Víte, jakou nominální hodnotu platidla v hovorové angličtině označuje Suzie B., Hamilton, sawbuck nebo C-note? Pro americké dolary se používá mnoho na první pohled nicneříkajících názvů. V článku naleznete přehled přezdívek pro dolarové bankovky a mince i s vysvětlením původu přezdívky.
-
Obsah článku
Slangové označení pro americké peníze
💰 “Buck”
Mezi nejčastější slangová označení patří “buck”, který se obvykle překládá jako babka. Vyvinulo se ze slova “buckskin”, kterým se označovala jelení kožešina. První dochovaná písemná zmínka o použití slova “buck” pochází z roku 1748. Osadník Johann Conrad Weiser z Pensylvánie byl v častém kontaktu s kolonizátory a původními obyvateli a ve svém deníku si poznamenal, že byl někdo okraden o věci v hodnotě 300 “bucks”.
💰 “Greenback”
V průběhu Americké občanské války byla v letech 1861-1862 emitována nouzová papírová měna, pro kterou byl typický jednobarevný zelený tisk na rubové straně. Podle něj se bankovkám začalo přezdívat “greenback”. Nouzová měna se vyznačovala tím, že vydané bankovky nebyly kryty zásobami zlata nebo stříbra.
💰 Další slangová označení
“Beans” odkazuje na fazole jakožto základní potravinu v době chudoby, podobně “dough” metaforicky odkazuje na chléb.
Přes hip hop a městský slang se do angličtiny dostalo označení “duckets”, které odkazuje na historické dukáty, tedy platidlo dříve používané hlavně v Evropě. Z prostředí hazardu se zase vžila přezdívka “bones”, slovo označovalo kostky používané při hazardních hrách. Ty se dříve vyráběly z kostí zvířat.
Kdysi dávno byl populární i výraz “simoleons“, který vznikl pravděpodobně zkombinováním slov “sim” a “Napoleon”. “Sim” bylo pravděpodobně zkratkou pro slovo “simpleton”, což byla tehdejší přezdívka pro měnu. “Napoleon” zase označoval historickou francouzskou minci.
Přezdívka “smackers” patrně odkazuje na slovo “smack”, které označuje cíleně hlučné gesto a specifický zvuk štusu bankovek po vhození na stůl. Dnes již výrazně zastaralá přezdívka “spondulix” pochází pravděpodobně z řečtiny, její přesný původ však je nejasný.
Pro označení řádu tisíců dolarů se užívá “grand” nebo jednoduše “G”. Například deset tisíc dolarů se tak označuje jako “10 Grand” nebo “10 G”.
-
Přezdívky pro dolarové mince
Přezdívky pro centové a dolarové mince mají většinou původ v jejich nominální hodnotě nebo v použitém materiálu.
🪙 Jednocentová mince (1¢)
Mince v nejnižší nominální hodnotě se většinou označuje jednoduše “cent”. Častá je také přezdívka “penny”, která odkazuje na britskou penci.
Staré jednocentové mince emitované v letech 1909 až 1958 měly na lícové straně portrét Abrahama Lincolna a na rubové straně dva pšeničné klasy. Podle nich získaly svoji přezdívku “wheat penny”.
🪙 Pěticentová mince (5¢)
Minci tvoří z 75 % měď a ze zbývajících 25 % nikl, proto se jí běžně přezdívá “nickel” neboli niklák. Pěticentové mince s niklem se začaly v United States Mint razit v roce 1866.
🪙 Deseticentová mince (10¢)
Běžným slangovým označením pro minci je “dime” neboli deseťák.
🪙 Pětadvaceticentová mince (25¢)
Nejčastější označení “quarter” neboli čtvrťák vychází z méně obvyklé nominální hodnoty mince 25 centů. Čtvrťák se v USA hojně používal v parkovacích a prodejních automatech nebo ve veřejných prádelnách.
Kořeny dnes již nepoužívané přezdívky “two bits” sahají až ke španělským mincím z první poloviny 19. století. Jeden bit historicky označoval 12,5 centu, takže dva bity představovaly 25 centů.
🪙 Padesáticentová mince (50¢)
Lidové označení pro minci je “half”, které odkazuje na nominální hodnotu ve výši poloviny dolaru.
Na lícové straně padesáticentové mince je portrét prezidenta Johna F. Kennedyho, podle které se jí přezdívá jednoduše “Kennedy”. Mince s tímto motivem byla uvedena do oběhu v roce 1964 krátce po atentátu na Kennedyho.
🪙 Dolarová mince ($1)
Dolarové minci se občas díky její zlaté barvě přezdívá “gold dollar”.
V letech 1971 až 1978 byla ražena dolarová mince s portrétem prezidenta Dwighta D. Eisenhowera, která převzala jeho přezdívku “Ike”.
Setkat se můžete také s označením “SBA” nebo “Suzie B.”, které odkazuje na portrét americké aktivistky za práva žen Susan B. Anthony. Rodačka z města Adams v Massachusetts sehrála klíčovou roli v hnutí za volební právo žen. Přezdívka se používá pro konkrétní mince s jejím portrétem, které byly raženy v letech 1979 až 1981 a poté znovu v roce 1999. Mince nebyly příliš populární, neboť byl její design snadno zaměnitelný se čtvrťákem.
V roce 2000 byla představena dolarová mince s portrétem mladé indiánské průvodkyně Sacagawei. Mincím v tomto designu se přezdívá zkráceně “Sac”.
-
Přezdívky pro dolarové bankovky
Slangové označení pro dolarové bankovky nejčastěji vychází z jejich nominální hodnoty, barvy tisku nebo portrétu osobnosti.
💵 Jednodolarová bankovka ($1)
Jednodolarovce se nejčastěji říká “single” nebo “buck”.
Setkat se můžete také s označením “George” odkazujícím na portrét 1. prezidenta USA George Washingtona na lícové straně bankovky.
💵 Dvoudolarová bankovka ($2)
Bankovka v nominální hodnotě dva dolary není v oběhu příliš zastoupena, přesto se můžete setkat s označením “deuce”, což v překladu znamená dvojka.
Mezi další přezdívky dvoudolarovky patří “Tom” nebo “Jefferson” podle portrétu jednoho ze zakladatelů USA a pozdějšího prezidenta Thomase Jeffersona na lícní straně.
💵 Pětidolarová bankovka ($5)
Často používané přezdívky pro pětidolarovku “fin”, “fiver” nebo “five-spot” odkazují na její nominální hodnotu.
Na lícové straně pětidolarové bankovky je portrét 16. prezidenta USA Abrahama Lincolna, po kterém převzala přezdívku “Abe”.
💵 Desetidolarová bankovka ($10)
Bankovce se přezdívá “ten-spot” v odkazu na její nominální hodnotu. Dříve byla populární přezdívka “sawbuck”, tento termín označuje kozu na řezání dřeva, která připomíná římský zápis číslice 10 (X).
Setkat se můžete také s přezdívkou “Hamilton”, jež odkazuje na portrét Alexandra Hamiltona na lícní straně. Hamilton je na bankovce zobrazen jako první ministr financí USA a zakladatel národní banky.
💵 Dvacetidolarová bankovka ($20)
Bankovce se přezdívá “double sawbuck” neboli dvojitá koza s odkazem na římský zápis číslice 20 (XX).
Dvacetidolarovka nese na lícové straně portrét bývalého prezidenta Andrew Jacksona, podle kterého se jí rovněž přezdívá “Jackson”.
💵 Padesátidolarová bankovka ($50)
Bankovce se přezdívá jednoduše “fifty” s odkazem na její nominální hodnotu.
Pro padesátidolarovou bankovku se rovněž používá slangové označení “Grant” podle portrétu 18. prezidenta Ulysses S. Granta na lícové straně.
💵 Stodolarová bankovka ($100)
Bankovka v nejvyšší nominální hodnotě má asi nejvíce přezdívek ze všech. “Benjamin”, “Benjie” nebo “Frank” odkazují na portrét státníka a jednoho ze zakladatelů USA Benjamina Franklina.
Dnes již méně často používaná označení “C-Note” nebo jednoduše “C” odkazují na římskou číslovku sto (C).
💬 Znáte ještě některé jiné slangové označení pro dolarové mince nebo bankovky? Budu rád, když je napíšete do diskuze.
Diskuze k článku (11)
Jen maličkost – nepoužívá se 10 grands ale 10 grand. Stejně jako 1 thousand a 10 thousand – taky bez s nakonci. Jinak děkuju za fajn stránky.
Děkuji za upozornění, překlep jsem opravil.
Skvělý web :D
Je to užasný web ♥
Ahoj, v Americe jsem tedy ještě nebyla, ale chystám se a abych tam nebyla překvapená – ve filmech jsem vždycky slyšela, že penězům říkají “baks”, jak to, že je tu nemáte napsané?:)
Hned druhá věta.
Jsem v USA, jsem za kasou takže s penězi manipuluju každý den a 80 % z těchto názvů Američani vůbec nepoužívají… :) Ale tak někdo by se třeba našel..
baks, jsou bucks, aka jednodollarový bankovky :)
@Tom: pracoval som v USA, tiez s cashom a mozem povedat, ze 95% americanov tieto nazvy nepouzivaju. Skoro vsetky som samozrejme pocul, ale nestretaval som sa s tym skoro nikdy. Dokonca sa mi stalo, ze na mna blbo zazerali ked som pouzil napr. two grand alebo one thirty bucks.
@Marp: v podstate sa pouziva len penny, dime, buck a grand. Ostatne velmi okrajovo
No, nevím jak by se na takovou informaci tvářil takový Lin-Manuel (of you know what i mean… )
Ale jinak je tenhle článek suuuper