Národní park Haleakala: Informace, fotky, rady a tipy pro návštěvníky

Haleakalā je sopka na ostrově Maui. A právě po ní je pojmenován národní park, který tvoří dominantu druhého největšího ostrova Havaje. Jestliže jste v životě neviděli na vlastní oči lávu, kráter sop+ky nebo květinu, která roste 50 let a pak během pár týdnů fialově odkvete a uhyne, kupujte letenky!

Haleakala Summit Road | © Ted

Informace o národním parku Haleakala

Park leží na druhém největším havajském ostrově Maui, od nejlidnatějšího města Kahului je vzdálené asi hodinu a půl jízdy autem. Haleakalā pokrývá rozlohu 117,7 km čtverečních, čímž se řadí mezi nejmenší národní parky Ameriky. Ročně ho navštíví kolem 785 tisíc lidí.

Samotným národním parkem se Haleakala stala 1. července 1961, kdy se vyčlenila z do té doby fungujícího Havajského národního parku. Ten tvořily sopky Mauna Loa a Kilauea a po rozdělení se z něho stal Národní park Havajské sopky. Název Haleakalā odkazuje na havajskou mytologii. V překladu znamená “dům Slunce”. Dle pověstí právě na tomto ostrově uvěznil bůh Maui Slunce, aby tak prodloužil den. Haleakala je s 3 055 metry nejvyšším bodem parku.

V NP Haleakala naleznete více ohrožených druhů než v jakémkoliv jiném národním parku USA. Nejznámějším z nich je rostlina známá jako Haleakala silversword. Stříbrná koule tvořená desítkami špičatých listů roste desítky let, načež během pouhých pár týdnů rozkvete a následně uhyne. Roste jen na havajských ostrovech Big Island a Maui. mezi reprezentanty říše zvířat patří berneška (husa) havajská a ptáčci šatovník šarlatový v havajštině známý jako ʻIʻiwi a buřňák havajský alias ʻUaʻu. Vtipná jména!

Co vidět a co dělat v národním parku Haleakala

Hlavním lákadlem parku je vrchol sopky Haleakala v nadmořské výšce 3 055 metrů a její kráter hluboký 790 metrů. Nejlepším zážitkem je východ slunce a mraky viděné právě z vrcholu, který je přístupný autem.

A když už se vyškrábete na vrchol sopky, projděte se po okolí. Stezek tu mají přes 48 kilometrů. Protože je tu velice strmý terén, existuje poučka pro výpočet času, který vám zdolání stezky zabere: Cesta do kopce trvá dvakrát déle, než cesta z kopce.

Za hlavní stezku je považována Halemau’u Trailhead dlouhá až 16,6 km v jednom směru. Mapy a další trasy najdete na stránkách parku.

Oblíbenou kratochvílí v Haleakale je sledování denní či noční oblohy, čemuž nahrává minimální světelný smog a vyšší nadmořská výška. Této aktivitě se můžete věnovat u některé z vyhlídek (overlook).

Kdy jet do národního parku Haleakala

Národní park Haleakala je přístupný celoročně. Pozor si je třeba dát v první řadě na proměnlivost počasí, což je typický znak míst s rozdílnými nadmořskými výškami. V Haleakala tento rozdíl činí až 3 055 metrů. Obecně řečeno platí, že s každými 1 000 metry nadmořské výšky klesá teplota o 5 °C.

V praxi to znamená, že zatímco ve městě Kīpahulu u pobřeží Atlanského oceánu může být 27 °C, v tu samou chvíli je na vrcholu sopky jeden stupeň pod nulou. Během mžiku navíc může slunečný den pokazit zakaboněná obloha a vydatný déšť.

Vstupné do národního parku Haleakala

Vstupné do NP Haleakala je nabízeno v několika variantách. Za 30 $ (699 Kč) je možné při cestě autem zakoupit 3denní vstup platný pro všechny pasažéry vozu. Cena za individuální vstupné při pěší návštěvě nebo cestě na motorce či koloběžce činí 15 $ (350 Kč) za osobu. V obou případech vstupenka zahrnuje návštěvu vrcholu sopky Haleakala i oblasti kolem Kīpahulu.

Plánujete-li v USA v průběhu roku navštívit větší počet národních parků, doporučuji vám nákup pasu America the Beautiful. Díky němu získáte právo bez dalších poplatků vstoupit do všech parků v USA. Cena nového pasu je 80 $ (1 865 Kč), použitý lze sehnat za polovinu.

Jak se dostat do národního parku Haleakala

Do parku nejezdí žádné autobusy veřejné dopravy, chcete-li návštěvu podniknout na vlastní pěst, musíte si půjčit auto. Jako výchozí bod bereme největší město Kahului. Z něho můžete vyrazit dvěma směry – na vrchol (angl. summit) sopky Haleakala, nebo do oblasti Kipahalu:

  • Kahului – vrchol sopky Haleakala / 61 km / 1 hodina 15 minut / zobrazit trasu
  • Kahului – Kipahalu / 86 km / 2 hodiny 35 minut / zobrazit trasu

Alternativně si můžete zaplatit výlet do parku od komerční firmy. Za 9 hodinový výlet zaplatíte 173.95 $ (4 056 Kč).

Ubytování v národním parku Haleakala

Na ostrově Maui jsou více než tři stovky hotelů a apartmánů, hostelů je minimum.

Ubytovat se můžete také díky systému Airbnb, ve kterém své domovy, chaty či pokoje nabízí sami lidé. Výhodou bývá vyšší soukromí, dobré tipy od místních usedlíků a často také nižší cena. Na druhou stranu je třeba počítat s rezervací v předstihu alespoň několika týdnů a s nutností pozorně sledovat hodnocení a recenze hostitelů. Při registraci přes tento odkaz můžete získat slevu 1 250 Kč na svůj první pobyt (1 000 Kč na ubytování a 250 Kč na zážitek).

Ke složení hlav můžete využít také chaty provozované správou parku. Jsou tři a aby to nebylo tak jednoduché, musíte si je rezervovat v předstihu a dojít k nim pěšky. Hōlua leží na kilometru 5,9 stezky, Kapaloa na kilometru 8,9 a Palikū na patnáctém kilometru. Rezervovat místo je možné v předstihu až 180 dní, za noc se platí 75 dolarů, ale není možné rezervovat více než 3 dny v měsíci. Kapacita chaty je 12 osob.

Milovníci stanů a karimatek se mohou uložit ke spánku v jednom z dvou kempů:

Kemp Hōlua

Tábořiště leží poblíž Ko’olau Gap v nadmořské výšce 2 115 metrů. Dostanete se k němu po stezce Halemau’u Trail po ujití 6 kilometrů, nebo po ujití 12 kilometrů na stezce Sliding Sand Trailhead. Plánujete-li v NP Haleakala několik denních túr, tento kemp je dobrá volba.

Kemp Palikū

Druhý z kempů leží na úpatí skály deštného pralesa ve výšce 1 945 metrů. Vězte, že tu často prší a skály obklopující tábořiště nezřídkakdy zahaluje mlha. Do kempu lze dojít po stezce Sliding Sands Trail (15. km), nebo Halemau’u Trail (17. km)

Rady a doporučení před cestou do národního parku Haleakala

Zájemcům o informace, muzejní exponáty, suvenýry nebo rady slouží hned tři návštěvnická centra:

Park Headquarters Visitor Center

Informační centrum a ředitelství parku leží v nadmořské výšce 2 134 metrů. Otevřeno je denně od 8:00 do 15:45.

Haleakalā Visitor Center

Otevřeno od svítání do 15:00, centrum leží v nadmořské výšce 2 969 metrů.

Kīpahulu Visitor Center

Centrum leží při pobřeží Tichého oceánu, otevřeno má denně od 9:00 do 16:30.

Jednou z věcí, které není radno podceňovat, je jídlo a pití. Nikde v parku se nedá zakoupit, takže si přibalte pořádnou svačinu a dostatečné zásoby vody. Do batohu přihoďte ještě opalovací krém a nepromokavou bundu. Máte-li obtíže s dýcháním ve vyšších nadmořských výškách, NP Haleakala pro vás asi nebude to pravé.

Téměř na závěr jedna prosba, dávejte během řízení auta pozor, ať nepřejedete chráněnou husu havajskou. Ony to jsou trochu čísla a motají se, kde nemají. A jsou chráněné! Stejně tak se nedotýkejte typicky haleakalské rostliny stříbřité barvy. Uhnila by a nepomohl by ji ani Přemek Podlaha.

Před cestou na Havaj si prostudujte a stáhněte do telefonu bezplatné brožurky z produkce správy národního parku. Jsou v nich mapy, trasy, aktuální informace nebo rady jak kempovat.

Fotky národního parku Haleakala

Národní park Haleakala na Havaji | © Ron Cogswell

NP Haleakala na Havaji | © Esther Lee

Stezka Sliding Sands Trail v NP Haleakala | © Eric Titcombe

Národní park Haleakala na Havaji | © Eric Titcombe

NP Haleakala na Havaji | © Eric Titcombe

Haleakala National Park | © Eric Titcombe

Národní park Haleakala na Havaji | © Eric Titcombe

Národní park Haleakala na Havaji | © Eric Titcombe

Národní parky USA

  1. Přehled národních parků USA
  2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Petr Novák

Diskuze k článku (1 komentář)

Avatar uživatele

Byl jsem tam 2002. Pří cestě na sopku doporučuji uvědomit si, že prakticky během krátké chvíle vystoupáte do tří kilometrů. Slabší jedinci mohou mít proto problémy s dechem a náhlou únavou z nedostatku kyslíku. Můj kamarád cestu nahoru i pobyt tam ustál, ale cestou dolů odpadl a vzbudil se až před Pukalani, kde jsme stavěli na sváču. Cesta na vrchol je lemována parkovišti a místy k zastavení, kdyby bylo potřeba zastavit a nadýchnout se.

Pokud jste dobrodružnější povahy, tak si můžete dát dowhill ze sopky. Buď “nudný” po hlavní příjezdové cestě nebo ostřejší po takzvané zadní cestě.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.