New York: Jak nepřijít k úrazu aneb základní bezpečnostní rady

Petr Novák

Pokud vás titulek článku vystrašil, záhy vás uklidním.

Nemusíte mít strach, ačkoliv je obecně New York považován za velmi nebezpečný, ve skutečnosti jde o jedno z nejbezpečnějších velkoměst v USA. Strach vyplývá z ohromné masy lidi žijící na jednom místě a možná taky ze seriálu Kriminálka New York. Zatímco v Detroitu je v přepočtu na 100 000 obyvatel spácháno 54 vražd, v New York City je to “jen” 5,1.

Bezpečnost v New Yorku

Bezpečnost v New Yorku: Na co si dát pozor

Úroveň bezpečí se v posledních výrazně zvýšila, ve velké míře je to zásluha nasazení policistů do ulic. Můžete se vsadit, že prakticky v jakékoliv denní době potkáte policistu na Times Square, v Central Parku, na všech důležitých stanicích metra a vlastně všude tam, kde se pohybují větší masy lidi.

V naprosté většině případů si vystačíte se selským rozumem – cestovní pasplatební karty mějte bezpečně uschované a nedávejte zbytečně na obdiv své diamanty a zlaté řetězy. :-)

Mapa nebezpečných čtvrtí v New Yorku

New York je obrovské město se čtvrtěmi luxusními a na druhé straně chudšími, kde bývá míra kriminality vyšší. Avšak to neznamená, že se vám v nich automaticky musí stát něco zlého. Ve většině případů se budete cítit mnohem bezpečněji než v leckteré sociálně vyloučené lokalitě v Česku.

Pro vlastní pocit bezpečnosti si můžete nastudovat mapy New Yorku dle bezpečnosti, jak je zpracoval kolektiv dobrodinců:

Ve všech případech se jedná o situaci v noci!

Fialová značí nejhorší čtvrti ve městě, červená značí nebezpečné čtvrtě, oranžová se obvykle prolíná mezi bezpečnými a nebezpečnými čtvrtěmi a pro lidi protřelé životem ve městě je bezpečná. Žluté oblasti mnozí považují za ošuntělé, ale drtivá většina návštěvníků se v nich bude cítit bezpečně. Šedá označuje průmyslové oblasti. Nezabarvené oblasti ve zbytku mapy lze považovat za naprosto bezpečné.

Při návštěvě opuštěnějších čtvrtí je dobré budit dojem místního, který ví, kam jde a co dělá. Budete-li mít opravdu špatný pocit, zastavte si taxík nebo vlezte do první stanice metra.

Diskuze k článku (24)

Můžu se zeptat, jak je na tom s bezpečností metro ?

Odpovědět

jéé,on je o tom článek, tak nic :)

Odpovědět

Mne by zajímalo zda lze v noci bezpečně fotit, třeba na Wall Street. Chtěl bych noční snímky NY. :-)

Odpovědět

My jsme v noci fotili běžně a bez problémů. Foťáky jsme ale radši hned po vyfocení schovali do batohu.

Odpovědět

s tim bronxem to prehanite ziji v bronxu od svych 4 let a mnohem nebezpecnejsi me pripadne u vas v cr ulice cejl v brně

Odpovědět

byl jsi tu vubec? sorry ale musim te zklamat, na ulici te opravdu nikdo nezastreli a v bronxu nepotkas kluky s bouchackama. mozna ve filmech nebo ve 4 am v west parkchester complex nebo bedford park blvd. mel by jsi tu chvilku pobyt nez zacnes psat clanek jak je v nyc nebezpecno.

Odpovědět

Ericku, Adame, fakt jsem tam byl. Ten článek je návod pro lidi, kteří tam jsou taky poprvé a chtějí se cítit bezpečně.

Je mi jasný, že když tam žijete delší dobu a vyznáte se tam, tak to ve skutečnosti to taková gangsterka není, ale vy když přijedete v noci třeba do Prahy nebo té ulice Cejl v Brně, tak se taky možná budete cítit nebezpečně.

Je to to samý, jakobysme oba vyrazili třeba do Karáčí v Pákistánu. My se možná budeme oba klepat, že nás tam zastřelí, ale místní ti řeknou, že je to tam v pohodě a že by se báli víc třeba tady. :-)

Odpovědět

Mě NYC naprosto překvapilo svoji bezpečností…Pohyboval jsem se hlavně na Downtown a Midtown Manhattan a na severozápadě Brooklynu (v okolí Borough hall) a neměl jsem jedinný problém. V metru jsem se cítil ze začátku divně ale bezpečně a to i když jsem si dal sám výlet do Harlemu až k řece, která ho dělí od The Bronx

Odpovědět

Strávil jsem v NYC týden, a před Bronxem jsem byl varován i lidmi, co tam žijí. Nezastavovat s autem, když už, tak se v něm rozhodně zamykat a se zavřenými okénky, apod… Takže jsem to ani nezkoušel. Další oblasti, před kterými jsem byl varován, je Far Rockaway, South Jamaica a Bedford-Stuyvestant.
Přes Jamaicu jsem projížděl a přesedal cestou z JFK, a nechtěl bych tam být po setmění. naopak Manhattan jsem prolezl dost podrobně, většinou pěšky, nebo popojíždění metrem a autobusy, a nenarazil jsem ne žádný nebezpečný kout, a to včetně Harlemu.

Odpovědět

Manhattan je dle mě nejvíc střežený město v celým NY, kde se můžete cítit nejvíc bezpečně. Věc názor. …

Odpovědět

a fakt je to v bronxu??

Odpovědět
L

Ten Bronx zase není tak špatný.

Odpovědět
P

Zdravím všechny podělané. Pokud se bojíte nikam nejezděte a sedďte na prdeli za máminou sukní. S přítelem jsme v New Yorku již po několikáté a je zde víc bezpečně než v Praze na Václaváku kde se pod dohledem Policie nabízejí drogy a sex. V Brně je to podobně kde se fakt bojím projít po cikánském ghettu na Cejlu. Tam už jsem byl i napaden. Píšu zrovna z New Yorku a dnes jsme byli také opět v ulicích jižního Bronxu a okolí. Ulice jsou naprosto bezpečně. Fotil jsem i telefonoval a nikdo si nás nevšimnul. Je pravdou, že až po dlouhe době jsme zjistili, že kolem nás není nikdo bílý. Jsou zde černí, latinos a další. Nechce se mi věřit, ze autor tohoto odrazujiciho článku někdy v tomto městě byl. Při každé návštěvě NYC ( od roku 2002 ) rádi procházíme jednotlivé čtvrti nejen ve dne ale i večer, vše je ok. Metro je také bezpečné. Všude jsou kamery, policie oproti naši zemi. Doporučuji navštívit toto město kde je toho hodně k viděni.
Píšu to na tabletku tak zde asi budou chybičky
Tak se mějte a do New Yorku se vydejte. Určitě bez cestovky. Vyjde to o 50% levněji

Odpovědět
P

@Marmaduke:
Metro je ok. Jezdíme i v noci nebo k ránu, když jedeme z nočního klubu. Město je střežené na každém rohu kamerou a všude najdeš i policii. V každé stanici je vždy budka na prodej jízdenek a v ni stále někdo sedí a hlídá. Každá souprava má mimo řidiče i v polovině vozu dalšího člověka. Oproti Praze kde je sousta opilců a cikánů, žebráků a jiné havěti tak tady je to ok. Jsou zde taky bezdomovci, ale ti nikoho neobtěžují. Někteří požádají o peníze, ale když jim nic nedáš tak jdou dál.

Odpovědět

@Pavel a Michal: Úplně s vámi souhlasím. V Čechách se v některých částí cítím víc nebezpečně. Je to hodně agresivních lidí. Bydleli jsme v Bronxu týden a prošli ho od Yankee stadium až k BRONX Zoo a žádný nebezpečí nám nehrozilo.

Odpovědět

žiji v New Yorku od svých 18 let a mě to tam připadá bezpečné ano opravdu si dejte pozor na čtvrt Queens byla tam moje babička a nějací mladí kluci ji tam okradli vzali jí peněženku kabelku a strhly jí z ruky zlatý náramek já jsem v New Yorku žila ale přestěhovala jsem se do Chicaga tam je to nejbezpečnější :-)

Odpovědět

Právě jsem narazil na jednu zajímavost.
Jak jistě víte, tak ulice NYC jsou plné žlutých taxíků. Ale víte, že některé taxíky se vám můžou náramně hodit, když se dostanete do problémů? NYPD totiž některá svá vozidla maskuje právě jako tyto taxíky. Mělo by se jednat o vozy se značkou začínající na 2W a 6Y, stejné číslo je i na “klobouku” (taxi světlo na střeše) a je to vlastně číslo taxi licence.
Až zase budete v NYC a okolí, zkuste se podívat, zda je to opravdu tak.

Odpovědět

@Franta: Zajímavá informace. Zkoušel jsem hledat víc podrobností, čísla taxíků údajně jsou 2W97, 6Y19, 6Y17, 2W95, 2W68, 6Y13 a 6Y21.

Odpovědět

Muzu vedet do kolika maji otevreno obchodaky? budeme v NY jen do odletu cca 16 hodin.
Prilet do NY ,ale mame až v 16:00 odpoledne .Da se nez bude noc, něco stihnout ? a je bezpečné se v noci potulovat po ulicích? letí nám to až ráno v 8:00 a bylo by nám líto zůstat na letišti.Máme už zaplacený vstup ESTA.
dekuju vam moc za informace

Odpovědět

a ted o té Karkulce…jak je v NYC bezpečno….
to že se vám nic nestalo, neznamená že je to OK…
Když se někde narodíte nebo když tam bydlite od dětskych let tak víte jak se tam pohybovat..
a čemu se vyhnout…a především jste si zvykli…
Ziju v NJ a kdykoliv jedu do NYC přes Newark a East Orange tak tam už začíná první bobřík odvahy, a pokud se vydáte mimo turistický trasy tak mi vypravujte jak je v Praze nebo Brně nebezpečno…

Doporučuju obezřetnost a rozum do hrsti…..a nenechte si vypravovat jak je to Ok….

Odpovědět

Ahoj, muzes se mi ozvat _, dekuji.

Odpovědět

New York byl fakt žužo, byla jsem na time squere a obchudky bylo dostatečně chráněny, takže supr, bohužel před domonstracemi, teď už to takový žužo asi nebude.

Odpovědět

Ahoj, vrátil se někdo z New Yorku a mohl se podělit o čerstvé zkušenosti ohledne bezpečnosti ve městě? Díky Tomáš

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.