Bezpečnost v New Yorku: Nebezpečné čtvrti a na co si dát pozor

Petr Novák

Uklidňující zpráva na začátek: Ačkoliv je obecně New York považován za nebezpečný, ve skutečnosti jde o jedno z bezpečnějších měst v USA. Většinou stačí používat běžný rozum, v davech si hlídat osobní zavazadla a v noci se vyhýbat okrajovým čtvrtím, kde je minimální pohyb lidí. Naprostá většina lidí, se kterými jsem se o jejich návštěvě New Yorku bavil, se tam cítila bezpečně.

Bezpečnost v New Yorku: Nebezpečné čtvrti a na co si dát pozor | © Unsplash.com

  1. Obsah článku
    1. Na co si dát pozor v New Yorku
    2. Nebezpečné čtvrti v New Yorku

    Na co si dát pozor v New Yorku

    Na ulici v Buenos Aires přepadl motorkář, ukradl mi telefon a ujel. Znamená to, že je Buenos Aires nebezpečné město, kde každého okradou? Upřímně si to nemyslím, měl jsem zkrátka smůlu. Můj přístup je takový, že v každém městě světa existuje určitá pravděpodobnost, že se vám něco stane. Někde je vyšší, někde nižší. A vždycky ji svým chováním můžeme ovlivnit.

    💡 Kapsáři

    Nejvyšší výskyt kapsářů je na přeplněných místech, kde se snadno ztratí v davu. Proto během špičky v metru, během sledování pouličních umělců nebo na rušných ulicích nenosím batoh na zádech, ale na břiše. Mám ho tak na očích a navíc je to ohleduplnější vůči kolemjdoucím.

    Doklady a další cennosti mám v batohu uložené za dvěma zipy, takže je relativně složité se k nim dostat. Jeden čas jsem ze srandy nosil v otevřené boční kapse batohu starou peněženku s nastříhanými papíry a věrnostními kartami. Nikdo mi ji neukradl.

    💡 Opuštěná místa

    Kde jsou lidi, tam se i uprostřed noci cítím bezpečně. Někteří z nich jsou sice opilí, bezdomovci nebo narkomani, ale s každým dalším člověkem roste pravděpodobnost, že v případě problémů mi někdo přijde na pomoc. Jako výrazně nebezpečnější vnímám okrajové čtvrti, kde se pohybuje minimum lidí.

    Vyšší riziko problémů tak je v okrajových čtvrtích, které však nejsou pro turisty příliš zajímavé a vesměs se tam nevyskytují. Pro jistotu se podívejte na tipy na hotely v New Yorku.

    💡 Pasti na turisty

    Ceny v obchodech jsou uváděny bez daně, bezplatné vstupenky na představení rozdávané na Times Square ve skutečnosti nejsou bezplatné a za fotky s postavičkami animáků se platí. Nejsou to podvody v pravém slova smyslu, ale pokud nejste příliš zcestovalí, některé věci v New Yorku vás vinou kulturních rozdílů mohou překvapit. Přečtěte si článek s přehledem největších pastí na turisty.

    💡 Nebojte se zeptat

    Lidi v New Yorku jsou pro někoho možná překvapivě přátelští. Nebojte se jich zeptat na cestu, směr vlaku nebo třeba doporučení na jídlo. Platí to také o policistech, kterých je zejména na turisticky oblíbených místech dost.

    💡 Nechovejte se jako turista

    Turisté jsou snadnou obětí, protože neznají prostředí a často je překvapí kulturní odlišnosti. Snažte se splynout s davem, choďte sebejistě a nedělejte ze sebe kořist. V mém případě to funguje tak dobře, že mě na ulici s železnou pravidelností zastavují lidé s žádostí o radu.

    💡 Bezpečnost v metru

    Metro v New Yorku je bezpečné, nemusíte mít strach cestovat jím i v noci. Pokud se nebudete cítit komfortně, vybírejte si vagony s co největším počtem lidí. Většinou jsou vpředu.

    V některých stanicích zejména na Manhattanu je část nástupiště označena žluto-černým nápisem “Off hours waiting area”. Při čekání na noční vlak se pohybujte v tomto místě, které je pod dohledem bezpečnostních kamer a nachází se v něm komunikátor pro rychlé spojení s dispečerem.

    💡 Pár preventivních tipů do života

    V telefonu mám nastavené automatické zálohování fotek a videí do cloudu, díky tomu jsem nepřišel o žádná data, i když mi v Argentině ukradli telefon. Stejně tak mám data v telefonu zašifrovaná, zámek na otisk prstu a na heslo a zapnutou dálkovou lokalizaci telefonu.

    Skvělá je také jednorázová platební karta, jejíž číslo se po každé platbě změní. I když tak někdo zjistí její číslo, nemůže mi vysát peníze z účtu. Doporučuji vám dělat to samé.

  2. Nebezpečné čtvrti v New Yorku

    New York je bezpečnější než srovnatelně velká města v USA. Přesto v něm jsou čtvrti bezpečné a čtvrti méně bezpečné. Já nad tím všude na světě přemýšlím tak, jaká je procentuální pravděpodobnost, že se mi něco stane. A kde je vyšší, dávám si větší pozor.

    ⛔ Nebezpečné oblasti ve čtvrti Bronx

    Méně bezpečné oblasti se nacházejí v jižní části Bronxu poblíž Harlem River. Zvýšené opatrnosti dbejte v Mott Haven, Port Morris, Hunts Point nebo Highbridge.

    ⛔ Nebezpečné oblasti ve čtvrti Brooklyn

    Z hlediska kriminality je méně bezpečná serverní část Brooklynu kolem Lindenwoodu, Brownsville nebo Red Hook. Jižní část Brooklynu se považuje za bezpečnější.

    ⛔ Nebezpečné oblasti ve čtvrti Manhattan

    Podle mapy kriminality patří mezi méně bezpečné oblasti Manhattanu Corlears Hook Park nebo East River Park na jihu nebo bloky kolem Lexington Avenue na severu. Times Square považuji za bezpečný i v noci.

    ⛔ Nebezpečné oblasti ve čtvrti Queens

    Oblasti v Queensu s vyšší mírou kriminality jsou rozpostřeny napříč celou čtvrtí. Pro většinu turistů jsou mimo oblast zájmu, jedná se třeba o Little Neck South, Long Island City nebo Rosedale South.

    ⛔ Nebezpečné oblasti ve čtvrti Staten Island

    Vyšší míra kriminality ve čtvrti Staten Island je v oblastech Bloomfield, Rossville North nebo Randolph Walker Park.

Diskuze k článku (20)

Můžu se zeptat, jak je na tom s bezpečností metro ?

Odpovědět

jéé,on je o tom článek, tak nic :)

Odpovědět

Mne by zajímalo zda lze v noci bezpečně fotit, třeba na Wall Street. Chtěl bych noční snímky NY. :-)

Odpovědět

Mě NYC naprosto překvapilo svoji bezpečností…Pohyboval jsem se hlavně na Downtown a Midtown Manhattan a na severozápadě Brooklynu (v okolí Borough hall) a neměl jsem jedinný problém. V metru jsem se cítil ze začátku divně ale bezpečně a to i když jsem si dal sám výlet do Harlemu až k řece, která ho dělí od The Bronx

Odpovědět

Strávil jsem v NYC týden, a před Bronxem jsem byl varován i lidmi, co tam žijí. Nezastavovat s autem, když už, tak se v něm rozhodně zamykat a se zavřenými okénky, apod… Takže jsem to ani nezkoušel. Další oblasti, před kterými jsem byl varován, je Far Rockaway, South Jamaica a Bedford-Stuyvestant.
Přes Jamaicu jsem projížděl a přesedal cestou z JFK, a nechtěl bych tam být po setmění. naopak Manhattan jsem prolezl dost podrobně, většinou pěšky, nebo popojíždění metrem a autobusy, a nenarazil jsem ne žádný nebezpečný kout, a to včetně Harlemu.

Odpovědět

Manhattan je dle mě nejvíc střežený město v celým NY, kde se můžete cítit nejvíc bezpečně. Věc názor. …

Odpovědět

a fakt je to v bronxu??

Odpovědět
L

Ten Bronx zase není tak špatný.

Odpovědět
P

Zdravím všechny podělané. Pokud se bojíte nikam nejezděte a sedďte na prdeli za máminou sukní. S přítelem jsme v New Yorku již po několikáté a je zde víc bezpečně než v Praze na Václaváku kde se pod dohledem Policie nabízejí drogy a sex. V Brně je to podobně kde se fakt bojím projít po cikánském ghettu na Cejlu. Tam už jsem byl i napaden. Píšu zrovna z New Yorku a dnes jsme byli také opět v ulicích jižního Bronxu a okolí. Ulice jsou naprosto bezpečně. Fotil jsem i telefonoval a nikdo si nás nevšimnul. Je pravdou, že až po dlouhe době jsme zjistili, že kolem nás není nikdo bílý. Jsou zde černí, latinos a další. Nechce se mi věřit, ze autor tohoto odrazujiciho článku někdy v tomto městě byl. Při každé návštěvě NYC ( od roku 2002 ) rádi procházíme jednotlivé čtvrti nejen ve dne ale i večer, vše je ok. Metro je také bezpečné. Všude jsou kamery, policie oproti naši zemi. Doporučuji navštívit toto město kde je toho hodně k viděni.
Píšu to na tabletku tak zde asi budou chybičky
Tak se mějte a do New Yorku se vydejte. Určitě bez cestovky. Vyjde to o 50% levněji

Odpovědět
P

@Marmaduke:
Metro je ok. Jezdíme i v noci nebo k ránu, když jedeme z nočního klubu. Město je střežené na každém rohu kamerou a všude najdeš i policii. V každé stanici je vždy budka na prodej jízdenek a v ni stále někdo sedí a hlídá. Každá souprava má mimo řidiče i v polovině vozu dalšího člověka. Oproti Praze kde je sousta opilců a cikánů, žebráků a jiné havěti tak tady je to ok. Jsou zde taky bezdomovci, ale ti nikoho neobtěžují. Někteří požádají o peníze, ale když jim nic nedáš tak jdou dál.

Odpovědět

@Pavel a Michal: Úplně s vámi souhlasím. V Čechách se v některých částí cítím víc nebezpečně. Je to hodně agresivních lidí. Bydleli jsme v Bronxu týden a prošli ho od Yankee stadium až k BRONX Zoo a žádný nebezpečí nám nehrozilo.

Odpovědět

žiji v New Yorku od svých 18 let a mě to tam připadá bezpečné ano opravdu si dejte pozor na čtvrt Queens byla tam moje babička a nějací mladí kluci ji tam okradli vzali jí peněženku kabelku a strhly jí z ruky zlatý náramek já jsem v New Yorku žila ale přestěhovala jsem se do Chicaga tam je to nejbezpečnější :-)

Odpovědět

Právě jsem narazil na jednu zajímavost.
Jak jistě víte, tak ulice NYC jsou plné žlutých taxíků. Ale víte, že některé taxíky se vám můžou náramně hodit, když se dostanete do problémů? NYPD totiž některá svá vozidla maskuje právě jako tyto taxíky. Mělo by se jednat o vozy se značkou začínající na 2W a 6Y, stejné číslo je i na “klobouku” (taxi světlo na střeše) a je to vlastně číslo taxi licence.
Až zase budete v NYC a okolí, zkuste se podívat, zda je to opravdu tak.

Odpovědět

@Franta: Zajímavá informace. Zkoušel jsem hledat víc podrobností, čísla taxíků údajně jsou 2W97, 6Y19, 6Y17, 2W95, 2W68, 6Y13 a 6Y21.

Odpovědět

Muzu vedet do kolika maji otevreno obchodaky? budeme v NY jen do odletu cca 16 hodin.
Prilet do NY ,ale mame až v 16:00 odpoledne .Da se nez bude noc, něco stihnout ? a je bezpečné se v noci potulovat po ulicích? letí nám to až ráno v 8:00 a bylo by nám líto zůstat na letišti.Máme už zaplacený vstup ESTA.
dekuju vam moc za informace

Odpovědět

a ted o té Karkulce…jak je v NYC bezpečno….
to že se vám nic nestalo, neznamená že je to OK…
Když se někde narodíte nebo když tam bydlite od dětskych let tak víte jak se tam pohybovat..
a čemu se vyhnout…a především jste si zvykli…
Ziju v NJ a kdykoliv jedu do NYC přes Newark a East Orange tak tam už začíná první bobřík odvahy, a pokud se vydáte mimo turistický trasy tak mi vypravujte jak je v Praze nebo Brně nebezpečno…

Doporučuju obezřetnost a rozum do hrsti…..a nenechte si vypravovat jak je to Ok….

Odpovědět

Ahoj, muzes se mi ozvat _, dekuji.

Odpovědět

New York byl fakt žužo, byla jsem na time squere a obchudky bylo dostatečně chráněny, takže supr, bohužel před domonstracemi, teď už to takový žužo asi nebude.

Odpovědět

Ahoj, vrátil se někdo z New Yorku a mohl se podělit o čerstvé zkušenosti ohledne bezpečnosti ve městě? Díky Tomáš

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA