Zápisky z USA: Den 8 – Pátá Avenue, metro a nádraží Grand Central

Petr Novák

Osmý den jsem svého spícího kolegu chladnokrevně opustil a do tajů velkoměsta se vydal sám. Bodový plán čítal tři položky – nádraží Grand Central, Pátá Avenue a pro velký úspěch ještě jednou Times Square.

Pátá Avenue, metro a nádraží Grand Central | © Petr Novák

Obsah článku
  1. Nejnavštěvovanější památka v USA
  2. Já a 20 ostrostřelců

Nejnavštěvovanější památka v USA

Kdo by to byl čekal, nejnavštěvovanější památkou Ameriky je hlavní newyorské nádraží Grand Central Terminal. Každý den jím projde deset tisíc lidí. Já se do něj vydal také, ale stále ještě spícímu kolegovi jsem neodjel. Jeden z mnoha obchodů uvnitř nádraží byl oficiální fanshop dopravního podniku MTA a já v něm měl vyhlídnutý vcelku originální suvenýr. Ceduli, která je u každého vstupu do newyorského metra.

Prohlídka nádraží v New Yorku vůbec stojí za tu námahu, i když nikam nepojedete. Nezaměnitelnému interiéru budovy, jenž je ztvárněn na každém druhém pohledu, dominuje obrovské americká vlajka. Vzezřením historická budova skrývá desítky obchodů, restaurací a dokonce masážní centrum.

Já a 20 ostrostřelců

Z nádraží jsem se pěšky vydal na Times Square a žádné překvápko se nekonalo. Zase lidí jak na Václaváku.

Tak alespoň pár zajímavostí – v okolí Time Square je 40 divadel, z nichž 22 ležících přímo na Broadwayi je památkově chráněných. Na náměstí, které bylo do roku 1904 známé jako Longacre Square, je celkem 50 obrovských světelných reklam.

Z Times Square jsem se rozhodl projet metrem k Empire State Building a pak jít směrem k Páté Avenue. Vlezu do metra… a tam dobrých 20 policistů s puškami a se psi. Prohledávali odpadkové koše, asi nácvik, kdyby náhodou. Přímo na perónu stál další chlapík s megafonem a reflexní vestou, skoro začínám mít podezření, že je to určitá forma trestu. Do hlasné trouby vyřvával, jaký že vlak to zrovna přijíždí do stanice a jakým směrem pojede.

7. července 2009

Diskuze k článku (6)

Ahoj, jak tak čtu, byli jste v NY v podobný čas jako my (kolem Dne nezávislosti) a ještě s tou samou leteckou společností. Svět je malý.

Protože je pro mně NYC městem číslo 1 (za poslední 3 roky navšíven 3x), rád se tam zase vypravím. Pokud o tom také někdo uvažujete, vězte, že nejlevnější je v případě, kdy cestujete alespoň ve 3 – 4 lidech, ubytování v pronajatých apartmánech.

Filip

Odpovědět

Ahoj Filipe,

my tam byli ve dvou, ale s tím pronajatým apartmánem je to samozřejmě pravda. Čtyři lidi jsou takový ideální počet, kdy se dostatečně sníží náklady a ještě to nevypadá jako skupinový výlet. :)

Jinak nebyli jste ti Češi, co seděli dvě řady za náma na letu z Heathrow na Newark 30. června? To by ten svět byl fakt malej. :)

Odpovědět

Ahoj, mohla by jsem se zeptat na kolik tě celkem výlet do ameriky přišel? Chtěla bych tam jednou žít, tak sbírám různé info:)

Odpovědět

Ahoj Jani,
pokud si dobře vzpomínám, tak cca 35 000 Kč. Z toho cca 13 000 Kč bylo na stravu, výlety, suvenýry, dárky atd.

Samotná zpáteční letenka + ubytování (platil jsem jen polovinu, protože jsme letěli ve dvou) přišlo na cca 22 000.

Odpovědět

ahoj. ráda bych se zeptala na kolik vás návštěva new yorku a okolí přišla, včetně cesty,letenek, všech vstupů na atrakce, suvenýry a ubytování atd. díky moc

Odpovědět

Ahoj,
se vším všudy těch 9 nocí vyšlo asi na 35 000 Kč. S tím, že jsme koupili ještě poměrně drahý letenky (14 500 Kč) a dost jsme utratili za suvenýry.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA