Kdy jet do USA: 12 tipů na cestu pro 12 měsíců roku

Petr Novák

Kam jet na dovolenou do USA a kdy? To je těžká věc, Spojené státy jsou totiž obrovské – jejich území zabírá bezmála 10 milionů čtverečních kilometrů a rozprostírají se přes 6 časových pásem. Dá se tu opalovat na floridské pláži, zatímco se ve stejné chvíli někdo na Aljašce veze za psím spřežením zasněženou krajinou. Pojďme si proto vyjasnit, které lokality mohou díky aktuálně příhodnému počasí ze sebe v jednotlivých měsících ukázat to nejlepší.

Kam jet do USA v únoru | © Unsplash.com

 1. Obsah článku
  1. Kam v lednu
  2. Kam v únoru
  3. Kam v březnu
  4. Kam v dubnu
  5. Kam v květnu
  6. Kam v červnu
  7. Kam v červenci
  8. Kam v srpnu
  9. Kam v září
  10. Kam v říjnu
  11. Kam v listopadu
  12. Kam v prosinci

  Kam v lednu

  Než se dostaneme k zimním radovánkám, musíme zmínit filmový festival Sundance. Koná se každý rok začátkem ledna v Park City v Utahu a úspěch na něm obvykle předznamenává velkou slávu a návštěvnost po celém světě.

  Šílenci, lyžaři a snowboardisté a ti, kdo spadají do obou skupin. To jsou lidé, kteří v lednu míří do Aspenu v Coloradu. Na začátku roku tam panují ideální sněhové podmínky, navíc je možné podívat se na ony šílence na zimní variantě X-Games, každoročně konaných hrách adrenalinových sportů. Jestliže se ptáte, kam v lednu do USA, Aspen je jasná volba. Tak namazat skluznice a svištíme!

 2. Kam v únoru

  Aspen se sice pyšní největší popularitou, ale v hodnocení odborníků a nejrůznějších anket s objektivně stanovenými ukazateli nejlépe dopadají sjezdovky v Jackson Hole ve Wyomingu. Výborně udržované sjezdovky, pěkné scenerie, dobré zázemí pro všechny, kdo sem přijedou, včetně rodin s dětmi. Naposledy tento resort získal titul nejlepšího amerického zimního střediska v hodnocení expertů pro magazín Forbes.

  Únor – jako ideální návštěvu USA – si v kalendáři červenou fixkou zatrhnou i fandové krásných nových karosérii, které velké automobilky každým rokem představují v Chicagu na místní automobilové show (Chicago Auto Show). Jedná se o největší akci svého kalibru v celé Severní Americe.

  Na začátku tohoto měsíce se taká koná monstrózní sportovní akce s největší sledovaností v celých státech, a to Super Bowl – finále amerického fotbalu. Pro rok 2017 se bude vše konat v Houstonu v Texasu.

  A aby toho nebylo málo, únor patří také pouličnímu veselí. Svátky Mardi Gras se slaví po celém světě, ale největší podívaná je to v americkém státě Louisiana v New Orleans. Ve městě se mísí americké jižanské tradice s kreolskými praktikami voodoo a odkazem francouzských kolonistům. To vše se odráží při oslavách Mardi Gras, které každoročně naživo sleduje okolo 1,5 milionu lidí.

 3. Kdy jet do USA: 12 tipů na cestu pro 12 měsíců roku

  Kam v březnu

  V Aspenu čekají návštěvníky různé akce spojené se zavíráním lyžařské a snowboardové sezóny, ale americký středozápad má v rukávu ještě jeden trumf, a to Grand Canyon. Zimní slevy tam sice již skončily, ale přichází příznivé klima a kaňon ještě nezavalily mraky turistů. Nejpůvabnější je prý v tomto období jižní okraj. On je vůbec celý západ a středozápad USA velmi fotogenický, navíc bývají okruhy po této části země v nabídkách cestovek v této části roku často zlevněné.

  Pokud chcete být součástí toho největšího veřejného průvodu v USA, kdy více jak 150 tisíc lidí táhnou po slavné Páté Avenue v NY, tak to prosím nepromeškejte magické datum 17. března na “zelený” Den Sv. Patrika. V Chicagu se od roku 1692 udržuje každoročně tradice barvení řeky nazeleno!

  Na úplně opačné straně kontinentu čeká především mladší generace zběhlé v počítačových hrách v tomto měsíci také slavný Independent Games Festival v kalifornském San Franciscu. A málem bychom zapomněli na to asi zřejmě nejsledovanější akci celého měsíce, a tím je každoroční předávání Oscarů při The Academy Awards, které se koná od roku 2012 v Los Angeles.

 4. Kam v dubnu

  A kam jet v dubnu do USA? Třeba na Havaj. Ono je sice v tomto pozemském ráji krásně pořád, ale v tomto měsíci přece jen prší velmi málo a hurikánová sezóna (ač nebývá v tomto státě příliš významná) ještě nepřichází. Kdo si chce vyzkoušet surfování v jeho kolébce nebo poznat slavnou pláž Waikiki či turistickými průvodci opěvovaný ostrov Kauai, má ideální příležitost. Tak hurá do drogerie pro opalovací krém a šup s ním do batohu! Velké cestovní kanceláře pořádají zájezdy na Havajské ostrovy prakticky celý rok, pochopitelně včetně dubna.

  Jazzový fajnšmekři při návštěvě států by se měli na konci dubna vydat do vůbec „Mekky“ jazzu, do města New Orleans na zdejší festival Jazz & Heritage Festival. Je to vůbec jedna z největší kulturních akcí ve městě. Připraveno je něco okolo 14 pódií, kam sjíždějí i nejen přední jazzový mistři svých nástrojů.

 5. Kdy jet do USA: 12 tipů na cestu pro 12 měsíců roku

  Kam v květnu

  Ani květen není špatný pro návštěvu Havaje, ačkoliv tam jsou ceny kvůli začínající hlavní sezóně trochu vyšší. My ale zamíříme o 7 600 kilometrů dále na samý jihovýchod USA do Orlanda. I tam mají teplo pořád, ovšem některé věci se v průběhu roku značně liší. Jde především o obsazenost všech oblíbených zábavních parků jako Walt Disney Word, SeaWorld a dalších. Při dětských nájezdech o dubnových jarních prázdninách se v parcích skoro nedá hnout, ale v květnu naopak zájem trochu opadá a jedná se o velmi klidné měsíce bez front.

  Velkou atrakci představuje v tomto období též “Manhattanhenge”, přírodní úkaz, při němž se mezi mrakodrapy na newyorském Manhattanu jakoby pověsí slunce a v určitých fázích některých dnů v květnu a v červenci je vidět ohnivá koule velmi nízko nad obzorem. Lidé si tento úkaz rádi fotografují a davy fotících ucpávají dopravu v centru New Yorku. Veškerý shon jde na chvíli stranou před fenomenálním přírodním jevem.

  Kdo není moc na mrakodrapy, ale spíše by ho zajímalo, co nového se šustne na poli velké módy z dílny neúnavných latinskoamerických a karibských návrhářů, tak v prosluněném Miami na Floridě se koná každoročně slavný Miami Fashion Week.

  Málem bychom zapomněli na milovníky dostihového sportu. Jedna z největších událostí tohoto odvětví ne světě se od roku 1875 koná v Kentucky a ano, tušíte správně, jde o Kentucké derby.

 6. Kam v červnu

  Pokud se ptáte, kam jet v červnu do USA, tak tady se dá říct, prakticky kamkoliv. Na pobřeží New Yorku začíná provoz surfařské školy, hodně se otepluje na Aljašce. Tam kdysi právě v červnu zaznamenali rekordní absolutní teplotu 38 °C. Jindy ledem a sněhem pokrytá Aljaška se v tomto období zazelená a všechna zvířata se ukazují venku, aby ulovila něco k snědku, a nastřádala tak tukovou izolaci na zimní období. Stabilně nejkrásněji prý Aljaška vypadá mezi 15. červnem a 15. červencem.

  V Chicagu v kolébce “moderního elektrického blues” se každým rokem v červnu koná velký bluesový festival, který má jednu úžasnou výhodu pro všechny fandy tohoto žánru – za 0 korun můžete vidět ty největší současné žijící bluesové legendy!

 7. Kam v červenci

  Příznivé klima tedy pokračuje na Aljašce, ale přidává se také San Francisco. Nad městem v zálivu se často tvoří mlhy a deštník je pro tamní obyvatele něco jako padák pro parašutistu. V tomto měsíci však prší jen minimálně a teploty se pohybují okolo příjemných 20 °C. Na jih od San Francisca máte v San Diegu v tomto měsíci také možnost navštívit i Comic-Con International – největší festival v USA, co se týče komiksového kulturního žánru.

  Něco do sebe určitě má i návštěva Filadelfie v letním období. Je hezké počasí pro návštěvu Zvonu svobody nebo vyfocení Independence Hall, místa, kde byla roku 1776 podepsána Deklarace nezávislosti. A 4. července na Den nezávislosti tu navíc hrají populární kapely volně bez vstupného pod otevřeným nebem.

  Kdo místo hudby má rád radši pekelně rychlé burácení sportovních vozů, tak se v někdy okolo konce července jistě vydá na nejstarší – od roku 1907 – vůbec dosud využívaný závodní okruh na celém světě v Indianopolis. To jen, kdybyste chtěli také zažít neopakovatelnou atmosféru závodů série NASCAR.

 8. Kdy jet do USA: 12 tipů na cestu pro 12 měsíců roku

  Kam v srpnu

  V srpnu začíná podzim. Ne, nezbláznili jsme se, takhle to chodí v Nové Anglii. Kousek země na severovýchodě USA se v polovině měsíce přehupuje z letního běsnění do podzimní letargie. Stromy se tu začínají zbarvovat a až do listopadu vytvářejí jeden z průvodcovskými autoritami nejvíce doporučovaných koutů Spojených států.

  Na přelomu srpna a září stále více lidí touží uniknout nudě všedního dne, bydlet pár dní v nevadské poušti mezi umělci a účastnit se performancí a netradičních kulturních vystoupení na festivalu Burning Man.

 9. Kam v září

  Kam v září? Do USA se na rozdíl od jiných zemí nejezdí jen v letní nebo v zimní sezóně, tady je přísun turistů neustálý. Na podzim je příjemně třeba v národních parcích UtahuColorada. K večeru se sice nějaká ta vrstva oblečení navíc hodí, přes den je ale i kolem 30 °C. Po horkých letních dnech si tak lze prohlédnout obloukové skalnaté brány v Arches nebo červené pískovcové mohykány v Monument Valley, které neutrpěly na kráse, ani když po nich skákal komiksový hrdina Hulk.

  Na přelomu září a října se každoročně koná v Buffalo komorní filmový festival, který především ocení milovníci nezávislých filmů. Jedná se o méně známý festival na americkém státě, který vás ale jistě mile překvapí výběrem svých snímků.

  Hned skoro za rohem neboli spíše za jezerem leží město Detroit, kde se v tento měsíc koná velice impozantní festival nezávislého a experimentálního designu v rámci Severní Ameriky. Pro všechny kreativce a vůbec nadšence do designu nutná povinná účast!

 10. Kam v říjnu

  Homo sapiens jsou zvláštní živočichové. V létě je v Los Angeles nepředstavitelné vedro, přesto se tam houfují a dobrovolně padají vedrem. Přitom je tam velmi teplo po celý rok, v dubnu a především právě v říjnu tam navíc méně prší, přičemž teplota vzduchu je daleko snesitelnější (18 – 24 °C, moře má příjemných 19 °C).

  Víte, jaký je to zvláštní pocit stát na tom nejsušším a také nejníže položeném místě amerického kontinentu? V říjnu to v USA můžete na vlastní kůži zažít, protože tento měsíc je totiž nejpříhodnějším momentem pro návštěvu slavného Údolí smrti (Death Valley) ve Východní Kalifornii, a to díky nejpříznivějším teplotám v roce – okolo 18 °C.

 11. Kdy jet do USA: 12 tipů na cestu pro 12 měsíců roku

  Kam v listopadu

  První sníh v Yellowstonském národním parku a) přichází kolem 1. listopadu, b) dělá park snad ještě krásnějším, c) obojí je správně. Ano, správná odpověď se skrývá pod cé. Návštěvníci si sice na sebe musejí navléknout o jednu vrstvu oblečení více než v předešlém období, ovšem dočkají se bublajících pramenů, průzračných jezer a hlubokých lesů oděných do sněhového kabátu, tedy vlastně zatím spíše jen do lehkého sněhového trička. Jinak ale klasickou odpověď na dotaz “kam do USA v listopadu, prosinci a kterémkoliv jiném měsíci” představuje New York.

  Cestovní kanceláře, které pořádají zájezdy na východ USA, si tento kus země nenechávají v programech cest ujít. “Máme v nabídce speciální zájezdy, při nichž kombinujeme například to nejlepší z New Yorku a Floridy,” říká Radek Adamec z CK ESO travel.

  Velice zajímavou akci v listopadu nabízí i město Miami, kde se v tomto měsíci koná velký knižní veletrh v USA Miami Book Fair International. Zajímaví autoři, nové knižní díla, konference a mnoho dalšího čeká ty z vás, co nikdy slastně doma neusnou bez odložení své oblíbené knihy.

 12. Kam v prosinci

  New York je tak rozmanitá atrakce sama o sobě, že se tu nelze nudit v žádné roční době. Ale nechat si ujít vánoční výzdobu a všechny pouliční akce spojené s vánočními svátky a silvestrovský ohňostroj, to se u prosincové návštěvy New Yorky považuje za jakési faux pas. Nikde v Americe nemá novoroční sláva takový rozměr jako zde. Nejlépe se na vše prý kouká zpovzdálí přes řeku Hudson nebo z paluby lodě.

ESO travelNa vzniku tohoto článku se podílela cestovní kancelář ESO travel. V prestižní anketě TTG Travel Awards v posledních sedmi letech získala mezi největšími českými cestovními kancelářemi čtyřikrát první a třikrát druhé místo v kategorii “Nejlepší touroperátor pro Ameriku”. Na jejích stránkách si můžete vybrat z rozmanité nabídky vyhlášených poznávacích zájezdů do USA.

Diskuze k článku (20)

Poněkud mi v článku chybí akce typu Sturgis Motorcycle Rally, NASCAR Daytona 500, SEMA Las Vegas, North American International Auto Show Detroit atd. Ne každej je zvědavej na zvířátka a kytičky :-)

Odpovědět

Chystáme se s manželem na cestu do USA, jedeme z části za příbuznými, ale samozřejmě i dlouhé cestování a určitě sem tam i něco koupit a přivézt domů. Máme v ceně letenky každý 1x zavazadlo, ale mnoho toho nepotřebujeme, takže pro cestu tam nám určitě stačí pouze jedno a v něm ten druhý kufr,či si koupíme nazpátek jeden někde v sekáči. Máte zkušenosti jak se na to tváří při odbavení ? Tam jedno zavazadlo a zpět dvě nebo jim je to jedno, protože jsme stejně zaplatili dvě ? Díky za zkušenost.

Odpovědět

@Majka:
V ceně máte jeden kufr na osobu, pokud to nevyužijete, je to jedno. Takže varianta, tam s jedním společným a zpět každý ze svým je možná. Pokud bude zavazadel více, tak si připlatíte. Kdysi bývala na zaoceánských letech zavazadla dvě, to se to nakupovalo.

Odpovědět

Zdravim, takovy dotaz. Co rikate, na LA a San Francisko v obdobi, Prosinec – Brezen ? Teploty nejsou nejak velike,ale taky nemrzne. Ale co se tyce nejakych narodnich parku,atd asi bude lepsi leto,ze ? diky D.

Odpovědět

@Dalibor: Ahoj Dalibore, já bych počkal aspoň na konec jara. Problém je, že některé příjezdové silnice jsou přes zimu kvůli sněhu uzavřené, takže se připravíte o kupu zážitků. Jinak počasí v Los Angeles je fajn celoročně, počátek roku je v San Franciscu nejdeštivější období.

Odpovědět

@Petr Novák: Diky moc za odpoved. A musim pochvalit vase stranky ! jsou opravdu velice dobre!!

Odpovědět

Já se chystám do San Diega asi v říjnu, k dceři.
Poletím asi do LA. Kdyby někdo letěl také, ráda se přidám, nechci letět sama :-(

Odpovědět

Letím Do San Franciska 29.9. z Prahy přes Amsterodam.Také za dcerou.

Odpovědět

Ahojte, vyplatí se trip po západě USA (San Francisco,, San Diego, LA a okolní parky) v květnu? Děkuji.

Odpovědět

@Radek: Ahoj, ano, nicméně některé silnice v parcích mohou být zavřené. Mrkni na článek road trip po USA.

Odpovědět

Zdravím,
chceme jet s přítelem přes Vánoce ( zhruba od 18.12. – 3.1.2018) do Ameriky za teplem. Bude v Californii nebo na Floridě počasí na koupání? Děkuji

Odpovědět

@Petra:
Voda nebude jako kafe ale na jihu Floridy by to na koupání být mělo a v Kalifornii možná hodně na jihu okolo San Diega.
Ale když se příroda šprajcne, tak tam může být 20 čísel sněhu :-)

Odpovědět

@Petra: Pokud nejste otuzilci, tak v Kalifornii urcite ne.

Odpovědět

Dá se během března koupat v LA?

Odpovědět
R

@Patrik V LA je voda studená vždy, počítej kolem 16 stupňů. Přes léto se to vyšvihne zhruba na 20-22, takže pořád to na nějaké velké koupání není.

Odpovědět

@Patrik: @Ruben Theodor: Trochu to poopravim. Pokud nejsi otuzilec, tak v breznu se nevykoupes. Kdyz nepocitam surfare v neoprenu, tak se lidi zacinaji koupat cca v kvetnu. Pro mne je to jeste na zacatku leta studene, ale da se to. Koncem leta, hlavne v zari, je voda v pohode. Nepocitej s necim podobnym jako Stredozemni more, ale voda je na koupani bez problemu. Ty teploty… v zime odpovida tech 14 – 16, brezen by mohl byt mozna i 18. Pres leto od 20 na zacatku, po nejakych 24 koncem. Je velky rozdil v tom, ze nemas kvuli vlnam na vyber, zadne otaleni, proste te to ohodi a pak uz je to v pohode.

Odpovědět

Ahoj. Nevíte jak je to v Miami a Orlandu na konci března s komáry a další havětí? V přírodních parcích, ale i obecně (ubytování)?

Odpovědět

Ahoj. Chci se zeptat jestli není špatný nápad letět do New Yorku v 2.polovině dubna. Dekuji Honza

Odpovědět

@Honza:
Leť, kdy chceš. NY je jedním z míst, kde je sezóna prakticky pořád. Záleží, kdy máš dovolenou. Na kdy jsou dobré letenky. V každé době se tam dá najít něco zajímavého. Standardní atrakce tam stojí stále. Naplánuj si to podle sebe.

My třeba byli v Kalifornii na přelomu listopadu a prosince, to není běžná doba. Přesto jsme si to užili.

Odpovědět

Ahoj, diky za stranky, najde se tu spousta dobrych tipu – diky za ne. Moc mi pomohly pri planovani road tripu do zapade/parcich. Ted pomalu zacinam planovat dalsi cestu a hledam neco podobne krasneho jako jihozapad+parky. Premyslim nad Floridou + Louisiana (muj sen je videt New Orleans). Ma nekdo nejaky dalsi tip (sever, stred…) ? Pripadne nejaky bezva tip na to, co urcite na jihovychode podniknout?

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA