Může dítě mladší 18 let odjet do USA samo, jen s jedním rodičem nebo s jinými příbuznými či přáteli?

Ne úplně vždy se stává, že když dítě do 18 let vycestuje přes oceán, doprovází ho oba z rodičů. Doprovázet ho může jen otec, bratr, teta, třídní učitelka nebo třeba soused od vedle. A protože Američané bývají občas dost podezřívaví, je lepší se vyzbrojit dokumentem, kde rodiče vyjadřují vědomí a souhlas s vycestováním svého potomka do zahraničí. Účelem nemá být buzerace ze strany úřadů, nýbrž snaha ochránit dítě.

Nedoprovázené dítě | © ryaninc

Jak má dokument vypadat?

Souhlas s vycestováním dítěte nemá žádnou pevně danou formu, nejedná se o nějaký předtištěný formulář nebo tiskopis. V podstatě stačí, když rodič, který s dítětem do USA necestuje (popř. oba dva rodiče) ve Wordu napíší, že cestě ví a souhlasí s ní. V prohlášení by neměla chybět jednoznačná identifikace rodiče i dítěte – tedy jméno, datum narození, bydliště a popř. číslo občanského průkazu. Připište i kontakt na osobu, jež vydává souhlas.

Do souhlasu s vycestováním připište, že víte, kam dítě cestuje, za jakým účelem, od kdy do kdy a kdo ho bude doprovázet (opět je nutná jednoznačná identifikace). Celý dokument vytiskněte, nechte třeba na poště legalizovat (ověřit podpis) a přibalte ho doprovodu dítěte s sebou.

Komu se má souhlas s vycestováním předat?

Dokument se nikomu nepředává, ani se sám od sebe nikomu neukazuje. Jedná se však o prevenci v případě, když by při pohovoru měl imigrační pracovník určité podezření, že je dítě uneseno nebo mu hrozí jiné nebezpečí. V naprosté většině případů se vše obejde bez komplikací, ale případným problémům a komplikacím je lepší předcházet.

Petr Novák

Diskuze k článku (89 komentářů)

dobrý den,
chtěla bych se zeptat: je mi 18 let a mám do Ameriky letět s přítelem kterému je 24 let. Musím mít vypsaný formulář od rodičů o plné moci když mi nebylo 21?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Soňa: Ahoj Soňo, formulář není potřeba, jsi plnoletá. :-)

Odpovědět

Dobrý den .
Je mi patnáct a chtěla bych jet v létě s cestovní kanceláří do Paříže.
Můžu jen sama i když jsem nezletilá ? A jaké papíry jsou potřeba ? Předem děkuji

Odpovědět

@Verasekk:
Chceš do Paříže a ptáš se na webu k cestování po USA? Asi jsem v zeměpise nedával pozor.
Tohle si pořeš s rodiči nebo zákonnými zástupci. V EU (Schengenu) je volný pohyb osob, takže by ti stačila občanka.

Odpovědět

Dobrý den,
bude mi 15 a chtěla bych na stálo odletět do USA hned jak dodělám základní školu. Bydlela bych v Baltimoru u tety dokud bych se nepostavila na vlastní nohy. Tam bych si udělala střední a možná i vysokou školu. Je vůbec něco takového možné? Předem děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Jiří Červený:
Můj 15letý syn letí za 3 týdny do LA a bude bydlet u známých (amerických občanů) a musím přiznat, známe je celkem málo:-(
Chtějí na syna nějakou Plnou moc. Je to potřeba a pokud ano, je na to nějaký formulář? Musí to být v angličtině? Musí to potvrdit notář?

Předem děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Věra V.:
Ano, je lepší to mít a nejlépe anglicky. Mohlo by se stát, že je někde na výletě (např. v hotelu) budou mít za únosce s cizím dítětem. Stačí napsat, že oni (uveďte údaje) mají vaší plnou moc a důvěru k starání se o syna po dobu jeho pobytu. Také tam napište kontakt na sebe email, mobil. Notář asi nebude potřeba.

Odpovědět
k

Ahoj, dostali jsme s partnerkou výhodnou pracovní příležitost na oficiální práci v USA. Máme 11tiletého syna. Jaká je možnost jej vzít s sebou na 9 měsíců.Díky

Odpovědět

@karel wolfram:
Otázku bych směřoval na onu firmu. Pokud je ta práce oficiální, tak je otázka bezpředmětná. Není důvod, aby syn nejel s vámi. Firma určitě vyřídí potřebné doklady pro všechny. Leda byste ho chtěli nechat v ČR, aby nezmeškal školu.

Odpovědět
k

Diky moc za odpověd´.

Odpovědět

Dobr den. Syn 17 let leti tento tyden na Floridu na deset mesicu v ramci programu Student Exchange. Bude mit studijni vizum. Ale chci se zeptat, zda v jeho veku muze vezt napr. Becherovku jako darek hostitelske rodine. Bude darkove zabalen. A dale zda nemate nejake doporuceni na symbolicke darky rodine. Dekuji Hanka

Odpovědět

@Hanka:
Alkohol je ve Státech povolen až od 21 let. Takže bude mít problémy, když ho vyhmátnou.
Stejně tak ho nepustí nikam, kde se alkohol nalévá (kluby, bary, diskotéky, některé restaurace…)
A holky až od 18ti, tohle tam berou opravdu vážně. ;-)

Osvědčené jsou ručně dělané věci, sklo, magnetky, pro děti plyšáci (krtek, Pat a Mat…)

Odpovědět

Ahoj mám dotaz chceme s kamarádem letět do Los Angeles ale je nám obou 15 let a chceme letět sami bez rodičů tak jsem se chtěl zeptat co je potřeba na to aby. Jsme si tam zařídili ubytování a letenky a jak se na to budou tvářit úřady chceme letět tak na 3 týdny chceme letět o prázdninách

Odpovědět

@Adam:
Pravděpodobně budete mít problém s ubytováním. Bydlení u známých by bylo v pohodě, ale vy asi budete potřebovat hotel. A ty v drtivé většině neubytují nikoho samotného pod 21 let, výjimky pod 18. Odvíjí se to od plnoletosti (v USA 21 let), způsobilosti k právním úkonům a zodpovědnosti hotelu za hosty.

Určitou šancí by bylo Airbnb. Otázkou je, jestli někdo bude chtít mít doma děti.

Nic dalšího by nemělo být problém. Pro imigrační doporučuji písemný souhlas rodičů s cestou. Ale já bych svého potomka samotného nepustil. Podle mě z toho kouká více rizik než radostí.

Odpovědět

@Adam:
Ahoj, počkejte, až vám bude alespoň 18, nebo si sebou vezměte někoho dospělého.
1. Jak píše Franta, s ubytováním budete mít problém, pokud vám není 21. V 18 letech se s tím již dá něco dělat, ale 15 je moc málo.
2. Jak se chcete dopravovat po Los Angeles? Auto vám nepůjčí, do mnoha míst se bez auta prakticky nedostanete.
3. Imigračnímu předložte souhlas rodičů. Opět souhlasím s Frantou, v 15 letech bych svého potomka samotného nepustil.

Odpovědět
J

Dobrý den,
moje dcera 16 let letí za otcem s kterým jsme rozvedeni a který je v USA nelegálně.
Dcera má americké občanství a poletí na americký cestovní pas.
Myslíte že i tak potřebuje potvrzení že souhlasím s cestou a musí ji na letišti někdo vyzvednout? Poletí jako občan spojených států.
Děkuji za radu.

Odpovědět

@Jarka Urbanová:
Radši bych jí to povolení napsal. Mohlo (a nemuselo) by je napadnout, že tam jede za otcem bez vědomí matky. Dva roky tam s ním bude žít, a pak jako americký občan s trvalým pobytem v USA pro něj požádá o GC. Jasně realita je jiná a celé je to složitější, než píši, ale je lepší předcházet zbytečným nedorozuměním.
Možná je to zbytečné, ale asi bych jí přidal i doklad, že jste rozvedeni, který by použila v případě, že by ho napadla nějaká blbost. Ale jestli je tam nelegálně, tak na sebe asi nebude chtít upozorňovat.

Odpovědět

@Jarka Urbanová: Ja bych snad ani necekal problem pri ceste tam, ale mozna spise pri ceste zpet. Cesta tam: Americanka odleta do USA, nevidim duvod, proc by to mel cesky urednik resit. Navic asi budes jako matka s ni na letisti. Do USA prileti coby Americanka, tudiz neni duvod ji nepustit do zeme.
Cesta zpet: Nezletila Americanka bez doprovodu leti do Evropy…..
Tak mne napadlo, ze ma nejspic americky i cesky pas, ze? Tak bych ji koupil letenku na ceske udaje. Odleti jako Ceska, kontrolu v USA projde jako Americanka. Z USA bude odletat jako Ceska, tudiz by to nikomu nemuselo byt divne.

Odpovědět

Dobrý den,chci se zeptat na souhlasný dopis s cestou pro nezletilé dítě.Jestli stačí
ověření dokumentu na matrice nebo musí být od notáře. Děkuji Erika

Odpovědět

@Erika:
Stačí ověření na poště. Ono by to možná prošlo i jen tak napsané rukou, ale razítko je razítko a vždy to s ním vypadá lépe.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Erika: Jak píše Franta, zcela dostačuje na poště na přepážce CzechPoint.

Odpovědět

Dobrý den, jsem rozvedená a chceme jet za přítelem (Čech – legálně pracuje na Hawaii, ale americké občanství nemá), na měsíc na Hawaii. Je nutné mít s sebou nějaké “povolení, že mohou děti vycestovat” od exmanžela ? Nebo stačí zvací dopis?

Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Jana:
Doporučuji mít písemné svolení od ex. Měl by napsat, že o cestě ví a souhlasí s ní. A samozřejmě přeložené. Je to taková ochrana před únosem dítěte jedním z (ex)manželů. Případně papír od soudu, že máte děti úředně svěřené do péče a ex na ně nemá nárok. Možná to nebude potřeba, ale v případě dotazu, by se to pak na místě blbě řešilo.
Také by se mohlo stát, že ex po odjezdu bude tvrdit, že o ničem neví a nedostal děti na víkend. Je lepší to mít ošetřené předem.

Odpovědět

Dobrý den. Chceme poslat samotného 13 – ti letého ke kamarádce do Des Moines. O asistenční službě vím, ale dávat 30 tis za letenku a ještě min 15 tis za asistenci se nám moc nechce…. to už si můžeme rovnou koupit letenku pro sebe a řešit to v akci přes New York a pod. Jel by na měsíc kvůli angličtině a sportu. Děkuji za nápady, zda nevíte o lepších letenkách či zda máte zkušenosti s tím: Koupili bychom letenky a řešili to s každým letištěm zvlášť – nejde nám o cestu – ve 13 letech to zvládne, sedět na místě a využívat zaplacených služeb jako dospělý, sedadlo také pozná – ale o přestupy …. tzn.  aby nelítal po letišti s papírem v ruce s dotazem: a kam mám tedy jít?….. Tudíž jen z letu na let, což stejně už nedělá posádka letadla, ale ti pozemní. A hlavně, zda máte zkušenosti, jestli ho nechají např. na výjimku cestovat. Nebo nějaký lepší nápad? Díky

Odpovědět

@Zuzana:
Chápu snahu ušetřit. Také nerad platím zbytečně. Ale na druhou stranu je to právě o tom, aby pak někde zmateně nestál a nesháněl, kam jít, ohlídat si případnou změnu gatu, kde má kufry, co dělat, když mu to uletělo. Ta služba je jako celek, kdy si ho celou cestu předávají z ruky do ruky, ne proto, aby to bylo drahé, ale proto, že za něj převzali odpovědnost, a tak ho bezpečně dopraví do místa určení a předají pouze určené osobě.
Drahé letence se asi nevyhnete. Někde dokonce Unaccompanied Minor nemá nárok na dětskou slevu. Ta dost často není ani nijak výrazná.
Ten doprovod pak záleží na tom, s kým poletí.
Např.
U KLM by to mělo stát 250€ za celou jednu cestu, takže 500€ celkem.
ČSA 65€ po Evropě a 85€ za mezinárodní let, takže asi 470€ (2 přestupy).
Air France by to mělo být v ceně letenky, pokud jsem dobře pochopil podmínky. Beru to jako international flight, overseas France chápu jako francouzská zámořská území.
Delty 150€ za cestu, takže 300€.

Moc bych to neviděl, že to půjde domluvit pouze na ty přesuny po letištích, ale zkuste si někam cvičně zavolat nebo napsat. Třeba to jde.

Anebo mu to připravte jako “bojovku”. Proberte s ním mapy letišť, koukejte na YT, kde bývají přestupy nahrané, někdy dokonce samotným letištěm nebo leteckými společnostmi. Ale to by bylo moc velké dobrodrůžo.

Odpovědět
P

Dobrý den, dcera 17 let letí v polovině srpna na 16 dní do USA – NY, ale let má s přestupem Kanada – Toronto. Letí s přítelem 18 let za jeho rodinnou známou u které budou ubytovaný. Co prosím dcera potřebuje. Počítáme ESTA a je potřeba i ETA na přestup v Kanadě? Pro jistotu ještě bude mít papír s ověřenými podpisy, že je naše:-). Moc díky za informaci.

Odpovědět

Ahoj,
otec pas USA, dcera a ja pas CZ, muze otec vycestovat s dcerou do USA nebo je potreba, aby jela s matkou?
dekuji

Odpovědět

@Susenka:
Můžou jet spolu. Ale ať si vezme souhlas matky, jak je nahoře v článku. Samozřejmě za předpokladu, že je nezletilá.

Odpovědět

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Starší syn s dvěma kamarády ( 22 let ), chtějí v létě na brigádu do Ameriky. Ti dva kamarádi tam byli už loni. Může sebou vzít starší syn i mladšího syna ( 17 let ) ? Rád by tam taky brigádničil.
Díky za odpověď.

Odpovědět

@Lada: Brigádničit tam rozhodně nemůže! Ale to ani ten 22letý, pokud není studentem denního studia na VŠ, a nemá vízum Work & travel.

Odpovědět

@Lada:
Nepíšete žádné podrobnosti. Pokud mají vše vyřízeno a budou brigádničit legálně, tak ano.
Pokud ne, tam můžou (v případě, že na ně přijdou) jet domů s vyhoštěním z USA a zákazem vstupu. Je to jejich (vaše) rozhodnutí a odpovědnost. Malá nápověda – pokud se jich imigrační zeptá, proč jedou do USA, co jim kamarádi radí odpovědět? Jedeme na brigádu nebo jedeme jen na výlet? Pokud to bude legální není důvod brigádu tajit. Když bude mít imigrační podezření, tak je rovnou na letišti otočí a pošlou domů. Veškeré náklady na cestu tak přijdou vniveč. Možná to kamarádům minule prošlo, ale tentokrát nemusí.
USA není EU, aby se tam dalo jen tak jet a brigádničit.

Odpovědět

@Franta: Work and travel je až od 18, pokud se nepletu. Nenapadá mě způsob, jak by mohl 17letý legálně brigádničit.

Odpovědět

@Vašek:
Středoškoláci můžu využít možnost Au-pair. Ale ani to tu asi neproběhne.
Jen jsem paní naznačil, jak to zjistit. Už je na ní, jestli mládence pustí nebo zvolí taktiku au-vajs a zpohlavkuje si to sama, než to obrazně udělá imigrační.

Odpovědět

Dobrý den,
může letět dcera 17 let sama do USA s pobytem u kamarádky jako turista a co všechno má mít
za doklady s sebou?
Děkuji za info
Petra

Odpovědět

@Petra: Vždyť to máte v článku napsané

Odpovědět

Dobrý den . Chtěla bych se zeptat jak je to s cestou do USA se 2nezletilymi dětmi 11a 14, které by cestovali sami na prázdniny za svým strejdou.Dekuji

Odpovědět

@Romana:
Kromě vybavení dětí potvrzením obou rodičů, že o cestě vědí a souhlasí s ní, bych využil i službu “Unaccompanied Minor”, kdy děti na letišti předáte personálu a ten je pak postupně předává dalším pověřeným zaměstnancům (letušky, doprovod na přestupním letišti), až je na cílovém letišti předají oprávněné osobě.

Odpovědět

Musím mít pro 12 letou dceru souhlas s vycestovanim s ni do USA od exmanžela, když ji mám soudně svěřenou do výchovy a výživy? Neznám adresu ani kontakt na něj.

Odpovědět

@Lenka:
Možná ho nebudeš potřebovat, ale souhlas bys mít měla. V Tvém případě to ale není moc reálné, takže si nech soudní rozhodnutí a i informaci o neznámém místě pobytu bývalého přeložit, nejlépe úředně s razítkem, abys pro imigrační měla nějaké doklady, že je vše v pořádku. Oni tak předchází situacím s případným únosem dítěte.

Odpovědět

Dobrý, den, mám dotaz, chtěla bych někdy na jaře tohoto roku jet do Los Angeles za svým bratrancem, který tam jel studovat střední školu( příští rok mu bude 16 a mě je teď 16) Do Los Angeles bych chtěla asi na 1 týden. A dotaz zní. Mám nějaké možnosti se tam dostat s tím, že mi rodiče nemají problém podepsat ten “dokument” ? Děkuju za odpověď.
Kateřina Čechová

Odpovědět

@Káťa:
Na jaře tohoto roku už to nezvládneš.
Cesta jako taková by být problém nemusela. Ale, co tam budeš sama dělat, kde budeš bydlet, kdo na tebe dohlédne, jak se tam budeš dopravovat… Jak je tam bratranec, je u někoho? Budou se starat i o tebe?
Koukni sem a přispěvek pod tím.

Odpovědět

Ahoj v kolika letech může dítě začít studovat v USA .Vnučka by chtěla začít studovat od 15 let na nějaké sportovní škole je to možné? Dík za odpověď

Odpovědět

@Růžena:
Zkusil bych školního (studijního) poradce. Také bývaly veletrhy s prezentací zahraničních škol.
Nebo hledat na netu.
https://www.americkecentrum.cz/vzdelavani/studium-v-usa/

Odpovědět

Ahoj je mi 15 a chtěl bych jet s kamaradem kterému je 21 do Dubaje. Myslíte ze je to možné když se nejedna o žádného příbuzného ? Předem díky

Odpovědět

@Marek:
Jestli se nepletu, tak Dubaj není součástí Spojených států amerických ale patří pod Spojené arabské emiráty. Zkusil bych nějaký web o Dubaji, SAE nebo MZV.

Odpovědět

Ahoj mám v plánu letět do USA, přesněji do New Yorku. Jela bych hned den po mých 18tých narozeninách. Chci se zeptat zda nebude problém na letišti, jelikož v New Yorku je plnoletost od 21. Pojedu společně s moji kamarádkou, která už má přes 21 let
Předem děkuji za odpověď

Odpovědět

@Klaudi:
To nebude problém. Spíš jde o to, co máte v plánu. Počítej s tím, že tě nepustí nikam do klubu, baru apod. Jakožto “dítě” nemáš přístup do míst, kde se podává alkohol.

Odpovědět

Dobrý den,
dcera poletí s mou sestrou, setřenicí a bratrancem na Floridu, už za týden. Její děti mají americké občanství, takže nikdo nemá zkušenost s potřebnými dokumenty.
Sestra se vrátí zpět do ČR a nechá děti u rodičů svého manžela. Moje dcera tedy bude u nepřímých příbuzných (dle zákona u cizích). Ráda bych vytvořila pro jistotu Power of Attorney, ale na webech nemohu najít jednoduchý vzor, všude mě to odkazuje na online vyplňování, ale je to uzpůsobené pro Američany. Chtěla bych jen správnou formulaci textu, ať to nevypadá jako ze školky. Máte prosím něco takového k dispozici?
Moc děkuji za pomoc.

Odpovědět

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně cesty do USA. Mám syna, kterému jsou 4 roky a chtěla bych s ním cca na 3 týdny na road trip po západním pobřeží. S jeho otcem, nejsme vůbec v kontaktu, zůstala jsem sama už od těhotenství. V rodném listě zapsaný není, jsem tam zapsaná pouze já matka. Četla jsem si tady hodně komentářů, že pokud nezletilé dítě cestuje pouze s jedním rodičem, musí mít psaný souhlas toho druhého rodiče, že o cestě ví, že s tím souhlasí atd.
Jak by to prosím bylo v mém případě? Musela bych případně doložit přeložený rodný list, kde bude zřejmé, že jako rodiče, má pouze mě matku? Nebo bych si musela sehnal nějaký úplně jiný dokument? Vím, že by to tam vůbec nemuseli třeba řešit, ale náhoda je blbec a radši bych to měla nějak pojištěné, aby vstup do USA přes imigrační, proběhl hladce.
Předem moc děkuji za rady.

Odpovědět

@Majda:
I to tu někde v diskusi je, že druhý rodič není “k sehnání”. Asi by stačilo nějaké úřední, přeložené, potvrzení. Tady asi ten rodný list.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.