Národní park Gates of the Arctic: Informace, co vidět a dělat

Petr Novák

Nespoutaná divočina Aljašky, rozhlehlé pláně, vysoké hory a nikde nikdo. Gates of the Arctic je nejméně navštěvovaný národní park USA. Ne proto, že by nebyl krásný, je to přesně naopak, ale proto, že leží na odlehlé Aljašce.

Národní park Gates of the Arctic | © ilya_ktsn

Obsah článku
 1. Informace o národním parku Gates of the Arctic
 2. Co vidět a co dělat v národním parku Gates of the Arctic
 3. Kdy jet do národního parku Gates of the Arctic
 4. Vstupné do národního parku Gates of the Arctic
 5. Jak se dostat do národního parku Gates of the Arctic
 6. Ubytování v národním parku Gates of the Arctic
 7. Rady a doporučení před cestou do národního parku Gates of the Arctic
 8. Fotky národního parku Gates of the Arctic

Informace o národním parku Gates of the Arctic

Nejsevernější z amerických národních parků byl oficiálně vyhlášen 2. prosince 1980. Celý park leží severně od Severního polárního kruhu – odtud tedy název Brány Arktidy. Valnou většinu parku pak tvoři Brooksovo pohoří.

Nejvyšším bodem parku je s 2 523 metry hora Mount Igikpak, nejnižším s pouhými 85 metry nad mořem část toku řeky Kobuk River.

Krásy aljašské divočiny v roce 2021 na vlastní oči vidělo jen 7 362 lidí, jde o nejméně navštěvovaný národní park v USA. Pro srovnání – nejnavštěvovanější Great Smoky Mountains ročně navštíví 14,1 milionů lidí. Alespoň v jiném parametru dominuje – s 30 448 kilometry čtverečními je druhý nejrozlehlejší. Zabírá stejně prostoru, jako dvě třetiny Slovenska a větší je pouze Wrangell – St. Elias.

Většinu porostu v národním parku Gates of the Arctic tvoří smrk bílý a smrk černý. Ze zvířat je park domovem pro losy, medvědy grizzly, medvědy černé, ovce aljšašské, vlky, pižmoně a soby polární. Z menších zvířat si můžete všimnout bobrů nebo skokanů lesních. A v létě komárů – ty pocítíte zejména na vlastní kůži.

Co vidět a co dělat v národním parku Gates of the Arctic

Cokoliv budete dělat v národním parku Gates of the Arctic, vězte, že to bude životní zážitek.

Tou nejjednodušší činností, co se nabízí, je pěší turistika. Nejsou zde žádné vyznačené stezky nebo trasy, ale o tom Aljaška je. O volnosti, přírodě a velkém dobrodružství. Vždy si svůj trek naplánujte podle aktuálních topografických map. Mezi zkušenými pěšími turisty se za dobrou denní dávku považuje 6 mil / 9,6 km.

Jestli rádi lezete po horách, na své si v Gates of the Arctic přijdete v oblastech Arrigetch Peaks, Mount Doonerak a Mount Igikpak. Přístup k těmto oblastem je prakticky je prostřednictvím letadla.

Zatímco národní parky v pevninských USA mají Scenic Drives – silnice s nádherným výhledem na okolí, v Gates of the Arctic mají Wild and Scenic Rivers. Je jich celkem šest a v letních měsících jsou sjízdné na kánoích.

Alatna River

Řeka Alatna v hranicích parku měří 134 km, nabízí výhled na zasněžené vrcholky hor a smrkové lesy.

John River

Je dlouhá 84 km a v průběhu jejího sjíždění se můžete kochat pohledy na skály a útesy. Dolní tok je vhodný také pro méně zkušené vodáky.

Kobuk River

Délka řeky Kobuk je 177 km, z jejího toku je skvělý výhled a okolní kopce, dva kaňony nebo jezero Walker Lake.

Noatak River

Pod NP Gates of the Arctic spadá 104 km toku této řeky, mimo park dalších 426 km. Jde o jednu z nejdelších divokých řek na Aljašce, je z hezký výhled na zasněžené vrcholky okolních hor.

Koyukuk River

Severní tok řeky Koyukuk měří 164 km a při jejím sjíždění jsou krásně vidět vrcholky hor Endicott.

Tinayguk River

Přibližně 71 km dlouhá řeka v horách Endicott Mountains je hůře přístupná než výše jmenovaná, krom sjíždění se nabízí pěší turistika v jejím okolí.

Výpravy do divočiny, sjezdy řek a další dobrodružné aktivity můžete v Gates of the Arctic podniknout se společností ArcticWild.com.

Kdy jet do národního parku Gates of the Arctic

Národní park samotný je přístupný celoročně, tím hlavním a prakticky jediným omezením je počasí.

Nejlepším obdobím pro návštěvu Gates of the Arctic National Park jsou letní měsíce červen až srpen. Teploty v tuto část roku dosahují celkem přijatelných +10 °C. Opakem jsou kruté mrazy v měsících říjen až duben, kdy se průměrná teplota pohybuje kolem -35 °C a nezřídka kdy klesne pod -50 °C. A to nezohledňujeme silný vítr.

Je-li zima vaše nejoblíbenější období, květnové a zářijové teploty by pro vás mohly být snesitelné. Ale mějte na paměti fakt, že se park nachází nad Severním polárním kruhem a nasněžit v něm může jakýkoliv den v roce.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Gates of the Arctic

Průměrné teploty v národním parku Gates of the Arctic. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden -18,00°C -26,00°C 4,1 104 🟩
únor -14,00°C -24,00°C 3,4 86 🟩
březen -8,00°C -21,00°C 2,8 205 🟩
duben 2,00°C -10,00°C 3,0 115 🟩
květen 13,00°C 2,00°C 5,3 280 🟩
červen 21,00°C 9,00°C 6,7 1 599 🟥🟥🟥🟥
červenec 21,00°C 10,00°C 9,0 2 835 🟥🟥🟥🟥
srpen 17,00°C 7,00°C 9,9 3 449 🟥🟥🟥🟥
září 9,00°C 1,00°C 7,7 1 016 🟧🟧🟧
říjen -3,00°C -10,00°C 5,3 23 🟩
listopad -14,00°C -21,00°C 3,9 4 🟩
prosinec -17,00°C -25,00°C 4,1 24 🟩

Vstupné do národního parku Gates of the Arctic

Za vstup do národního parku se neplatí ani cent, nicméně všichni návštěvníci jsou povinni se zastavit v některém z informačních center a absolvovat přednášku o pohybu v divočině. V jejím průběhu se dozvíte informace o tom, jak odhadovat a předvídat počasí, nebezpečí požáru či útoku zvířat a správná pravidla kempování.

Jak se dostat do národního parku Gates of the Arctic

Naprostá odlehlost parku se podepisuje také v tom, že není přístupný autem. Asi 5 mil (8 km) východně od hranic parku nicméně vede dálnice James W. Dalton Highway (označovaná číslem 11).

Je možné zaparkovat v městečku Coldfoot a vydat se na pěší výpravu do parku. Z města Fairbanks do Coldfoot dojedete za zhruba 6,5 hodiny, vzdálenost je 408 km (zobrazit trasu).

V červnu, červenci a srpnu jezdí až k národnímu parku Gates of the Arctic autobusy Dalton Highway Express. Nejjednodušší a nejpohodlnější je cesta do parku prostřednictvím leteckého taxi.

Ubytování v národním parku Gates of the Arctic

🏨 Hotely

V národním parku Gates of the Arctic ani v jeho bezprostředním okolí nejsou žádné hotely, motely nebo jiná komerční ubytování v provozu. Ty nejbližší jsou až ve vzdáleném městě Fairbanks.

⛺ Kempy

Při návštěvě parku se automaticky předpokládá, že budete v parku kempovat a máte s touto činností zkušenosti. V Gates of the Arctic nejsou vyhrazena žádná místa speciálně pro táboření, nicméně na stránkách jsou uvedeny základní instrukce. Doporučuji si je přečíst.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Gates of the Arctic

ℹ️ Návštěvnické centrum

Návštěvníci parku slouží několik center, kde mohou hledat pomoc, informace nebo jen sdělit své plány. Vždy je lepší na dané místo nejprve zatelefonovat:

 • Bettles Ranger Station and Visitor Center (zobrazit na mapě)
  Adresa Bettles Field, telefon +1 (907) 692-5494, otevřeno celoročně. Od půlky června do konce září je v provozu denně od 8:00 do 17:00, po zbytek roku jen od pondělí do pátku od 13:00 do 17:00.
 • Fairbanks Administrative Center (zobrazit na mapě)
  Centrum národního parku leží ve městě Fairbanks na adrese 4175 Geist Road, telefon +1 (907) 457-5752, otevřeno celoročně od pondělí do pátku od 8:00 do 16:30.
 • Arctic Interagency Visitor Center (zobrazit na mapě)
  Nachází se ve městě Coldfoot na dálnici Dalton Highway. Otevře ode dne Memorial Day po Labor Day vždy 7 dní v týdnu od 10:00 do 22:00, telefon +1 (907) 678-5209.
 • Anaktuvuk Pass Ranger Station (zobrazit na mapě)
  Stanice je otevřena celoročně, vždy se ale nejprve domluvte telefonicky na +1 (907) 661-3530.

Před návštěvou parku předejte rangerům vždy podrobný plán vaší cesty, ať v případě sebemenšího problémů mají ponětí, jaké jsou vaše záměry a kde se hodláte pohybovat.

👍 Dobré vědět

Veškeré jídlo je logicky nutné si do parku přinést v nádobách odolných proti hladovým medvědům. Kontejnery si můžete zdarma vypůjčit na rangerské stanici v Coldfootu. Vody je všude dostatek, nicméně její vyčištění je nutnost. Buďte ohleduplní a veškerý odpad, který vytvoříte, odneste zpět do civilizace. Byla by velká škoda tak krásnou přírodu zaneřádit odpadem.

Prakticky veškeré nebezpečí v národním parku Gates of the Arctic plyne z extrémního počasí, divočiny a zvěře (hlavně medvědů). Jestliže nemáte ani základní ponětí o přežití v divočině, o návštěvě tohoto parku ani neuvažujte.

Fotky národního parku Gates of the Arctic

Gates of the Arctic National Park | © Paxson Woelber

Národní park Gates of the Arctic | © ilya_ktsn

Národní park Gates of the Arctic | © ilya_ktsn

NP Gates of the Arctic | © Zak Richter/NPS

Národní park Gates of the Arctic | © Zak Richter/NPS

Údolí Oolah Valley v národním parku Gates of the Arctic | © Paxson Woelber

Národní park Gates of the Arctic | © Zak Richter/NPS

Národní parky USA

 1. Seznam národních parků USA
 2. America the Beautiful Annual Pass
 3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA