Národní park Wrangell-St. Elias: Informace, co vidět, rady před cestou

Petr Novák

Wrangell – St. Elias National Park leží na Aljašce a jde o vůbec největší národní park USA. Zahrnuje čtyři různá pohoří včetně toho vůbec nejvyššího ležícího při pobřeží. Kdo se sem vydá, a že návštěvníků je vskutku poskrovnu, má garantovaný zážitek na celý život.

Národní park Wrangell - St. Elias | © Wrangell-St. Elias National Park & Preserve

Obsah článku
 1. Informace o národním parku Wrangell – St. Elias
 2. Co vidět a co dělat v národním parku Wrangell – St. Elias
 3. Kdy jet do národního parku Wrangell – St. Elias
 4. Vstupné do národního parku Wrangell – St. Elias
 5. Jak se dostat do národního parku Wrangell – St. Elias
 6. Ubytování v národním parku Wrangell – St. Elias
 7. Rady a doporučení před cestou do národního parku Wrangell – St. Elias
 8. Fotky národního parku Wrangell – St. Elias

Informace o národním parku Wrangell – St. Elias

Národní park a přírodní rezervace Wrangell – St. Elias leží v jižní části Aljašky při hranicích s Kanadou. S 33 682,6 km čtverečními jde o největší národní park USA – jen pro představu – to je necelá polovina České republiky. Ročně ho navštíví kolem 50 189 lidí (údaje za rok 2021), což je podprůměr, ale také důsledek jeho odlehlosti.

Za národní park byla oblast sousedící s Yukonem prohlášena až 2. prosince 1980, dobu své největší slávy si prožila počátkem dvacátého století, kdy na území vrcholila zlatá horečka a těžba stříbra a mědi. K ní se o desítky let později přidal ještě zemní plyn a ropa. Národní park získal své jméno po pohoří St. Elias Range a horách Wrangell, jež se v něm nachází.

Nejvyšším bodem NP Wrangell – St. Elias je s 5 489 metry hora Mount Saint Elias. Nejnižším bodem je s nulovou nadmořskou výškou Aljašský záliv.

Lesní porost parku tvoří v největší míře smrk černý, z listnatých stromů dominují topoly a břízy, z dalších rostlin pak trávy a mechy. Ze zvířat žijí ve Wrangell-St. Elias NP ty, které byste v takové divočině asi očekávali – medvědi černí, medvědi hnědí, vlci šedí, ovce a sobi, na severoamerickém kontinentu označovaní jako karibu. V létě se vám pokusí návštěvu zprotivit komáři. K nim jedna zajímavost: Věděli jste, že štípají jen samičky? Lidskou krev používají k ochraně vajíček.

Co vidět a co dělat v národním parku Wrangell – St. Elias

Do těchto koutů Ameriky se jezdí kvůli jediné věci – nádherné přírodě. Sám NP Wrangell – St. Elias se dělí na tři části:

North District

Severní část parku zahrnuje oblasti kolem silnice Nabesna a historické území Chisana, kde se kdysi ve velkém těžilo zlato a měď. Pramení zde rovněž řeka Copper River a tyčí se zde hory Mt. Drum, Mt. Wrangell a Mt. Sanford. Nimrodi (myslivci) považují tuto oblast za jednu z nejlepších na světě, tak jim budeme věřit.

South District

Leží v okolí Kennecott a silnice McCarthy Road. Nejzajímavější součástí je důlní městečko Kennecott prohlášené v roce 1986 za historickou památku. Z přírodních krás se můžete kochat ledovci Kennicott Glacier, Root Glacier, Balgey Icefield a horami Mt. Blackburn, Mt. Bona nebo Mt. Churchill.

Yakutat District

Méně známá a méně navštěvovaná pobřežní oblast, ve které leží Mount Saint Elias – s 5 489 metry druhá nejvyšší hora USA. Horší je to s přístupností, dostanete se sem pouze lodí, nebo letadlem.

Absolvovat můžete v parku také celodenní pěší túru. Stezek a tras je několik odlišujících se délkou i obtížností. Většina z nich začíná v Kennecottu nebo návštěvnických centrech. Dobrodruzi se můžou vydat na několikadenní trip, doporučuje se konzultovat trasu s rangery nebo s některým z místních odborníků.

Rybaření na Aljašce sice podléhá určitým regulacím, ale nabízí možnost chytit si svého sivena obrovského, sivena malmu (nevím proč, ale říká se jim Dolly Varden), mníka jednovousého, lipana podhorního, pstruha žlutohrdlého, pstruha duhového a další druhy ryb.

Obstaráte-li si vlastní raft nebo kajak, můžete podniknout klidně několikadenní sjíždění řeky Chitina River. Je to zážitek. Chcete-li nechat zařizování na jiných, můžete si zaplatit samostatný výlet, kdy se o organizaci a plavidla postarají odborníci. Exkluzivní zážitek je sjíždění zálivu Icy Bay v oblasti Yakutat plného ledových ker na kajaku.

Kdy jet do národního parku Wrangell – St. Elias

Národní park Wrangell – St. Elias je otevřený po celý rok, nicméně jeho přístupnost ovlivňuje drsné počasí Alajšky. Zdejší zimy se mohou táhnout klidně přes pět měsíců, k návštěvě je nejvhodnější období od začátku června do půlky září. Po 15. září se většina zařízení uvnitř parku uzavírá.

Nejteplejší měsíce jsou červen a červenec, kdy v parku rovněž nejvíce řádí komáři. Teploty se v některé dny mohou vyšplhat až na +25 °C, ale neberte to jako slib. Se sněžením je třeba počítat kdykoliv. Podzim v parku Wrangell – St. Elias bývá krátký. Barva listí na stromech se začíná měnit v půlce srpna, komáři přestávají otravovat a v září již sněží.

Zimy jsou tuhé, tmavé a extrémně chladné. Teploty se obvykle nedostanou nad -14 °C přes den, v noci mohou klesnout až k -45 °C. Přístupové silnice Nabesna Road a McCarthy Road se přes zimu pravidelně neudržují.

Jarní období v NP Wrangell – St. Elias je optimistické. Dny se prodlužují, obloha bez mráčku a obvyklé teploty se pohybují mezi +4 a +10 °C.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Wrangell-St. Elias

Průměrné teploty v národním parku Wrangell-St. Elias. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden -16,00°C -26,00°C 18,1 25 🟩
únor -9,00°C -22,00°C 15,3 95 🟩
březen -1,00°C -17,00°C 15,6 230 🟩
duben 6,00°C -8,00°C 15,1 520 🟩
květen 13,00°C -1,00°C 13,3 3 645 🟨🟨
červen 19,00°C 4,00°C 12,5 15 193 🟥🟥🟥🟥
červenec 21,00°C 6,00°C 14,3 22 089 🟥🟥🟥🟥
srpen 19,00°C 4,00°C 16,2 19 940 🟥🟥🟥🟥
září 13,00°C -1,00°C 18,8 7 936 🟧🟧🟧
říjen 2,00°C -8,00°C 19,6 530 🟩
listopad -9,00°C -19,00°C 17,5 60 🟩
prosinec -14,00°C -24,00°C 19,0 35 🟩

Vstupné do národního parku Wrangell – St. Elias

Vstup do národního parku Wrangell – St. Elias je zdarma – podobně, jako je tomu u ostatních národních parků na Aljašce.

Jak se dostat do národního parku Wrangell – St. Elias

NP Wrangell-St. Elias nemá žádnou vstupní bránu, nicméně je možné do něj dojet autem. Lepší je si půjčit auto s pohonem 4×4, neboť cesty jsou nezpevněné a blátivé. Dvě přístupové silnice se jmenují Nabesna Road a McCarthy Road:

Odkud Vzdálenost Doba jízdy Trasa
Anchorage 323 km 4 hodiny 15 minut zobrazit trasu

Z Anchorage se můžete k parku vypravit i autobusem společnosti Interior Alaska Bus Line. Ten jezdí třikrát týdně až do města Tok, nejblíže k parku to budete mít, když vystoupíte buď na zastávce Glennallen ($801 895 Kč za jeden směr), nebo Chistochina ($952 251 Kč).

Největší zážitek však budete mít, pokud si zaplatíte let letadlem. Nečekejte žádný velký Boeing, společnost Copper Valley Air Service používá malá letadla pro pár cestujících.

Ubytování v národním parku Wrangell – St. Elias

🏨 Hotely

Na okraji národního parku leží městečko Slana a v něm Hart D Ranch. Jde o jednu z mála možností ubytování v širokém okolí. Větší množství hotelů a motelů je v provozu v 323 km vzdáleném Anchorage.

⛺ Kempy

Podél silnice Nabesna Road je několik míst vhodných k nocování a kempování. Všechna jsou vcelku primitivní a provozována systémem “kdo dřív přijde, ten tady spí”. Poslední pitná voda je k dispozici v městečku Slana.

 • Rufus Creek
  Místo je vybaveno piknikovými stoly a obklopeno stromy, leží na ukazateli 6,1.
 • Kettle Lake
  Tábořiště s piknikovým stolem a nádherným výhledem na hory Wrangell Mountains. Po stezce se můžete vydat na procházku k malému jezeru. Kemp leží na ukazateli 16,6.
 • Rock Lake
  Menší tábořiště podél silnice u ukazatele 21,8 je vybaveno piknikovým stolem a toaletou.
 • Kendesnii Campground, ukazatel 27.8
  Jde jediné tábořiště provozované správou parku. Má 10 vyhrazených míst pro stany, každý s vlastním piknikovým stolem a ohništěm. V případě potřeby můžete místo rozkládání stanu přijet autem. Najdete ho u ukazatele 27,8
 • Jack Creek
  Méně využívaný kemp u ukazatele 35,3 vybavený dvojící piknikových stolů, toaletou a místem pro trojici vozidel. Vydat se odtud můžete na procházku podél potůčku až k několika malým jezírkům, která chrání bobři.

Napříč národním parkem Wrangell – St. Elias se nachází 14 chat, které můžete volně využívat. Některé z nich vyžadují předchozí rezervaci, nicméně ve všech s výjimkou Esker Stream Cabin můžete složit hlavy zcela zdarma. Stačí dodržovat několik rozumných pravidel, jako je udržování pořádku, neničení okolní přírody atp.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Wrangell – St. Elias

ℹ️ Návštěvnické centrum

Máte-li v úmyslu podniknout několikadenní trek, doporučuji se nejprve zastavit na některé z rangerských základen a informovat je o vašich úmyslech. Pro vaši bezpečnost.

Hlavním informačním centrem je Wrangell-St Elias Visitor Center Complex na ukazateli 106.8 dálnice Richardson Highway. Krásná dřevěná chata s obchodem se suvenýry, výstavkou nebo toaletami je otevřena od půlky května do půlky září denně od 9:00 do 18:00.

Další (ale menší) stanice jsou Slana Ranger Station, Kennecott Visitor Center a další.

👍 Dobré vědět

Aljaška je drsná a divoká a cesta do ní si vyžaduje mnohem důkladnější přípravu, než víkendový trip do Grand Canyonu. Ale předpokládá se, že kdo do ní jede, tak je toto je pro něj samozřejmost. Takže jen stručně. Zabalte si s sebou dostatek teplého oblečení, jídla v ochranných kontejnerech odolných proti medvědům a dobré, podrobné mapy.

Před cestou si přečtěte pokyny, jak se chovat v případě ohrožení medvědem nebo losem. Druzí jmenovaní mají v parku údajně na svědomí víc útoků na lidi než medvědi.

Obzvláště park doporučuji si před cestou do parku stáhnout do telefonu a prostudovat užitečné brožurky z produkce správy parku. Jsou zdarma a najdete v nich i užitečné mapy.

Fotky národního parku Wrangell – St. Elias

Národní park Wrangell - St. Elias | © Wrangell-St. Elias National Park & Preserve

Trail Creek, Národní park Wrangell - St. Elias | © Wrangell-St. Elias National Park & Preserve

NP Wrangell - St. Elias | © Wrangell-St. Elias National Park & Preserve

Národní park Wrangell - St. Elias | © Wrangell-St. Elias National Park & Preserve

Hubbbard Glacier, Národní park Wrangell - St. Elias | © Wrangell-St. Elias National Park & Preserve

Stezka Goat Trail, Národní park Wrangell - St. Elias | © Wrangell-St. Elias National Park & Preserve

Wrangell - St. Elias National Park | © Wrangell-St. Elias National Park & Preserve

Glacier Creek Strip, Národní park Wrangell - St. Elias | © Wrangell-St. Elias National Park & Preserve

Wrangell - St. Elias NP | © Wrangell-St. Elias National Park & Preserve

Národní parky USA

 1. Seznam národních parků USA
 2. America the Beautiful Annual Pass
 3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA