Zápisky z USA: Den 2 – Lower Manhattan a Socha svobody

Petr Novák

První ráno po příletu bylo docela krušné, kvůli časovému posunu a jet lagu jsem toho moc nenaspal. Za poslední tři dny dohromady asi šest hodin. Ale co, doženu to v důchodu. Na druhý den byl v plánu Lower ManhattanSocha svobody.

Lower Manhattan a Socha svobody | © Petr Novák

Obsah článku
  1. Zaměstnání: Držák lana na přechodu pro chodce
  2. Zaměstnání: Koordinátor nástupu na loď

Zaměstnání: Držák lana na přechodu pro chodce

U bývalého Světového obchodního centra vždy přechází přes silnici davy lidí, jenže jak zabránit, aby někoho nepřejelo auto? Jedním z newyorských zvyků totiž je přecházet na červenou, a to i v momentě, kdy na vše dohlíží orgány NYPD s koblihou v ruce.

V New Yorku to vyřešili překvapivě neamericky, tedy jednoduše. U přechodů postávají dva chlapíci s lanem v ruce a když se rozsvítí červená, lano roztáhnou, aby nemohl nikdo přecházet. Se zelenou lano rychle sbalí a čekají. Takto originálnímu zaměstnání se vyrovná snad jen vytahovač vozíků, na kterého jsem narazil v Číně. V obchodním domě stojí na konci pásu, který spojuje dvě patra, a pomáhá lidem vytahovat těžké vozíky.

Ke staveništi nového One World Trade Center jsme došli během chvilky, bydlíme od něj jen pár bloků. Celý areál je oplocený a zuřivě se v něm buduje, hotovo má být v roce 2013. Hezký výhled na kmitající dělníky je ze sousední budovy finančního centra. Tím je také možné projít k newyorské maríně, kde kotví luxusní jachty. To aby to finančníci a manažeři neměli daleko.

Zaměstnání: Koordinátor nástupu na loď

Kolonáda na pobřeží přímo vybízí k procházce a jak je v Americe zvykem, je hezky upravená. To se mi na Američanech líbí, o své okolí pečují a dbají na něj. A nejen o okolí, ale i sebe, každou chvíli se kolem mihl běžec, bruslař nebo cyklista. Na kolonádě je také památník obětem Vietnamské války s originální americkou vlajkou z čerstvě nařezaných květin.

Po kratší procházce jsme se lodí vydali k Soše svobody. Parádní výhled na Manhattan nejdříve trošku kazila mlha, po chvíli se ale naštěstí vyjasnilo. Za Sochou svobody se nachází obchod se suvenýry, kromě vcelku hezkých hrníčků a triček si můžete vybrat z nepřeberného množství kýčů kýčovitých. Pokud jste u Sochy svobody byli, určitě jste si všimli brýlí s pochodní či molitanové Sochy svobody na něčí hlavě.

Na trajekt plující zpět na Manhattan jsme si vyčkali dlouhou frontu, alespoň byl čas ocenit práci dalšího chlapíka s originálním povoláním. Starší pán v oranžové vestě drží  ruce megafon a celou směnu pořvává na návštěvníky, aby se naloďovali rychleji. Cestou zpět jsme se ještě zastavili na pobřeží a ocenili umění borců z Bronxu, kteří si vydělávají na živobytí tancem, breakdancem a podobnými stylovými kousky.

1. července 2009

Diskuze k článku (2)

Ahoj máš fakt good stránky :-) chtěla jsem se zeptat jestli nevíš jak těžké je sehnat v NY práci?? díkes za odpověď

Odpovědět

Ahoj Kristýno,
no těžký samo o sobě už je jen sehnání pracovního povolení/povolení k trvalému pobytu. Pak už záleží na schopnostech toho kterého člověka, asi jako tady.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA