sami řešit, leckdy improvizovat a proto jsem na ně při vracení vozu upozornila. K našemu překvapení nám půjčovna vyplatila $701 659 Kč jako kompenzaci. Nelze než napsat, že byla velmi seriózní.

  2. Route 163 - Monument Valley | © Renata Tunová - Instagram.com/RenyTunova

    Vybavení a interiér karavanu

    Bydlení v RV je skromné, ale najdete tam vše, co potřebujete – ložnici, kuchyňku, jídelní část, sprchu a WC. Vše je malinkaté, aby se to vešlo. Obytná část a kabina vozu není oddělená. RV 19 má jen dvě plnohodnotné autosedačky, třetí cestující cestuje na sedačce v obytné části. Podobně tomu bude u větších typů RV pro více osob. Sedačky v obytné části mají bezpečnostní pásy, ale chybí opěrky hlavy, některé jsou bokem ke směru jízdy.

    Spí se nad kabinou auta, na dvoulůžko se musí vylézt. Vůz má topení, klimatizaci, dostatek osvětlení, závěsy poskytující soukromí, síťky proti hmyzu. Nechybí lednice, mikrovlnná trouba, skříňky.

    Za kuchyňské a spací potřeby, ručníky nebo kempingový nábytek se připlácí. Můžete si je objednat, ale nemusíte. Osobně doporučuji si vše vypůjčit, je to bez starostí, dostanete balíky se vším, co potřebujete a na konci vrátíte.

  3. Dumpovací stanice pro karavan | © Renata Tunová - Instagram.com/RenyTunova

    Obsluha karavanu aneb co je to “dumping”

    S tím, že máte vlastní sprchu, WC a dřez nutně souvisí existence nádrží na vodu, jak čistou, tak odpadní. Čerpání vody a vypouštění odpadu se provádí ve stanicích k tomu určených, tzv. Dumping Station. Jedná se o zcela nenápadné místo (v RV kempech je vždy a lze ho využít za poplatek, i když tam nebydlíte – nebo extra označené někde u silnice). Je zde stojan s užitkovou vodou a jímka na odpadní vody. Veškeré potřebné hadice máte ve svém RV. Napojíte, otevřete ventily a čerpáte dovnitř i ven.

    Obsluha není složitá. Uvnitř vozu je kontrolní panel, kde vidíte, kolik máte vody, plynu, odpadu apod. Existují stanice zcela zdarma, jinde se platí i $20474 Kč. Ve vyhledání těch neplacených nám pomohl web SaniDumps.com nebo jsem jednoduše zadala do vyhledávače free dumping a lokaci.

    Chcete-li volně tábořit mimo kempy je třeba si uvědomit, že zásoby vody v RV jsou poněkud limitované. Pokud nebudete šetřit, zjistíte večer, že jste bez vody, ačkoli jste ráno nadumpovali plnou nádrž. My jsme s vodou hospodařili a vystačili s vlastní zásobou vody cca 3 dny. Pokud se nechcete omezovat, musíte využít placené RV kempy (viz. níže), kde je možnost napojení na kempovou vodu, odpad atd.

    Upozornit bych chtěla na nebezpečí mrazů. Mnoho amerických národních parků má vysokou nadmořskou výšku a během našeho pobytu (v květnu!) klesla teplota v Bryce Canyonu (2 600 m n. m.) v noci na -7° C. Proto pozor na škody, které by na RV vznikly vlivem mrazu.

    RV má vlastní generátor, který se ovládá jedním tlačítkem uvnitř vozu a záložní baterie. Lednice běží v době, kdy je vše vypnuto na LPG.

    Pokud se něco vážného porouchá, je třeba kontaktovat půjčovnu. Ani výměna kola, jak jsme zvyklí u nás, se nedoporučuje.

  4. Parkování v centru San Francisca | © Renata Tunová - Instagram.com/RenyTunova

    Řízení karavanu a parkování

    Řízení RV si určitě žádá jisté zkušenosti řidiče a opatrnost. Obzvlášť při silném bočním větru… je to přeci jen dům na kolech. Nemá pohon 4×4, ale má silný motor a vysoký podvozek, takže jsme projeli de facto všude i na nezpevněných cestách.

    Spotřeba našeho RV byla asi 20 litrů Regularu na 100 km včetně generátoru.

    Pozor je třeba dát na výšku vozu, např. při parkování pod stromy (vlastní zkušenost). Při průjezdu tunelem v NP Zion, jsme byli upozorněni na jeho nižší výšku a nutnost projet tunel středem.

    V USA se jezdí pomaleji a ohleduplněji než u nás. Vozovky jsou veliké, ale leckde nás nepříjemně překvapil jejich nerovný povrch. Určitě se vyplatí před jízdou v RV uklidit a nenechat volně ložené předměty, nádobí apod. Jednak z hlediska bezpečnosti, ale i právě kvůli nerovným silnicím.

    S parkováním jsme neměli nikde problém. Parkovišť byl všude dostatek i těch pro RV. Situace může být ale jiná v hlavní turistické sezóně. Američané RV milují, cestují v camperech rozměrů obřích autobusů, za nimiž táhnou auto, loď, aj. Problém nebyl ani s odstavnými plochami u silnic dálnic, zaparkovali jsme klidně přímo v centru Las Vegas za kasínem. RV je v Americe zcela běžné, parkoviště, RV kempy jsou všude. Kromě toho výhodou RV 19 je, že s trochou šikovnosti zaparkujete i na místě pro osobní auto.

    Ceny na placených parkovištích se mohou lišit. Zatímco v centru San Francisca stálo parkování osobního auta $20474 Kč, za RV jsme museli zaplatit $651 540 Kč na půl dne. Overnight parking, tedy parkování v noci bývá leckde cedulemi zakázáno a věřte, že se objeví někdo, kdo to kontroluje.

  5. RV camp na pláži v Los Angeles | © Renata Tunová - Instagram.com/RenyTunova

    RV parky a kempy pro karavany za poplatek

    Odhaduji, že kempy pro karavany využívá asi 95 % RVčkářů. Většinou jsou to Američané.

    Využití placených kempů není levné. Domněnka, že cestování karavanem a spaní v kempech je zárukou nižších nákladů na ubytování, je zcela mylná.

    Ceny RV campu s Full Hookup (stojan pro RV s připojením na vodu, kanalizaci a elektřinu) začínají asi na $601 422 Kč$701 659 Kč (vedlejší sezóna 2024). Síť kempů KOA, kterou většina RV půjčoven doporučuje, má ceny ještě vyšší.

    Obyčejné odstavné místo v kempu pro RV (vlastně noční parkování, bez vody atd.) stojí asi od $35829 Kč. Mnoho karavanových kempů tato obyčejná místa ani nenabízí. Výhodou kempů je kromě připojení jejich infrastruktura – sprchy, prádelna, někde i bazén, atd. Některé ale nic nenabízí.

    Nevýhodou alespoň pro nás je kromě ceny to, jak vypadají. Zpravidla se jedná o obrovskou plochu, leckdy asfaltovou, kde stojí jedno RV vedle druhého. A jsou jich desítky. Prostě obří parkoviště jako u Tesca. Samozřejmě existují i lepší varianty v zeleni národních parků, ale i tam si budete koukat se sousedním RV do talíře. A i v mimosezóně byly leckde plné.

  6. Free camp v poušti u Lake Powell v Arizoně | © Renata Tunová - Instagram.com/RenyTunova

    Free RV camping aneb jak na to, aby to nic nestálo

    Při pohledu na ceníky RV campů mě, stejně asi jako každého jiného průměrného Čecha, napadne, proč mám platit tak draze za to, že vlastně večer přijedu, přespím a ráno zase odjedu.

    Někteří to řeší nocováním na parkovištích u Walmartů, ty ale nenajdete všude a u těch, co jsme cestou navštívili, jsem viděla obligátní cedule zakazující noční parkování. Nabízí se s RV přenocovat na dálničních odpočívadlech pro kamiony. Nic z toho ale příliš romantické není.

    Právě proto jsem před cestou pátrala po tom, jak naplnit naši představu o kempování v přírodě. Podařilo se mi to díky webu FreeCampsites.net.

    Je třeba se samozřejmě připojit k internetu (ve fastfoodu, Walmartu, měla jsem 400 MB balíček dat). Jejich aplikace mi nefungovala. Kromě řady informací, jsou součástí webu mapy, které Vám v zadané lokalitě ukáží nejen placené kempy ale i tzv. volná tábořiště zcela zdarma. Jedná se většinou o místo na státních pozemcích (les, pastvina, louka, poušť) vyhrazené pro tyto účely. Můžete zde zcela legálně stanovat, kempovat s RV, spát pod širákem či v autě. Není zde žádné vybavení, jen podle terénu a ohnišť poznáte, že se zde tábořilo.

    Vše zcela zdarma a hlavně téměř sami. Občas se někdo jiný našel, ale v dostatečném odstupu. Při kempování na těchto tábořištích se musíte v RV spolehnout na své zásoby vody, generátor apod. Pokud stanujete, nesmí vadit odskočit si za keř. A nesmíte se bát. Je na zvážení každého, jestli dá přednost plnému kempu nebo samotě v lese. My jsme se cítili v přírodě zcela bezpečně. Prostě romantika, příroda. Jak takové kempování vypadalo, dokládám na svých fotografiích. Jde o to, dané místo najít, vyplatí se navigace, někdy jsme hledali i po setmění, ale vždy úspěšně.

    Zmíněný web se ukázal velmi užitečným i v okamžiku, kdy jsme řešili, kde budeme kempovat při návštěvě San Francisca. Doporučil parkoviště u viewpointu přímo u Golden Gate Bridge. Že budeme v RV spát pod mostem s takovým jménem, by mě ani ve snu nenapadlo.

  7. Výhled z našeho noclehu na Golden Gate Bridge v San Franciscu | © Renata Tunová - Instagram.com/RenyTunova

    Co říct na závěr…

    Nocovali jsme podle doporučení tohoto webu 24 dní, najeli 6 100 km, projeli 12 národních parků, viděli bezpočet dalších zajímavostí a krás. V placeném kempu jsme byli jen 3×, protože jiná možnost nebyla (např. v Monument Valley a Los Angeles u letiště před koncem). Tábořili jsme uprostřed panenské přírody a nádherných scenerií. A pokud dobře počítám, ušetřili jsme minimálně 30 000 Kč, které bychom dali za placené kempy. A to už je slušný základ pro další dovolenou.

    Cestování v RV nás naprosto nadchlo. Luxus sice nečekejte, je to trochu spartánské, ale úžasné dobrodrůžo. Odpadá balení zavazadel při přesunech, stavění stanů, ničím takovým neztrácíte čas, vlastní WC i postel máte vždy po ruce a je jedno, jestli jste v Las Vegas nebo na Grand Canyonu, přijdete do auta a můžete se natáhnout do postele. Svůj domeček si pořád vezete na zádech.

    Upřímně doufám, že Vám naše zkušenosti a poznatky pomohou. Jděte do toho, cestování karavanem za to určitě stojí.

    Autorkou článku je Renata Tunová. Její další (skvělé!) fotografie z cest nejen po USA najdete je na Instagramu RenyTunova.

  8. Fotky z road tripu karavanem napříč USA

    Free camp v lese u Grand Canyonu | © Renata Tunová - Instagram.com/RenyTunova

    Tunel v národním parku Zion | © Renata Tunová - Instagram.com/RenyTunova

    Východ slunce ve free campu v Death Valley s výhledem na pohoří Sierra Nevada | © Renata Tunová - Instagram.com/RenyTunova

    Na jaře jsou pouště jihozápadu nádherně rozkvetlé | © Renata Tunová - Instagram.com/RenyTunova

Diskuze k článku (22)

Moc děkuji Renče za vynikající článek prošpikovaný vlastními zkušenostmi a cennými tipy.

A co teprve ty fotky. Další najdete na Renčině Instagramu.

Odpovědět

Ahoj Reny, mohu se zeptat, na kolik V
vás to celkem vyšlo? Děkuju :)

Odpovědět
R

@Petr Novák: I já moc děkuji za zveřejnění článku. Snažila jsem se popsat všechno tak, jak bych si to před naším odjezdem sama někde potřebovala přečíst. Bylo mi potěšením se o naše zkušenosti podělit!

Odpovědět
R

@Martin: Ahoj Martine, se vším všudy jsme se vešli do 150 tis.

Odpovědět
R

Ahoj Renčo, moc se nám líbí ten Tvůj komentář s obrázky o vašem putování po USA. I když jsme u Vás doma hodně viděli snímků a slyšeli co jste zažili a viděli na cestách, přesto si to rádi opět přečteme a prohlídneme. Je to od Vás hezké že své zážitky zveřejňujete, aby i takoví cestovatelé jako jste Vy se pokochali.

Odpovědět
R

@Robert Bezunk: Děkuju, děkuju, děkuju!!!

Odpovědět
M

@Martin: děkuji za cenné informace, premyslime o měsíční cestě západním pobřežím USA, rada bych věděla s jakou finanční částkou asi počítat. Jsme 3 dospělí a dvě deti. M. Štromajerova

Odpovědět

Ahoj, rada bych se zeptala, jaky jste meli itinerar cesty a kde jste kdy spali? Chystame velmi podobny vylet a rada bych se inspirovala. Dekuju

Odpovědět

Ahoj vespolek, my byli obytným vozem na Jihozápadě USA v létě 2015 na tři týdny se třemi dětmi, tenkrát 7, 12 a 13 let. Cestování RV nás tedy nadchlo a dovolila bych si doplnit jednu velkou výhodu – s RV /nebo autem+stanem/ lze kempovat přímo uprostřed národních parků, večer grilovat a dívat se na západ slunce nad Velkým kaňonem nebo mít “vlastní” skaliska na lezení nebo řeku na koupání přímo u auta… To byla paráda a hlavně děti byly nadšené. Navíc za velmi výhodné ceny – ve státních kempech v NP 10-30 dolarů za noc. Nevýhodou je nutnost rezervace /většina přes http://www.reserveamerica.com/ dlouho dopředu, v exponovaných NP 6 měs. předem, přičemž po otevření rezerv. okna přesně na minutu půl roku dopředu jsou místa leckdy do pár minut pryč… Byly to nervy, ale vyplatilo se – finančně, ale hlavně kvůli tomu zážitku! Kdo cestuje pomaleji a chce si nár. parky i trochu užít a prochodit /nejen objet autem vyhlídky rychlostí jeden NP denně…/, tomu určitě doporučuji! Navíc při cestování s dětmi stejně moc prostoru na improvizaci není, my měli defacto itinerář daný a kempy objednané, na divoko jsme spali jen asi 2x… Jste-li němčináři, doporučuji na info přebohaté stránky http://www.womo-abenteuer.de, z těch čerpali my :)

Odpovědět

Ahoj,
zajímalo by mě, na kolik cca taková cesta karavanem na 21 dní vyjde. Benzin, půjčení karavanu, jídlo, vstupy pro 2-3 lidi. Vím, že je to těžké vypočítat, ale chci mít jen hrubý odhad. Děkuji moc

Odpovědět

@Sára: Pro tři lidi 100-150 tis. Ale je to opravdu velmi hrubý odhad.

Odpovědět

Dobrý den, paní Renato, chtěla bych se Vás zeptat, plánujeme cestu do US a rádi bychom také obytňákem. Je u toho potřeba ŘP jiný než B. Jedná se především o Nevadu, u které jsme někde viděli, že je třeba. Díky za odpověď, Alena

Odpovědět

@Alena: Kolik vas pojede? Ve vsech 50 statech plati stejna hranice pro ridicsky prukaz C (bezny osobak) a jiny typ opravneni. Ta hranice je 26 000 liber. Takze pokud vam staci bezny obytnak, nemusite nic resit. Tuto hranici prekracuji pouze obri RV (vypadaji jako autobus) nebo souprava obytnaku a dalsiho vozidla (mnozi za RV tahnou jeste osobni auto), coz nebude vas pripad.

Odpovědět

Ahoj,
nevíš náhodou, zda projedu Rv 25 palců Yellostonem, kde bychom si zavčasu udělali rezervaci.
Jde mi o to, zda bydlíkem mohu jet po hlavních silnicích parku.
Děkuju moc za odpověď.
Luba

Odpovědět

@Luba:
RV25 “palců” projedeš všude. Ale budeš za ním muset jít pěšky. :-)
Ale ty budeš mít asi 25 stop. Ideální je kouknout na stránky konkrétních parků, jaké tam mají pro RV podmínky. https://www.nps.gov/yell/planyourvisit/campgrounds.htm
V některých kempech bude těsno. Ale pokud jde o průjezd, tak je to v pohodě.

Odpovědět

Dobrý den,
chystáme se za týden na Floridu do Miami a na Key West a půjčujem si RV. Občas chceme spát někde i zadarmo nebo u Walmartu. Rád bych se dozvěděl, jak je to vlastně s generátorem? K čemu všemu je jeho zapnutí nutné? Je lepší zakoupit generátor na všechny dny? Neomezené použití generátoru je za 8,5 $ na den a na hodinu je sazba 3,5 $ . Pokud někdo bude mít i rady kde zadarmo nebo levněji přenocovat budu vděčný.

Odpovědět

@Vlastis:
S generátorem neporadím. Ale na kemp zadara zkus https://freecampsites.net/

Odpovědět

Ahoj, 25.5.2019 jsem se vráti z USA. Měl jsem RV. Generátor v podstatě nepotřebuješ. Je jen na mikrovlnku a síť, když nejsi připojený v campu. rozhodně se nevyplatí kupovat ho na celý pobyt. Při stání mimo camp ti baterka z auta postačí na vše a v pohodě nastartuješ. V campu se připojíš v ceně za noc.

Odpovědět

Franto, moc děkuji za odkaz.
Jirko, moc díky za rady a ještě bych se chtěl zeptat, zda ten generátor není potřeba na klimatizaci? V noci bude asi dost teplo, tak to bude nejspíš potřeba. A lednice v pohodě funguje i bez generátoru? A pokud tedy použiji například mikrovlnku, tak se automaticky počítá už suma za celou hodinu? Nebo jak to funguje?
Moc děkuji za rady.

Odpovědět

Vlastis, ahoj, měl jsem RV půjčené v USA už 4x takže o tom něco vím. Generátor je samosebou i na klimatizaci, jenže : v campu ho nepotřebuješ, jsi připojen na jejich síť, v NP je provoz generátorů zakázán a když budeš spát na divoko na odst. parkovištích , občas budeš mít trochu problém s dozorem, prostě ti slušně řeknou abys odjel. na veřejném tábořišti je provoz generátorů taky omezen. taky jsem byl jednou na přelomu srpna a září , fakt horko, ale dá se to vydržet. Chce to pokud možno parkovat ve stínu :-)
Amerika se fakt oproti minulosti dost změnila, myslím tím že podražila. Třeba za vypuštění dampu už u benzínky berou poplatek cca 15US takže když třeba campy KOA stojí v průměru 50US tak si odečti 15 US a nocleh tě vyjde na 35. Jsi připojen a bez starostí. Včetně sociálek. Ostatní campy jsou třeba levnější, ale zase třeba za sprchu na 15 minut naházíš do automatu 2US. Jinak lednice je kombinovaná a když nejsi připojen na proud nebo generátor, jde na plyn.
Mimochodem, půjčovna si nechá zaplatit 35US za doplnění propanu(při vrácení s prázdnou nádrží) přitom v campu stojí nádrž cca17US.
Jestli chceš, nech tu kontakt a já ti případně poradím. Na generátoru je počítadlo , kolik projedeš,tolik zaplatíš. Při půjčení ti napíšou do protokolu stav počitadla. A ještě jedno :-) Generátor žere jak prokoplej .

Odpovědět

Moc užitečné rady, díky. Budu moc rád, pokud bych mohl ještě zjistit další info. Můj mail je vlasta.dostal@yahoo.com. Díky.

Odpovědět

@Jirka: Ahoj Jirko chodis sem jeste? Chtel bych se zeptat na pár informací ohledne cestovani RVckem po USA. Diky ze info Ondra

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA