Přestup na letišti v USA: Je třeba žádat o ESTA?

Petr Novák

Při přestupu na libovolném letišti v USA již cestující musí mít schválenou cestovní registraci ESTA. Doporučuje se ji vyplnit s předstihem alespoň 48 hodin, aby byl v případě komplikací dostatek času na její posouzení.

Přestup na letišti v USA: Je třeba žádat o ESTA? | © Unsplash.com

 1. Obsah článku
  1. Jak vyplnit ESTA pro přestup na letišti v USA
  2. Jak probíhá přestup na letišti v USA
  3. Zamítnutá ESTA a transfer v USA

  Jak vyplnit ESTA pro přestup na letišti v USA

  Postup při vyplňování ESTA pro pobyt v USA a pro přestup na letišti se nijak nemění. V obou případech se platí $495 Kč za zpracování žádosti a $17403 Kč za schválení.

  S vyplněním vám pomůže obrázkový návod jak vyplnit ESTA v češtině.

  Do formuláře napište, že se jedná pouze o tranzit a jako místo pobytu v USA napište vaši finální destinaci. Tou se myslí místo, do kterého z USA letíte, tedy například Kostarika.

 2. Jak probíhá přestup na letišti v USA

  Na prvním letišti v USA si vyzvednete odbavená zavazadla a absolvujete pohovor s imigračním úředníkem. Pokud bude vše v pořádku, udělí vám povolení ke vstupu do země.

  Následně opět odevzdáte svá zavazadla a pokračujete na svůj let. Velmi detailní návod včetně zodpovězených dotazů najdete v článku odbavení a let do USA.

 3. Zamítnutá ESTA a transfer v USA

  Důvodem pro zamítnutí ESTA jsou obavy americké strany, že v zemi plánujete nelegálně pracovat, páchat trestnou činnost nebo mít jiné nežádoucí chování. Pokud jste v USA v minulosti nebyli (a nezlobili), je poměrně nepravděpodobné, že vám nebude ESTA schválena.

  Cestující se zamítnutou ESTA (“Travel not authorized”) nemohou do USA odcestovat. V takovém případě je nutné buď požádat o turistické vízum, nebo přebukovat letenku.

Diskuze k článku (117)

@Michal T.:
ESTA stačí. Cestou zpět na letiště počítejte zase s kontrolou před vstupem do celního prostoru, tak si to dobře naplánujte.

Odpovědět

Ahoj, mám dotaz. Když budu mít letenku přes Kanadu, tak na imigrační kontrolu půjdu v Kanadě nebo až v USA – konečná destinace Honolulu? Potřebuji nějaká víza, když v Kanadě jen přestupuji? Připadně, když bych letěl přes USA a pokračoval na Honolulu, musím kufry také vyzvednout a znovu odbavit?

Díky za info.

Odpovědět

@Marek: Ještě doplním, že je to trasa PRG-FRANKFURT-VANCOUVER-HONOLULU. Zpět se letí přes San Francisko, takže předpokládám, že již kufry budu řešit až v Praze při zpáteční cestě?

Odpovědět

@Marek:
Už se to tu někde probíralo, třeba to najdeš.
Imigračka bude v Kanadě, taky to přendavání kufru. Do USA už to poletí, jako domestic. Do Kanady je třeba eTA, obdoba ESTA.

Kdybys to letěl přes USA, tak imigračka a přendavání kufru bude na první americkém letišti.

Při zpáteční cestě přes SF by měl kufr letět rovnou a neměl bys ho přendavat. Pro jistotu se zeptej na letišti při odbavení. Nejsem si jistý, jak je to s lety z Hawaie. Já to letěl jen jako domestic, Oakland a zpět. Také počítej, že na Hawaii jsou před odletem dvě kontroly kufrů, nejprve “zemědělská” (agricultural inspectors) jestli neodvážíš něco, co nesmíš, a pak ta klasická po check-inu před cestou kufru do letadla. Bez visačky ze zemědělské, neprojdeš tu klasickou, respektive check-in.

Odpovědět

@Franta: Moc díky za info!

Odpovědět

Ahoj , mám složitější otázku . chystame se na cca půlroční cestu , se startem v Kanade, Vancouver a přilehlé parky , na cca měsíc až dva , s koupí auta a vším, a pak bychom rádi přejeli USA po západním pobřeží , zase parky, lezení a turistika , až do mexica , odkud bychom leteli domů . tak shaním info , jak to zařídit , co budeme potřebovat , když například nebudeme mít doklad o zpáteční letence atd , pak zda můžeme autem koupeným v Kanade do USA , zda potřebujeme ESTU při pozemním přejezdu a tak , budu vděčná za jakoukoliv odpověd … Díky ,Linda

Odpovědět

@Linda:
Do Kanady budete potřebovat vyřídit eTA.
ESTA na cestu do USA po zemi nebude potřeba, vše se vyřídí na hraničním přechodu.
Na to USA budete mít nejspíš těch 90 dní, někdo tu ale kdysi psal, že mu dali 6 měsíců jako na klasické vízum. Zda je potřeba při pozemním vstupu doklad (letenka, lodní lístek) o následné cestě pryč nevím, ale myslím, že ne. Měli byste dostat útržek z formuláře I-94W a ten odevzdat při odjezdu z USA.
Auto, to by mohl být zádrhel. Netuším, jak to je v Kanadě, ale tipuji, že podobně jako v USA. Tam jako turista sice auto koupit můžeš, ale už ho nepřihlásíš, ani nepojistíš, protože nemáš trvalou adresu v USA. Takže s tím autem nemůžeš legálně jezdit. Pokud tohle v Kanadě půjde, tak si budete muset vyřídit nějakou pojistku na ten přejezd USA a asi i na to Mexiko.

Odpovědět

loni jsem si vyřídil ESTU, kdy jsem v Atlantě přestupoval, tak jsem ve formuláři zadal “tranzit -letím do USA v rámci cesty do jiné země”, nyní ale letím do USA na 2 týdny pobytu, Musím vyřizovat ESTu znovu, když se nejedná jen o tranzit nebo už je ESTA platná na 2 roky pro všechny vstupy ? Díky za odpověď, Jan

Odpovědět

@Jan:
Klidně na ní leť, nevadí to.

Odpovědět

Ahoj, chci se zeptat, jestli si musím estu vyřizovat na dvakrát, když letím přes USA do jiné země, kde strávím déle, než 90 dní. (Přestup v USA při cestě tam i zpět)

Odpovědět

@Filip:
Esta platí 2 roky, takže není třeba dělat další.

Odpovědět

@Franta: Díky moc

Odpovědět

Ahoj,
chci se zeptat, cestuji v létě na 16 dní z Prahy do USA přes Kanadu. Letenky mám koupené z Frankfurtu do Vancouveru, do USA pojedu vlakem z Vancouveru do Seattlu. K cestě letecky do Kanady potřebuju eTA, to je jasné. V USA budu pak 14 dní a odtud potom z New Yorku letecky do Bruselu a odtud do Prahy. V USA mám v plánu i vnitrostátní přelet Seattle – Chicago.
Budu potřebovat ESTA? Případně je ESTA zjednodušení pro odbavení na nádraží ve Vencouveru?

Odpovědět

Ahoj, jen se chci zeptat, jak probíhají lety z Kanady do USA? Je nějaký pohovor v USA nebo něco jiného? Díky.

Odpovědět

Ahoj,
chci se zeptat na přestup v New Yorku (JFK). Máme letět Praha->Frankfurt->New York-> Cancún (Mexico). V NY máme být dopoledne a letí nám to do Cancúnu, až druhý den dopoledne. Je možná prohlídka New Yorku? Pokud ano, co k tomu potřebuji? A jak je to s kufry? Můžeme se odbavit (zbavit kufrů) hned po tom co si je tam po příletu vyzvedneme? Nebo jsou tam nějaké úschovny zavazadel?
Při zpáteční cestě (stejná města, opačný směr) si musíme také vyzvednout zavazadlo v NY a znovu ho odbavit?
Děkuji moc

Odpovědět

Dobrý den, při vyplňování žádosti o ESTu jsem narazil na problém – v naší obci nemáme názvy ulic a při zadání jména obce do této kolonky mi to hlásí chybu a nepustí mě to dál. Co se s tím dá dělat?

Odpovědět

@Robert:
Koukni do Návod jak vyplnit formulář ESTA pro vstup do USA bez víza, v diskusi tam najdeš návod.

Odpovědět

Ahojte, mam netradicnu otazku.

Zijem dlhodobo v zahranici,konkretne v Irsku. Idem so svojou dcerou a dalsou slovenskou rodinkou do Mexika a  tranzit mam cez Usa, cez Houston a naspat cez Newark. Mam vyplnit Estu slovensku a udat miesto pobytu Irsko,alebo Slovensko? Som z toho zmatena. Vopred vdaka. Otazka cislo dva: V buducom roku v juli planujeme s manzelom dva tyzdne v USA na vlastnu past. Je potreba ESTU aktualizovat, ze sa uz nejedna o tranzit? Otazka cislo 3: V minulosti som ziadala,este ako slobodna( ine priezivisko, ina adresa) o vizum a bolo mi zamietnute, odvolanie som nedala. Myslite,ze s tym bude problem, ked je to len tranzit?

Odpovědět

@Marcela:
1) Uvedl bych adresu trvalého bydliště. V Irsku jsi asi “dočasně” za prací. Nejspíš použiješ slovenský pas, tak bude lepší slovenská adresa.
2) Aktualizace nebude potřeba. Imigrační se zeptá, pokud ho něco bude zajímat.
3) V žádosti o ESTA je otázka, zda ti někdy zamítli žádost o vízum. Kladná odpověď může (ale není to automatické) znamenat zamítnutí ESTA a nutnost žádat o vízum. Mají na tebe určitě i jiné údaje než jméno a adresu. Ale je na tobě, jak odpovíš.

Mimo pořadí. Pokud je dcera ještě neplnoletá, tak doporučuji mít s sebou souhlas otce, že o cestě dcery ví a souhlasí s ní.

Odpovědět

Ahoj,
cestuji do Mexika. Cestou tam budu trávit cca 13hodin přes noc v hotelu v Atlantě. Cestou zpět mám 24hodinovou návštěvu NY. Co mám vyplnit v ESTA? Tranzit a cílovou destinaci v Mexiku, nebo pobyt v USA? Moc děkuji :)

Odpovědět

@Honza:
Tranzit.

Odpovědět

Dobrý den, chystáme se na dovolenou do Chile a nejlevnější letenky jsou přes Ameriku. Jsou to lety z Vídeň – New york – Houston – Santiago de Chile. Zpátky je to pak stejný. Zajímalo by nás, jak moc času je potřeba na přestup v new yorku. Podle letenky tam budem mít čas 1:45. Dá se za ten čas stihnout imigrační i v klidu vyzvednout kufr a zase odevzdat? A když imigrační projdem v New Yorku, kufry už pak v Houstonu přeloží automaticky a vyzvednem si je až v Chile? Zpátky z Chile pak je první zastávka v Houstonu a tam je na přestup jen 1:25, dá se to pak stihnout i za tenhle čas? Děkuji

Odpovědět

@Marie: tak tohle bych neriskoval. V nyc bude nejen imigracka ale take dalsi security a mozna jeste prejezd na jiny terminal tak tech 1:45 je dost malo. V tom Houstonu 1:25 je nerealne. To je ale jen muj nazor treba ho nekdo vyvrati.

Odpovědět

@Marie:
Jak píše Jb, tohle je hodně rizikové.
NY by mohl vyjít, pokud vše půjde hodně dobře. V Houstonu by to stačilo tak na samotný přestup, imigračka a kufry to ale prodlouží.

Něco podobného řeší Pavlina. U letenek prostě nejde koukat jen na vhodný termín dobrou cenu. Ty přestupy je třeba mít ošéfované předem. Pokud to nestihnete (a v tom Houstonu je to dost reálné), tak vás možná bezplatně (pokud usoudí, že to není vaše vina) dají do dalšího volného letu, pokud ne, tak se vám dovča prodraží.

Odpovědět

@FRanta: Děkuji za názor, letenky jsem zatím nekoupila přesně z tohohle důvodu, že máme strach že je to málo času.

Odpovědět

@Marie:
U přestupu s imigračkou je lepší delší čas. Koukal bych po něčem, kde jsou aspoň 2h, ale raději víc. Ve frontě na imigračku se někdy stojí i přes hodinu. Radši pak znuděně lelkovat po letišti před dalším letem, než být ve stresu, že to nestihnu. Bráchu pokaždé poslali na secondary, naštěstí jsme ale vždy na daném letišti končili, takže nás netlačil čas. Pokud bychom letěli dál, tak by asi nervozita pracovala.

Odpovědět

Dobrý den, v létě letím na 14 dní do USA a zařídila jsem si tedy ESTU. Po pobytu ve Spojených státech pokračuji do Kostariky, kde budu cca měsíc a vracím se přes USA znovu zpátky do Česka. Je nutné si zařizovat ještě jednu ESTU, kde uvedu, že USA je jen přestupní země? V původní ESTĚ jsem uvedla u této otázky ne (budu tam na nějaký čas, až potom letím dál). Do lhůty 90 dnů se vejdu, ale nejsem si jistá, jestli mi ta původní takhle na přestup projde… Děkuji

Odpovědět

@Kateřina:
Stačí ti jedna ESTA. Ono jich ani víc mít nemůžeš, jak si uděláš novou, stará přestane platit.

Odpovědět

Ahoj, díky moc za užitečné informace

Odpovědět
P

@Petr: ahoj Petře
Byla mě zamítnutá esta co dělat.. nacházím se druhým měsícem v Mexiku a můj let je přes NY do Barcelony .. děkuji

Odpovědět

@Petr Gigiano:
Jak jsi letěl do Mexika? Také s přestupem v USA?
Nejspíš budeš muset najít jiný let s přestupem mimo USA.

Odpovědět

v únoru chceme letět do mexika. Přestup v Dallasu. Stačí vyplnit ESA?nebo je nutné mít vízum? Ještě bych chtěla vědět, jestli nemáte náhodou zkušenost s odbavením zavazadla. Je nutné odbavené zavazadlo při přestupu vyzvednout a opětovně projít kontrolou? na přesup máme 2 hodiny.
Moc děkuji za odpověď.

Odpovědět

@petra:
Na přestup stačí ESTA.
Kufr si budete “přehazovat” sami. Po imigračním ho vyzvednete a předáte k dalšímu letu. Odbavení už není.
https://youtu.be/WHt2xnXk8AI?t=220
https://youtu.be/pd5wIVuM8E4?t=371

Odpovědět

Plánuji s ženou cestu lodí po Karibiku. Loď vyplouvá z Miami. Asi před 15-ti lety, nám bylo zamítnuté vízum do USA (popravdě bez vysvětlení – zřejmě konsulátní úředník musel splnit nějaké kvóty). Má vůbec smysl žádat o ESTA nebo vízum do USA?
Díky za odpověď.

Odpovědět

@L.Novák:
Zamítnutí víza bez vysvětlení je standard. A kvóty to určitě nebyly, spíš nepřesvědčivost při pohovoru. Zřejmě úředník neměl jistotu, že se oba vrátíte.
O ESTA požádejte, zamítnutí víza před takovou dobou není překážkou. Je tam i na to otázka. Samozřejmě se může stát, že ji zamítnou, ale to vyjde jen na 4 dolary, 14 se platí pouze při kladném vyřízení. Za mě, to za zkoušku stojí. A udělal bych to v dostatečném předstihu před plánovanou cestou, aby se v případě neúspěchu ještě dalo zkusit vízum.

Dej pak vědět, jak jste dopadli. Zpětná vazba a další informace je to, co tu od tazatelů dost chybí. Ostatní to jistě ocení.

Odpovědět

Plánuji letět do Kostariky s přestupem v Los Angeles. Zažádam tedy o Estu s účelem tranzitu. Mám několik dotazů:
1. Budu muset vyzvednout kufr a znovu odbavit i když jde jen o tranzit?
2. Bude se procházet imigračním pohovorem i když jde jen o tranzit?
3. V LA mám na přestup 7 h, mohu opustit letiště? Vyplatí se to vůbec vzhledem k nutným kontrolám atd…
Děkuji

Odpovědět

1) Ano
2) Ano
3) Ano, ale moc se to asi nevyplati. Zalezi, kolik casu stravis na imigracnim. Dale zalezi na case, kdy mas do LA priletet a kam bys chtel do mesta. Nezapomen, ze v LA byvaji hodne zacpy a cestovani se muze prodlouzit. Ja bych zustal asi na letisti.

Odpovědět

@Zdenka:
sorry, ted jsem si vsiml, ze bod 1 jsem neprecetl spravne – vyzvednout budes muset, ale pokud je let na jedne letence, tak nemusis odbavovat, jenom prendas za imigracnim na prestup

Odpovědět

@Zdenka:
Jak píše Kuba kufry po vyzvednutí odevzdat na transit a až do boardingu máš čas “pro sebe”.
Vstupuješ na území USA, takže imigračka povinná. Z letiště můžeš jít klidně ven. Zpět ale musíš zase přes kontrolu.
Jestli se cesta ven vyplatí, musíš zvážit sama na místě. Letiště je sice “ve městě”, ale nic u něj není. Uvidíš, jak načas přiletíte, jak půjde imigračka (možná 20min nebo hoďka a půl) a přehodíš kufr. Odejít z letiště znamená zase projít bezpečnostní kontrolou. LAX je velké letiště, takže je jasné, že fronta tomu bude odpovídat. Max průměr je prý kolem 30min, ale je to průměr, takže to klidně může být i hoďka a víc. K tomu cesta někam a zpět. Kuba zmínil zácpy a ty dokáží být v LA někdy opravdu výživné. Takže bych to viděl na výlet jen někam v okolí letiště, nápis nebo observatoř ani omylem. Spíš “fotogenicky” profláknutý In-N-Out Burger u letiště, tam sváča, fotka letadla a hurá zpět. Možná Santa Monica Pier, když budeš mít opravdu dost času a budeš tam v dobrou denní dobu, Uber (třeba), selfí u kola a jede se zpátky. Ale rozhodně bych kvůli LA neriskoval, že nestihnu letadlo do Kostariky.

Odpovědět

Ahoj,
jak bude probíhat pohovor na imigračním při tranzitu pres usa do nikaraguy, když někdo neumí ani slovo anglicky?
letíme dva a kolega je na tom s komunikací v AJ dost tragicky. předpokládám, že se tam chodí po jednom..
díky

Odpovědět

@jitka:
Zkus články o imigračce a diskuse u nich. Najdeš tam spousty informací.
Můžeš zkusit jít jako první a až přijdeš na řadu, tak naznačit, jestli můžete jít spolu. Imigračnímu pak řekni, že kolega neumí AJ. Třeba to projde, když ne, tak ho pošle zpět do fronty. Může si připravit odpovědi a otázky dopředu a nechat si je přeložit, papír pak dá imigračnímu. Lidé tu píší, že to pomáhá.

Odpovědět

@Franta:
Děkuji!! Uvidím, jak rychle to půjde, přiletím v 16 h a odlétám ve 23 h, v LA se mi stejně nejvíc líbila Venice Beach, takže kdybych to tam stihla, potěšilo by mě to :-)

Ještě jeden dotaz – cestou zpět mám přestup 11 h v Houstonu (přílet v 5, odlet v 16h) – je možné zase hned odevzdat zavazadlo na transit, nebo nelze 11 h před odletem?

Děkuji :-)

Odpovědět

@Zdenka:
Tak tohle netuším, snad s tím má někdo zkušenost a napíše. Ale v principu by to jít asi mělo. Přinejhorším můžeš dát kufr do úschovny a vyrazit do Houstonu na čumendu. Pak ale budeš muset kufr nejspíš zase odbavit.

Odpovědět

Dotaz : letím z Paříže do Papeete. V Los Angeles je hodinový TECHNICKÝ STOP ( pouze dotankovat, z letadla se nevystupuje), je potřeba ESTA ?

Předem děkuju, za info.

Odpovědět
J

Dobrý den, na podzim letíme z Mnichova na Hawaii s mezipřistáním v San Franciscu. V San Franciscu máme 2 hodiny na přestup. Dotaz je následující: Pokud by jsme nestihli projít za ty 2 hodiny imigračním, znovu odbavit zavazadla a let nám uletěl, máme od společnosti nárok na novou letenku, nebo je to náš problém? Doplním že celou cestu jsme kupovali v rámci jedné rezervace a letíme s United Airlines. Děkuji za odpověď :)

Odpovědět

@Jakub Kolmačka: Dobrý den, Jakube, v takovém případě vás standardně přebukují na další let.

Odpovědět

Dobrý večer, letíme na Zéland přes USA, postačí vyplnit formulář esta, když jsem byla v roce 2015 na Kubě? Nebo musí být vízum.
USA je pouze tranzit. Děkuji

Odpovědět

@Zuzana: Dobrý večer, Zuzano, ve Vašem případě by to mělo být v pořádku. ESTA bude zamítnuta, pokud byste na Kubě byli po 12. lednu 2021.

Odpovědět

Dobrý den, dá se na přestupu v USA vystoupit a nenastoupit na navazující let? Konkrétně plánujeme letět do Chicaga a vracet se ze Seattlu. Nejlevnější varianta letenky je zpáteční do Seattlu s přestupem v Chicagu (první přestup v USA, tzn. stejně si musíme vyzvednout zavazadla). Díky za radu.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Eva: Dobrý den, Evo, je to možné, avšak skrývá to velké riziko. U většiny leteckých společností platí, že jakmile nenastoupíte na další let, všechny následující letenky se stornují. To znamená, že vám v takovém případě propadnou letenky na cestě zpět. V podmínkách je toto pravidlo zmíněno jako “noshow”.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA