Vánoce (anglicky Christmas, nebo zkráceně Xmas) považuje za nejdůležitější období v roce většina Američanů. Rodiny z celých Spojených států se scházejí, zpívají koledy a 25. prosince ráno rozbalují dárky od Santa Clause. Na stole nechybí krocan s nádivkou, šunka a vaječný koňak se skořicí a muškátovým oříškem.
-
Obsah článku
Kdy se slaví Vánoce v USA
Americké Vánoce pomalu nastupují po Dni díkůvzdání. Obchody jsou plné až kýčovité výzdoby, dekorace a osvětlení zdobí domky Američanů a vysílací čas v televizi obsazují vánoční filmy.
Vánoční svátky v USA se slaví ve stejné dny jako u nás, tradice a zvyky se liší:
🎅 24. prosince – Christmas Eve
Christmas Eve není ve většině států USA státní svátek, lidé běžně pracují, nebo si berou dovolenou a cestují za zbytkem rodiny. Opozdilci zdobí domy světýlky, nakupují dárky a rodiny s dětmi večer na krb rozvěsí punčochy.
🎅 25. prosince – Christmas Day
1. svátek vánoční je v USA nejdůležitější den Vánoc. Nedočkavé děti vstávají brzy ráno a hned po probuzení si běží rozbalovat dárky od Santa Clause. Některé rodiny považují za hlavní večeři 24. prosince večer, jiné s hostinou čekají až na 25. prosince.
🎅 26. prosince – Day after Christmas Day
Většina pracovníků a studentů si tento den užívá státní svátek. Rodiny se navštěvují, stoly přetékají jídlem.
-
Santa Claus a 8 sobů
Dárky v Americe roznáší Santa Claus v noci na 25. prosince, do domů vstupuje výhradně komínem a krbem. Santa Claus má pár kilo nadváhu a občas se v některém komíně zasekne.
Santa nespoléhá na American Airlines, Deltu ani jiné aerolinky, k přesunu používá létající saně tažené uskupením sobů. Podle básně A Visit from St. Nicholas z roku 1823 jich je osm: Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner (známý také jako Donder a Dunder) a Blitzen (nebo také Blixem a Blixen).
Původní osmičku občas doplňuje asi nejznámější Rudolph the Red-Nosed Reindeer a zapomenutý sob Olive the Reindeer.
Děti se chtějí mít se Santou a jeho partičkou zadobře, a tak na krbu nechávají sklenici mléka a talíř sušenek pro tlusťocha v červeném a pár mrkví pro soby. Fousáč ze Severního pólu má k dispozici seznam hodných a zlobivých dětí. Hodné děti si dárky rozbalují 25. prosince ráno, zlobivé najdou v punčoše jen a pouze uhlí.
-
Americké vánoční tradice a zvyky
Sousedé se každoročně hecují, čí stromeček je vyšší a kdo má na domě více světel. Ti největší fajnšmekři s výzdobou začínají koncem listopadu, jejich světelné instalace plné Santa Clausů, sobů a dalších postaviček často přetékají kýčem. Američané každoročně za vánoční výzdobu utratí asi 6 miliard dolarů.
Centrem vánočních oslav je Rockefellerovo centrum v New Yorku. Již od roku 1933 zde každoročně stojí obří smrk ztepilý poražený v některém ze států na východním pobřeží USA. Rekord drží 30metrový strom z roku 1999 dovezený z Connecticutu. Slavnostní rozsvěcení probíhá každoročně na přelomu listopadu a prosince.
Národní vánoční strom stojí od 1. prosince do 1. ledna také poblíž Bílého domu v severní části parku Ellipse. Prvního rozsvěcení se tradičně účastní prezident USA.
Mezi nejoblíbenější vánoční filmy v USA patří Sám doma, Zázrak v New Yorku, Santa Claus, Rudolf s červeným nosem a Vánoční skřítek.
-
Vánoční jídla a cukroví v USA
Tradiční vánoční jídlo se v Americe v jednotlivých rodinách liší dle etnického původu. Servíruje se podobné jídlo jako na Den díkůvzdání. Převládá pečený krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou, šunka, roastbeef a pudding. Na rozdíl od českého pudingu je plný švestek, ořechů, zázvoru, rozinek nebo hřebíčku.
Americké vánoční cukroví tvoří v první řadě koláče – jablkový, mrkvový, dýňový a s pekanovými ořechy. Z drobnějšího cukroví převládají perníčky a candy cane. Sladké bílo-červené hůlky se nejčastěji prodávají s mátovou příchutí. Klasické vánoční cukroví musí být barevné a ve tvaru sněhuláků, Santa Clausů nebo hvězd.
O Vánocích se v Americe pije horká čokoláda, jablečný cider a vaječný koňak eggnog. Podává se s alkoholem, nebo bez něj.
Diskuze k článku (1)
Jen bych upřesnil, že Rockefellerovo centrum je komplex 19 budov. Strom stojí u GE Building.