Vlajka USA: Zajímavosti, historie a vývoj 13 pruhů a 50 hvězd

Vlajka USA se vždy neskládala z 13 střídajících se červeno-bílých pruhů a 50 bílých hvězdiček na modrém pozadí. První vlajka Spojených států amerických se začala používat 3. července 1775, do dnešního dne se vystřídalo celkem 28 variací.

Vlajka USA

Základní informace o americké vlajce

 • Kolik je na vlajce USA pruhů?
  13
 • Kolik je na vlajce USA hvězd?
  50
 • Přezdívky vlajky USA
  The American flag (Americká vlajka), The Stars and Stripes (Hvězdy a pruhy), Old Glory, The Star-Spangled Banner
 • Poměr stran vlajky USA
  10:19
 • Datum osvojení vlajky USA
  14. června 1777 (původní verze s 13 pruhy)
  4. července 1960 (současná varianta s 13 pruhy a 50 hvězdami)
 • Barvy vlajky USA
  bílá (#FFFFFF)
  červená Old Glory Red (#B22234)
  modrá Old Glory Blue (#3C3B6E)

Historie a proměny vlajky USA

První vlajkou USA byla Grand Union Flag a pokud v ní vidíte britský Union Jack, máte bod.

Používala se od 3. prosince 1775 a již tehdy 13 pruhů vyvedených střídavě v červené a bílé barvě reprezentovalo 13 původních kolonií USA. Tato symbolika vydržela na americké vlajce dodnes. Britský kříž v levém horním rohu měl odkazovat na věrnost povstalců vůči britskému králi.

Historicky druhá vlajka Spojených států amerických byla známá jako Thirteen Stars Flag a začala se používat 14. června 1777. Britský Union Jack nahradilo 13 bílých hvězd v modrém poli reprezentujících 13 států USA. Tím byla stanovena další zásada, jak má vypadal americká vlajka. Od této doby se již pouze a jenom přidávaly hvězdy za další členské státy.

O tom, kdo navrhl americkou vlajku, se dodnes spekuluje. Jedna z nejčastějších teorií říká, že ji poprvé ušila krejčí Betsy RossPensylvánie na základě náčrtu od George Washingtona, Roberta Morrise a George Rosse. Zajímavá historka se váže také k volbě pěticípé hvězdy namísto šesticípé – Betsy navrhla pěticípou, neboť se údajně snáze vystřihávala z látky.

Historiky spíše preferovaná teorie o vzniku americké vlajky připisuje její autorství Francisi Hopkinsovi z New Jersey, jenž je jedním ze signatářů Deklarace nezávislosti a jenž se významnou měrou podílel na návrhu původní Grand Union Flag.

Od té doby byla americká vlajka celkem sedmadvacetkrát upravována, vždy se měnil výhradně počet hvězd na vlajce. Současná podoba vlajky Spojených států amerických se používá od 4. července 1960, kdy byla přidána padesátá hvězda reprezentující Havaj.

Zajímavosti o americké vlajce

Americká vlajka má 14. června svůj vlastní svátek – tedy ve stejný den, kdy byla poprvé použita. Na Flag Day vyvěšují před svůj dům vlajku běžní občané, poprvé ji vyvěsila roku 1885 jistá učitelka z Wisconsinu. Oficiálním se svátek stal až v roce 1916 v důsledku nařízení prezidenta Woodrowa Wilsona, jako státní se svátek slaví pouze v Pensylvánii.

Nejzajímavějším místem, kde je vyvěšena americká vlajka, je bezesporu Měsíc. Prapor o rozměrech 152 cm × 91 cm byl vyvěšen kosmonauty z raketoplánu Apollo během přistání na Měsíci 20. července 1969. Dle informací vesmírné agentury NASA z roku 2012 je vlajka stále na svém místě.

Používání americké vlajky speciálně upravuje zákon. Mimo jiné se v něm píše, že vlajka smí být vyvěšena pouze od úsvitu do západu slunce, nebo musí být v noci osvětlena.

V současné době již existuje návrh americké vlajky s 51 hvězdami. Populární je mezi příznivci přijetí Portorika jako 51. státu USA.

Největší americká vlajka byla vyrobena v Pensylvánii. Měří 153,9 × 68,58 metrů a váží 1 361 kg.

Diskuze k článku (3 komentáře)

Vladimír Pernica (1)
1.5.2017
7:28

Dotaz – kde by bylo možno získat či koupit některou z historických vlajek USA?

Odpovědět
Franta (3836)
1.5.2017
12:20

Asi blbá odpověď, ale co zkusit obchod s vlajkami?
Na netu je dost online obchodů.
V každém větším městě určitě bude i nějaký normální obchod. Dokonce i na Pier 39 v SF je/byl obchod s vlajkami, ale vzhledem k atraktivitě místa jsou ceny trochu vyšší.
Jestli je něco u nás, to nevím.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
1.5.2017
20:42

@Vladimír Pernica: Ahoj Vladimíre, doporučuji hledat na eBayi. Nejlevnější historické vlajky USA jsou k mání za 200 Kč včetně poštovného do ČR.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.