Národní park Rocky Mountain: Informace, co vidět, rady před cestou

Petr Novák

Coloradský Rocky Mountain je drsný národní park na prvním hřebenu Skalistých hor. Na ploše přibližně 1 076 km čtverečních (zhruba dvojnásobná rozloha celé Prahy) mají návštěvníci možnost zažít pravou horskou přírodu s čistým vzduchem, báječnými výhledy a průzračnými lesními potůčky. V češtině se občas používá název Národní park Skalnaté hory.

Jezero Bear Lake v NP Rocky Mountain | © Ben Grey

Obsah článku
 1. Informace o národním parku Rocky Mountain
 2. Co vidět a co dělat v národním parku Skalnaté hory
 3. Kdy jet do národního parku Rocky Mountain
 4. Vstup do národního parku Rocky Mountain
 5. Jak se dostat do národního parku Rocky Mountain
 6. Ubytování v národním parku Skalnaté hory
 7. Rady a doporučení před cestou do národního parku Rocky Mountain
 8. Fotky národního parku Rocky Mountain

Informace o národním parku Rocky Mountain

Rocky Mountain National Park leží na severu státu Colorado, asi 140 kilometrů severozápadně od města Denver. Z geologického hlediska je unikátní tím, že je kontinentálním předělem rozdělen na dvě poloviny. Zatímco východní část bývá sušší a dominují ji zasněžené vrcholky hor, západní vlhčí pokrývají především husté lesy.

Po celém parku je na 150 jezer a 720 kilometrů potůčků, dominantou pak je nejvyšší vrchol Longs Peak s výškou 4 346 metrů.

Za národní park byly Skalnaté hory prohlášeny již 26. ledna 1915, díky čemuž se v USA řadí mezi ty starší. V roce 2021 do něj zavítalo 4 434 848 návštěvníků, což je nadprůměrné číslo.

Hornatý a lesní charakter parku je příznivý pro sviště, jeleny, ovce tlustorohé, medvědy baribaly, losy a pumy americké. Z flory parku dominuje borovice a jiný jehličnan – douglaska tisolisá. Nicméně to není vše – v celém Rocky Mountain roste na tisíc druhů rostlin. Zásluhu na tom má rozdílná nadmořská výška v jednotlivých částech parku.

Co vidět a co dělat v národním parku Skalnaté hory

Národní park Rocky Mountain je rájem pro milovníky pěší turistiky. Celým parkem vede síť 580 km stezek.

Nepsanou povinností je Trail Ridge Road – nejvýše položená zpevněná silnice v zemi. Přes 77 km dlouhá silnice vede z města Estes Park ve východní části k jezeru Grand Lake na západní polovině. Přibližně 18 kilometrů z této trasy vede nad úrovní stromů, o nezapomenutelné výhledy tak rozhodně nebude nouze. A možná zahlédnete některou vysokohorskou ovci nebo jelena. Jen se dobře oblečte, v horách bývá běžně o 11-17 stupňů chladněji než v nižších polohách.

Old Fall River Road je kratší (14,5 km) a starší z obou vyhlídkových silnic. Otevřena byla již v roce 1920 a vede z parkoviště Horseshoe (poblíž vjezdu do parku Fall River Entrance) až na vrchol Fall River Pass v nadmořské výšce 3 595 metrů. Budete-li mít štěstí, můžete cestou zahlédnout jeleny wapiti.

Dáváte přednost pěší turistice? Vydejte se na štreku buď z údolí Kawuneeche Valley v západní části, nebo z Bear Lake ve východní části. V té první můžete narazit na losy, v té druhé zase pořídíte parádní fotky, které vám bude každý závidět.

Kdy jet do národního parku Rocky Mountain

Národní park Skalnaté hory je otevřený celoročně, nejrušnějším obdobím bývá léto a podzim, kdy mohou být všechna parkoviště obsazená. Doporučuji přijet buď brzy ráno, nebo naopak pozdě odpoledne, pokud v parku plánujete nocovat.

Počasí v parku je v důsledku rozdílných výšek proměnlivé. V létě v místech s nadmořskou výškou do 2 865 metrů je celkem příjemně, teploty v létě se pohybují kolem 21-27 °C ve dne a -4 °C v noci. Ve vyšších polohách je logicky větší zima, občas se dokonce stane, že i v červenci tam sněží.

Na podzim v září a říjnu se návštěvníci mohou těšit z čistého vzduchu, modré oblohy a suché počasí, nicméně vzácností nejsou nárazové sněhové přeháňky. Ty se naplno přiřítí v zimě, kdy teploty klesají až k -37 °C a oblasti ve vyšších polohách pokryje tlustá sněhová deka. Jaro je dost podobné podzimu s tím rozdílem, že louky začínají pokrývat divoké květy.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Rocky Mountain

Průměrné teploty v národním parku Rocky Mountain. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden -1,00°C -11,00°C 3,1 116 220 🟩
únor 1,00°C -9,00°C 3,5 104 369 🟩
březen 6,00°C -6,00°C 4,9 147 766 🟩
duben 10,00°C -2,00°C 7,4 156 871 🟩
květen 15,00°C 2,00°C 8,6 294 099 🟨🟨
červen 22,00°C 7,00°C 6,6 706 503 🟥🟥🟥🟥
červenec 25°C 10,00°C 7,6 921 735 🟥🟥🟥🟥
srpen 23,00°C 9,00°C 6,8 786 032 🟥🟥🟥🟥
září 19,00°C 5,00°C 5,1 690 061 🟥🟥🟥🟥
říjen 12,00°C -1,00°C 4,9 354 109 🟨🟨
listopad 5,00°C -6,00°C 4,2 142 499 🟩
prosinec 0,00°C -10,00°C 3,3 109 776 🟩

Vstup do národního parku Rocky Mountain

Za jednodenní vstup do národního parku Rocky Mountain se platí $30711 Kč za automobil a všechny lidi v něm. Cena týdenního vstupu je $35829 Kč. Vstoupíte-li do parku na motorce, zaplatíte $25592 Kč. Za pěší vstup se platí $15355 Kč za osobu.

Od roku 2023 není vstupy do parku a poplatky za kempování možné platit v hotovosti. K úhradě lze použít bezkontaktní platební karty.

S ohledem na vysoká počet návštěvníků parku si je nutné vstup předem rezervovat.

Ve vybrané dny (Den válečných veteránů, otevírací víkend atd.) je vstup zdarma.

Plánujete-li v průběhu své cesty po USA navštívit vícero národních parků, zvažte pořízení pasu America the Beautiful. Stojí $80 (1 895 Kč) a opravňuje vás ke vstupu do všech parků USA po dobu 365 dní.

Jak se dostat do národního parku Rocky Mountain

Pro cestu do NP Rocky Mountain je nejvýhodnější použít vlastní auto, pro vaše pohodlí přikládám trasy a orientační doby jízdy z okolních měst:

Odkud Vzdálenost Doba jízdy Trasa
Denver 144 km 2 hodiny 30 minut zobrazit trasu
Salt Lake City 724 km 8 hodin zobrazit trasu

Ubytování v národním parku Skalnaté hory

🏨 Hotely

Několik slušně hodnocených hotelů, motelů a chat najdete v nedalekém Estes Park.

⛺ Kempy

Dobrodružné povahy mohou nocovat na některém z pěti tábořišť: Aspenglen Campground, Glacier Basin Campground, Longs Peak Campground, Morain Park Campground, nebo Timber Creek Campground. Při plánování cesty doporučuji prověřit, zdali není kemp zrovna zavřený. Občas se to stává. Nezapomeňte si obstarat povolení k přenocování u jednoho z rangerů.

Cena za stanovací místo a noc je $35829 Kč, pouze v Moraine Park Campground se platí $30711 Kč. Více informací včetně podmínek a postupů najdete na stránkách parku.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Rocky Mountain

ℹ️ Návštěvnické centrum

Návštěvníkům národního parku Skalnaté hory slouží celkem šest center:

 • Alpine Visitor Center ve Fall River Pass
 • Beaver Meadows Visitor Center u města Estes Park
 • Fall River Visitor Center u města Estes Park
 • Kawuneeche Visitor Center – u města Grand Lake
 • Moraine Park Discovery Center – 2,5 km od vstupu do parku u Bear Meadows
 • Sheep Lakes – necelé 3 kilometry západně od vstupu Fall River

👍 Dobré vědět

K dopravě po parku můžete použít bezplatné shuttle busy, jež jsou v provozu od konce května do začátku října. Trojice linek spojuje východní a západní část třeba s tábořištěm Moraine Park.

Před cestou do parku doporučuji do telefonu stáhnout velmi užitečné brožurky od správy parku.

Na závěr pár dobrých tipů. Chystáte-li se do parku v období, kdy je dobrý sníh, půjčte si pořádné auto s pohonem 4×4 a strčte do něho dobrého řidiče. Pamatujte také na fakt, že bezplatné shuttly nejezdí přes zimu.

Fotky národního parku Rocky Mountain

Jezero Sprague Lake | © Sharon

Národní park Rocky Mountain | © Madeleine Holland

Mills Lake v národním parku Rocky Mountain | © Steven Bratman

Timberline Falls

Notchtop Mountain | © Steven Bratman

Národní park Rocky Mountain | © Steven Bratman

Rainbow Curve (Rocky Mountain National Park) | © Steve Voght

NP Rocky Mountain | © Andrew E. Russell

Národní park Rocky Mountain | © One Day Closer

Národní parky USA

 1. Seznam národních parků USA
 2. America the Beautiful Annual Pass
 3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA