Zajímavosti o USA – v celém státě jsou jen dva eskalátory

Petr Novák

Věděli jste, že Spojené státy americké v 50. letech plánovaly odpálit na Měsíci jaderné zařízení a že v celém státě Wyoming jsou pouhé dva eskalátory? Čtěte dále a dozvíte se všechny podrobnosti včetně odkazů na příslušné zdroje. Také se dozvíte, že nejmenší park v zemi je velký jako kancelářské křeslo a že v jednom městě na Aljašce jmenovali do role čestného starosty kocoura jménem Stubbs.

Zajímavosti o USA – v celém státě jsou jen dva eskalátory  | © Unsplash.com

  1. Obsah článku
    1. V celém Wyomingu jsou jen dva eskalátory
    2. USA plánovaly odpálit na Měsíci jadernou bombu
    3. Nejmenší park v USA je velký jako kancelářské křeslo
    4. Čestným starostou městečka Talkeetna byl kocour Stubbs
    5. Mississippi změnila tok a odřízla město Kaskaskia od zbytku státu
    6. V Michiganu je jediná plovoucí pošta v USA
    7. Ohio jako jediný stát nemá obdélníkovou vlajku
    8. Nejmenší město v USA má jen jednoho obyvatele
    9. V USA je území, kde jsou zakázány jakékoliv elektronické signály
    10. Jezero v Massachusetts má nejdelší zeměpisný název v USA
    11. Key West v roce 1982 vyhlásil nezávislost na USA
    12. V Pensylvánii hoří nepřetržitě od roku 1962 podzemní požár
    13. Na slavném zvonu Svobody je pravopisná chyba
    14. V Idaho je území, kde mohou trestné činy zůstat nepotrestány
    15. Dočasným hlavním městem USA byla Philadelphia
    16. Největší nákupní centrum v USA je větší než Vatikán
    17. V Kentucky je víc sudů s bourbonem než obyvatel
    18. Ve Virginii se narodilo 8 amerických prezidentů
    19. Jeden americký stát byl dříve královstvím
    20. Hořejší jezero je největší sladkovodní jezero na světě
    21. Americká vlajka byla 26× změněna
    22. Z Kukuřičného pásu pochází 90 % kukuřice vyprodukované v USA
    23. Stávající americkou vlajku navrhl 17letý student
    24. Národní park Wrangell–St. Elias je větší než celá země
    25. Americká hymna byla napsána na zadní stranu dopisu

    V celém Wyomingu jsou jen dva eskalátory

    Wyoming je se svojí rozlohou 253 348 km² desátý největší stát USA, přesto se v něm nachází pouhé dva eskalátory. Oba dva se navíc nachází ve městě Casper – první je v bance First National Bank a druhý v bance Hilltop National Bank.

    Překvapivě nízký počet eskalátorů je způsoben nízkou hustotou obyvatelstva a převažujícím venkovským charakterem státu. Obyvatelé Wyomingu se ve vícepodlažních budovách spoléhají spíše na výtahy nebo na schodiště.

  2. USA plánovaly odpálit na Měsíci jadernou bombu

    Koncem 50. let minulého století spustilo americké letectvo přísně tajný program Project A119, jehož cílem bylo odpálit na Měsíci jaderné zařízení za účelem studia dopadů jaderného výbuchu v prostředí s nízkou gravitací. Vědci očekávali, že jaderný hřib bude viditelný ze Země, což mělo sloužit jako demonstrace americké síly v průběhu studené války.

    Project A119 byl nakonec předčasně ukončen kvůli obavám z možné kontaminace, negativních reakcí veřejnosti a kvůli riziku, že by se nepodařilo prokázat žádný skutečný přínos. Oficiální dokumenty týkající se programu Project A119 zůstávaly desítky let utajené.

  3. Nejmenší park v USA je velký jako kancelářské křeslo

    Mill Ends Park je nejmenší oficiálně uznaný park ve Spojených státech. Leží uprostřed města Portland ve státě Oregon a má průměr pouhých 61 cm, což přibližně odpovídá velikosti kancelářského křesla.

    Veřejně přístupný Mill Ends Park vytvořil v roce 1948 místní novinář Dick Fagan, který vysázel květiny na místo původně určené pro sloup veřejného osvětlení. Mill Ends Park se stal kuriózní místní atrakcí, která přitahuje zvídavé návštěvníky.

  4. Čestným starostou městečka Talkeetna byl kocour Stubbs

    Talkeetna je malé městečko na Aljašce, slouží jako výchozí bod pro návštěvu národního parku Denali a v roce 2020 v něm žilo 1 055 lidí. V roce 1997 se jeho čestným starostou stal kocour Stubbs, který si velmi rychle získal oblibu místních obyvatel i turistů.

    Stubbs přitahoval pozornost k městečku Talkeetna, dostával fanouškovskou poštu a pravidelně vítal turisty v místním obchůdku. Kočičím čestným starostou byl Stubbs až do své smrti v roce 2017.

  5. Mississippi změnila tok a odřízla město Kaskaskia od zbytku státu

    Kaskaskia v Illinois bývalo v 18. století prosperujícím francouzským koloniálním sídlem na břehu řeky Mississippi, které se dokonce stalo prvním hlavním městem státu. V průběhu doby však řeka Mississippi změnila svůj tok, v důsledku čehož se město Kaskaskia fakticky ocitlo na západním břehu, ačkoliv právně zůstává součástí státu Illinois.

    Dnes je Kaskaskia malá vesnička s pouhými 23 obyvateli v roce 2023, dopravit se do něj lze pouze přes stát Missouri. V kontextu Spojených států je Kaskaskia velkou zeměpisnou kuriozitou.

  6. V Michiganu je jediná plovoucí pošta v USA

    Loď J. W. Westcott II doručuje dopisy a balíky lodím na řece Detroit, a je tak jedinou plovoucí pobočkou pošty ve Spojených státech. Plovoucí pošta má přiřazen svůj vlastní ZIP kód 48222.

    Pošta je v provozu nepřetržitě od roku 1874, jejím zakladatelem byl kapitán John Ward Westcott, který původně doručoval poštu vlastní silou na malé lodi. Stávající loď J. W. Westcott II je v provozu od roku 1949, poštovní služby zajišťuje rodinná společnost Westcott Company.

  7. Ohio jako jediný stát nemá obdélníkovou vlajku

    Ohio je jediným americkým státem, který má vlajku ve tvaru vlaštovčího ocasu namísto tradičního obdélníku. Autorem vlajky je architekt z Clevelandu John Eisenmann, který ji navrhl pro budovu státu Ohio na výstavě Pan-American Exposition.

    Vlajka státu Ohio byla oficiálně přijata 9. května 1902. Výrazný trojúhelníkový výřez vlajky je známý jako “burgee” a obvykle je spojován s námořními praporky. Sedmnáct hvězd na vlajce představuje přijetí Ohia jako 17. státu Unie. Červená, bílá a modrá barva symbolizují národní barvy Spojených států amerických.

  8. Nejmenší město v USA má jen jednoho obyvatele

    Buford ve státě Wyoming byl kdysi označován jako nejmenší město v Americe, když měl po mnoho let jen jednoho obyvatele. V Bufordu se přitom nacházel obchod a čerpací stanice. V roce 2012 dal jediný obyvatel celé město do aukce, která zahrnovala 10 akrů půdu a všechny stavby.

    Město bylo prodáno za 900 000 dolarů (což v cenách z roku 2025 odpovídá $1251421.9229 649 940 Kč) podnikateli z Vietnamu, který ho následně přejmenoval na “PhinDeli Town Buford”.

  9. V USA je území, kde jsou zakázány jakékoliv elektronické signály

    Na území států Západní Virginie, Virginie a Maryland se na ploše přibližně 34 000 km² rozkládá území National Radio Quiet Zone (NRQZ), ve kterém je omezen mobilní signál, radiový signál, wi-fi a omezeno je také používání dalších bezdrátových zařízení.

    Území v roce 1958 zřídila Federální komise pro komunikace za účelem minimalizace rádiového rušení v okolí observatoře Green Bank, kde se nachází jeden z největších plně otočných radioteleskopů na světě. Na dodržování zákazu bezdrátových přenosů dohlíží tzv. rádiová policie.

  10. Jezero v Massachusetts má nejdelší zeměpisný název v USA

    Jezero Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg ve městě Webster v Massachusetts se může pyšnit nejdelším zeměpisným názvem ve Spojených státech. Název se skládá celkem z 45 písmen a pochází z jazyka kmene Nipmuc, obvykle se překládá jako “Ty rybaříš na své straně, já na své, a uprostřed nerybaří nikdo.”

    Místní obyvatelé si název jezera obvykle zkracují na “Lake Chaubunagungamaug” nebo na “Lake Webster”.

  11. Key West v roce 1982 vyhlásil nezávislost na USA

    Obyvatelé města Key West na Floridě v roce 1982 v žertu vyhlásili nezávislost na Spojených státech amerických, když se nazvali Konchskou republikou. Tento neobvyklý krok sloužil jako protest proti silničním kontrolám americké pohraniční stráže, která místním obyvatelům i turistům způsobovala dopravní problémy.

    Bezprostředně po vyhlášení nezávislosti uspořádal starosta fiktivní ceremoniál odtržení – a o minutu později symbolicky kapituloval před důstojníkem námořnictva. Občané v mezičase ještě požádali o finanční podporu ve výši jedné miliardy dolarů, čímž napodobili žádosti o podporu časté u nově vzniklých států.

    Končská republika přežila jako recesistická značka, která má vlastní vlajku, cestovní pasy a pocit hrdosti mezi svými občany.

  12. V Pensylvánii hoří nepřetržitě od roku 1962 podzemní požár

    Centralia je opuštěné město v severovýchodní Pensylvánii, které dříve bývalo známým centrem těžby uhlí. Změna nastala v roce 1962, kdy vzplál oheň na zdejší skládce, který se neúmyslně rozšířil na opuštěná uhelná ložiska pod městem. Podzemní požár začal do ovzduší uvolňovat toxické plyny a způsoboval propady půdy, v důsledku kterých se Centralia stala neobyvatelnou.

    V průběhu následujících desetiletí federální vláda vykoupila domy většiny obyvatel, kteří se odstěhovali jinam. Většina budov ve městě byla zbourána. V roce 2023 v Centralii uprostřed popraskaných silnic a kouřících ventilačních otvorů žilo posledních pět obyvatel. Podle vědců může podzemní požár v Centralii současným tempem hořet nepřetržitě ještě 250 let.

  13. Na slavném zvonu Svobody je pravopisná chyba

    The Liberty Bell patří mezi nejznámější symboly svobody a nezávislosti Spojených států amerických. Zvon byl odlit v letech 1751-1752 a zvoněním na něj byla v roce 1776 symbolicky potvrzena nezávislost země.

    Dnes je zvon umístěn v budově Liberty Bell Center v Philadelphii ve státě Pensylvánie. A právě název státu je na zvonu odlit ve tvaru “Pensylvania”, což byla v té době akceptovaná varianta pravopisu. Z dnešního pohledu se jedná o typografickou chybu, neboť oficiální název státu je “Pennsylvania”.

    Zvon byl původně objednán k padesátému výročí Charty práv, kterou vytvořil William Penn v roce 1701. Zajímavostí je, že hned při prvním zazvonění zvon praskl. K nápravě nepomohlo ani druhé přelití zvonu, a tak se dnes aktivně nepoužívá.

  14. V Idaho je území, kde mohou trestné činy zůstat nepotrestány

    Na území Yellowstonského národního parku ve státě Idaho se nachází odlehlá oblast o rozloze přibližně 129 km², které se kvůli ústavní anomálii přezdívá “Zóna smrti“. Všechny zločiny spáchané na tomto území mohou teoreticky zůstat nepotrestány, pokud by obžalovaný trval na porotě složené výhradně z obyvatel daného soudního okresu.

    Šestý dodatek americké Ústavy totiž říká, že porotci musí pocházet současně z okresu i ze státu, kde byl trestný čin spáchán. Na území “Zóny smrti” však nemá dostatek obyvatel potřebných k tomu, aby mohla být složena platná porota. Ve své podstatě se jedná o anomálii, která však nikdy nebyla prověřena u soudu.

  15. Dočasným hlavním městem USA byla Philadelphia

    V letech 1790 až 1800 byla dočasným hlavním městem USA Philadelphia, neboť trvalé sídlo vlády ve Washingtonu D. C. bylo teprve ve výstavbě. Philadelphia hrála klíčovou roli během války za nezávislost a byla místem, kde byla podepsána jak Deklarace nezávislosti, tak Ústava Spojených států amerických.

    Zákonodárci se sešli v budově Independence Hall, která je veřejně přístupná a přelomové okamžiky země připomíná. Independence Hall je zařazena na Seznamu světového dědictví UNESCO a je zvěčněna na zadní straně stodolarové bankovky.

    Prvním hlavním městem USA byl v letech 1789 a 1790 New York, kde po ratifikaci Ústavy sídlila americká vláda.

  16. Největší nákupní centrum v USA je větší než Vatikán

    Mall of America ve městě Bloomington ve státě Minnesota je největší nákupní centrum ve Spojených státech amerických. Rozkládá se na ploše 520 tisíc metrů čtverečních, a je tak větší než celý Vatikán. Nákupní centrum Mall of America má vlastní ZIP kód 55425 a vešlo by se do něj sedm stadionů newyorských Yankees.

    Uvnitř obchodního centra je přes 500 obchodů, zábavní park, akvária nebo minigolf. V průběhu celého roku se v Mall of America konají koncerty, módní přehlídky a další kulturní akce. Nákupní centrum ročně navštíví přes 30 milionů lidí.

  17. V Kentucky je víc sudů s bourbonem než obyvatel

    Stát Kentucky je proslulý výrobou bourbonu, mezi nejznámější značky patří Jim Beam, Woodford Reserve, Maker’s Mark, Buffalo Trace, Wild Turkey nebo Four Roses. K charakteristickému chuťovému profilu místního bourbonu přispívá jedinečná vápenitá voda a příznivé klima ve státě.

    V Kentucky žije přibližně 4,5 milionu obyvatel, ale celkový počet sudů s bourbonem je necelých 12 milionů. Na každého obyvatele Kentucky tak připadá dva a půl sudu s bourbonem. Jeden sud s bourbonem má obvyklý objem 53 amerických galonů, což odpovídá 200 litrům.

  18. Ve Virginii se narodilo 8 amerických prezidentů

    Ve Virginii se narodilo více prezidentů než v kterémkoliv jiném státě, díky čemuž si vysloužila přezdívku “Matka prezidentů”. Sedm z osmi rodáků z Virginie bylo v úřadu prezidenta USA před rokem 1850.

    Z Virginie pocházel George Washington (1. prezident USA, v úřadu 1789-1797), Thomas Jefferson (3. prezident, 1801-1809), James Madison (4. prezident, 1809-1817), James Monroe (5. prezident, 1817-1825), William Henry Harrison (9. prezident, v úřadu 1841), John Tyler (10. prezident, 1841-1845), Zachary Taylor (12. prezident, 1849-1850) a Woodrow Wilson (28. prezident, 1913-1921).

  19. Jeden americký stát byl dříve královstvím

    Království Havaj bylo založeno v roce 1795 a trvalo až do roku 1893, kdy byla královna Liliʻuokalani svržena během převratu podporovaného Spojenými státy. Havajská monarchie měla vlastní vlajku, vlastní hymnu a oficiální královskou pečeť. Královská rodina tehdy hrála významnou roli v kulturním, politickém a hospodářském životě ostrovů.

    Svržení monarchie vedlo v roce 1898 k anexi Havaje Spojenými státy. Havaj se 21. srpna 1959 stala 50. státem USA.

  20. Hořejší jezero je největší sladkovodní jezero na světě

    Hořejší jezero je součástí Velkých jezer na hranicích USA a Kanady. Podle rozlohy hladiny vody je největším sladkovodním jezerem na světě, jeho rozloha činí 82 100 km² a 12 087 kubických kilometrů.

    Jezero je hluboké až 406 m a obsahuje přibližně 10 % světových zásob povrchové sladké vody. Hořejší jezero obsahuje tolik vody, že by pokrylo celou pevninskou část Severní a Jižní Ameriky do výšky 30 cm.

  21. Americká vlajka byla 26× změněna

    První verze americké vlajky byla přijata v roce 1777. Tehdy měla 13 pruhů a 13 hvězd, které představovaly 13 původních kolonií, které vyhlásily nezávislost na Velké Británii. Počet hvězd na vlajce se měnil vždy poté, co do Unie přistoupil nový stát.

    Současná 27. verze vlajky USA byla přijata 4. července 1960 poté, co se Havaj stala 50. státem USA.

  22. Z Kukuřičného pásu pochází 90 % kukuřice vyprodukované v USA

    Corn Belt” je oblast amerického Středozápdu, která se rozprostírá přes státy Illinois, Indiana, Iowa, MissouriNebraska. Spojené státy patří mezi největší producenty kukuřice na světě a v Kukuřičném pásu se vyprodukuje 90 % veškeré americké kukuřice.

    Dominance kukuřice na Středozápadě je natolik výrazná, že ovlivňuje nejenom ekonomiku, ale také kulturní a společenský život v oblasti. Konají se zde festivaly, trhy a zemědělské slavnosti.

  23. Stávající americkou vlajku navrhl 17letý student

    Stávající vzhled americké vlajky navrhl v roce 1958 Robert G. Heft, 17letý student střední školy Lancaster High School v Ohiu. Návrh byl součástí školního projektu předtím, než se Havaj stala 50. státem USA.

    Vzhled vlajky od Roberta G. Hefta byl vybrán z více než 1 500 přijatých návrhů a oficiálně přijat byl 4. července 1960. Zajímavostí je, že ačkoliv Heft vytvořil jeden z nejznámějších symbolů na světě, za svůj školní projekt dostal známku B-.

  24. Národní park Wrangell–St. Elias je větší než celá země

    Národní park a rezervace Wrangell–St. Elias na Aljašce se rozkládá na ploše 53 321 km², z hlediska rozlohy je tak větší než Kostarika (51 100 km²), Švýcarsko (41 291 km²) nebo Nizozemsko (41 865 km²). Yellowstonský národní park by se do Wrangell–St. Elias vešel šestkrát.

    Největší národní park USA tvoří z převážné části rozlehlá divočina s vysokými horami, ledovci a hlubokými údolími.

    V parku se nachází nejdelší údolní ledovec v Severní Americe mimo polární oblasti. Ledové pole Bagley je dlouhé přes 204 km a dosahuje tloušťky až 914 m. Součástí parku je také národní historická památka Kennecott Mines, kterou tvoří zachovalé město duchů z období měděného boomu na počátku 20. století.

  25. Americká hymna byla napsána na zadní stranu dopisu

    Autorem textu hymny USA je právník a amatérský básník Francis Scott Key. Slova napsal na zadní stranu dopisu během války v roce 1812 poté, co byl svědkem britského útoku na pevnost Fort McHenryMarylandu. Inspirací mu byl pohled na americkou vlajku, která i po bitvě stále vlála nad pevností.

    Text později zhudebnil John Stafford Smith, cesta k získání statusu americké hymny nicméně trvala ještě dlouhá desetiletí. The Star-Spangled Banner se oficiální americkou hymnou stala až v roce 1931.

Pokračujte ve čtení neuvěřitelných faktů o USA v článku 35 neuvěřitelných zajímavostí o USA (s odkazem na zdroj).

Diskuze k článku (3)

Chtěl bych se zeptat, jak jste přepočítaval cenu auta na cenu plaveb Kryštofa Kolumba, zdá se mi zvláštní, že by se na tři plavby do nového světa spotřebovalo stejné množství zlata, kolik dnes stojí (v přepočtu na dolary) Auto.

Odpovědět

Těžko přepočítávat kdyyž už prachy nejsou kryte zlatem vvšecchny

Odpovědět

Je hezké vědět, že “Prezident Alexander Hamilton byl Aaronem Burrem postřelen do třísla.” Jenže Hamilton nebyl prezident, zato Burr byl viceprezident. Hamilton na ono “postřelení” v souboji zemřel a Burr musel utéct na západ a v politice si už neškrtl.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA