Za cestovní registraci ESTA se bude platit již od 8. září 2010

Zpráva, o které jsme vás informovali již v červnu se – sice s jistým zpožděním – naplnila. Americká vláda zavádí za registraci ESTA s platností od 8. září 2010 poplatek ve výši až 14 dolarů.

Formulář ESTA

Spolu s tím nově odpadá povinnost vyplňovat na palubě letadla formulář I-94 POZOR – toto se týká pouze cestujících, kteří do USA míří přes program ESTA! Ti z vás, jež k cestě do Ameriky použijí platné vízum, tento formulář budou nadále vyplňovat.

Stanovení výše poplatku

Poplatek za registraci ESTA se skládá ze dvou částí. Úplně všichni žadatelé nejprve zaplatí 4 dolary, což jsou náklady na zpracování vaší žádosti.

Těm, kterým bude ESTA schválena, poté bude strženo dalších 10 dolarů, které poputují na konto podpory cestovního ruchu. Neúspěšným žadatelům tyto peníze strženy nebudou.

  • Úspěšní žadatelé tedy zaplatí 14 dolarů
  • Neúspěšní žadatelé zaplatí celkem 4 dolary

Jak bude probíhat úhrada poplatku?

Oba dva poplatky se budou platit prostřednictvím platební karty a internetové stránky Pay.gov. Jedná se o zabezpečenou stránku americké vlády. Žádný jiný způsob platby není v tuto chvíli možný.

Co bude s již existující žádostí ESTA?

Již vystavěné žádosti ESTA samozřejmě zůstávají nadále v platnosti, a to až do doby jejího vypršení (resp. do doby vypršení cestovního pasu). Klasická platnost ESTY bývá dva roky.

Petr Novák

Diskuze k článku (34 komentářů)

D

Dobrý den,

můj přítel Řek bydlel 26 let v USA, kde má celou svoji rodinu – syna, dceru a bratra s rodinami. Cca před 10 lety se odstěhoval zpátky do Řecka, kde má trvalý pobyt. Teď cca 5 měsíců bude bydlet u mně v ČR. V této době bychom rádi vycestovali do USA, kde bychom navštívili jeho rodinu. Chci se zeptat, zda si může požádat-vyplnit příslušný formulář zde a na jakých řeckých webových stránkách ho můžeme najít, nebo na koho se můžeme o radu v této záležitosti obrátit. také podotýkám, že jsme oba nezaměstnaní, zda to nebude mít vliv při posuzování žádosti. Předem moc děkuji.

Odpovědět

Zdravím Dano,

přítel si může žádost vyplnit na stejných stránkách, jako jí vyplňují Češi. Formulář je společný pro všechny národnosti (maximálně se liší v jazyce, mezi kterými jde přepínat).

To, že jste nezaměstnaní, bude zajímat spíše imigrační pracovníky při pohovoru. Avšak věřím, že to nebude překážkou. :-)

Odpovědět
E

Mam u Vas platné vizum do unora letošního roku chci vycestovat v letě do USA co mam dělat Děkuji

Odpovědět

Hezký den Evo,
pakliže do USA vyrážíte na krátkodobou cestu nepracovního charakteru, stačí, když požádáte o cestovní autorizaci ESTA.

Odpovědět
p

mám dotaz,jak moho zaplatit poviné poplatky 4 a 10 dolarů,když nemám internetové bankovnictví.Mohu i v hotovosti? jsem kousek od amer.ambasády.

Odpovědět

Ahoj,
v hotovosti bohužel ne, ESTA se musí zaplatit platební kartou MasterCard, VISA, American Express nebo Discover. Pokud tyto karty nemáš, zkus poprosit někoho, kdo je má, aby za tebe poplatek zaplatil! :)

Odpovědět

Všude udávají jen kreditní a debetní kartu! Lze platit i platební kartou??

Odpovědět

Ano, v podstatě je to to samé a jedná se jen o slovíčkaření. :)

Odpovědět

Ahoj,
ta stránka ,na které se platí poplatek za Estu je jen v AJ.Nikde jsem nenašla žádný návod v češtině.
Můžeš prosím napsat, co se tam vyplňuje (jestli třeba č.pasu) a jestli se to má napřed vyplnit a pak žádat a nebo jak? A taky jak se zalogovat? Co tam se píše?
Nerada bych něco ‘ vyvoslila’ , tak prosím o radu pro ty otroubenější z nás.
Děkuji moc.

Odpovědět

Zajímalo by mě totéž. Jak postupovat při platbě, kdy zaplatit, jestli před, v průběhu nebo po. Co je pro platbu zapotřebí, např. nějaký var. symbol atd. Platí se v CZK?

Odpovědět

Tak mi v jiném foru někdo poradil toto, tak to sem překopírovávám.
Šťastnou cestu,Petro….

Zdravím taky jsem z toho měl strach jak to všechno dopadne a nakonec to zase nebyl takový problém.Přímý odkaz na stránky kde se vyplňuje Esta : https://esta.cbp.dhs.gov/
Tady ve vrchní části si navolíš češtinu a celou Estou tě povede čeština.Zvolíš levou část ” Požádejte o registraci k cestě do Spojených států ”
Přímo při vyplnění Esty tě systém povede k zaplacení.To vše se děje najednou vyplnění , zaplacení,a nakonec souhlas nebo zamítnuti nebo rozhodnutí odloženo.
Já platil kreditní kartou kde se pouze zadávají čísla karty a musí mít tato karta povolenou transakci přes internet.Nevím přesně jak se to jmenuje ten výkon při platně on line.Estu jsem dělal v prosinci takže nevím jestli od té doby se něco změnilo při platbě Esty.Snad aspoň trochu ti to pomuže.

Odpovědět

zdravim, chcem sa len spyta, ze ak mam platnu ESTu z vlanajsej cesty do USA, tak nemusim nejakym sposobom doplacat tie poplatkz, pretoze ja som ich este platit nemusel. Dakujem za odpoved.

Odpovědět

Ahoj,
pokud sis od té doby nepořídil třeba nový cestovní pas, ESTA by měla být platná, a tím pádem platit nemusíš.

Odpovědět
K

Prosím můžete mi poradit co mám napsat do formuláře při platbě do kolonky fakturační adresa? Děkuji Helena

Odpovědět

Jedná se o oficiální formulář ESTA? Pokud ano, doporučuji tam napsat normální korespondenční adresu.

Odpovědět

Zdravím chtěl bych se zeptat jak to je teď s pracovními vízy?Je možné toto vízum získat a jak? Děkuji

Odpovědět

Ahoj, tak pracovní vízum je vždycky možné získat, problém je, že je to poměrně náročné a pravděpodobnost je hodně malá. :-)

Příslušný formuář najdeš na stránkách ambasády.

Odpovědět

Ahoj,mám takoví problém,vyplňuji si ESTU a jsem v časti kde se musí platit poplatek 14 USD,slyšel jsem že se to musí platit kreditní kartou,já mám jen platební,platby přes internet mám na kartě,vše jsem správně vyplnil ale ukazuje se mi že karta byla odmítnuta,není tam důvod a nic,na kartě peníze mám,nevíte čím to může být?Děkuji moc za každou radu

Odpovědět

Ahoj, platební karta je OK – více v tomto článku. Nemáš Komerční banku? Mám ji taky a standardní, embosovaná karta, je blokovaná pro platby přes internet.

Odpovědět

Ahoj, včera jsem vyplňovala formulář Esta v češtině na těchto stránkách. Když mělo dojít na platbu,tak tujsem mohla udělat buď bankovním převodem nebo platbou v hotovosti u ČSOB (měla jsem i dispozici variab. symbol, číslo účtu a částka byla 695 Kč.)
Peníze jsem včera odesla, ale když se kouknu na online náhled, tak tam mám, že žádost byla přijata ke zpracování a že se čeká na zaplacení poplatku. Tak teď nevím, když to všichni platíte v dolarech přes pay.gov jestli jsem se zaragistrovala na správné stránce, do správného formuláře (ty otázky ale byly stejné, jako všude jinde) – Nemáte s tímto někdo zkušenost?
Moc děkuju!!!!!!!!!!!!

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Jarko,
vyplňovala si ESTU skutečně na oficiálních stránkách? Doporučuju přečíst tento článek.

Odpovědět

Ahoj, prosím o info, zda je možné platit za ESTA formou bankovního převodu, nebo jen platbou přes kartu? Díky za pomoc :)

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Leni, jen platební kartou.

Odpovědět

Ahoj,
budu vyřizovat ESTA pro 10 lidí. Je možné provést poplatek za všechny dohromady nebo budu muset platit za každého zvlášť?
Předem díky

Odpovědět

Ahoj,
když mám esta platné do 4.9.2012 a potřebuji odcestovat 1.9.2012 na cca týden, musím si estu prodloužit? Díky
JH

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, určitě ano!

Odpovědět

Prosím vás pojedu v léťe do USA a chci si vyplnit ESTA vizum,ale nemam aktivovanou kartu na to abych to zaplatil a to samé mí kamarádi!Můžeme to zaplatit od někoho jiného?Nějakého kamaráda?Prosím poraďte kdo s tím máte zkušenosti.Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

To by neměl být problém.

Odpovědět

Ahoj, mám docela velký problém. Chystám se do USA a vždy mi neprojde karta. Poprvé jsem to zkoušela s Master Card – neprošlo. Pak jsem zkusila svojí druhou kartu Visa – opět neprošlo. Vše jsem měla zadané správně, vůbec nevím kde je problém. Prosím o radu! Děkuji :)

Odpovědět

@Alžběta: Ahoj, jestli máš na mysli, že se ti nedaří zaplatit za ESTA vízum, tak zřejmě máš blokované internetové platby. Zajdi si do banky, pod kterou kartu a účet máš a zažádej si o povolení internetových plateb,

Odpovědět
K

Ahoj, chci se jen optat, zda-li vse dobre chapu. Kdyz vyplnim ESTA dostanu k dispozici 90 dni na uzemi USA? Takze, kdyz napriklad ted pojedu na 30 dni do USA, muzu jeste po dobu 2 let od ziskani ESTA stravit jeste 60 dni v USA? Dekuji za info.

Odpovědět

@Karel Krab:

Je to trochu jinak. Po vyplnění ESTA a následném schválení, můžeš kdykoliv během následujících dvou let vycestovat do USA a maximální délka jednoho pobytu je 90 dní. Můžeš tedy jet například 10x na 14 dní, 5x na 90, 30x na týden…

Odpovědět

mam estu a žádal jsem o vízum ale zamítli mi ho ,platí i nadále esta?

Odpovědět

@daniel:

A že jsi se nezeptal rovnou na ambasádě. Úředníka na ambasádě jsi nepřesvědčil, aby ti dal vízum a umožnil tak pobyt 6 měsíců. Myslíš, že přesvědčíš imigračního, aby tě tam pustil aspoň na 90 dní? Zamítnuté vízum budeš mít v počítači a imigrační to uvidí.
Ale je pravda, že nikde není napsáno, co se stane, když ti zamítnou vízum a ESTA stále platí.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.