Základní fakta o USA: Počet obyvatel, hlavní město, státy a rozloha…

Petr Novák

Jaké je hlavní město USA, kolik mají Spojené státy americké obyvatel a kdo je úřadující prezident? Jak se jmenuje americká hymna a kdy byla přijata americká ústava? Odpovědi na základní otázky o USA najdete v tomto článku.

Základní fakta o USA: Počet obyvatel, hlavní město, státy a rozloha… | © Unsplash.com

 1. Jaké je největší město USA?

  Největším městem USA je New York City (počet obyvatel 8 804 190), druhé je Los Angeles (3 898 747) a třetí největší je Chicago (2 746 388). Počet obyvatel vychází ze sčítání v roce 2020.
 2. Jaký je počet obyvatel USA?

  Počet obyvatel USA v dubnu 2023 byl 336 451 055 osob, po Indii a Číně se jedná o třetí nejlidnatější zemi světa. Medián věku je 38,3 let, v roce 2015 měly Spojené státy americké 320 878 310 obyvatel.
 3. Jaká je rozloha USA?

  Rozloha USA je 9 833 520 kilometrů čtverečních, po Rusku a Kanadě se jedná o třetí největší zemi na světě. Podíl vodní plochy v USA je 4,66 %, rozloha pevniny tak je 9 147 590 kilometrů čtverečních. Údaje se v průběhu let mírně mění, zdrojem dat je CIA World Factbook.
 4. Jaká je hustota obyvatelstva v USA?

  Podle údajů z roku 2023 je hustota zasídlení Spojených států amerických 32,63 obyvatel na kilometr čtvereční.
 5. Kdy vznikly USA?

  Nezávislost Spojených států amerických na Velké Británii byla deklarována 4. července 1776. Formálně byla uznána až 3. září 1783 podpisem Pařížské smlouvy, která ukončila válku za nezávislost. Platnost ústavy byla stvrzena až 21. června 1788, kdy ji jako poslední devátý stát uznal New Hampshire.
 6. Kdo je prezidentem USA?

  Prezidentem USA je demokrat Joseph “Joe” Robinette Biden, Jr., který se narodil 20. listopadu 1942 ve městě Scranton v Pensylvánii. V úřadu je od 20. ledna 2021, jeho současný mandát skončí nejpozději v lednu 2025.
 7. Kdy budou prezidentské volby v USA?

  Prezidentské volby v USA se konají jednou za čtyři roky, vždy v úterý následujícím po prvním listopadovém pondělí. Poslední americké prezidentské volby se konaly v roce 2020, další volby tak budou na podzim 2024.
 8. Jaký je počet států USA?

  Spojené státy americké mají 50 států a navíc federální území District of Columbia s hlavním městem Washington. Pod USA je zařazeno také šest závislých území: Americké Panenské ostrovy, Americká Samoa, Guam, Palmyra, Portoriko a Severní Mariany.
 9. Kolik časových pásem je v USA?

  Spojené státy americké jsou rozděleny do šesti časových pásem. V kontinentálních USA jsou to od východu k západu Eastern Standard Time (EST, UTC-5), Central Standard Time (CST, UTC-6), Mountain Standard Time (MST, UTC-7) a Pacific Standard Time (PST, UTC-8). Aljaška má vlastní časové pásmo Alaska Standard Time (AKST, UCT-8) a Havaj má Hawaii-Aleutian Standard Time (HAST, UTC-10).
 10. Kde leží nejsevernější bod USA?

  Nejsevernějším bodem USA je Point Barrow na Aljašce, nejseverněji položeným bodem kontinentálních Spojených států je město Sumas ve Washingtonu, které leží přímo na hranicích s Kanadou.
 11. Kde leží nejvýchodnější bod USA?

  Nejvýchodnějším bodem USA je mys Point Udall na Amerických Panenských ostrovech, nejvýchodnějším bodem kontinentálních Spojených států je skalnatý ostrov Sail Rock u města Lubec v Maine.
 12. Kde leží nejjižnější bod USA?

  Nejjižnější bod ve Spojených státech amerických je Rose Atoll na Americké Samoe, nejjižněji položený bod kontinentálních USA leží v Key West na Floridě.
 13. Kde leží nejzápadnější bod USA?

  Nejzápadnější bod USA je Point Udall na ostrově Guam. Nejzápadněji položeným bodem kontinentálních Spojených států je Cape Alava ve Washingtonu.
 14. Jaký je oficiální název USA?

  Oficiální název země je United States of America (Spojené státy americké), běžně se používá zkrácený název United States (Spojené státy) a zkratka USA nebo v angličtině častěji US.
 15. Jaký je mezinárodní kód USA?

  Pro Spojené státy americké se používá dvouznakový kód ISO “US” a tříznakový kód ISO “USA”. Mezinárodní telefonní předvolba USA je +1.
 16. Jaká je mezinárodní poznávací značka USA?

  Spojené státy americké používají od roku 1952 mezinárodní poznávací značku USA.
 17. Jaká měna je v USA?

  Oficiální měnou USA je americký dolar. ISO kód amerického dolaru je USD, v praxi se používají symboly $ a US$. Jeden dolar se dělí na 100 centů.
 18. Jaký je úřední jazyk USA?

  Spojené státy americký nemají na federální úrovni daný oficiální úřední jazyk, de facto jim je angličtina. Některé americké státy vedle angličtiny uznávají i některé další jazyky, například na Aljašce je to dvacítka domorodých jazyků. Portoriko je jediným územím USA, kde nad angličtinou převažuje španělština.
 19. Jak se jmenuje americká hymna?

  Název americké hymny je The Star-Spangled Banner, v současné podobě se používá od roku 1931. Slova hymny pochází z roku 1814, jejich autorem je básník Francis Scott Key. Authorem hudby americké hymny je John Stafford Smith.
 20. Jaké je motto USA?

  Oficiální motto Spojených států amerických je “In God We Trust”, v překladu “V Boha věříme”. Motto bylo schváleno kongresem USA v roce 1956, kdy nahradilo původní “E pluribus unum” (v překladu “Z mnohého jeden”).
 21. Jaká je nejvyšší hora USA?

  Nejvyšší horou USA je Denali (dříve Mount McKinley) na Aljašce, její výška je 6 190,5 metru. Nejvyšší horou kontinentálních Spojených států amerických je Mount Whitney (4 421 metrů) v pohoří Sierra Nevada v Kalifornii. Deset nejvyšších vrcholů USA leží na Aljašce.
 22. Kde leží nejníže položené místo v USA?

  Nejníže položeným místem v USA je Badwater Basin v Národním parku Death Valley v Kalifornii, jeho hloubka je 86 metrů pod úrovní moře.
 23. Jaká je nejdelší řeka USA?

  Nejdelší řekou USA a celé Severní Ameriky je Mississippi. Řeka protéká od severu k jihu Spojených států, její délka je 3 766 km. Při započtení délky přítoku Mississipi (je jím řeka Missouri) je její celková délka 6 420 km.
 24. Jaké je nejčastější příjmení v USA?

  Nejčastější příjmení v USA je Smith (má ho odhadem 2,44 milionu obyvatel), následuje Johnson (1,93 milionu), Williams (1,63 milionu), Brown (1,44 milionu) a Jines (1,43 milionu).
 25. Kdy USA vstoupily do 2. světové války?

  Spojené státy americké oficiálně vstoupily do Druhé světové války 7. prosince 1941 poté, co Japonci zaútočili na Pearl Harbor.

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA