Národní park Glacier: Informace, co vidět a tipy před cestou

Petr Novák

Národní park Glacier si lze velmi snadno splést. Jednak se stejnojmenným parkem v jihovýchodní Kanadě a jednak s národním parkem Glacier Bay na Aljašce. Ten národní park, o kterém je řeč v tomto článku, se nachází v severozápadní části státu Montana při hranicích s Kanadou. Zahrnuje dva hřebeny Skalistých hor, přes 130 jezer a je to rád pěší turistiky. Skvělé místo pro vaši návštěvu.

Národní park Glacier v Montaně | © Loco Steve

Obsah článku
 1. Informace o národním parku Glacier
 2. Co vidět a co dělat v národním parku Glacier
 3. Kdy jet do národního parku Glacier
 4. Vstupné do národního parku Glacier
 5. Jak se dostat do národního parku Glacier
 6. Ubytování v národním parku Glacier
 7. Rady a doporučení před cestou do národního parku Glacier
 8. Fotky národního parku Glacier

Informace o národním parku Glacier

Národním parkem se Glacier stal 11. května 1910, řadí se mezi ty starší v USA. Celá oblast byla dříve obývána domorodými Indiány, před příjezdem Evropanů obývali východní část Glacieru kmen Blackfoot a západní Flathead. V celém regionu se nachází dalších 350 chráněných historických památek, jako jsou staré hotely nebo železniční stanice. O další typický znak má park do roku 2050 přijít – vlivem oteplování již vrcholky hor nebudou zasněžené.

Rozloha NP Glacier je 4 101,8 km čtverečních, což lze přirovnat k rozloze Zlínského kraje. V roce 2021 ho navštívilo 3 081 656 lidí.

Glacier National Park je známý jako ráj pěší turistiky, neboť je protkaný sítí 1 130 km stezek. Nejvyšším bodem parku je Mt. Cleveland s 3 185 metry.

V národním parku Glacier žije více než sedmdesátka druhů savců, medvědů grizzly v něm je ze všech dolních 49 amerických států vůbec nejvíc. Kromě nich můžete spatřit kamzíky, veverky, netopýry, vlky, jeleny nebo kojoty.

Spektrum rostlin v Glacier je ještě širší – napočítali byste zde kolem 1 132 druhů cévnatých rostlin, 20 různých druhů stromů, 93 dřevnatých keřů, 804 trvalek a 855 druhů mechů a lišejníků. Díky této šíři je Glacier považován za krále ekosystému na tomto kontinentu.

Park posloužil jako místo natáčení celé řady více či méně kvalitních filmů – točil se zde Forrest Gump, horor Stanleyho Kubricka Osvícení nebo Divoká řeka s Meryl Streep.

Co vidět a co dělat v národním parku Glacier

Jak je již zmíněno výše, národní park Glacier je rájem pěší turistiky. Věnuje se jí více než polovina návštěvníků parku, za zmínku stojí především tyto cíle:

Vyhlídka Sperry Glacier

Cesta za skvělým výhledem na Skalisté hory začíná na Sperry Chalet a měří necelých 6 km. Je dost strmá, ale zásluhou toho se vám naskytne výhled na hory Little Matterhorn, Mount Reynolds a Bearhat Mountain a dost možná také na kamzíky.

McDonald Lake

Největší jezero parku je dlouhé 16 km a přes 150 metrů hluboké. Obklopují ho masivní hory stále ještě pokryté sněhem, zároveň slouží jako výchozí bod populárních stezek Trail of the Cedars a Avalanche Lake Trail.

Iceberg Lake

Ledovcové jezero je oblíbené místo v parku, dojít k němu můžete po 7 km dlouhé stezce z Swiftcurrent Inn.

Ke všem túrám jsou k dispozici bezplatné mapy, jež vám pomohou vaše dobrodružství lépe naplánovat.

Máte-li k dispozici auto, vydejte se na cestu po nejpopulárnější silnici v parku Going-to-the-Sun Road. V průběhu 80 kilometrů dlouhé jízdy divočinou uvidíte jezero Lake McDonald, údolí St. Mary Valley a nejvyšší bod silnice – průsmyk Logan Pass. Krátkou zajížďkou můžete dojet také do populární oblasti Two Medicine, posvátného místa původních obyvatel.

Autem se můžete svézt také po státní dálnici 49 alias Glass Hill Road. Odměnou vám bude skvostný výhled na jezera Two Medicine, jen prosím jezděte opatrně. Svahy kolem silnice jsou strmé a bez svodidel.

V případě zájmu se můžete zúčastnit také aktivit organizovaných samotnými rangery. Jde o pěší túry s výkladem, přednášky apod.

Kdy jet do národního parku Glacier

Národní park Glacier je přístupný celoročně, nicméně přes zimu mohou být některé jeho části v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek uzavřené. Vždy se vyplatí sledovat aktuální předpověď počasí, neboť bývá zrádné a mění se doslova ze dne na den:

Nejvíce návštěvníků do Glacier míří tradičně v létě od června do září, kdy bývá nejhezčí počasí.

Na podzim bývá v parku méně návštěvníků a listy stromů Glacier zbaví do kouzelných barev, ale je třeba počítat s tím, že se některá zařízení (kempy apod.) koncem září uzavírají. Podzim je skvělým obdobím pro sledování zvěře.

Zimu v Glacier ovlivňuje sníh, většina cest v parku se totiž neprohrnuje. V toto roční období jsou v parku populární túry ve sněžnicích nebo lyžování. Jara v NP Glacier bývají krátká, zima obvykle rychle ustoupí a přenechá prostor teplému počasí. Od března je prohrnována většina zasněžených cest.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Glacier

Průměrné teploty v národním parku Glacier. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden -1,00°C -8,00°C 8,2 15 917 🟩
únor 2,00°C -6,00°C 6,4 14 135 🟩
březen 7,00°C -3,00°C 8,1 23 463 🟩
duben 13,00°C 1,00°C 7,2 42 095 🟩
květen 18,00°C 5,00°C 8,9 179 902 🟨🟨
červen 22,00°C 8,00°C 9,8 558 722 🟥🟥🟥🟥
červenec 27°C 10,00°C 5,6 882 137 🟥🟥🟥🟥
srpen 27°C 9,00°C 4,8 753 447 🟥🟥🟥🟥
září 21,00°C 5,00°C 5,7 465 725 🟥🟥🟥🟥
říjen 12,00°C 0,00°C 6,9 96 042 🟩
listopad 4,00°C -3,00°C 8,7 22 676 🟩
prosinec -2,00°C -8,00°C 8,7 15 538 🟩

Vstupné do národního parku Glacier

Za vstup do národního parku Glacier zaplatíte v období od 1. května do 31. října poplatek $35 (829 Kč), v zimním období od 1. listopadu do 30. dubna pak $25 (592 Kč). Platí se vždy za celé auto a všechny osoby v něm. Jestliže do parku vstoupíte pěšky, zaplatíte $20 (474 Kč) v létě a $15 (355 Kč) v zimě.

Vstup je ve všech případech platný po dobu 7 dní.

Během hlavní sezóny je navíc povinná rezervace vstupu do parku Glacier, pokud plánujete využít Going-to-the-Sun Road Corridor nebo oblast North Fork. Nenechávejte ji na poslední chvíli.

Plánujete-li v rámci roadtripu po USA návštěvu většího počtu národních parků, zvažte zakoupení pasu America the Beautiful. S ním můžete ve lhůtě 365 dní od okamžiku prvního použití libovolně cestovat po všech národních parcích či památkách v USA. Cena pasu America the Beautiful – Annual Pass je $80 (1 895 Kč).

Jak se dostat do národního parku Glacier

Národní park Glacier je nejsnáze dostupný autem, vzdálenosti a orientační doby dojezdu z okolních měst jsou následující:

Odkud Vzdálenost Doba jízdy Trasa
Calgary 318 km 4 hodiny zobrazit trasu
Minneapolis 1 785 km 17 hodin zobrazit trasu
Salt Lake City 1 063 km 10 hodin zobrazit trasu
Seattle 895 km 9 hodin 15 minut zobrazit trasu

Do stanic East Glacier a West Glacier můžete dojet i vlakem, nicméně ceny jsou vysoké.

Ubytování v národním parku Glacier

🏨 Hotely

V okolí národního parku Glacier je provozována celá řada motelů, hotelů a chat, které nabízejí ubytování. Většina se nachází v lokalitách Coram, West Glacier a Pinnacle.

⛺ Kempy

Dáváte-li přednost stanu nebo spaní pod širákem, můžete využít tábořiště Apgar, Fish Creek Campground nebo St. Mary Campground. Za noc v prvním jmenovaném zaplatíte $65 (1 540 Kč), v posledních dvou $23 (545 Kč). Platí se vždy za místo ke stanování, nikoliv za osobu. Místa v nich si můžete rezervovat v předstihu přes internet.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Glacier

ℹ️ Návštěvnické centrum

Návštěvníkům parku slouží hned 8 center, celoročně otevřené je Apgar Visitor Center. V těchto střediscích si můžete zakoupit suvenýry, poprosit o další informace nebo třeba získat povolení. Otevřeno je většinou od rána až do večera.

👍 Dobré vědět

V období od začátku července do začátku září můžete k dopravě po národním parku Glacier používat autobusy (shuttle). Dodávky jezdí po parku zdarma, nasednout do nich můžete, aniž byste si vyzvedávali lístek. Jen mějte na paměti, že se poměrně brzy zaplní. Shuttly jezdí napříč celým parkem v intervalech 15-30 minut (západní část parku), resp. 40-60 minut (východní část). První dodávky vyjíždí v 7:00 hodin, poslední v 19:00.

Plánujete-li v parku nocovat a pořádat túry po divočině, pořiďte si pepřový sprej proti medvědům. Zní to humorně, ale nejedná se o vtip. V parku žije velké množství medvědů a právě tento sprej vám může v případě nepravděpodobného útoku zachránit život. Stačí ho na medvěda nastříkat – nefunguje jako repelent. “Bear pepper spray” si můžete půjčit v návštěvnickém centru.

Před cestou do parku si doporučuji do telefonu stáhnout mapy a velmi užitečné brožurky od správy parku (National Park Service). Budou se hodit.

Fotky národního parku Glacier

Glacier National Park | © Emily Hildebrand

NP Glacier v Montaně | © Don DeBold

Národní park Glacier v Montaně | © Loco Steve

Saint Mary Lake | © Don DeBold

Národní park Glacier v Montaně | © laurascudder

Iceberg Lake | © National Park Service

Mount Gould | © National Park Service

Národní parky USA

 1. Seznam národních parků USA
 2. America the Beautiful Annual Pass
 3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Diskuze k článku (1)

Přidávám zkušenosti s letošním putování po Glacier Parku. Byť je méně známý než např. Yelowstone, tak je daleko hezčí a je tady také méně lidí. Krásné je několikadenní putování po parku se stanem přes tábořiště, kempy. Na přenocování v kempu musíte mít permit, bez permitu to nezkoušejte, rangeři jsou velmi přísní a permity kontrolují i různě po parku, když vidí že jdete s báglem na několik dní. Je nutné si ho zajistit na stanici u Rangerů a lze to vždy jen na příští den a dále, nelze tedy zamluvit dopředu, je nutné ho osobně vyřídit na Ranger stanici, kde povolení vydávají. V kempech je jen velmi málo míst (většinou max 2-4 stany), proto je nutné na stanici být hned v 7:00 hod a raději dříve. Protože se povolení vydává tak málo, budete na horských chodnících sami, je to skutečně požitek. Nádherné je probuzení za jasného rána na břehu jezera…
Medvědi – jsou určitá pravidla, která je třeba dodržovat a pak se nemusíte setkání s medvědem bát. Na Ranger stanici vás poučí, jak se chovat, kde postavit stan, kde jíst, kam uložit jídlo a velmi přísně to vyžadují, na kempoviště chodí na kontroly a jsou striktní!
Protože v létě málo prší, lépe řečeno téměř vůbec, jsou koncem léta časté požáry, v podstatě hoří více či méně každý rok a pak je příslušná část parku uzavřena. Ale i na jiná místa se dostává kouř a výhledy jsou jen omezené nebo vůbec. Návštěvu tedy doporučuji na začátek léta, max do poloviny srpna.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA