Metropolitní muzeum umění v New Yorku: Vstupenky a co vidět

Petr Novák

Jste-li alespoň trochu muzejní typ a rádi na svých cestách obcházíte muzea, newyorské The Met zaručeně znáte. Metropolitní muzeum umění leží na východním okraji Central Parku při známé Páté Avenue a ve své sbírce má hodně přes 2 miliony kousků. Co všechno musíte vidět v Metropolitním muzeu umění se dozvíte v tomto článku.

Metropolitní muzeum umění v New Yorku: Vstupenky a co vidět | © Unsplash.com, © Pixabay.com

 1. Obsah článku
  1. Co vidět v Metropolitním muzeu v New Yorku
  2. Zajímavosti o Metropolitan Museum of Art
  3. Návštěva Metropolitan Museum of Art (The MET)
  4. Fotky Metropolitního muzea umění v New Yorku

  Co vidět v Metropolitním muzeu v New Yorku

  Metropolitní muzeum v New Yorku bylo oficiálně založeno roku 1870 skupinou finančníků, byznysmenů nebo umělců, kteří chtěli Američanům přiblížit umění a vzdělat je v tomto oboru. Dveře muzea se poprvé otevřely 20. února 1872, tehdy ještě na adrese 681 Fifth Avenue, kde je dnes kancelářská budova.

  Kolekce MMoA pocházejí z celého světa, od afrického lidového umění a evropských obrazů třeba až po islamské umění nebo raritní kousky ze 4. století. Jen fotografií je přes 25 000, rozděleny jsou do pěti tematických celků. Několikrát denně probíhá výkladová prohlídka Museum Highlights, jež vám představí ty nejlepší kousky z celého muzea.

  V průběhu ní si můžete prohlédnout třeba Cubiculum Nocturnum, velmi realisticky zrekonstruovanou románskou ložnici z období kolem roku 50-40 před našim letopočtem. Ve městě Boscoreale ji 24. srpna roku 79 našeho letopočtu zničila erupce sopky Vesuv. Metropolitan Museum of Art skrývá také bohatou sbírku děl Vincenta van Gogha. Na vlastní oči můžete spatřit třeba Slunečnice (Sunflowers) z roku 1887, Jedlíci brambor (The Potato Peeler) z roku 1885 nebo Kosatce (Irises) z roku 1889.

  Přehled aktuálních výstav a exhibicí naleznete přímo na stránkách muzea. Na stejném místě najdete plán muzea.

 2. Zajímavosti o Metropolitan Museum of Art

  Muzeum ročně navštíví kolem 3,2 milionů lidí (údaj za rok 2022), před covidem to bylo až 6,1 milionu návštěvníků ročně. MMoA tak uzavírá desítku nejnavštěvovanějších muzeí světa, žebříček vede s 7,8 miliony návštěvníků pařížský Louvre. Nejvíce lidí v jediný den navštívilo Metropolitní muzeum 30. prosince 1986, kdy se jich v jeho prostorách tísnilo 52 333.

  Samo muzeum vlastní přes 2 miliony uměleckých děl. Aby mohlo být o všechny adekvátně postaráno, má oddělení 17 kurátorských oddělení. Celkem muzeum zaměstnává 2 500 lidí, více jak třetina z nich jsou dobrovolníci.

  Největším obrazem v muzeu je Washington Crossing the Delaware od Emanuela Leutze, na šířku má obraz 648 centimetrů, vysoký je 378,5 centimetru.

  Metropolitní muzeum trvale zaměstnává floristu, jehož úkolem je mimo jiné na každý den vytvořit pět velkých kytic do Velkého sálu. Květinové instalace v egyptském křídle muzea občas dosahují výšky až 6 metrů. Floristou je Holanďan Remco van Vliet, jehož rodina kdysi dodávala květiny do tamního královského dvora.

  Součástí Metropolitního muzea v New Yorku je sbírka 5 000 hudebních nástrojů. Mezi nimi je i nejstarší přeživší klavír na světě, který v roce 1720 postavil Ital Bartolomeo Cristofori, jenž tento hudební nástroj i vymyslel.

 3. Návštěva Metropolitan Museum of Art (The MET)

  🚇 Jak se dostat do Metropolitan Museum of Art

  Metropolitní muzeum umění naleznete na adrese 1000 5th Avenue ve střední části Central Parku pár bloků od Guggenheimova muzea. Nejbližší stanicí metra je 86th Street (zelený linky 4, 5 a 6) a 86th Street (žluté linky N, Q a R.

  🎟️ Vstupné do Metropolitního muzea umění

  Vstupenky do Metropolitního muzea umění v New Yorku si můžete koupit v předstihu online. Vyhnete se tak čekání ve frontě. Cena vstupenky pro dospělého je $30711 Kč a senioři od 65 let platí $22521 Kč. Děti do 12 let mají vstup zdarma.

  K návštěvě můžete použít The New York PassCityPASS.

  🕒 Otevírací doba Metropolitan Museum of Art

  Metropolitan Museum of Art na Fifth Avenue má otevřeno od neděle do úterý a ve čtvrtek vždy od 10:00 do 17:00. V pátek a v sobotu je otevřeno od 10:00 do 21:00, ve středu je muzeum zavřené. Vždy na Den díkůvzdání, 25. prosince, 1: ledna a první pondělí v květnu je také zavřeno.

  ⌚ Kolik času je potřeba na prohlídku

  Metropolitan Museum of Art je obrovské, na prohlídku budete potřebovat 4-5 hodin. Pokud jste milovníci umění a exponáty si chcete prohlédnout důkladně, rozdělte si prohlídku do několika dní. Vstupenka platí tři po sobě jdoucí dny.

  Před návštěvou si připravte plán, co chcete vidět. Muzeum pro tyto účely nabízí mobilní aplikaci pro AndroidiPhone.

  💡 Dobré vědět

  Přímo v muzeu najdete několik kaváren a bister, kde se můžete občerstvit. Na začátku prohlídky si nezapomeňte vyzvednout audio průvodce, díky kterému se dozvíte podrobnosti o jednotlivých dílech.

 4. Fotky Metropolitního muzea umění v New Yorku

  Metropolitní muzeum umění v New Yorku: Vstupenky a co vidět | © mbarrison, Flickr.com

  Metropolitní muzeum umění v New Yorku: Vstupenky a co vidět | © Unsplash.com

  Metropolitní muzeum umění v New Yorku: Vstupenky a co vidět | © Phil Roeder, Flickr.com

  Metropolitní muzeum umění v New Yorku: Vstupenky a co vidět | © Pixabay.com

Diskuze k článku (3)

Podle této zprávy (https://magazin.aktualne.cz/kultura/konec-dobrovolneho-vstupneho-slavne-muzeum-v-new-yorku-zacne/r~d5584ac6f23f11e7a4500cc47ab5f122/?redirected=1515520980) a citovaného odkazu z Twitteru se v Metropolitním muzeu bude od 1. března vybírat vstupné 25 USD. Vstupenka bude platná po tři dny a pro všechny tři objekty.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Helena: Ahoj Heleno, děkuji za informaci. Článek jsem aktualizoval. :-)

Odpovědět

Vstupenka do METu opravdu platí tři po sobě jdoucí dny, a to tak, že při nákupu se dostane
doklad o zaplacení a vlastní vstupenka, z níž se odlepí samolepka platná na dnešní den, která se viditelně nalepí na oděv. Nádledující dva dny se v pokladně ukáže doklad o zaplacení a dostane se zdarma vstupenka platná pro ten den se samolepkou na nalepení na oděv.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA