Na co si dát pozor v New Yorku aneb přehled nejznámějších podvodů na turisty

Různé triky nebo podvody na turisty patří ke každému městu a ani Big Apple není výjimkou. Ne, že byl byl New York městem podvodů, ale v tomto článku vás upozorním na ty nejčastější. A ne proto, abych vás vystrašil, ale abyste byli dopředu připravení.

New York - město podvodů? | © davejdoe

Ceny jsou uváděny bez daně

První bod není přímo podvod, ale spíše odlišný zvyk, nicméně celkem zásadní. Ceny v obchodech jsou uváděny bez daní. Státní (New York State tax) a městská (New York City tax) daň se připočítává až nakonec.

Činí necelých 9 % a platí se z jídla v obchodech, medikamentů na předpis a oblečení včetně bot v ceně do 55 dolarů.

“Bezplatné” vstupenky na show

Broadway, stand-up comedy a další show k New Yorku patří odjakživa a zájem o vystoupení je veliký. Převážně na Times Square se setkáte s promotéry, kteří rozdávají bezplatné poukázky na zábavná představení.

Povětšinou se jedná o béčkové kluby s představeními nevalné kvality. Samotný vstup na představení je sice zdarma, nicméně obvyklé minimum bývá dva povinné drinky za večer. Cena jednoho činí i 15 dolarů.

Chcete-li se podívat na komediální představení, vyhledejte si konkrétní klub třeba na TripAdvisoru. Pročtěte si reference dalších návštěvníků, tipy a v neposlední řadě ceník.

CD zdarma od místních hudebníků

Na Times Square a v dalších rušných částech města se pohybují rappeři, kteří k vám přistoupí a vrazí vám do ruky CD se slovy, ať si poslechnete jejich muziku. Jakmile máte disk v rukách, chtějí po vás obvykle 5 – 10 dolarů. CD zpátky nechtějí a často se kolem vás zčistajasna zjeví kroužek hiphoperových kamarádů. Zaplatíte?

Hudebníci často používají ještě jeden psychologický trik – zeptají se na vaše jméno a to napíší na CD. Teď byste zaplatili?

Nejlepší je na tyto výzvy nereagovat nebo popřípadě odmítnout, ale v žádném případě si CD nepřebírat. Máte-li již kotouč plný šlágrů v ruce, slušně ho položte k nohám začínajícího umělce a odejděte.

Cesta z letiště neoznačeným taxíkem

Tento typ podvodu je prý již na ústupu, přesto před ním budu varovat. Před newyorskými letištěm JFK a Newarkem v New Jersey často postávají solidně vypadající muži nabízející odvoz v neoznačených, zpravidla slušně vypadajících autech.

Není žádným překvapením, že cesta s nimi je předražená. Při cestě více osob naráz řidiči často zkouší fintu, že se jednalo o cenu na osobu, že v ceně nebyla započtena daň, dálniční mýtné, poplatek za projetí tunelu a nakonec si ještě řeknou o dýško.

Řešení je jednoduché – na cestu z letiště použít hromadnou dopravu, nebo řádně označený taxík. (Jak se dostat z letiště v New Yorku)

Drahé jídlo od pouličních prodavačů s vozíky

Prodejci hot dogů, hamburgerů a dalších nezdravých  dobrot jsou jedním z koloritů newyorských ulic. Pozor si dejte na prodavače, kteří nemají na svém stánku připevněný ceník. Po objednání výrazně nadsadí cenu a spoléhají, že zákazník bez námitek zaplatí 3 nebo 4 dolary za obyčejný párek v rohlíku.

Řešení je  jednoduché. Buď u těchto stánků nenakupujte, nebo po oznámení ceny jednoduše odejděte. Prodavač následně velmi často sleví z ceny — co taky s připraveným hot dogem.

Obchody s výprodejem elektroniky

Kdo by si z USA nechtěl přivézt iPhone, iPad, iPod i jinou elektroniku. Zejména v oblasti kolem Midtownu můžete narazit na řadu obchodů deklarujících totální výprodej iPadů, iPhonů a kamer. Jde o další z řady pastí na turisty.

Zboží v těchto obchodech bývá buď předražené, nebo béčkové kvality. Velmi staré nebo repasované modely, kradené kusy a tak dále. Chcete-li si z USA přivézt nějakou elektroniku, doporučuji nakupovat výhradně ve velkých a prověřených obchodech.

“Rozbil jste mi brýle, takže mi je hezky zaplatíte!”

Pravděpodobnost, že narazíte na tento druh podvodu je malá, přesto ho zde uvedu.  Jdete po ulici, načež do vás vrazí obvykle muž, upustí igelitku a za zvuku tříštícího se skla na vás řve, že jste mu rozbil lahev s drahými léky na předpis, brýle nebo cokoliv jiného. Takže budete platit.

Jedná se samozřejmě o trik, lahev s medikamenty nebo brýle se mu za den rozbijí ještě tucetkrát. Nejjednodušší je se s ním nebavit a jít směrem k davu, popř. mu hlasitě vysvětlit, že mu skutečně nezaplatíte.

“Přispějte na charitu!”

V Americe jsou lidé obecně zvyklí přispívat na charitu – od bezdomovců přes baskatbalový tým až po nemocná koťátka z útulku. Toho často zneužívají podvodníci, kteří přímo na ulicích prodávají zboží nejrůznějšího charakteru od kšiltovek po lahve s vodou. Často se paradoxně stylizují oblečením i smutnými řečmi do podoby bezdomovců, aby v lidech vyvolali soucit.

Příspěvek těmto lidem doporučuji zvážit. Dost často se může stát, že dáte akorát vydělat vykutálenému  koumákovi, pro kterého jde ve skutečnosti o finančně velmi zajímavý džob.

“Dejte mi ruku a 10 $”

Jde o agresivnější obdobu předchozího triku. Kráčíte si po ulici, když vás zastaví slušně vypadající muž, jenž natahuje ruku a chce vám ji podat. Jakmile podání ruky oplatíte, již máte v ruce lízátko, bonbon nebo další drobnou cukrovinku. Nyní již značně méně slušný chlapík po vás chce 10 dolarů. Peníze potřebuje, protože ho vyhodili z práce, má nemocné dítě a kvůli nesplacené hypotéce mu brzy zabaví dům.

Ničemu nevěřte a hlavně nic neplaťte. Vlastně mu ani nepodávejte tu ruku.

Setkali jste se v New Yorku s dalšími triky nebo rovnou podvody? Napište do diskuze! Také si nezapomeňte přečíst článek o bezpečnosti v New Yorku nebo o tom, jak se podvádí turisté v Las Vegas.

Petr Novák

Diskuze k článku (38 komentářů)

V dubunu jsem byl v New yorku, zrovna když se hrálo play off NHL. Hodně jsem se na ten hokej těšil, ale když jsem přišel ke kase, tak si řekli o 300 dolarů za lístek. To jsem zamozřejmě nedal a když už jsem odcházel pryč, tak mi prodavač u kasy řekl, že na ulici možná seženu levnější lístky. Hned před MSG stál černoch, kterej prodával lístky, za dva chtěl 300 dolarů, tak jsem mu jel dal a celej šťastnej jsem se vracel do haly, že uvidim pořádnej hokej. Přišel jsem ke vstupu, tam mi projeli čárový kódy a řekli, že lístky jsou falešný. Byly fakt perfektně udělaný a to, že jsou falešný na první pohled nepoznal ani personál v aréně.

Odpovědět
Avatar uživatele

To mě mrzí – pro příště – tip jak koupit levné lístky na NHL. :-)

Odpovědět

Taky jsme si koupili lístky na bezplatný Stand-up představení, ale nutno říct, že to stálo za to :). Jinak s obchodníkama nikdy problém nebyl, to se spíš bojím doma v Praze, kde se mi párkrát stalo, že po mně chtěli zaplatit víc…

Odpovědět

tak občerstvení od podvodníka tam stojí stejně jako v praze na václaváku normálně..

Odpovědět

Times Square a okolí – všude maskoti, hlavně před Disney Storem. Byl to náš první večer v NY, mysleli jsme, že jde o zaměstnance Disney, tak jsme se samozřejmě nechali zlákat k fotce, další fotce, ještě trochu jiné fotce, …
Když jsme poděkovali, všichni maskoti (během toho focení jich přišlo podezřele hodně) natáhli ruce s tím, že poděkování nestačí a kolem nás se utvořil dost uzavřený kruh.
Zeptal jsem se “how much?”, odpověď “two dollars” mě celkem uklidnila než jsem ony dva dolary vytáhl a ten nejvyšší řekl “each!”
Docela drahé fotky, po zbytek týdne jsme se maskotům vyhýbali.
A než se začnete smát, že jsem blbej že jsem to platil, zkuste si v půl druhé v noci stát v kroužku deseti velkých plyšáků, ze kterých jdou zvuky s mexickým přízvukem :)

Odpovědět

@Marek: No máme podobnou zkušenost akorát že jsme “postavičky” odháněli že fotku nechceme ale nakonec sme svolily fotku se spidermanem ;) staly nas 5$ asi 3-4 fotky ale daly jsme je sami od sebe a spiderman nám na to nic neřekl :)

Odpovědět

Ahoj, prosim o radu. Budu vyplnovat zadost ESTA. Jsem zamestnana ale v soucasnosti jsem na rodicovske dovolene a nevim kam to v zadosti uvest. A pred 16 lety jsem zadala o vizum, ktere bylo zamitnutu. Znamena to, ze ESTU nedostanu ? Diky za odpoved

Odpovědět
Avatar uživatele

@Šárka: Ahoj, rodičovskou dovolenou uveď do zaměstnání. Předchozí zamítnutí víza obvykle znamená i zamítnutí ESTA… doporučuji si pročíst diskuzi u příslušného článku o ESTA.

Odpovědět

@Petr Novák: Chapu to tak, ze mam rodičovskou dovolenou napsat do kolonky pracovni pozice ?

Odpovědět
Avatar uživatele

Přesně tak.

Odpovědět

Ahoj,

mám dotaz. Na bookingu jsem si zarezervoval hotel v New Yorku. Celková cena je 416,50 USD, připočítá si hotel ještě něco k ceně? Ptám se, protože u všech ostatních hotelů v New Yorku je na bookingu poznámka (Nezahrnuto v ceně: městská daň ve výši 3,50 US$ za noc, daň ve výši 14.75 %.) Ale zrovna u hotelu co mám zarezervován já to není psáno, jsou tyto poplatky již v ceně nebo to jen na bookingu u toho mého hotelu nenapsali?

Díky O.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Ondro, to je zvláštní, mělo by to tam být napsáno. Není daň uvedena v “zahrnuto v ceně”?

S tímto jsem se ještě nesetkal, nebo si to neuvědomuji. :-)

Odpovědět

Je to opravdu zvláštní:-) Jinak je to tento hotel/hostel Harlem YMCA – 180 West 135th Street, Harlem, New York, NY 10030, USA

Odpovědět
Avatar uživatele

Řekl bych, že pokud tam není uvedeno nic, co by nebylo v ceně, jedná se o cenu konečnou. Chceš-li mít jistotu, doporučuji zavolat na Booking.com na telefon 239 018 307.

Odpovědět

Zjistila jsem,že mám chybně v ESTĚ rodné číslo.Je možné toto nějak opravit,či musím podat novou žádost? děkuji za pomoc.

Odpovědět
Avatar uživatele

Je třeba podat novou žádost – viz článek o ESTA :-)

Odpovědět

V New Yorku se mi stalo, že na Times Square mne odtáhla Minnie a Batman kvůli fotce aniž bych se s nima chtěl vyfotit. Když jsem se jim chtěl vyprostit z jejího sevření tak jsme byli s kamarádkou již obklopeni další postavou – Hello Kitty a nějakej Iron Man mi vytrhl mobil z ruky a už začal fotit. Samozřejmě po fotce chtěli peníze tak bacha na ně.

Odpovědět

@Ondra:

ahoj, chystám se taky do hotelu YMCA přes booking, platila se tedy ta daň nebo cena už byla konečná?

Děkuji za odpověď

Odpovědět

@Jirka: V tomto hotelu jsem byl přes booking a cena je opravdu konečná. Sám jsem byl překvapený :-). Platil jsem v hotovosti hned při check inu a vše v pohodě.

Odpovědět

@Iveta:

Vyplnila jsem si estu ale místo rodného čísla tam mám číslo občanky, bude stačit,když si kopii občanky vezmu s sebou?

Z textu jsem pochopil aže chtějí bud rodné číslo nebo číslo jiného dokladu vydaného ve státě z něhož pocházím?

Psala jsem na ambasádu a a email mi napsali, že bez problémů,ale nerada bych aby mě imigrační úřeedník kvůli tomu nevpustil.

díky

A.

Odpovědět

Ahoj, rada bych se zeptala, zda daň US$ za noc je myšlena na osobu a nebo na pokoj?
A dale – dan US$ 14.75 je daň z celkove ceny pokoje za celou dobu ubytovani?
Diky moc predem za odpověď na mou přihlouplou otázku :-)
J.

Odpovědět

@Jana: pocitej s tim, ze ke kazde cene musis pripocist priblizne 10 %.

Odpovědět

Listky na NHL kupite na ticketmaster.com alebo stubhub.com

Odpovědět
Avatar uživatele

@KNYI: Já mám ještě dobrou zkušenost s TickPick.com.

Odpovědět

@KNYI:
Tak zrovna Ticketmaster obrovsky prepadak pri snahe kupit lupeny na UFC200 v pre sale. Bojoval som o to 5 hodin a listok ma aj tak vysiel na 500USD.

Odpovědět

Ahoj. Nevím kam napsat tuto otázku,do jaké rubriky. Jak je to v New Yorku se záchody ve městě? Na každého to někdy pŕíjde v nejméně vhodnou dobu a co teď. Díky.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Robert: Ahoj, na každém rohu je zároveň McDonalds, Starbucks, Subway, Wendy’s a další fast-foody. Nemusíš mít strach. :-)

Odpovědět

Také bych ráda přidala jednu “veselou” příhodu, co se nám stala před rokem v NYC. První den našeho osmidenního pobytu jsme si šli koupit do metra týdenní “Metro Card”, byla to zastávka Times Square, v tom vlezu, kterým jsme přišli (naproti hotelu Hampton Inn Times Square North) byly dva automaty, na jednom byla cedule “mimo provoz” a v tom druhém byla v prostoru pro kreditní kartu nacpaná (nalepená) žvýkačka.. tak jsme tam tak stáli a diskutovali, co s tím a v tom k nám přišel vysoký uniformovaný Američan černé pleti (to jen pro úplnost, abyste si to lépe představili :-), měl na krku odznak a jakousi kartičku (vypadala jako zaměstnanecká, nebyl však čas nic blíže studovat) a odemkl nám železnou bránu k metru a ptal se, co jsme chtěli koupit. Tak jsme mu řekli, že dvě týdenní Metro karty a on že nám je prodá. Ano, vím, jsme blbci, ale nějak jsem předpokládala, že uniformovaný chlapík s kartičkou kolem krku a klíčem od vstupní brány k tratím nemůže být podvodník. Jak to dopadlo už si asi všichni domyslíte, zaplatili jsme 62 dolarů za dvě metro kartičky a asi za hodinu a půl, když jsme znovu lezli do metra (při výlezu je nepotřebujete) jsme zjistili, že jsou falešné (čtěte dávno projeté).. stěžovala jsem si u okénka na té stanici, kde jsme to zjistili a ženská mě tam skoro ještě seřvala, že co jsem někomu dávala peníze a ať hned zavolám na MTA a ohlásím to a na policii a já nevím co a vrazila mi do ruky obálku s reklamačním formulářem, který ovšem bylo nutné vyplnit a poslat někam na MTA. Samozřejmě jsme nikam nic neposílali a smířili se s tím, že jsme pitomci, a že jsme se nechali takhle hloupě okrást.. píšu to hlavně proto, abyste se Vy, budoucí cestovatelé, z naší chyby přiučili .. (a hlavně, že jsem měla pročteno skrz na skrz sekci Na co si dát pozor v NY :-)) Jinak autorovi webu moc chválím stránky, myslím, že nejlepší o USA, co jsem zatím našla .-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Renata: Zdravím Renato, “veselá” příhoda mě mrzí, podvodníci se bohužel najdou všude. Každopádně moc děkuji za popsanou zkušenost, z takto podrobných komentářů mám vždy velkou radost. :-)

Odpovědět

Ahojte, no my se chystáme do NY jen na 3 dny zajet z Kanady a začínám se docela bát:o)))). Jsem zvědavá, zda se ohlídáme nebo nás taky někdo obere:o)) Každopádně díky moc za tyto stránky…jsou super.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Janka: Ničeho se nebojte. Uvidíte, že se budete cítit bezpečně. Článek čtenáře nemá vystrašit, ale připravit na situace, které se mohou v New Yorku (a v kterémkoliv jiném velkém městě) stát.

Odpovědět

Zdravím
to s tým podaním ruky sa mi stalo pred prírodovedný múzeom. Asi tak pred piatimi dnami keď som bol v NYC na dovolenke. Začal ma sledovať jeden taký veľký Afro-Američan. A pýtal sa ma či mu nepodám ruku, ale som videl že v druhej ruke drží nejaké energetické nápoje v prášku. A keď som povedal že nie že ďakujem, a začal mi hovoriť či si myslím či je dobrý chlap. Ale ešte som pred cestou čítal tento článok o podvodoch v New Yorku, a hneď som si spomenul na podvod s podávaním ruky a už som vedel že ktorá bije. A tak po dvoch metroch začal otravovať druhých lúdi. Možno ktorý už to šťastie nemali ako ja a prišli o nejaké tie doláre.

Odpovědět

Mě se loni stalo to s tím CDčkem, najednou se u mě objevil černoch a vrazil mi CD do ruky, bohužel mě v tu chvíli nenapadlo položit to na zem. Začal mlet něco “ať se nebojím negra a pustím si jeho hudbu” :) Tak jsem mu dal myslím dolar a nějaké centy abych se ho zbavil a CD pak hodil do koše :D Už si na to dávám pozor, letos jsem se s tím setkal i v LA a ve Vegas.

Odpovědět

Ahoj nevim kam tuhle otazku zařadit tak ji pisu sem.v Červenci jedu do NYC a Chtela bych navstivit nejaky bar zameřeny pro Lesbicky nebo LGBT komunitu . Tak jestli je tu mezi váma nekdo kdo by takovi bar nebo club doporucil. Dekuji

Odpovědět

@KATKA:
Jak takové kluby najít asi víš. Třeba ti tu někdo i nějaký doporučí.

Odpovědět

@Marek: Také jsem měla takovou zkušenost. Vyfotila jsem se s maskoty a najednou všichni natahovali ruce, abych jim dala peníze. V tu chvíli jsem řekla, že fotky mažu a že v tom případě jim žádné peníze dávat nemusím. Nechali mě jít, ale jednu fotku jsem si samozřejmě nechala :)

Odpovědět

Dobrý večer,
nejsem si jist, zda-li na mě uplatnili jeden z fíglů, jak “podojit” turistu.
V loňském roce jsem s cestovní kanceláří navštívil USA a moje cesta začala v New Yorku. Čekal jsem před dvěmi žlutými oblouky na ostatní, kteří si potřebovali odskočit. Přistoupil ke mě místní Asiat oblečený jako mnich a chytil mě za ruku, na kterou mi navlékl náramek z dřevěných korálků, do dlaně vtiskl malý plíšek s jakousi bohyní a ať mu napíšu své křestní jméno, stát, odkud jsem, anglicky “mír” a částku 20$, o kterou mě i zkasíroval. Uklonil se a zmizel v davu. Bylo tak rychlé a nečekané, že jsem se ani nestačil nějak bránit.
A trik s CD jsem taky zažil, ale díky těmto stránkám jsem už věděl, jak se zachovat…

Odpovědět
l

zdravim vsechny co chteji navstivit usa, predevsim se mohu podelit ze skusenosti ceho se vyvarovat v ny city, bydlim tu uz pres 20 let,v metro si dejte ruksak nebo kabelku ne na Zada, ale dopredu, s telefonem nesedte u dveri, muze se stat ze vam ho nekdo vytrhne z ruky a mezitim se zavrou dvere, tak jako v kazdem velkem meste ostrazitost je na prvnim miste, do bronxu vecer radeji nejezdete, jinac je tu moc pekne, v nouzi volejte 911, chcete navstivit Broadway, stejny den vstupenka predstaveni vas prijde o 50 % mene, stanek na Time sq. TICKET cerveny, jinac at se vam tu libi. Mariana.szoke@yahoo.com

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.