Proč jsou taxíky v New Yorku žluté?

Pokud si chytíte newyorský taxík, můžete si být téměř jistí, že bude žlutý. Po New Yorku jich jezdí kolem 13 000, přičemž zhruba polovina je hybridních. To znamená, že jezdí krom benzínu ještě na elektřinu.

Taxík v New Yorku | © Video4net

Žluté taxi = symbol New Yorku

Původ žluté barvy až do raného věku automobilismu. V roce 1907 se americký obchodník s auty John D. Hertz rozmýšlel, jak využít vozy, které nejdou na odbyt. Po chvíli dumání dostal nápad založit si taxi službu. Již tehdejším moři aut se taxíky snadno ztrácely, a tak si chytrý podnikatel Hertz nechal zpracovat studii, která vozidel bude na silnicích nejlépe rozpoznatelná.

Z průzkumu nakonec vyšla žlutá, kterou si později vzaly za svou i školní autobusy.

Hertzova společnost Yellow Cab Chicago tak roku 1915 stanovila trend, který se později přenesl i do New Yorku. Symbolická barva taxíků bude již navždy žlutá. V roce 1923 John Hertz rozšířil své podnikatelské aktivity a začal auta rovněž půjčovat. Vznikla tak jedna z nejznámějších autopůjčoven na světě, jejíž dominantní barvou v logu je – jak jinak – žlutá.

Petr Novák

Diskuze k článku (3 komentářů)

Avatar uživatele

No newyorské taxi už nejsou tak populární jako byly checker caprice crown victoria … Kdyz je z 98% nahradil japonský Nissan NV200 … Kouzlo NYC taxi je zcela pryč

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jorck: Ford se mi také líbil víc.

Pár zajímavostí: V celém New Yorku funguje 13 237 taxíků, které řídí 42 000 taxikářů. Celých 82 % z nich jsou cizinci, za jednu směnu průměrně najedou 290 km.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr Novák: To je pravda ikdyž NYC driver yellow cab jsou víc vyčuraní než ti v Praze ake takto vídím já . Jinak stema nissanama nv200 to hodne pokazily …crown victoria yellow cab patri do NYC …

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.