Národní park Rocky Mountain: Informace, fotky, rady a tipy pro návštěvníky

Coloradský Rocky Mountain je drsný národní park na prvním hřebenu Skalistých hor. Na ploše přibližně 1 076 km čtverečních (zhruba dvojnásobná rozloha celé Prahy) mají návštěvníci možnost zažít pravou horskou přírodu s čistým vzduchem, báječnými výhledy a průzračnými lesními potůčky.

Jezero Bear Lake v NP Rocky Mountain | © Ben Grey

Informace o národním parku Rocky Mountain

Rocky Mountain National Park leží na severu státu Colorado, asi 140 kilometrů severozápadně od města Denver. Z geologického hlediska je unikátní tím, že je kontinentálním předělem rozdělen na dvě poloviny. Zatímco východní část bývá sušší a dominují ji zasněžené vrcholky hor, západní vlhčí pokrývají především husté lesy.

Po celém parku je na 150 jezer a 720 kilometrů potůčků, dominantou pak je nejvyšší vrchol Longs Peak s výškou 4 346 metrů.

Za národní park byl Rocky Mountain prohlášen již 26. ledna 1915, díky čemuž se v USA řadí mezi ty starší. Ročně do něho zavítají necelé 3 miliony návštěvníků, což je nadprůměrné číslo.

Hornatý a lesní charakter parku je příznivý pro sviště, jeleny, ovce tlustorohé, medvědy baribaly, losy a pumy americké. Z flory parku dominuje borovice a jiný jehličnan – douglaska tisolisá. Nicméně to není vše – v celém Rocky Mountain roste na tisíc druhů rostlin. Zásluhu na tom má rozdílná nadmořská výška v jednotlivých částech parku.

Národní park Rocky Mountain | © Madeleine Holland

Co vidět a co dělat v národním parku Rocky Mountain

Národní park Rocky Mountain je rájem pro milovníky pěší turistiky. Celým parkem vede síť 580 km stezek.

Nepsanou povinností je Trail Ridge Road – nejvýše položená zpevněná silnice v zemi. Přes 77 km dlouhá silnice vede z města Estes Park ve východní části k jezeru Grand Lake na západní polovině. Přibližně 18 kilometrů z této trasy vede nad úrovní stromů, o nezapomenutelné výhledy tak rozhodně nebude nouze. A možná zahlédnete některou vysokohorskou ovci nebo jelena. Jen se dobře oblečte, v horách bývá běžně o 11 – 17 stupňů chladněji než v nižších polohách.

Old Fall River Road je kratší (14,5 km) a starší z obou vyhlídkových silnic. Otevřena byla již v roce 1920 a vede z parkoviště Horseshoe (poblíž vjezdu do parku Fall River Entrance) až na vrchol Fall River Pass v nadmořské výšce 3 595 metrů. Budete-li mít štěstí, můžete cestou zahlédnout jeleny wapiti.

Dáváte přednost pěší turistice? Vydejte se na štreku buď z údolí Kawuneeche Valley v západní části, nebo z Bear Lake ve východní části. V té první můžete narazit na losy, v té druhé zase pořídíte parádní fotky, které vám bude každý závidět.

Timberline Falls

Kdy jet do národního parku Rocky Mountain

Národní park Rocky Mountain je otevřený celoročně, nejrušnějším obdobím bývá léto a podzim, kdy mohou být všechna parkoviště obsazená. Doporučuji přijet buď brzy ráno, nebo naopak pozdě odpoledne, pokud v parku plánujete nocovat.

Počasí v parku je v důsledku rozdílných výšek proměnlivé. V létě v místech s nadmořskou výškou do 2 865 metrů je celkem příjemně, teploty v létě se pohybují kolem 21-27 °C ve dne a -4 °C v noci. Ve vyšších polohách je logicky větší zima, občas se dokonce stane, že i v červenci tam sněží.

Na podzim v září a říjnu se návštěvníci mohou těšit z čistého vzduchu, modré oblohy a suché počasí, nicméně vzácností nejsou nárazové sněhové přeháňky. Ty se naplno přiřítí v zimě, kdy teploty klesají až k -37 °C a oblasti ve vyšších polohách pokryje tlustá sněhová deka. Jaro je dost podobné podzimu s tím rozdílem, že louky začínají pokrývat divoké květy.

Mills Lake v národním parku Rocky Mountain | © Steven Bratman

Vstup do národního parku Rocky Mountain

Za vstup do národního parku Rocky Mountains se platí 25 $ (538 Kč) za automobil a všechny lidi v něm. Po zaplacení můžete v parku setrvat celý týden. Vstoupíte-li do parku pěšky nebo na motorce, platí se 15 $ (323 Kč) za osobu.

Ve vybrané dny (Den válečných veteránů, otevírací víkend atd.) je vstup zdarma.

Plánujete-li v průběhu své cesty po USA navštívit vícero národních parků, zvažte pořízení pasu America the Beautiful. Stojí 80 $ (1 722 Kč) (nebo polovinu na burze) a opravňuje vás ke vstupu do všech parků USA po dobu 365 dní.

Notchtop Mountain | © Steven Bratman

Jak se dostat do národního parku Rocky Mountain

Pro cestu do NP Rocky Mountain je nejvýhodnější použít vlastní auto, pro vaše pohodlí přikládám trasy a orientační doby jízdy z okolních měst:

Jezero Sprague Lake | © Sharon

Ubytování v národním parku Rocky Mountain

Dobrodružné povahy mohou nocovat na některém z pěti tábořišť: Aspenglen Campground, Glacier Basin Campground, Longs Peak Campground, Morain Park Campground, nebo Timber Creek Campground. Při plánování cesty doporučuji prověřit, zdali není kemp zrovna zavřený. Občas se to stává. Nezapomeňte si obstarat povolení k přenocování u jednoho z rangerů.

Obvyklá cena za kempování místo a noc je 30 $ (646 Kč). Více informací včetně podmínek a postupů najdete na stránkách parku.
V nedalekém Estes Park pak nejdete několik slušně hodnocených hotelů, motelů a chat nebo penzionů.

Národní park Rocky Mountain | © Steven Bratman

Rady a doporučení před cestou do národního parku Rocky Mountain

Návštěvníkům národního parku Rocky Mountain slouží celkem šest center:

  • Alpine Visitor Center ve Fall River Pass
  • Beaver Meadows Visitor Center u města Estes Park
  • Fall River Visitor Center u města Estes Park
  • Kawuneeche Visitor Center – u města Grand Lake
  • Moraine Park Discovery Center – 2,5 km od vstupu do parku u Bear Meadows
  • Sheep Lakes – necelé 3 kilometry západně od vstupu Fall River

K dopravě po parku můžete použít bezplatné shuttle busy, jež jsou v provozu od konce května do začátku října. Trojice linek spojuje východní a západní část třeba s tábořištěm Moraine Park.

Před cestou do parku doporučuji do telefonu stáhnout velmi užitečné brožurky od správy parku.

Na závěr pár dobrých tipů. Chystáte-li se do parku v období, kdy je dobrý sníh, půjčte si pořádné auto s pohonem 4×4 a strčte do něho dobrého řidiče. Pamatujte také na fakt, že bezplatné shuttly nejezdí přes zimu.

Fotky národního parku Rocky Mountain

Rainbow Curve (Rocky Mountain National Park) | © Steve Voght

NP Rocky Mountain | © Andrew E. Russell

Národní park Rocky Mountain | © One Day Closer

Národní parky USA

  1. Přehled národních parků USA
  2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Petr Novák

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.