Kam do USA v jednotlivých měsících

Kam jet na dovolenou do USA a kdy? To je těžká věc, Spojené státy jsou totiž obrovské – jejich území zabírá bezmála 10 milionů km2 a rozprostírají se přes 6 časových pásem. Dá se tu opalovat na floridské pláži, zatímco se ve stejné chvíli někdo na Aljašce veze za psím spřežením zasněženou krajinou. Pojďme si proto vyjasnit, které lokality mohou díky aktuálně příhodnému počasí ze sebe v jednotlivých měsících ukázat to nejlepší.

Kam jet do USA v únoru

Kam v lednu

Šílenci, lyžaři a snowboardisté a ti, kdo spadají do obou skupin. To jsou lidé, kteří v lednu míří do Aspenu v Coloradu. Na začátku roku tam panují ideální sněhové podmínky, navíc je možné podívat se na ony šílence na zimní variantě X-Games, každoročně konaných hrách adrenalinových sportů. Jestliže se ptáte, kam v lednu do USA, Aspen je jasná volba. Tak namazat skluznice a svištíme!

Kam v únoru

Aspen se sice pyšní největší popularitou, ale v hodnocení odborníků a nejrůznějších anket s objektivně stanovenými ukazateli nejlépe dopadají sjezdovky v Jackson Hole ve Wyomingu. Výborně udržované sjezdovky, pěkné scenerie, dobré zázemí pro všechny, kdo sem přijedou, včetně rodin s dětmi. Naposledy tento resort získal titul nejlepšího amerického zimního střediska v hodnocení expertů pro magazín Forbes.

Únor – jako ideální návštěvu USA – si v kalendáři červenou fixkou zatrhnou i fandové krásných nových karosérii, které velké automobilky každým rokem představují v Chicagu na místní automobilové show (Chicago Auto Show). Jedná se o největší akci svého kalibru v celé Severní Americe.

Na začátku tohoto měsíce se taká koná monstrózní sportovní akce s největší sledovaností v celých státech, a to Super Bowl – finále amerického fotbalu. Pro rok 2017 se bude vše konat v Houstonu v Texasu.

Kam v březnu

V Aspenu čekají návštěvníky různé akce spojené se zavíráním lyžařské a snowboardové sezóny, ale americký středozápad má v rukávu ještě jeden trumf, a to Grand Canyon. Zimní slevy tam sice již skončily, ale přichází příznivé klima a kaňon ještě nezavalily mraky turistů. Nejpůvabnější je prý v tomto období jižní okraj. On je vůbec celý západ a středozápad USA velmi fotogenický, navíc bývají okruhy po této části země v nabídkách cestovek v této části roku často zlevněné.

Pokud chcete být součástí toho největšího veřejného průvodu v USA, kdy více jak 150 tisíc lidí táhnou po slavné Páté Avenue v NY, tak to prosím nepromeškejte magické datum 17. března na „zelený“ Den Sv. Patrika. V Chicagu se od roku 1692 udržuje každoročně tradice barevní řeky nazeleno!

Na úplně opačné straně kontinentu čeká především mladší generace zběhlé v počítačových hrách v tomto měsíci také slavný Independent Games Festival v kalifornském San Franciscu. A málem bychom zapomněli na to asi zřejmě nejsledovanější akci celého měsíce, a tím je každoroční předávání Oscarů při The Academy Awards, které se koná od roku 2012 v Los Angeles.

Kam v dubnu

A kam jet v dubnu do USA? Třeba na Havaj. Ono je sice v tomto pozemském ráji krásně pořád, ale v tomto měsíci přece jen prší velmi málo a hurikánová sezóna (ač nebývá v tomto státě příliš významná) ještě nepřichází. Kdo si chce vyzkoušet surfování v jeho kolébce nebo poznat slavnou pláž Waikiki či turistickými průvodci opěvovaný ostrov Kauai, má ideální příležitost. Tak hurá do drogerie pro opalovací krém a šup s ním do batohu! Velké cestovní kanceláře pořádají zájezdy na Havajské ostrovy prakticky celý rok, pochopitelně včetně dubna.

Jazzový fajnšmekři při návštěvě států by se měli na konci dubna vydat do vůbec „Mekky“ jazzu, do města New Orleans na zdejší festival Jazz & Heritage Festival. Je to vůbec jedna z největší kulturních akcí ve městě. Připraveno je něco okolo 14 pódií, kam sjíždějí i nejen přední jazzový mistři svých nástrojů.

Kam v květnu

Ani květen není špatný pro návštěvu Havaje, ačkoliv tam jsou ceny kvůli začínající hlavní sezóně trochu vyšší. My ale zamíříme o 7,6 tisíc kilometrů dále na samý jihovýchod USA do Orlanda. I tam mají teplo pořád, ovšem některé věci se v průběhu roku značně liší. Jde především o obsazenost všech oblíbených zábavních parků jako Walt Disney Word, SeaWorld a dalších. Při dětských nájezdech o dubnových jarních prázdninách se v parcích skoro nedá hnout, ale v květnu naopak zájem trochu opadá a jedná se o velmi klidné měsíce bez front.

Kam jet do USA v květnu

Velkou atrakci představuje v tomto období též „Manhattanhenge“, přírodní úkaz, při němž se mezi mrakodrapy na newyorském Manhattanu jakoby pověsí slunce a v určitých fázích některých dnů v květnu a v červenci je vidět ohnivá koule velmi nízko nad obzorem. Lidé si tento úkaz rádi fotografují a davy fotících ucpávají dopravu v centru New Yorku. Veškerý shon jde na chvíli stranou před fenomenálním přírodním jevem.

Kdo není moc na mrakodrapy, ale spíše by ho zajímalo, co nového se šustne na poli velké módy z dílny neúnavných latinskoamerických a karibských návrhářů, tak v prosluněném Miami na Floridě se koná každoročně slavný Miami Fashion Week.

Kam v červnu

Pokud se ptáte, kam jet v červnu do USA, tak tady se dá říct, prakticky kamkoliv. Na pobřeží New Yorku začíná provoz surfařské školy, hodně se otepluje na Aljašce. Tam kdysi právě v červnu zaznamenali rekordní absolutní teplotu 38 °C. Jindy ledem a sněhem pokrytá Aljaška se v tomto období zazelená a všechna zvířata se ukazují venku, aby ulovila něco k snědku, a nastřádala tak tukovou izolaci na zimní období. Stabilně nejkrásněji prý Aljaška vypadá mezi 15. červnem a 15. červencem.

V Chicagu v kolébce „moderního elektrického blues“ se každým rokem v červnu koná velký bluesový festival, který má jednu úžasnou výhodu pro všechny fandy tohoto žánru – za 0 korun můžete vidět ty největší současné žijící bluesové legendy!

Kam v červenci

Příznivé klima tedy pokračuje na Aljašce, ale přidává se také San Francisco. Nad městem v zálivu se často tvoří mlhy a deštník je pro tamní obyvatele něco jako padák pro parašutistu. V tomto měsíci však prší jen minimálně a teploty se pohybují okolo příjemných 20 °C. Na jih od San Francisca máte v San Diegu v tomto měsíci také možnost navštívit i Comic-Con International – největší festival v USA, co se týče komiksového kulturního žánru.

Něco do sebe určitě má i návštěva Filadelfie v letním období. Je hezké počasí pro návštěvu Zvonu svobody nebo vyfocení Independence Hall, místa, kde byla roku 1776 podepsána Deklarace nezávislosti. A 4. července na Den nezávislosti tu navíc hrají populární kapely volně bez vstupného pod otevřeným nebem.

Kdo místo hudby má rád radši pekelně rychlé burácení sportovních vozů, tak se v někdy okolo konce července jistě vydá na nejstarší – od roku 1907 – vůbec dosud využívaný závodní okruh na celém světě v Indianopolis. To jen, kdybyste chtěli také zažít neopakovatelnou atmosféru závodů série NASCAR.

Kam v srpnu

V srpnu začíná podzim. Ne, nezbláznili jsme se, takhle to chodí v Nové Anglii. Kousek země na severovýchodě USA se v polovině měsíce přehupuje z letního běsnění do podzimní letargie. Stromy se tu začínají zbarvovat a až do listopadu vytvářejí jeden z průvodcovskými autoritami nejvíce doporučovaných koutů Spojených států. Cestovní kanceláře, které pořádají zájezdy po východě Ameriky, si tento kus země nenechávají v programech cest ujít. „Máme v nabídce speciální zájezd, při němž křižujeme tuto nádhernou krajinu právě v podzimním období,“ říká Radek Adamec z CK ESO travel.

Kam jet do USA v srpnu

Kam září

Kam v září? Do USA se na rozdíl od jiných zemí nejezdí jen v letní nebo v zimní sezóně, tady je přísun turistů neustálý. Na podzim je příjemně třeba v národních parcích UtahuColorada. K večeru se sice nějaká ta vrstva oblečení navíc hodí, přes den je ale i kolem 30 °C. Po horkých letních dnech si tak lze prohlédnout obloukové skalnaté brány v Arches nebo červené pískovcové mohykány v Monument Valley, které neutrpěly na kráse, ani když po nich skákal komiksový hrdina Hulk.

Na přelomu září a října se každoročně koná v Buffalo komorní filmový festival, který především ocení milovníci nezávislých filmů. Jedná se o méně známý festival na americkém státě, který vás ale jistě mile překvapí výběrem svých snímků.

Hned skoro za rohem neboli spíše za jezerem leží město Detroit, kde se v tento měsíc koná velice impozantní festival nezávislého a experimentálního designu v rámci Severní Ameriky. Pro všechny kreativce a vůbec nadšence do designu nutná povinná účast!

Kam v říjnu

Homo sapiens jsou zvláštní živočichové. V létě je v Los Angeles nepředstavitelné vedro, přesto se tam houfují a dobrovolně padají vedrem. Přitom je tam velmi teplo po celý rok, v dubnu a především právě v říjnu tam navíc méně prší, přičemž teplota vzduchu je daleko snesitelnější.

Víte, jaký je to zvláštní pocit stát na tom nejsušším a také nejníže položeném místě amerického kontinentu? V říjnu to v USA můžete na vlastní kůži zažít, protože tento měsíc je totiž nejpříhodnějším momentem pro návštěvu slavného Údolí smrti (Death Valley) ve Východní Kalifornii, a to díky nejpříznivějším teplotám v roce – okolo 18 °C.

Kam v listopadu

První sníh v Yellowstoneském národním parku a) přichází kolem 1. listopadu, b) dělá park snad ještě krásnějším, c) obojí je správně. Ano, správná odpověď se skrývá pod cé. Návštěvníci si sice na sebe musejí navléknout o jednu vrstvu oblečení více než v předešlém období, ovšem dočkají se bublajících pramenů, průzračných jezer a hlubokých lesů oděných do sněhového kabátu, tedy vlastně zatím spíše jen do lehkého sněhového trička. Jinak ale klasickou odpověď na dotaz „kam do USA v listopadu, prosinci a kterémkoliv jiném měsíci“ představuje New York.

Velice zajímavou akci v listopadu nabízí i město Miami, kde se v tomto měsíci koná velký knižní veletrh v USA Miami Book Fair International. Zajímaví autoři, nové knižní díla, konference a mnoho dalšího čeká ty z vás, co nikdy slastně doma neusnou bez odložení své oblíbené knihy.

Kam jet do USA v listopadu

Kam v prosinci

New York je tak rozmanitá atrakce sama o sobě, že se tu nelze nudit v žádné roční době. Ale nechat si ujít vánoční výzdobu a všechny pouliční akce spojené s vánočními svátky a silvestrovský ohňostroj, to se u prosincové návštěvy New Yorky považuje za jakési faux pas. Nikde v Americe nemá novoroční sláva takový rozměr jako zde. Nejlépe se na vše prý kouká zpovzdálí přes řeku Hudson nebo z paluby lodě.

Na vzniku tohoto článku se podílela cestovní kancelář ESO travel. V prestižní anketě TTG Travel Awards v posledních sedmi letech získala mezi největšími českými cestovními kancelářemi čtyřikrát první a třikrát druhé místo v kategorii „Nejlepší touroperátor pro Ameriku“. Na jejích stránkách si můžete vybrat z rozmanité nabídky zájezdů do USA.

Diskuze k článku (8 komentářů)

BADMOPAR (3)
4.8.2014
12:22

Poněkud mi v článku chybí akce typu Sturgis Motorcycle Rally, NASCAR Daytona 500, SEMA Las Vegas, North American International Auto Show Detroit atd. Ne každej je zvědavej na zvířátka a kytičky :-)

Odpovědět
Majka (1)
22.1.2016
23:51

Chystáme se s manželem na cestu do USA, jedeme z části za příbuznými, ale samozřejmě i dlouhé cestování a určitě sem tam i něco koupit a přivézt domů. Máme v ceně letenky každý 1x zavazadlo, ale mnoho toho nepotřebujeme, takže pro cestu tam nám určitě stačí pouze jedno a v něm ten druhý kufr,či si koupíme nazpátek jeden někde v sekáči. Máte zkušenosti jak se na to tváří při odbavení ? Tam jedno zavazadlo a zpět dvě nebo jim je to jedno, protože jsme stejně zaplatili dvě ? Díky za zkušenost.

Odpovědět
Franta (1704)
23.1.2016
8:54

@Majka:
V ceně máte jeden kufr na osobu, pokud to nevyužijete, je to jedno. Takže varianta, tam s jedním společným a zpět každý ze svým je možná. Pokud bude zavazadel více, tak si připlatíte. Kdysi bývala na zaoceánských letech zavazadla dvě, to se to nakupovalo.

Odpovědět
Dalibor (2)
22.8.2016
9:37

Zdravim, takovy dotaz. Co rikate, na LA a San Francisko v obdobi, Prosinec – Brezen ? Teploty nejsou nejak velike,ale taky nemrzne. Ale co se tyce nejakych narodnich parku,atd asi bude lepsi leto,ze ? diky D.

Odpovědět
Petr Novák (1957)
22.8.2016
10:19

@Dalibor: Ahoj Dalibore, já bych počkal aspoň na konec jara. Problém je, že některé příjezdové silnice jsou přes zimu kvůli sněhu uzavřené, takže se připravíte o kupu zážitků. Jinak počasí v Los Angeles je fajn celoročně, počátek roku je v San Franciscu nejdeštivější období.

Odpovědět
Dalibor (2)
22.8.2016
17:04

@Petr Novák: Diky moc za odpoved. A musim pochvalit vase stranky ! jsou opravdu velice dobre!!

Odpovědět
Ester (3)
23.8.2016
9:14

Já se chystám do San Diega asi v říjnu, k dceři.
Poletím asi do LA. Kdyby někdo letěl také, ráda se přidám, nechci letět sama :-(

Odpovědět
Radka (7)
27.8.2016
15:54

Letím Do San Franciska 29.9. z Prahy přes Amsterodam.Také za dcerou.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.