Dnes je čtvrtý červenec, ten nejameričtější ze všech amerických svátků. Jen Den nezávislosti, kdy se oslavuje přijetí Deklarace nezávislosti Spojených států amerických dne 4. července 1776. Na rozdíl od nás Američani svátky prožívají, takže po celý den grilují, odpalují obří ohňostroje a pořádají více či méně bizarní průvody.
Liga mistrů v pojídání párků v rohlíku
Probudil jsem se u puštěné televize. Na CBS běžela The Early Show a zrovna představovali ty nejparádnější hračky pro letošní léto. Polystyrénová raketa, která vyletí až šest metrů do vzduchu. Gumový míček, který vyskočí dvakrát výš, než konkurenční hopík. Rukavice, na které je připevněna lžíce bagru. Já být americké dítě a mít tyhle hračky, tak jsem nejhodnější na světě.
Snídani jsme absolvovali v mé nové srdeční záležitosti, restauraci Subway s bagetami. Pak jsme přeběhli do jiného subwaye a linkami A a F dojeli až na Coney Island. Měla se tam konat každoroční soutěž v pojídání hotdogů, což znělo natolik bizarně, že jsme si to nemohli nechat ujít.
Po příjezdu na místo jsme byli krapet v šoku. Klání mělo začít až za půl hodiny, nicméně na místě již stály davy lidí srovnatelné snad jen se Staroměstským náměstím v čase konání naganského finále. Naše původní představy o celé soutěži byli velmi, velmi naivní. Vždyť jsme se do ní chtěli přihlásit! Namísto toho nad Coney Islandem létal policejní vrtulník, na střechách budov stáli ostřelovači a celou soutěž živě přenášel hlavní program televize ESPN. Soutěže v pojídání čehokoliv na čas jsou v Americe neuvěřitelně populární a jedlíci mají dokonce vlastní ligu Major League Eater.
Dnešní soutěž trvala deset minut, které přítomní diváci neuvěřitelným způsobem prožívali, což je u Američanů normální. Vítězem se stal domácí Joey Chestnut, který porazil úhlavního nepřítele Takeru “Tsunami” Kobayashiho z Japonska. Joey spořádal za deset minut 68 hotdogů, čímž vytvořil nový světový rekord.
Tradiční pojídání párků v rohlíku na Den nezávislosti je natolik bizarní událost, že její návštěvu doporučuji všem, kteří budou mít jen sebemenší příležitost se jí zúčastnit.
Karlovy Vary v New Yorku
Pěšky jsme došli až na Brighton Beach, které se vzhledem k početné rusko-ukrajinské komunitě přezdívá Little Odessa, Malá Oděsa. Nápisy na ulicích i ve výlohách obchodů jsou vyvedeny téměř výhradně v cyrilici, slyšet je pouze ruština a cihlově oranžové domy připomínají některou z moskevských čtvrtí. Bydlet bych tady doopravdy nechtěl.
Samotná Brighton Beach byla o něco lepší, takový hodně slabý odvar Santa Monicy. Písčitou pláž doplňovalo delfinárium a menší zábavní park s ruským kolem a krátkou horskou dráhou.
Cestou na metro se k nám vetřel postarší muž, jenž vycítil slovanského ducha a dal se s námi do řeči. Přesněji řečeno se mnou, můj kolega rusky něgavarit. Vitalij považoval za nezbytné mi sdělit, že je v Americe na tři měsíce na návštěvě u dcery a že zrovna na zemi našel dvacetidolarovku. Štěstím zářil.
Já pro změnu štěstím zářil, když do stanice přijela souprava metra. Bohužel ne na dlouho. I v takovém městě, jako je New York, se metro občas porouchá a nejdou dovřít dveře. Nezbylo než počkat na peróně na další vlak, který jel asi za deset minut.
Ohňostroj nad Manhattanem
Po setmění se ve městě ku příležitosti Dne nezávislosti konal obrovský ohňostroj, který živě přenášela celonárodní televize NBC. V ulicích a přilehlých restauracích ho sledoval až milion lidí, to je jako celá Praha koncentrovaná do pár bloků.
My jsme si pro jeho sledování zvolili Empire – Fulton Ferry State Park, odkud byl báječný výhled, což moc dobře věděly desítky dalších lidí. Jestli někdy poletíte do New Yorku a budete chtít mít jedinečný výhled na Manhattan, vydejte se před setměním po Brooklyn Bridge právě sem. Nebudete litovat.
Cestou zpět jsme se prošli přes Manhattan Bridge a Chinatown. To je další zajímavá čtvrť New Yorku, kde vládne čínština a angličtinu místní ovládají hůř než průměrný Čech. A všude je spousta krys. Krysa dle čínského horoskopu údajně dosáhne všeho, co si vytyčí. Na zítřek máme v plánu Times Square, Central Park a také chceme zajít do české hospůdky ve čtvrti Queens. Tak schválně.
4. července 2009
- Den 1 – Teroristi s šiškou uheráku
- Den 2 – Lower Manhattan a socha Svobody
- Den 3 – Washington, D. C. a Obamastore
- Den 4 – Brooklyn, Michael Jackson a Burger King
- Den 5 – Coney Island, Chinatown a Brighton Beach
- Den 6 – Times Square, Central Park a česká hospoda
- Den 7 – Zábavní park Six Flags Great Adventure
- Den 8 – Pátá Avenue, metro a nádraží Grand Central
- Den 9 – Kriminálka New York živě
Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností