Grand Canyon West: Indiánská rezervace s jedinečným výhledem leží nedaleko Las Vegas

Grand Canyon patří mezi nejkrásnější místa v Americe, výhled na největší kaňon na světě si zapamatujete navždy. Až 1 600 metrů hluboká údolí tvarovala řeka Colorado milióny let. Velký kaňon leží ve státě Arizona, ale jeho západní část West Rim je od Vegas vzdálený tři hodiny jízdy autem.

Grand Canyon | © Petr Novák

Grand Canyon ve správě Hualapaiů

Celou oblast kolem Grand Canyonu má ve správě indiánský kmen Hualapaiů. Jejich útočiště se kdysi táhlo od Grand Canyonu kolem slavné Route 66 až k San Franciscu na půdě o rozloze 5 milionů akrů. Toto území se postupně zmenšovalo, Hualapaiové ale nevymírali a stále drželi při sobě.

V roce 1988 zpřístupnili své území široké veřejnosti – jednak aby turisté měli možnost seznámit se s jejich tradicemi a kulturou, a jednak aby finančně zabezpečili budoucí generace Hualapaiů. Od té doby budují další a další atrakce a ačkoliv se někomu může zdát, že se snaží jen vyrýžovat co nejvíce peněz, pravda je jinde. Hualapaiové se úspěšně přizpůsobili dnešní době a snaží se, aby přežili nejen oni, ale i jejich kultura.

Velký kaňon | © Petr Novák

Program prohlídky Grand Canyonu

Při návštěvě Grand Canyon West můžete vybírat hned ze 4 balíčků, liší se od sebe šíří programu.

  • Hualapai Legacy za 44,05 dolarů zahrnuje návštěvu Eagle Point, Guano Point a Hualapai Ranche. Jídlo a návštěva Skywalk v ceně není zahrnuta.
  • Legacy Silver za 56,89 dolarů obsahuje navíc jídlo a slevový poukaz v hodnotě 5 dolarů na nákup v obchodu se suvenýry.
  • Legacy Gold za 87,92 dolarů oproti předchozímu navíc zahrnuje procházku po Grand Canyon Skywalk.
  • Hualapai VIP za 359,75 dolarů navíc obsahuje průvodce po jednotlivých zastávkách a dárek od domorodých Hualapaiů.

Ceny jsou aktuální k 13. listopadu 2013, detailní popis programu naleznete níže. Vstupenky si můžete objednat přes internet na stránkách Grand Canyon West.

Mezi vstupní branou a následujícími zastávkami jezdí pravidelně autobusy, do kterých můžete nastoupit dle libosti. Doba strávená na jednotlivých stanovištích není nijak limitována.

Eagle Point | © Petr Novák

Eagle Point

Hlavní stanoviště, jehož dominantou je unikátní vyhlídková plošina Grand Canyon Skywalk s průhlednou podlahou.

Odvážlivci si mohou vyfotografovat sedíc na okraj skály, pod kterou je propast o hloubce více než tisíc metrů. Místo se velmi rychle zaplní lidmi, kteří se různě vplétají do záběru. Z tohoto místa je dobrý výhled na Skywalk a pokud na něj budete chodit po jednom, pořídíte dobré fotky známého či kamaráda na něm.

V Eagle Point dále je velký amfiteátr s domorodými hudebníky, tradiční indiánská teepee a v neposlední řadě bistro s občerstvením.

Guano Point | © Petr Novák

Guano Point

Guano Point je od Eagle Point vzdálené tři kilometry, přepraví vás tam autobus. Budete-li mít hlad, můžete se najíst v bufetu s venkovním posezením a krásným výhledem na okolí.

Po jídle se doporučuji projít po cestičce dlouhé přibližně 350 metrů až k místu zvanému Hitchpoint Hike. Na samém okraji útesu jsou pozůstatky 2 700 metrů dlouhé lanovky, která usnadňovala život pracovníkům při těžbě guána. Lanovka byla zničena, když pilot americké armády při neoprávněném přeletu Grand Canyonu přetrhl její lana.

Za to stojí vylézt na vrchol skalnatého kopce, ze kterého je báječný výhled na údolí s řekou Colorado. Ze všech míst je právě odsud jednoznačně nejlepší výhled na celý Grand Canyon, kdo nezdolá kopec, měl by litovat!

Grand Canyon West | © Petr Novák

Hualapai Ranch

Ranč, jaký znáte z filmů o divokém západě. Podívat se můžete na kovbojské představení s ukázkou lasování, házení tomahawku nebo se svézt v pravém indiánském povoze.

Za příplatek můžete na ranči přenocovat nebo se svézt na koni.

Grand Canyon | © Petr Novák

Instrukce pro návštěvníky

Grand Canyon West (zobrazit na mapě) leží tři hodiny (200 km) jízdy autem od Las Vegas. Právě půjčené auto je nejlepší způsob, jak se na místo dopravit. Projedete se na pravé americké dálnici v poušti a cestou se můžete zastavit na prohlídce známé přehrady a elektrárny Hoover Dam. Parkování u vchodu do Grand Canyon West je zdarma, místo bez problémů najdete v místech zájmu GPS navigace.

Alternativně můžete využít některého z organizovaných výletů z Las Vegas a ke Grand Canyonu vyrazit v hummerech.

Od dubna do sprna je v Grand Canyon West otevřeno vždy od 7:00 do 19:00 hodin, od října do března od 8:00 do 17:00 hodin.

Grand Canyon | © Petr Novák

Petr Novák

Diskuze k článku (9 komentářů)

Tohle místo je ke Grand Canyonu asi nejblíže k Las Vegas, že? Pak se chci zeptat, základní vstupné je tedy 44 dolarů. Má cenu jít sem, když nás zajímá jen výhled a samotný kaňon? Pak jsem našel tohle obsahuje to i horskou dráhu NY NY v Las Vegas a jednu atrakci na Stratosphere, kam chceme jít, vyplatí se tedy pořídit tuhle kartu?

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Denisi,
přesně tak, tohle místo je nejblíž od Las Vegas. Ohledně Las Vegas Passu – pokud chcete jít jen na Grand Canyon West, Stratosphere a NYNY, tak je to tak na hraně. U toho pasu se za Grand Canyon připlácí drobný poplatek.

Zároveň si myslím, že je na vašem místě zbytečné si kupovat tu vyšší třídu vstupenek na GC.

Udělal bych to tak, že bych si koupil Pass, ale s tím, že zajdete ještě na další dvě atrakce… třeba na Eiffelovku nebo do muzea mafie.

Odpovědět

A je lepší si radši zajet do Grand Canyon village, ikdyž je to dál?
Pokud bych nejel do Westu, tak asi nemá ten pass smysl. Nicméně orientačně kolik stojí individuální vstup na Eiffelovku, nebo do muzea mafie? Stojí to za to?
Nebo máš konkrétní typy, co v Las Vegas ještě navštívit?
Zatím chceme projít strip, stratosphere, obchod coca coly, NY NY……

Odpovědět
Avatar uživatele

Záleží, jak dlouho se tam budete chtít zdržovat a tak… zase to zabere víc času a víc benzínu. Já si myslím, že ten West stačí. Ten výhled tam odsud je fakt špičkový, asi nemá moc cenu jezdit dál. Ušetříte tak čas na další atrakce z toho Vegas Passu. Ale stejně tak, pokud nechcete vyloženě rozhazovat prachy, tak ten Skywalk nemá moc cenu.

Eiffelovka je za 11,50 dolarů přes den a 15,50 dolarů večer… mafiánské muzeum za 19,95 dolarů.

Tipy – hodně záleží na tom, co vás zajímá a kolik budete mít času. Docela zajímavý zážitek bylo taky CBS Television Center… NY NY i obchod Coca Coly je přímo na Stripu, to se dá zvládnout za jeden večer spolu s fontánama a tak.

Odpovědět

Zdravím,

nemáte někdo tipy k Antelope Canyonu? Slyšela jsem třeba, že je dobré ho navštívit mezi 11 a 13:00, aby slunce svítilo seshora a krásně osvětlilo přírodní scenérii uvnitř skal. Jinak je prý uvnitř tma.
Za případné tipy díky.

Odpovědět

Ahoj, chci se zeptat, jestli jsem to správně pochopila, tak do grand canyon south by měl platit annual pass, kdežto do west se musí zaplatit jiné vstupné?

Odpovědět

Ahoj Magdo, pochopila jsi to správně.

Odpovědět

Ahoj,
v létě plánuji cestu do USA, při které strávím 3 – 4 dny v Las Vegas. Z časových možností mám na výběr ze dvou výletů. Prvním je návštěva Národního parku Zion, druhým návštěva Grand Canyon West. Osobně bych radši viděl Grand Canyon, ale na internetu jsem často četl, že návštěva Grand Canyon West Rim se nedá srovnat s South Rim, která je mnohem lepší. Nevím jestli to je pravda, proto bych se rád zeptal na Váš názor. Myslíte, že West Rim stojí za návštěvu, nebo byste radši zvolil Zion?

Předem děkuji za odpověď.

Odpovědět

Dobrý den,
od 11-14.11. budu v Las vegas a ráda bych se dostala do Grand Canyonu. Autem si sama netroufnu, můžete mi prosím doporučit nějaký organizovaný výlet s vyzvednutím v hotelu a zpět také k hotelu? Anglicky moc neumím. Na odkazy s možností výletů jsem klikla , ale už nikde nebylo volno. Ráda se i k němu na cestu připojím …
Moc děkuji za radu.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.