Den díkůvzdání: Kdy, jak a proč se slaví, tradice a zajímavosti

Den díkůvzdání (anglicky Thanksgiving Day) se řadí nejoblíbenější svátky v USA. Dle tradice se scházejí rodiny u večeře, peče se krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou a jako dezert se podává dýňový koláč. Původně byl Den díkůvzdání poděkováním za bohatou úrodu, dnes je spíše ve znamení nákupů a přejídání se.

Den díkůvzdání v USA | © Ed Uthman

Kdy se slaví Den díkůvzdání a historie svátku

Den díkůvzdání v USA připadá vždy na čtvrtý čtvrtek v listopadu, v Kanadě se slaví druhé říjnové pondělí.

Oslavy Dne díkůvzdání mají původ někdy v 16. století, kdy španělští kolonizátoři začali děkovat Bohu za úrodu a sklizeň v končícím roce. Evropští osadníci nebyli zvyklí na odlišné podnebí Severní Ameriky, a tak jejich úroda nebyla vždy bohatá. A jak bylo v té době zvykem, nezdar přičítali Bohu.

První doložené oslavy Dne díkůvzdání uspořádali Pilgrimové ve městě Plymouth v Massachusetts v roce 1621. Hostina trvala tři dny a kromě 54 Pilgrimů se jí zúčastnilo 90 domorodých Indiánů.

Z oslavy se stala tradice a z 28. listopadu se stal nový svátek, velmi brzy známý v celé Severní Americe. Datum svátku se několikrát měnil.

V roce 1863 prohlásil Abraham Lincoln Den díkůvzdání za státní svátek připadající na poslední čtvrtek v listopadu. Poslední úpravu provedl prezident Roosevelt v roce 1941, kdy ho posunul na čtvrtý čtvrtek v listopadu. Změnou chtěl prodloužit nákupní sezónu v letech, kdy má listopad pět týdnů, a pomoct tak americké ekonomice. Zajímavostí je, že první rok změnu nepřijaly všechny americké státy.

Tradice a zvyky na Den díkůvzdání

Všechny státy USA uznávají Den díkůvzdání jako státní svátek. Lidé nepracují a od brzkého rána připravují nádivku do krocana, který se ten večer podává v 92 % amerických rodin.

Krocani mají v průměru 7 kg a recept na nádivku je pečlivě střeženým tajemstvím, jež se dědí z generace na generaci. Ke krocanovi se podává brusinková omáčka nebo hnědá masová omáčka gravy, batáty, sladká kukuřice a dýňový koláč.

U svátečního stolu se schází celá rodina. Důležitým prvkem je odříkání modlitby před započetím, nebo po ukončení hostiny. Časté jsou charitativní akce, kdy dobrovolníci a různé organizace rozdávají jídlo bezdomovcům.

Po Dnu díkůvzdání následuje Černý pátek (Black Friday). Otevírá se jím vánoční sezóna a slevy na vše od elektroniky po oblečení dosahují až 70 %. Obchody mají v tento den nejvyšší tržby za celý rok, mnohé z nich otevírají již po půlnoci. Black Friday není státním svátkem, ale 75 % zaměstnanců si bere placené volno.

Rodiny obvykle zůstávají pohromadě až do neděle. Kromě nakupování sledují americký fotbal a slavnostní průvody v ulicích. Tím největším je Macy’s Thanksgiving Day Parade pořádaný každoročně v New Yorku již od roku 1924. Dav 750 000 lidí sleduje průvod plný alegorických vozů a bizarních kostýmů na cestě z Central Parku k obchodu Macy’s na náměstí Herald Square.

Od roku 1924 se pořádá průvod America’s Thanksgiving Parade také v Detroitu.

Zajímavosti o Dnu díkůvzdání

 • 3 000 000 000 dolarů za překrmené krocany
  Dle průzkumů je krocan sváteční jídlo v 90-95 % amerických rodin. V USA se tak každoročně prodá asi 280 milionů krocanů o celkové hmotnosti 3 miliony tun. Američané za krocany celkově utratí kolem tří miliard dolarů. Na Den díkůvzdání rovněž připadá 20 % z celkové roční spotřeby brusinek.
 • Díky Dnu díkůvzdání vznikla hotová jídla do trouby
  Americká společnost C.A. Swanson & Sons v roce 1953 neodhadla poptávku a na trh dodala o 260 tun masa více, než bylo třeba. Někoho ve firmě napadlo neprodané krocany naporcovat a prodávat v malých balíčcích s přílohou. Jídlo stačilo pár minut ohřát v troubě. Amerika tehdy zažívala boom televizí v domácnostech, a tak se novému hitu začalo říkat “TV dinner”.
 • Nejnáročnější den pro instalatéry
  Černý pátek je údajně nejnáročnějším dnem v roce pro instalatéry, kteří se musejí vypořádávat s ucpaným potrubím. Američané jsou zvyklí odpad vzniklý během vaření likvidovat přes dřez, který pro tyto účely bývá vybaven drtičem.
 • Den díkůvzdání se stal státním svátkem po 17 letech přesvědčování
  Dlouhých 17 let musela Sarah Josepha Hale svými dopisy přesvědčovat Abrahama Lincolna, než Den díkůvzdání v roce 1863 ustanovil státním svátkem. Stejná dáma je autorkou známé písničky “Mary Had A Little Lamb”.
 • Prezidentská milost pro krocana
  Od roku 1989 a prvního období prezidentování George Bushe staršího se každý rok uděluje jednomu krocanovi prezidentská milost. Šťastní krocani v minulosti dožívali třeba na farmě v Mount Vernon ve Virginii, kde kdysi žil George Washington.
 • Den díkůvzdání v Kanadě
  Kanada slaví Den díkůvzdání již druhý týden v říjnu, ve většině provincií se jedná o státní svátek. Tradiční jídlo se skládá z pečeného krocana s nádivkou, bramborové kaše s omáčkou gravy, batátů, brusinkové omáčky, sladké kukuřice a dýňového koláče.
Petr Novák

Diskuze k článku (8 komentářů)

J

díky

Odpovědět
V

Den díkuvzdání je svátek. Svátkem se stal. Dnes již ale téměř nepřipomíná původní pokorně zamýšlený den. Tedy děkovat za dobré časy, za dobrou úrodu a těšit se na snad příští dobrý rok. Američané, kteří si jinak neumí tolik vážit hodnot, které jim přinesl čas, se v tuto dobu prakticky přežírají a kupují nesmysly. Ale to je u nás v době Vánoc taky. Namísto oslavy vzájemných vztahů a lásky k lidem obecně je to doba shonu za dárky doplněna horami jídel.
Takže v Americe i u nás jde více o honbu za ne tolik podstatnými věcmi a ta původní hodnota, která by měla být podstatou svátků, se postupně vytrácí. Ale – myslím, že to není až zas tak tragické. Je stále dost lidí na světě, kteří si to uvědomují a dokážou lidské a rodinné vztahy posunout na první místo. Měli bychom si to více připomínat v poslední době, kdy se svět ta trochu otáčí naruby a mír není takovou samozřejmostí, jak se zdálo před časem.

Odpovědět

jako darek ktomuto svatku se prydaruje kvetina vres,jaky to ma symbolicky vyznam jestli to tak je

Odpovědět

@petr: O vřesu jsem teda neslyšel. Symbolem je spíše roh hojnosti (cornucopia), proutěný koš připomínající kužel, který je plný ovoce, zeleniny a dalších produktů ze sklizně.

Odpovědět

Zdravím všechny zkušený i nezkušený cestovatele po USA,letos v listopadu plánuju svůj první road trip po Kalifornii atp. a shodou okolností máme to štěstí že strávíme den Díkuvzdání v San Franciscu,popřípadě San Jose…Je tu někdo kdo by mi dokázal doporučit co si určitě nenechat ujít vidět v tenhle jejich slavnostní den ? Za všechny informace děkuji !

Odpovědět

@Patrik: Pro turistu dikuvzdani neni nic moc zajimave. V podstate se venku nic nedeje, jde o svatek, kdy vetsina Amaricanu travi cas doma s rodinou. V poledne se (skoro) vsichni divaji na americky fotbal a odpoledne se zacina s jidlem. Takze blahopreji, ve stredu vecer urcite vyraz na dalnici, at si uzijes pravou svatecni dopravu :o)

Odpovědět

@Patrik:
Jak píše Mesi. Vlastně nic extra. Je to svátek, rodiny chtějí být pohromadě, takže nacpáno všude, kde se dá dopravovat. Jediné “vzrůšo” je příprava večeře a samotná večeře. Jestli se bude dít něco speciálního v místě, kde zrovna budeš, ti řeknou místní.
Koukni na Co vidět v San Franciscu, je tam něco málo z toho, co je k vidění v SF a okolí. Další info najdeš pod odkazem San Francisco.

My byli v Kalifornii loni na přelomu listopadu a prosince. Teploty u SF kolem 20°C, u LA 25-30, pršelo nám jen jeden den v SF. Většina dovči byla v tričku a kraťasech. Tak snad vyjde počasí i tobě a užiješ si to.

Odpovědět

Nevím co si o tom myslet? Já o historii svátku díkuvzdání kdesi zachytil informaci, že vznik ve státě Massachusec při osídlování Ameriky. První osadníci neměli dostatek potravin, a tak jim k přežití zimy potraviny darovali místní Indiáni. Ti jim také na jaře darovali kukuřici jako osivo na jejich pole. Na podzim se prý noví osadníci sešli společně s Indiány a uspořádali svátek, jako vyjádření díků za to, že jim Indiání pomohli přežít. // Je velmi smutné, jak se za pár generací zkomolí a úplně zmate prapůvodní smysl a význam čehokoliv. Je to vidět třeba jen u vzniku nových slov např. JEEP. Během 2.světové války zadala vláda USA automobilkám požadavek na výrobu univerzálního auta = general purpose =GP se vyslovuje džípí a je z toho džíp. To se píše JEEP. GIBRALTAR vznikl z arabského pojmenování Dželebel al Tárik (Tárikova skála = Tárik vedl první výsadek Maurů do Španělska)) atd.. Brněnská tramvaj je pojmenovaná jako ŠALINA, po zkomolení jména první společnosti, která tramvaje v Brně provozovala = Elektrische Linee. Pozdrav NAZDAR vznikl při sbírkách na výstavbu Národního divadla v Praze. Peníze vybíraly dívky s kasičkami a se slovy:”Přispějte na zdar výstavby Národního divadla!” Zkrácením vznikl pozdrav NAZDAR. A tak Američané slaví jako neuvázaní a nikdo už pořádně neví proč. Nakonec, kdo si to má po těch stoletích pamatovat?

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.