Národní park Acadia: Informace, fotky, rady a tipy pro návštěvníky

Národní park Acadia leží ve státě Maine na východním pobřeží USA. Zabírá velkou část ostrova Mount Desert Island a ačkoliv patří mezi nejmenší parky, ročně do něho zavítají více než 2 miliony návštěvníků.

Maják Bass Harbor Head Light v národním parku Acadia

Informace o národním parku Acadia

Acadia leží při pobřeží oceánu, asi 5 hodin jízdy severovýchodně od Bostonu. Pokrývají ho především skály, stromy a čistá jezera. Národním parkem byl prohlášen 26. února 1919, řadí se tedy mezi nejstarší v USA. Až do roku 1929 však byl znám jako Lafayette National Park – nejstarší národní park na východ od řeky Mississippi. Jak již bylo zmíněno výše, zabírá pouze 191,8 km čtverečních, pro srovnání – slavný Yellowstone je větší téměř 50×.

Ze zvířecí říše můžete v Acadii narazit na veverky, čipmanky, jeleny, losy, bobry, ondatry nebo lišky. Ačkoliv národní park Acadia pokrývá zhruba jen 1 % Maine, roste zde 50 % všech cévnatých rostlin v tohoto státu. Typické pro Acadii jsou kapradiny, houby, mechy a koncem léta také divoké květiny.

Co vidět a co dělat v národním parku Acadia

Maine je znám jako stát majáků a jeden takový leží i na ostrově Mount Desert Island. Bass Head Harbor Light nyní slouží jako soukromá rezidence velitele místní pobřeží stráže, nicméně z přilehlé stezky se nabízí krásný výhled na okolí. Prakticky až k majáku lze dojet autem.

Krásný výhled především na východ slunce budete mít také z nejvyšší hory na východním pobřeží USA, která nicméně má jen 466 metrů. Cadillac Mountain je přístupná po úzké, 5 a půl kilometru dlouhé silnici. Mějte na paměti, že je vzhledem k povětrnostním podmínkám zhruba od prosince do poloviny dubna uzavřena.

Ostrov Isle au Haut

Isle au Haut (mapa, více informací) je drsný ostrov, který byl objeven v roce 1604 při výpravných plavbách francouzského navigátora Samuela Champlaina. Na ostrově je kolem desítky stezek pro milovníky pěší turistiky – nejlehčí zvládnete za 5 minut, nejtěžší bude i dobrým horalům trvat hodinu a půl.

Silnice Park Loop Road

Park Loop Road je historická, 43 km dlouhá silnice, která nabízí krásný výhled na pobřeží oceánu, stromy a siluety skal. Celá silnice je otevřena od 15. dubna do listopadu.

Také milovníci muzeí si v národním parku Acadia přijdou na své. Na Malém brusinkovém ostrově (opravdu se jmenuje Little Cranberry Island!) leží Isleford Historical Museum, která zájemce informuje o tom, jak se žije a žilo v drsném kraji na pobřeží oceánu. Na Brusinkový ostrov a potažmo do muzea vyplouvá poštovní nebo výletní loď z přístavů Northeast Harbor a Southwest Harbor.

Máte-li rádi sportovní aktivity, můžete si v parku pronajmout lodičku a Acadii si prohlédnout z jiné perspektivy.

Kdy jet do národního parku Acadia

Acadia National Park je otevřen celoročně, nicméně většina silnic je od začátku prosince do půli dubna kvůli počasí uzavřena. Sněhové bouře tu totiž nejsou výjimkou, na jaře a na podzim se obvyklé teploty pohybují mezi nulou a 20 °C.

Léto je nejoblíbenější období k návštěvě parku – sice bývá mezi 20-30 °C, ale celkem často prší. Nezapomeňte si tak přibalit deštník.

Vstup do národního parku Acadia

Jestli se v USA chystáte pouze do národního parku Acadia, postačí vám jednorázové vstupné za 30 $ (646 Kč). To platí 7 dnů a vztahuje se na celou posádku auta. Jestliže do parku přijdete pěšky, nebo přijedete třeba na motorce, platí se 15 $ (323 Kč) za osobu.

Plánujete-li současnou návštěvu několika národních parků USA, zvažte zakoupení zvýhodněného pasu America the Beautiful. Stojí 80 $ (1 722 Kč) (použitý je možné sehnat za polovinu) a umožní vám neomezený vstup do kteréhokoliv parku v Americe po dobu 365 dní od první návštěvy.

Jak se dostat do národního parku Acadia

Nejsnazším způsobem je pronájem auta, díky kterému budete nezávislí na čemkoliv a komukoliv. Pro informaci uvádím vzdálenosti, doby dojezdu a trasy s největších měst v okolí parku:

Ubytování v národním parku Acadia

Hotelů, motelů nebo penzionů je v okolí parku dostatek. Nejvíce z nich se nachází ve městech Bar Harbor, Ellsworth, Trenton nebo Southwest a Northwest Harbor.

Dáváte-li přednost stanu, karimatce a spacáku, můžete složit hlavu v jednom z tábořišť. Celoročně je otevřen kemp Blackwoods Campground ležící 8 km jižně od Bar Harbor. Od konce května do září je otevřen ještě Seawall Campground (6 km jižně od Southwest Harbor) a Duck Harbor Campground na Isle au Haut. Cena za noc se pohybuje mezi 22 $ (474 Kč) a 30 $ (646 Kč) za noc a jedno stanové místo.

Tipy a rady před cestou do národního parku Acadia

Informace o parku vám rádi zodpoví v některém z návštěvnických center:

  • Hulls Cove Visitor Center: Od 15. dubna do 31. října je otevřeno denně – v dubnu, květnu, červnu, září a říjnu od 8:30 do 16:30, v červenci a srpnu od 8:00 do 18:00.
  • Thompson Island Information Center: oteveřeno od půlky května do půlky října
  • Village Green Information Center: otevřeno od 23. června a do Dne Columba vždy od 8:00 do 17:00

K dopravě po národním parku Acadia můžete využívat autobusy Island Explorer, které jezdí v pravidelných intervalech po několika linkách.

Před cestou do NP Acadia si doporučuji do telefonu stáhnout .pdf brožurky s mapami, průvodci po parku a dalšími informacemi. Brožurky jsou zdarma a jsou super.

Fotky národního parku Acadia

Thunder Hole v NP Acadia | © Kim Carpenter

Carriage Road Bridge | © David Brossard

Jordan Pond Gate Lodge / Acadia National Park | © Ken Lund

Národní park Acadia | © Doug Kerr

NP Acadia | © Ken Lund

Acadia National Park | © Jeff Gunn

Pobřeží Atlantiku v národním parku Acadia

Národní parky USA

  1. Přehled národních parků USA
  2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Petr Novák

Diskuze k článku (2 komentářů)

Dobrý den,

jak dlouho je dobré si nechat na tento národní park? Stačí cca 1-2 dny? Děkuji!

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jana: Dobrý den, 1-2 dny postačí. Pokud vás před příjezdem bude čekat delší přejezd, volil bych spíš 1,5-2 dny.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.