Národní park Denali na Aljašce: Informace, co vidět, rady

Petr Novák

Divoká Aljaška, nejdrsnější příroda, neskutečná krása, nejvyšší hora Severní Ameriky McKinley, bílé vrcholky pohoří a medvědi grizzly. Tak by se dal ve stručnosti popsat národní park Denali, aljašský klenot určený výhradně pro opravdové dobrodruhy.

Národní park Denali na Aljašce | © Ross Fowler

Obsah článku
 1. Informace o národním parku Denali
 2. Co dělat v národním parku Denali
 3. Kdy jet do národního parku Denali
 4. Vstupné do národního parku Denali
 5. Jak se dostat do národního parku Denali
 6. Ubytování v národním parku Denali
 7. Rady a doporučení před cestou do národního parku Denali
 8. Fotky národního parku Denali

Informace o národním parku Denali

Denali je s necelými 20 tisíci km čtverečních co do rozlohy třetí největší národní park v USA. Národním parkem se Denali stalo 26. února 1917, tvoří ho z největší části Aljašské pohoří (Alaska Range) se zasněženými vrcholky a lesy ve středních polohách.

Název Denali znamená v původním indiánském jazyku Athabasků “veliký”, odkazuje se tím na nejvyšší horu Severní Ameriky, Mount McKinley (6 168 m). Ta leží uvnitř parku a své jméno získala po 25. prezidentovi USA Williamovi McKinleym.

Zvěř typickou pro národní park Denali tvoří tzv. velká pětka – medvěd grizzly, ovce aljašská, los, vlk a karibu (označení pro severoamerického soba).

Co dělat v národním parku Denali

Hlavní dominantou parku Denali je nejvyšší hora Mt. McKinley. Drtivou většinu roku jsou její dva vrcholky zahaleny mraky. Zahlédnout je celé můžete jen zhruba 7 dní v letních měsících. Celou horu si pak můžete vyfotit ze vzdálenosti až 60 km, nejoblíbenější místo fotografů je Reflection Pond u 85. míle.

V případě zájmu můžete absolvovat túry nebo přednášky organizované rangery parku. V zimním období se nabízí dobrodružné aktivity na sněhu, mezi nimi třeba jízda na saních se psím spřežením známá jako mushing. Nabízí ji třeba v chatě EarthSong lodge. Zimní návštěvní centrum The Murie Science & Learning Center je otevřeno denně od 9:00 do 16:30, najdete ho na ukazateli 1,4 míle Park Road.

Poblíž jezera Lake Wentitika leží zrezivělý “The Magic Bus” slavného trampa Christophera McCandlesse, který jako Alexander Supertramp prošel pěšky Amerikou a zemřel vyčerpáním právě na tomto místě. Jeho příběh vypráví naprosto geniální film Útěk do divočiny (Into the Wild), pokud jste ho ještě neviděli, doporučuji. Autobus Harvester K-5 linky 142, ve kterém Alexander Supertramp přebýval, ležel u stezky Stampede Trail na GPS souřadnicích 63.868399, -149.769305. Americké úřady ho odstranily v červnu 2020.

Kdy jet do národního parku Denali

Kdy je nejlepší období pro návštěvu národního parku Denali? Nejpopulárnějším obdobím je léto, autobusy po parku začínají jezdit vždy 20. května, ačkoliv všechny silnice se mu otvírají až 8. června. Provoz autobusů končí druhý čtvrtek po svátku Labor Day, tedy kolem 15. září.

Se sněhovými přeháňkami se můžete v parku Denali setkávat již od července, ta pravá zima začíná většinou až v září nebo říjnu. Jakmile napadne značné množství sněhu, přístupová silnice se zavírá u 3. míle. Vždy na podzim probíhá Road Lottery, kdy vylosovaní šťastlivci získají možnost zakoupit si celodenní povolení na vjezd autem do parku. Mohou si projet tolik míst, kolik jim jen počasí a vlastní síly dovolí.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Denali

Průměrné teploty v národním parku Denali. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden -7,00°C -13,00°C 8,6 444 🟩
únor -5,00°C -12,00°C 6,3 1 421 🟩
březen 0,00°C -10,00°C 6,0 3 160 🟩
duben 5,00°C -4,00°C 6,0 3 808 🟩
květen 12,00°C 4,00°C 9,2 46 187 🟨🟨
červen 18,00°C 9,00°C 12,5 127 432 🟥🟥🟥🟥
červenec 18,00°C 11,00°C 14,4 150 055 🟥🟥🟥🟥
srpen 16,00°C 8,00°C 14,6 135 239 🟥🟥🟥🟥
září 11,00°C 3,00°C 14,0 58 228 🟧🟧🟧
říjen 2,00°C -4,00°C 10,4 2 623 🟩
listopad -4,00°C -11,00°C 7,7 1 238 🟩
prosinec -6,00°C -12,00°C 8,9 1 275 🟩

Vstupné do národního parku Denali

Jednorázové vstupné do národního parku je $15 (355 Kč) za osobu a 7 dní.

Plánujete-li během jednoho roku (ne kalendářního) navštívit více amerických národních parků, doporučuji zakoupení pasu America the Beautiful. Za jednorázových $80 (1 895 Kč) získáte přístup do všech parků a národních památníků.

Jak se dostat do národního parku Denali

Do národního parku Denali lze vstoupit pouze z jednoho místa u dálnice Alaska Highway 3 a letiště McKinley National Park Airport (zobrazit na mapě). K dopravě do parku doporučuji auto, vzdálenosti a dojezdové doby z okolních měst jsou následující:

Odkud Vzdálenost Doba jízdy Trasa
Anchorage 385 km 4 hodiny 30 minut zobrazit trasu
Fairbanks 198 km 2 hodiny 30 minut zobrazit trasu

K dopravě po parku můžete využívat autobusy, jízdní řády a ceny najdete na stránkách parku.

Ubytování v národním parku Denali

🏨 Hotely

Několik horských chat se nabízí v oblasti parku McKinley. S ohledem na omezenou kapacitu ubytování ho doporučuji rezervovat s předstihem:

⛺ Kempy

V národním parku Denali je celkem šest kempovišť, z nichž celoročně je otevřený pouze Riley Creek Campground s kapacitou 20 stanů. Poplatek za noc je $21.75 (515 Kč).

V létě jsou otevřeny kempy:

 • Savage River Campground na 14. míli určený pro stany a karavany.
 • Sanctuary River Campground na 22. míli je dostupný autobusem, přespat v něm můžete pouze ve stanu.
 • Teklanika River Campground na 29. míli pro stany a karavany.
 • Igloo Creek Campground na 35. míli určený jen pro stany.
 • Wonder Lake Campground na 85. míli je dostupný autobusem, vyspíte se tam jen ve stanu.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Denali

ℹ️ Návštěvnické centrum

Centrum bylo otevřeno v roce 2005 ve městě Denali Park poblíž vstupní brány do parku. V létě si v něm můžete prohlédnout výstavu exponátů spojených s parkem nebo si popovídat s rangery.

Otevřeno má od poloviny května do poloviny září každý den od 8:00 do 18:00. Přes zimu je uzavřeno.

👍 Dobré vědět

Jedným z největších rizik v národním parku Denali jsou medvědi. Rangeři rozdávají kempujícím dobrodruhům malý, plastový soudek určený k úschově potravin, sprejů, cigaret a dalších silně aromatických předmětů. Soudek je pro medvědy nedobytný.

Před návštěvou parku si doporučuji do telefonu stáhnout bezplatné brožurky od správců parku.

Fotky národního parku Denali

Denali National Park | © Maureen

Národní park Denali na Aljašce | © Ross Fowler

Národní park Denali na Aljašce | © NPS / Jacob W. Frank

Medvěd grizzly v Národním parku Denali | © Gregory Slobirdr Smith

Národní park Denali na Aljašce | © NPS / Jacob W. Frank

The Fairbanks 142, který proslavil Alexander Supertramp | © Paxson Woelber

Alaska Railroad | © Frank Kovalchek

Národní parky USA

 1. Seznam národních parků USA
 2. America the Beautiful Annual Pass
 3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Diskuze k článku (2)

Ahoj. Mám dotaz ohledně rybaření v národním parku Denali. Je k tomu potřeba nějaké povolení. Zapůjčí mi někdo prut, nebo musím mít vlastní. Můžu si tu rybu to té udělat na ohni, nebo je to o průser zkrs medvědy? Nejsem rybář, ale už jsem byl parkrát na rybách. Je to asi hloupý dotaz, ale na to jsi asi zvyklej :-)

Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Ivan:
Ahoj,
nemyslím že hloupý dotaz, nikde na webu se tu o tom nehovoří, tak tvůj dotaz celkem chápu.
Sám rybář také nejsem, ale určitě všechny podstatné informace najdeš na oficiálním vládním webu: https://www.nps.gov/subjects/fishing/fishing.htm
A dále si najdi ofiko stránky toho národního parku, kde budou nejpřesnější informace.
Co jsem si všiml rybářů např. v Yellowstone, tak tam si museli koupit nějaké povolení, vychází to jen na pár dolarů na den a dostaneš tam i příručku pro rybáře jaké druhy jsou chráněné (ty musíš pustit) a které můžeš chytat. Dále si myslím, že jsou pro rybáře určena jen vyhrazená místa, protože jsem si tam prohlížel u řeky schránku, kde je blok prázných jednoduchých formulářů, kam napíšeš KDO, KDY, CO a KOLIK jsi toho chytil a vhodíš do kaslíku.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA