Na co si dát pozor v Las Vegas: Město hříchu, nebo město podvodů?

Přijít o peníze v Las Vegas se dá tak rychle, jako snad nikde jinde na světě. A to ani nemusíte vlézt do některého z kasín, kterých je v městu hříchu kolem 75. Pohroma pro vaši peněženku číhá třeba na ulici – mám pro vás přehled nejčastějších triků a podvodů, pomocí kterých místní koumáci vydělávají na turistech.

Las Vegas - Město podvodů? | © Depositphotos.com

‘Three Card Monte’ aneb skořápkáři v Las Vegas

Známí loupežníci ve městě hříchu nepoužívají skořápky, ale karty, princip je ale totožný. Vsadíte si peníze na jednu ze tří karet, skořápkář s nimi zamíchá a pokud trefíte správnou, máte dvojnásobek. Jenže to se nikdy nestane.

Na skořápkáře narazíte nejspíše na chodnících a nadchodech na Stripu. Velmi často pracují ve skupinkách, kdy skořápkáře doprovází několik kamarádů vydávajících se za turisty. Ti mu pomáhají nalákat hráče třeba tím, že úmyslně dělají chyby (nevšimnou si na mžik oka viditelného symbolu karty) a prohrávají. Nicnetušící oběť tak má pocit, že by zvládla sama hádat líp a do hry se zapojí.

Další trik spočívá v tom, že před hrou skořápkář “omylem” ohne roh hádané karty. Nicnetušící oběť to bere jako pochybení skořápkáře a věří si, že má další hru v hrsti. Skořápkář ale v průběhu míchání růžek nenápadně narovná a ohne roh jiné karty. Sebejistá oběť je po otočení vítězné karty v šoku… těchto a dalších triků je moc a moc. Pokud vás téma zajímá, doporučuji přečíst článek na Wikipedii.

Rada, jak se nenechat oškubat, je jednoduchá. Nehrát. Skořápkář vždycky vyhraje a pokud jste stoprocentně přesvědčení, že jste na něj vyzráli, stejně nehrajte. Nevyzráli jste. Chcete-li gamblit, jděte raději do kasína. :-)

Bezplatné VIP vstupenky do klubů

Na hlavní ulici Strip působí ve dne i v noci desítky promotérů, kteří nabízí mimo jiné VIP vstupenky do klubů zdarma. VIP má značit možnost předběhnout frontu čekajících.

Obvyklý trik spočívá v tom, že vstup sice je zdarma, ale povinné drinky si již musíte zaplatit sami. Pokud je součástí vstupu nápoj zdarma, bývá ho jen omezené množství a nabídka platí do určitého okamžiku. O kvalitě nápoje netřeba se zmiňovat. Podobná charakteristika platí také pro lákadla, kdy ženy pijí po celý večer zdarma. Večer v tomto případě zpravidla končí úderem půlnoci.

Jak se bránit: Buďte podezřívaví, pokud se má za voucher platit nebo slibuje bezplatný vstup. Nebojte se podrobně ptát na to, o jaký podnik se jedná nebo co je součástí nabídky. Serióznější podniky obvykle rozdávají pouze slevové poukázky. V žádném případě promotérovi nedávejte dýško – ze všech využitých voucherů má provizi (proto na nich bývá fixou dopsané číslo).

Výpalné za přenocování v hotelu

Bohužel prakticky všechny hotely v Las Vegas vybírají kromě peněz za ubytování tzv. resort fees. Jde v podstatě jen o další způsob, jak vylákat z návštěvníků peníze. Tento poplatek se totiž v rezervačních serverech zpravidla nezapočítává do ceny ubytování, ale uvádí se kdesi v podmínkách a pravidlech. Výše poplatku bývá v rozmezí od 5 do 28 dolarů za pokoj a noc.

Výměnou za zaplacení získá host třeba přístup k internetu (často jen na jedno zařízení!), volný vstup do fitness centra a do bazénu, noviny nebo každý den lahev vody zdarma.

Před rezervací hotelu doporučuji navštívit tyto stránky, kde se dozvíte výši poplatků v každém jednotlivém hotelu včetně soupisu všech výhod.

Zloději štěstí

Organizované gangy operují také přímo v kasínech, ačkoliv se ochranka snaží, seč může. Terčem oblíbeného triku jsou hráči, kterým svítí na automatu vysoká výhra. Jeden člen gangu odvede pozornost oběti – třeba tím, že na zem pohodí bankovku a následně se zeptá, zdali není oběti. Komplic mezitím vytiskne voucher na výhru a utíká.

Ochrana je jednoduchá – sledovat okolí a nenechat se vyvést z pozornosti.

Oficiální fotka od cedule ‘Welcome to Fabulous Las Vegas’

Vyfotit se u cedule s nápisem Welcome to Fabulous Las Vegas, jež leží v jižní části Stripu kousek od letiště, je povinnost. To ví nejen zástupy turistů instagramem, ale i vypočítavci s věrně vyvedenou průkazkou stavějící je do role oficiálních fotografů této atrakce. Stačí zaplatit a bude fotka.

Žádný oficiální fotograf samozřejmě neexistuje a za fotku u cedule se nic neplatí. Pokud vás nemá kdo vyfotit, poproste dalšího turistu v řadě a případně mu oplaťte laskavost.

Bez kalhot a bez kabelky

Vysoké riziko okradení hrozí v okamžiku, kdy byste to asi nečekali. V momentě, kdy sedíte na toaletě v některém z kasín. Oblíbeným trikem zlodějů je projít kabinky toalet a strhnout zpod dveří kabelky a tašky visící na háku. Než si nebohá oběť natáhne kalhoty, zloděj je pryč.

Je-li to možné, choďte na toaletu bez kabelek, batohů a dalších zavazadel. Není-li to možné, buďte pozorní a opatrní!

“Nekupujte si na ulici vodu v lahvi!”

Toto je spíše městská legenda, než vyložený podvod. Říká se, že prodejci vody na rozpálených ulicích lahve nekupují, ale plní je vodou z vodovodu kdesi na benzínce za Stripem. Nikdo si toho nevšimne a oni mají z každé prodané lahve větší zisk.

Věříte-li tomuto mýtu, před zaplacením vody si prohlédněte uzávěr, zdali již nebyl otevřený. Osobně si troufám tvrdit, že se jedná spíše o pověru. Lahev s vodou prodávanou za dolar lze koupit v obchodech Costco za cca 10 ¢.

Okružní jízda taxíkem

Taxikáři nekradou jen v Praze. V Las Vegas místo turba uměle prodlužují délku trasy a spoléhají na to, že turista neznajíc místních cen bez odmlouvání zaplatí. Podvádí se především na cestě z letiště na Strip.

Před cestou do Las Vegas si do telefonu stáhněte tyto orientační ceníky taxíků, je na nich uvedena délka tady i přibližná doba jízdy.

Vstupenky na show v Las Vegas zdarma

Show a různá vystoupení k Las Vegas patří stejně tak, jako výherní automaty a blackjack. Vstupenky ale bývají velmi drahé, cena často přesahuje sto dolarů. Měli byste radost, když by vám někdo nabídl zdarma vstupenku na Cirque du Soleil’s “O” nebo třeba Davida Copperfielda? Příliš dobré, aby to byla pravda.

Tito lidé ve skutečnosti prodávají timeshare apartmány a jejich cílem je nejdřív vás zlákat na prohlídku a poté vám jej prodat. Levnější vstupenky na představení v Las Vegas pořídíte přes Tix4Tonight.com.

Vyhraj a prchni

Zloději nepotřebují jen peníze, ale také se chtějí dobře najíst. Oblíbený je trik, kdy rozjuchaný zloděj zastaví nicnetušící oběť s tím, že právě vyhrál velkou částku v kasínu a právě s ní to chce oslavit. A pozve ji na večeři nebo třeba na drink. Těsně před placením si “odskočí na toaletu… a již se nevrátí…

Zde  je rada velmi jednoduchá – nenechat se zvát, nebo zlodějíčka převézt a odskočit si jako první.

Bez sexu a bez peněz

Jedno známé rčení praví, že co se stane ve Vegas, zůstane ve Vegas. Takže v podstatě nic nebrání tomu pozvat si na hotelový pokoj ďouče, které to má rádo a za peníze ještě víc.

Většina prostitutek v Las Vegas si ale nevydělává sexem, ale tím že po vstupu do pokoje navrhne svému klientovi, ať se jde do koupelny omýt. A zatímco teče v koupelně voda proudem, děvče prodejné vybírá své oběti kapsy, peněženku a vlastně vše, co má v pokoji nějakou cenu. Zmizí dřív, než se otevřou dveře koupelny.

Chcete-li si ve Vegas trochu zašpásovat, nevoďte si dcérečky do pokoje, anebo nepřistupujte na jejich sprchovací návrh.

Asijská pověrčivost a neexistující patra hotelu

Hotely v Las Vegas vychází vstříc své početné klientele z Asie a z číslování pater obvykle vynechávají třináctku a čísla začínající na čtyřku. Po 39. patře tak rovnou následuje patro padesáté. Hotely toho navíc chytře využívají v promomateriálech, když nabízí výhled na Strip z 51. patra.

Co naplat, že se ve skutečnosti jedná o patro jednačtyřicáté.

“Omlouvám se, ale nemám drobné na vrácení”

Při pobytu v Las Vegas mějte v kapse kromě jeleního loje na suché rty také zásobu drobných bankovek. Barmani nebo taxikáři při placení občas rádi využívají s vidinou vyššího dýška fintu s “nedostatkem drobných”.

Setkali jste se v Las Vegas s jiným trikem nebo podvodem? Napište do diskuze pod článkem, čtenáři to ocení. Také si můžete přečíst, jak se podvádí turisté v New Yorku.

Petr Novák

Diskuze k článku (6 komentářů)

M

Už jsem by v Las Vegas 9x ale nic z uváděných podfuků jsem tam nezaregistroval.

Odpovědět

Nikdy jsem se s nicim podobnym ve Vegas nesetkala. Jsou vsude camery. Naopak – v restauraci zaskocilo stare dame a hned ji pribehlo nekolik lidi pomoci. Pani upadla na parkovisti u obchodaku a hned ji lide pomohli. Stane se tohle u nas? Citim se tam mnohem bezpecneji nez v Praze! Je to uzasne mesto! …a i okoli je nadherne …

Odpovědět

Zdravicko,

je nekde v Las Vegas úschovna zavazadel? Nebo myslíte si, že když sednu do kasína s obrovským kufrem, že jim to nebude vadit?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Janulka: Zdravím, záleží, jak dlouho tam budete. Nicméně vzhledem k tomu, že casína jsou přízemí hotelů, vadit to asi nebude.

Pokud potřebujete uschovat zavazadla, neměl by to být problém v hotelu, kde budete bydlet. Případně je úschovna zavazadel v Las Vegas poblíž letiště.

Odpovědět

Mockrát děkuji. Jde o to, že se ve 3 odpoledne vystěhujeme z pokoje a autobus nám jede až v 1 ráno, tak se nám nechce zbytečně platit za hotel.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Janulka: Zkuste poprosit v hotelu, jestli byste si ho tam po check-outu nemohli ještě pár hodin nechat uschovaný.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.