Neděle je od slova nedělat, a tak jsme si na dnešní sváteční den naplánovali prohlídku centra města. Nejprve jsme dojeli metrem na stanici Penn Station, kde se nachází slavná Madison Square Garden a odkud jsme třetí den jeli do Washingtonu. Kdo si legendární MSG představuje jako architektonický klenot, bude zklamán. Na rozlehlém a složitém komplexu budov toho k vidění moc není.
Obsah článku
Koho ve frontě nepotkáš
U Madison Square Garden leží také jedna z hlavních newyorských pošt, a protože tam je vždycky sranda, šli jsme vystát frontu na známky. První mezinárodní škandál se málem zrodil u dveří, kde jsem se imigrantky ze španělsky mluvící země odvážil zeptat, kde že se známky kupují. Zadrmolila takovým způsobem, že jsem nerozuměl ani slovo, a to jsem byl z angličtiny vždycky jedničkář.
Pak jsem nechtěně udělal něco, co dámu v letech neuvěřitelným způsobem rozčílilo. Zeptal jsem se jí, jestli umí anglicky.
Tu jedinou správnou frontu jsme nakonec našli sami. Byla nekonečně dlouhá a čekající k jednotlivým přepážkám přiřazoval velký LCD displej. Když jsme začali spílat na rychlost amerických pošťáků, ozvalo se něco, co jsme nečekali. Mladá turistka z Prahy, která stála o dva lidi před námi a v New Yorku byla na výletu.
Když červená na semaforu znamená běž!
Od Madison Square Garden jsme se po 5th až 7th Avenue vydali na Times Square. Kdo neví, co s penězi, může se cestou zastavit na návštěvu v některém ze světoznámých butiků nebo jen koupit suvenýr se značkou I♥NY. My se na kofeinové odměně zastavili v Hard Rock Café New York.
Times Square samo o sobě je jeden obrovský šrumec lidí, vůbec nic pro demofobiky. Ať se člověk podívá, kam se podívá, všude vidí jen lidi, žluté taxíky a svítící reklamu. Jedinečnou atmosféru dotváří i zástupy policistů na hony vzdálených těm filmovým. Newyorský pán s bouchačkou u pasu je ochotný a velmi rád a dobře poradí. Kdo jiný důvěryhodný se má vyznat v ulicích velkoměsta než muž s plackou NYPD na prsou?
Zcela mylné jsou veškeré představy, že američtí policisté při každé příležitosti okamžitě střílí jak na Divokém západě. Ve skutečnosti jim ani nevadí, když přecházíte na červenou. My tak za jejich dohledu činili zcela běžně, stačilo jen dávat pozor na projíždějící auta.
Hotel Plaza, nejelegantnější hotel v New Yorku
Příroda uprostřed New Yorku, to je Central Park. Alespoň podle Newyorčanů. Ale piknik na zelené placce mezi mrakodrapy jsme si nenechali ujít ani my. Není to žádný placený product placement, já měl bagetu z mého oblíbeného Subwaye. Mimochodem název restaurací Subway vznikl z původního názvu restaurace Pete’s Submarines. Bagety totiž tvarem připomínají ponorku a původní restaurace řetězce byla vyzdobena mapami newyorského metra.
“Hosté Ding, Dang, Dong se ubytovávají ve světově proslulém hotelu Plaza. Rezervace na čísle 1-800…” Znáte? Film Sám doma 2 se natáčel ve skutečném hotelu Plaza na okraji Central Parku. Poznali byste ho na první pohled.
Počasí bylo nadále slunečné a viditelnost velmi dobrá, tudíž jsme se vydali navštívit vyhlídkovou plošinu ve 102. patře Empire State Building. Výhled na celý New York byl báječný, lepší už jen z vrtulníku a možná z Top of The Rock na střeše Rockefellerova centra. To leží ještě blíž Central Parku, a tak je vidět nádherný kontrast mezi zelení a mrakodrapy. Plánujete-li vyhlídku navštívit, zvažte zakoupení karty New York Pass. Můžete ušetřit pěkný ranec dolarů.
“Nechcete vstoupit do naší strany?”
Na cestách rád navštěvuji místní české restaurace. Zajímá mě, jak si Češi a Slováci v zahraničí připomínají domov. Do jedné takové jsme se rozhodli vypravit, než jsme ale vyšli, pěkně jsem si zavařil.
Když jsem si krátce odskočil pro lahev vody, zastavila mě žena středního věku s nabídkou, zdali se nechci přidat k Demokratům. S úsměvem jsem jí odvětil, že nejsem Američan a v New Yorku jsem jen na návštěvě, ale že děkuji za nabídku. To prý není možné, neboť vypadám jako Newyorčan a také mám ten správný přízvuk! Sledování amerických seriálů konečně sklízí své ovoce.
Chtěl jsem jí lichotku nějak oplatit, a tak jsem ji tím správným přízvukem okořeněným svou národní hrdostí sdělil, že naše speciální jednotky podporují americké vojáky v Afghánistánu. Narazil jsem bleskurychle, Demokraté jsou prý proti militarizaci. Tak to se mi nepovedlo.
Chicken Restaurant ≠ Czech Restaurant
Náladu mi měl spravit půllitr orosené Plzně, čepuje jí česká hospůdka Zlatá Praha v Queensu. Cesta k němu ale byla dlouhá a trnitá. Restaurace, která v New Yorku nabízí mimo jiné svíčkovou a domácí štrúdl, se ztrácela v záplavě italských pizerií, brazilských steakhousů a řeckých tavern.
Pomoci nedokázali ani místní, jedna mladá Američanka se nás dokonce snažila ujistit, že nehledáme Czech Restaurant, ale Chicken Restaurant. Čech si ale cestu za zlatavým mokem vždycky najde, i mezi mrakodrapy. Svět je ve skutečnosti neuvěřitelně malý.
Z číšníka restaurace Zlatá Praha se nakonec vyklubal bratranec brankáře našeho maloměstského fotbalového manšaftu.
5. července 2009
- Den 1 – Teroristi s šiškou uheráku
- Den 2 – Lower Manhattan a Socha svobody
- Den 3 – Washington, D. C. a Obamastore
- Den 4 – Brooklyn, Michael Jackson a Burger King
- Den 5 – Coney Island, Chinatown a Brighton Beach
- Den 6 – Times Square, Central Park a česká hospoda
- Den 7 – Zábavní park Six Flags Great Adventure
- Den 8 – Pátá Avenue, metro a nádraží Grand Central
- Den 9 – Kriminálka New York živě
Diskuze k článku (2)
Ahoj, nemohl bych od tebe nějak získat pár z těch fotek v lepším rozlišení. Některé jsou opravdu pěkné a líbily by se mi na plochu. Jinak tvoje články se mi moc líbí.
Ahoj Davide, napsal jsem Ti mail.