Cestování dětí do USA bez rodičů: Postup a vzor souhlasu

Petr Novák

Dítě mladší 18 let může do USA vycestovat i bez doprovodu obou rodičů. Může s ním jet jen jeden rodič, bratr nebo sestra, třídní učitelka nebo jiný dozor, případně může cestovat v režimu nedoprovázeného dítěte. V takovém případě se letušky a personál letiště postarají o to, aby dítě dorazilo v pořádku až do cílové destinace.

Cestování dětí do USA bez rodičů: Postup a vzor souhlasu | © Lars Plougman / Flickr.com, © Unsplash.com

 1. Obsah článku
  1. S cestou dítěte do 18 let do USA musí souhlasit oba rodiče
  2. Vzor souhlasu s vycestováním dítěte do USA
  3. Letenka do USA pro nedoprovázené dítě

  S cestou dítěte do 18 let do USA musí souhlasit oba rodiče

  S cestou dítěte mladšího 18 let do USA musí souhlasit oba rodiče. Pokud ho doprovází jen jeden z rodičů, je třeba zajistit od toho druhého písemný souhlas v angličtině. Jestliže dítě nedoprovází ani jeden z rodičů, vyžaduje se souhlas od obou.

  Američané jsou v tomto ohledu poměrně přísní, cílem nařízení je omezit mezinárodní únosy dětí. Jestliže dítě (nebo jeden z rodičů) imigračnímu pracovníkovi nepředloží písemný souhlas a úředník pojme podezření, může být dítě zadrženo do té doby, než se situace vyřeší.

  Cesta dítěte mladšího do 18 let se v drtivé většině případů obejde bez komplikací, ale je lepší jim předcházet a vzít si s sebou souhlas s vycestováním.

 2. Vzor souhlasu s vycestováním dítěte do USA

  🖋️ Co musí souhlas s cestou obsahovat

  Souhlas s vycestováním dítěte nemá pevně danou formu. Nejedná se o předtištěný formulář nebo tiskopis. Stačí ho napsat na počítači a přidat ověřený podpis od rodičů, kteří s dítětem necestují. Neměly by chybět tyto náležitosti:

  1. Identifikační údaje dítěte – jméno, pohlaví, datum a místo narození, rodné číslo a číslo pasu
  2. Kontakt na oba rodiče
  3. Informace o cestě – čísla letů, trasa, cílová destinace

  📄 Vzor souhlasu s cestou dítěte do USA

  Consent for International Travel

  I, [jméno rodiče] of [celá adresa bydliště rodiče] declare that I am the legal parent/guardian of [jméno dítěte], born [datum narození dítěte] at [místo narození dítěte], [Czech] passport numbered [číslo pasu dítěte], issued on [datum vydání pasu dítěte] at [místo vydání pasu dítěte].

  My child, [jméno dítěte], has my consent to travel to [cílová destinace dítěte], from [datum začátku cesty] to [datum konce cesty], staying at [adresa místa, kde bude dítě v USA pobývat].

  My child will be traveling with their [vztah k doprovázející osobě], [jméno doprovázející osoby] of [adresa trvalého bydliště doprovázející osoby]. [jméno doprovázející osoby] is carrying a [Czech] passport numbered [číslo pasu doprovázející osoby], which was issued on [datum vystavení pasu doprovázející osoby] at [místo vystavení pasu doprovázející osoby].

  Any questions regarding this document may be addressed to me at:

  [jméno rodiče]
  [celá adresa bydliště rodiče]
  [telefonní číslo rodiče]
  [e-mail rodiče]

  Signed on this [den]th day of [měsíc rok].

  [ověřený podpis rodiče]
  [jméno rodiče]

  👮 Komu se předává souhlas s cestou dítěte do USA

  Dokument se cíleně nikomu nepředává ani neukazuje. Požádat o něj však mohou pracovníci letiště před odletem, nebo úředník během vstupního pohovoru v USA. Cílem opatření není vytvářet další byrokracii, ale chránit děti před únosem.

 3. Letenka do USA pro nedoprovázené dítě

  Dítě od 6 do 17 let může do USA cestovat zcela bez doprovodu, je však třeba objednat si službu “Unaccompanied Minor (UMNR)”, někde označovanou také “Unaccompanied Children”.

  🧒 Jak funguje doprovod dítěte za letu

  “Unaccompanied Minor” se nejčastěji využívá, když dítě cestuje za zbytkem rodiny nebo za druhým rodičem. Na odletovém letišti rodič dítě předá pozemnímu personálu, který za něj bude zodpovědný. Potomek na krk vyfasuje pouzdro s výrazným označením nedoprovázeného dítěte, případně ještě identifikační náramek na ruku.

  V pouzdru jsou uschovány všechny dokumenty dítěte, jméno, číslo letu, kontakt na rodiče a vypsány jazyky, kterými umí komunikovat. Pozemní personál dítě odvede až do letadla, kde za něj zodpovědnost přebere palubní personál. Kvůli možnému zrušení letu na poslední chvíli musí rodič obvykle čekat na letišti až do odletu.

  Po příletu dítě čeká v letadle, než vystoupí všichni ostatní cestující. Palubní personál ho poté předá pozemnímu, který na něj již čeká u letadla.

  Pozemní personál dítě doprovodí skrze imigrační, pomůže mu převzít zavazadla nebo ho opět předá palubnímu personálu na další let. V cílové destinaci ho předá určené osobě, která se musí identifikovat dokladem totožnosti.

  💵 Kolik stojí služba Unaccompanied Minor

  Poplatek za službu i podmínky se u každé aerolinky trochu liší. Za jeden let mezi Evropou a USA se k letence obvykle připlácí $1252 962 Kč$1704 028 Kč, například u Delty se poplatek vztahuje až na 4 děti. Asistenční službu “Unaccompanied Minor” je třeba objednat přes kontaktní místo letecké společnosti.

Diskuze k článku (106)

@Jarka Urbanová: Ja bych snad ani necekal problem pri ceste tam, ale mozna spise pri ceste zpet. Cesta tam: Americanka odleta do USA, nevidim duvod, proc by to mel cesky urednik resit. Navic asi budes jako matka s ni na letisti. Do USA prileti coby Americanka, tudiz neni duvod ji nepustit do zeme.
Cesta zpet: Nezletila Americanka bez doprovodu leti do Evropy…..
Tak mne napadlo, ze ma nejspic americky i cesky pas, ze? Tak bych ji koupil letenku na ceske udaje. Odleti jako Ceska, kontrolu v USA projde jako Americanka. Z USA bude odletat jako Ceska, tudiz by to nikomu nemuselo byt divne.

Odpovědět

Dobrý den,chci se zeptat na souhlasný dopis s cestou pro nezletilé dítě.Jestli stačí
ověření dokumentu na matrice nebo musí být od notáře. Děkuji Erika

Odpovědět

@Erika:
Stačí ověření na poště. Ono by to možná prošlo i jen tak napsané rukou, ale razítko je razítko a vždy to s ním vypadá lépe.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Erika: Jak píše Franta, zcela dostačuje na poště na přepážce CzechPoint.

Odpovědět

Dobrý den, jsem rozvedená a chceme jet za přítelem (Čech – legálně pracuje na Hawaii, ale americké občanství nemá), na měsíc na Hawaii. Je nutné mít s sebou nějaké “povolení, že mohou děti vycestovat” od exmanžela ? Nebo stačí zvací dopis?

Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Jana:
Doporučuji mít písemné svolení od ex. Měl by napsat, že o cestě ví a souhlasí s ní. A samozřejmě přeložené. Je to taková ochrana před únosem dítěte jedním z (ex)manželů. Případně papír od soudu, že máte děti úředně svěřené do péče a ex na ně nemá nárok. Možná to nebude potřeba, ale v případě dotazu, by se to pak na místě blbě řešilo.
Také by se mohlo stát, že ex po odjezdu bude tvrdit, že o ničem neví a nedostal děti na víkend. Je lepší to mít ošetřené předem.

Odpovědět

Dobrý den. Chceme poslat samotného 13 – ti letého ke kamarádce do Des Moines. O asistenční službě vím, ale dávat 30 tis za letenku a ještě min 15 tis za asistenci se nám moc nechce…. to už si můžeme rovnou koupit letenku pro sebe a řešit to v akci přes New York a pod. Jel by na měsíc kvůli angličtině a sportu. Děkuji za nápady, zda nevíte o lepších letenkách či zda máte zkušenosti s tím: Koupili bychom letenky a řešili to s každým letištěm zvlášť – nejde nám o cestu – ve 13 letech to zvládne, sedět na místě a využívat zaplacených služeb jako dospělý, sedadlo také pozná – ale o přestupy …. tzn.  aby nelítal po letišti s papírem v ruce s dotazem: a kam mám tedy jít?….. Tudíž jen z letu na let, což stejně už nedělá posádka letadla, ale ti pozemní. A hlavně, zda máte zkušenosti, jestli ho nechají např. na výjimku cestovat. Nebo nějaký lepší nápad? Díky

Odpovědět

@Zuzana:
Chápu snahu ušetřit. Také nerad platím zbytečně. Ale na druhou stranu je to právě o tom, aby pak někde zmateně nestál a nesháněl, kam jít, ohlídat si případnou změnu gatu, kde má kufry, co dělat, když mu to uletělo. Ta služba je jako celek, kdy si ho celou cestu předávají z ruky do ruky, ne proto, aby to bylo drahé, ale proto, že za něj převzali odpovědnost, a tak ho bezpečně dopraví do místa určení a předají pouze určené osobě.
Drahé letence se asi nevyhnete. Někde dokonce Unaccompanied Minor nemá nárok na dětskou slevu. Ta dost často není ani nijak výrazná.
Ten doprovod pak záleží na tom, s kým poletí.
Např.
U KLM by to mělo stát 250€ za celou jednu cestu, takže 500€ celkem.
ČSA 65€ po Evropě a 85€ za mezinárodní let, takže asi 470€ (2 přestupy).
Air France by to mělo být v ceně letenky, pokud jsem dobře pochopil podmínky. Beru to jako international flight, overseas France chápu jako francouzská zámořská území.
Delty 150€ za cestu, takže 300€.

Moc bych to neviděl, že to půjde domluvit pouze na ty přesuny po letištích, ale zkuste si někam cvičně zavolat nebo napsat. Třeba to jde.

Anebo mu to připravte jako “bojovku”. Proberte s ním mapy letišť, koukejte na YT, kde bývají přestupy nahrané, někdy dokonce samotným letištěm nebo leteckými společnostmi. Ale to by bylo moc velké dobrodrůžo.

Odpovědět
P

Dobrý den, dcera 17 let letí v polovině srpna na 16 dní do USA – NY, ale let má s přestupem Kanada – Toronto. Letí s přítelem 18 let za jeho rodinnou známou u které budou ubytovaný. Co prosím dcera potřebuje. Počítáme ESTA a je potřeba i ETA na přestup v Kanadě? Pro jistotu ještě bude mít papír s ověřenými podpisy, že je naše:-). Moc díky za informaci.

Odpovědět

Ahoj,
otec pas USA, dcera a ja pas CZ, muze otec vycestovat s dcerou do USA nebo je potreba, aby jela s matkou?
dekuji

Odpovědět

@Susenka:
Můžou jet spolu. Ale ať si vezme souhlas matky, jak je nahoře v článku. Samozřejmě za předpokladu, že je nezletilá.

Odpovědět

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Starší syn s dvěma kamarády ( 22 let ), chtějí v létě na brigádu do Ameriky. Ti dva kamarádi tam byli už loni. Může sebou vzít starší syn i mladšího syna ( 17 let ) ? Rád by tam taky brigádničil.
Díky za odpověď.

Odpovědět

@Lada: Brigádničit tam rozhodně nemůže! Ale to ani ten 22letý, pokud není studentem denního studia na VŠ, a nemá vízum Work & travel.

Odpovědět

@Lada:
Nepíšete žádné podrobnosti. Pokud mají vše vyřízeno a budou brigádničit legálně, tak ano.
Pokud ne, tam můžou (v případě, že na ně přijdou) jet domů s vyhoštěním z USA a zákazem vstupu. Je to jejich (vaše) rozhodnutí a odpovědnost. Malá nápověda – pokud se jich imigrační zeptá, proč jedou do USA, co jim kamarádi radí odpovědět? Jedeme na brigádu nebo jedeme jen na výlet? Pokud to bude legální není důvod brigádu tajit. Když bude mít imigrační podezření, tak je rovnou na letišti otočí a pošlou domů. Veškeré náklady na cestu tak přijdou vniveč. Možná to kamarádům minule prošlo, ale tentokrát nemusí.
USA není EU, aby se tam dalo jen tak jet a brigádničit.

Odpovědět

@Franta: Work and travel je až od 18, pokud se nepletu. Nenapadá mě způsob, jak by mohl 17letý legálně brigádničit.

Odpovědět

@Vašek:
Středoškoláci můžu využít možnost Au-pair. Ale ani to tu asi neproběhne.
Jen jsem paní naznačil, jak to zjistit. Už je na ní, jestli mládence pustí nebo zvolí taktiku au-vajs a zpohlavkuje si to sama, než to obrazně udělá imigrační.

Odpovědět

Dobrý den,
může letět dcera 17 let sama do USA s pobytem u kamarádky jako turista a co všechno má mít
za doklady s sebou?
Děkuji za info
Petra

Odpovědět

@Petra: Vždyť to máte v článku napsané

Odpovědět

Dobrý den . Chtěla bych se zeptat jak je to s cestou do USA se 2nezletilymi dětmi 11a 14, které by cestovali sami na prázdniny za svým strejdou.Dekuji

Odpovědět

@Romana:
Kromě vybavení dětí potvrzením obou rodičů, že o cestě vědí a souhlasí s ní, bych využil i službu “Unaccompanied Minor”, kdy děti na letišti předáte personálu a ten je pak postupně předává dalším pověřeným zaměstnancům (letušky, doprovod na přestupním letišti), až je na cílovém letišti předají oprávněné osobě.

Odpovědět

Musím mít pro 12 letou dceru souhlas s vycestovanim s ni do USA od exmanžela, když ji mám soudně svěřenou do výchovy a výživy? Neznám adresu ani kontakt na něj.

Odpovědět

@Lenka:
Možná ho nebudeš potřebovat, ale souhlas bys mít měla. V Tvém případě to ale není moc reálné, takže si nech soudní rozhodnutí a i informaci o neznámém místě pobytu bývalého přeložit, nejlépe úředně s razítkem, abys pro imigrační měla nějaké doklady, že je vše v pořádku. Oni tak předchází situacím s případným únosem dítěte.

Odpovědět

Dobrý, den, mám dotaz, chtěla bych někdy na jaře tohoto roku jet do Los Angeles za svým bratrancem, který tam jel studovat střední školu( příští rok mu bude 16 a mě je teď 16) Do Los Angeles bych chtěla asi na 1 týden. A dotaz zní. Mám nějaké možnosti se tam dostat s tím, že mi rodiče nemají problém podepsat ten “dokument” ? Děkuju za odpověď.
Kateřina Čechová

Odpovědět

@Káťa:
Na jaře tohoto roku už to nezvládneš.
Cesta jako taková by být problém nemusela. Ale, co tam budeš sama dělat, kde budeš bydlet, kdo na tebe dohlédne, jak se tam budeš dopravovat… Jak je tam bratranec, je u někoho? Budou se starat i o tebe?
Koukni sem a přispěvek pod tím.

Odpovědět

Ahoj v kolika letech může dítě začít studovat v USA .Vnučka by chtěla začít studovat od 15 let na nějaké sportovní škole je to možné? Dík za odpověď

Odpovědět

@Růžena:
Zkusil bych školního (studijního) poradce. Také bývaly veletrhy s prezentací zahraničních škol.
Nebo hledat na netu.
https://www.americkecentrum.cz/vzdelavani/studium-v-usa/

Odpovědět

Ahoj je mi 15 a chtěl bych jet s kamaradem kterému je 21 do Dubaje. Myslíte ze je to možné když se nejedna o žádného příbuzného ? Předem díky

Odpovědět

@Marek:
Jestli se nepletu, tak Dubaj není součástí Spojených států amerických ale patří pod Spojené arabské emiráty. Zkusil bych nějaký web o Dubaji, SAE nebo MZV.

Odpovědět

Ahoj mám v plánu letět do USA, přesněji do New Yorku. Jela bych hned den po mých 18tých narozeninách. Chci se zeptat zda nebude problém na letišti, jelikož v New Yorku je plnoletost od 21. Pojedu společně s moji kamarádkou, která už má přes 21 let
Předem děkuji za odpověď

Odpovědět

@Klaudi:
To nebude problém. Spíš jde o to, co máte v plánu. Počítej s tím, že tě nepustí nikam do klubu, baru apod. Jakožto “dítě” nemáš přístup do míst, kde se podává alkohol.

Odpovědět

Dobrý den,
dcera poletí s mou sestrou, setřenicí a bratrancem na Floridu, už za týden. Její děti mají americké občanství, takže nikdo nemá zkušenost s potřebnými dokumenty.
Sestra se vrátí zpět do ČR a nechá děti u rodičů svého manžela. Moje dcera tedy bude u nepřímých příbuzných (dle zákona u cizích). Ráda bych vytvořila pro jistotu Power of Attorney, ale na webech nemohu najít jednoduchý vzor, všude mě to odkazuje na online vyplňování, ale je to uzpůsobené pro Američany. Chtěla bych jen správnou formulaci textu, ať to nevypadá jako ze školky. Máte prosím něco takového k dispozici?
Moc děkuji za pomoc.

Odpovědět

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně cesty do USA. Mám syna, kterému jsou 4 roky a chtěla bych s ním cca na 3 týdny na road trip po západním pobřeží. S jeho otcem, nejsme vůbec v kontaktu, zůstala jsem sama už od těhotenství. V rodném listě zapsaný není, jsem tam zapsaná pouze já matka. Četla jsem si tady hodně komentářů, že pokud nezletilé dítě cestuje pouze s jedním rodičem, musí mít psaný souhlas toho druhého rodiče, že o cestě ví, že s tím souhlasí atd.
Jak by to prosím bylo v mém případě? Musela bych případně doložit přeložený rodný list, kde bude zřejmé, že jako rodiče, má pouze mě matku? Nebo bych si musela sehnal nějaký úplně jiný dokument? Vím, že by to tam vůbec nemuseli třeba řešit, ale náhoda je blbec a radši bych to měla nějak pojištěné, aby vstup do USA přes imigrační, proběhl hladce.
Předem moc děkuji za rady.

Odpovědět

@Majda:
I to tu někde v diskusi je, že druhý rodič není “k sehnání”. Asi by stačilo nějaké úřední, přeložené, potvrzení. Tady asi ten rodný list.

Odpovědět
A

Dobrý den,

chci letět v březnu na týden na Long Island Bahamy. Chci vzít sebou své dcery 10 a 15let. Ony mají český pas a já rakouský pas. Já mám jen rakouské občanství a holky mají dvojí občanství(české po otci +rakouské), ale jen český pas. Příjmení máme stejné, mají ho po mne. Stačí jen napsat v anglickém jazyce, že otec souhlasí s cestou? Nebo to musím přeložit a ověřit? I rodný list? Otec se jmenuje jinak. Děkuji moc za odpověď

Odpovědět

@Andrea Tschaba:
Vše je v článku i diskusi pod ním. Když to bude anglicky, tak to asi není třeba přeložit, anglicky tam mluví. Určitě bych to ověřil, aby to mělo “úřední” váhu. Třeba to nebude potřeba, ale kdyby to chtěli, tak by byl problém. Je to “ochrana” proti únosu dětí jedním z rodičů.

Odpovědět

Dobrý den, mám otázku. Je mi 17 let. Byl jsem zplnoletněn a rád bych letěl ještě s jedním kamarádem do ameriky na takový delší výlet. Jemu je již 18, já jsem jenom “zplnoletněn”. Potřebuji v takovémto případě souhlas rodičů s vycestováním? Nebo si souhlas mohu podepsat sám? Děkuju

Odpovědět

Dobrý den, potřebuji poslat 14letého syna na léto za jeho otcem, rodilým Američanem, do USA ( jsme rozvedení, já jsem se znovu vdala,tedy mám teď jiné příjmení než syn- myslíte, že by to mohl být problém? ). Letěl by tam i zpět jako UM ( už tak letěl). V cest. agentuře, kde chci koupit letenky, mi nabízejí i trasy, kde bych ho na přímý let do USA předávala / a pak při jeho návratu i vyzvedávala / z jiného letiště v Evropě ( např.Frankfurt, Mnichov…). Bojím se, že by to byl problém – asi hlavně pak při vyzvedávání…v minulosti jsme totiž zažili docela hrůzu,kdy bývalý manžel letěl z USA do Londýna,kde jsme si syna předali a já jsem s ním pak pokračovala do ČR. Otec syna se pak hned zase vracel zpět do USA. Ten problém byl, že v USA je nechtěli pustit na ten let z USA, protože z nějakého neznámého důvodu v systému neviděli, že já mám také letenku na ten samý let jako syn do ČR. Takže pro ně to bylo, jakože 8letý kluk by měl přestupovat sám na letu z Londýna do Prahy… Pustili je na poslední chvíli,ale bylo to prý hrozné…tohle už nechceme nikdy zažít…tak jsme to pak vždy řešili jen přímým letem z USA do ČR…letos jsou tyto přímé lety velmi drahé a jako lacinější varianta mi byla nabídnuta ta s odletem/příletem z/do jiného evropského letiště…tak vůbec nevím… hrozně se bojím,aby zase nebyly problémy…syn má oba pasy( USA i ČR). Po příletu do USA si syna vyzvedne jeho otec. Co byste mi prosím v této mojí situaci poradil? Moc děkuji!

Odpovědět

Dobrý den chci se zeptat
Je mi 17 let, chtěla bych do los Angeles na 10 sama bez rodičů (bydlení mám nějaké zařízené předběžně) ale nemám kdo by mě vyzdvedl z letiště kdybych měla použít ten systém pro cestování do 18, s povolením od rodičů nemám problém ale 1. Neměl by mě kdo pořádně vyzvednout 2. Je to moc drahé už. Dá se cestovat jenom s tím povolením?

Odpovědět

Dobry den. Budu cestovat s 12letym synem do USA. Otec ditete nezije, predpokladam, ze mam mit sebou prelozeny do anglictiny a overeny synuv rodny list a manzeluv umrtni list? Staci overit na poste? Nenasla jsem tady podobny dotaz. Dekuji za odpoved.

Odpovědět

Lila : před 6 lety jsem cestoval sám s 13 letou dcerou a nyní jsem s 14 letou v USA. Ani jednou po mě nechtěli potvrzení od matky.

Odpovědět

Dobrý den

Syn 17let letí do USA bez doprovodu.
Je tedy krom potřebných potvrzení a všech papírů, ještě asistent na cestu?

Děkuji

Odpovědět

Dobrý den, chci se svým 12 synem letět do Mexika s přestupem v Atlantě, USA. Budu mít souhlas od jeho taťky, že s cestou souhlasí. Jde mi ale o to, že jsme se s otcem dítěte nikdy nevzali a syn má jeho příjmení, musím mít kromě souhlasu v aj také úředně přeložený rodný list? Díky moc za odpověď.

Odpovědět
J

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat..16 létá dcera letí v červenci na jazykový kurz na Floridu.Letí s Delta airlines z Prahy do New Yorku a dále na Floridu..Musí mít zaplacenou službu pomocného asistenta i v tomto věku?Je naprosto samostatná,a vše si v pohodě vyřídí.
Děkuji za odpověď
Jana Svobodová

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jana Svobodová: Dobrý den, Jano, pokud to sama zvládne, tak není potřeba. :-)

Odpovědět

Dobrý den,
měl bych otázku jestli nebude žádný problém a popřípadě co bude dalšího potřeba kromě víza a potvrzení od rodičů jet do Kalifornie za mou další části rodiny (kteří všichni mají americké občanství a já jen české) sám když je mi 16 let. Jel bych tam za účelem návštěvu rodiny a turistiky s nimi. Moje rodiče s tím nemají problém abych tam jel. A jestli budu muset koupit službu Unaccompanied Minor, když mi nedělá žádný problém s orientací v jakémkoliv letišti a když umím mluvit plynule anglicky?
Děkuji vám všem předem

Odpovědět

@Raouf: Dobrý den, nic dalšího není potřeba. Důležité je mít ESTA (vízum) a platný cestovní pas.

Potvrzení obou rodičů ve finále asi nebude potřeba. Zaplatit si za Unaccompanied Minor je ve vašem případě naprosto zbytečný. :-)

Odpovědět

@Petr Novák: Dobrý den, prosím vás mám ještě další otázku, jestli by náhodou nebylo problém kdybych přibral ještě mého 13. letého bratrance sebou do Ameriky za stejným účelem.Stačilo by kdyby jeho rodiče mu vyplnili souhlas rodičů?
Děkuji

Odpovědět

@Raouf: Ahoj, ano, to by mělo stačit. :-)

Odpovědět

@Petr Novák: 4 měsíce plánuju cestu do USA, čtu vše možné, koukala sem na různá videa, letíme poprvé takže panika ze všeho možného :D Cesta je již za 3 týdny a pořád panikařím abych měla všechno.
Letím s 5ti letou dcerou, otec mi souhlas dá a už jsem kontaktovala i notáře, který mi byl doporučen, že to je lepší než czechpoint a to máme ještě potvrdit prý na notářské komoře – tak to radši tak uděláme pač se fakt bojím, aby nás kvůli drobnosti neposlali hned zpět. Dále ESTU i pas máme, pojištění taky, takže teď řeším doktorku :D A otravuju jí s potvrzením, že nemám žádnou nemoc, ale že jen kvůli alergii a občasným migrenám budu mít sebou to a to. Také sem po ní chtěla mezinárodní očkovací průkaz a tam mi dopsala veškerá očkování která sem kdysi měla :D Přeháním to? :D Fakt se bojím, aby nám prostě něco nechybělo :/

Odpovědět

@Veronika: Ahoj Verčo, koukám, že se připravuješ velice důkladně. Já bych nepoužil termín, že “to přeháníš”. Spíš bych řekl, že minimalizuješ případné problémy z 1 % na 0,01 %. A pokud tě to navíc udělá klidnější, je to tak lepší. :-)

Dobře to dopadne! :-)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA