Den díkůvzdání: Kdy, jak a proč se slaví, tradice a zajímavosti

Petr Novák

Den díkůvzdání (anglicky Thanksgiving Day) se řadí nejoblíbenější svátky v USA. Dle tradice se scházejí rodiny u večeře, peče se krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou a jako dezert se podává dýňový koláč. Původně byl Den díkůvzdání poděkováním za bohatou úrodu, dnes je spíše ve znamení nákupů a přejídání se.

Den díkůvzdání v USA | © Ed Uthman

Obsah článku
  1. Kdy se slaví Den díkůvzdání a historie svátku
  2. Tradice a zvyky na Den díkůvzdání
  3. Zajímavosti o Dnu díkůvzdání

Kdy se slaví Den díkůvzdání a historie svátku

Den díkůvzdání v USA připadá vždy na čtvrtý čtvrtek v listopadu, v Kanadě se slaví druhé říjnové pondělí.

Oslavy Dne díkůvzdání mají původ někdy v 16. století, kdy španělští kolonizátoři začali děkovat Bohu za úrodu a sklizeň v končícím roce. Evropští osadníci nebyli zvyklí na odlišné podnebí Severní Ameriky, a tak jejich úroda nebyla vždy bohatá. A jak bylo v té době zvykem, nezdar přičítali Bohu.

První doložené oslavy Dne díkůvzdání uspořádali Pilgrimové ve městě Plymouth v Massachusetts v roce 1621. Hostina trvala tři dny a kromě 54 Pilgrimů se jí zúčastnilo 90 domorodých Indiánů.

Z oslavy se stala tradice a z 28. listopadu se stal nový svátek, velmi brzy známý v celé Severní Americe. Datum svátku se několikrát měnil.

V roce 1863 prohlásil Abraham Lincoln Den díkůvzdání za státní svátek připadající na poslední čtvrtek v listopadu. Poslední úpravu provedl prezident Roosevelt v roce 1941, kdy ho posunul na čtvrtý čtvrtek v listopadu. Změnou chtěl prodloužit nákupní sezónu v letech, kdy má listopad pět týdnů, a pomoct tak americké ekonomice. Zajímavostí je, že první rok změnu nepřijaly všechny americké státy.

Tradice a zvyky na Den díkůvzdání

Všechny státy USA uznávají Den díkůvzdání jako státní svátek. Lidé nepracují a od brzkého rána připravují nádivku do krocana, který se ten večer podává v 92 % amerických rodin.

Krocani mají v průměru 7 kg a recept na nádivku je pečlivě střeženým tajemstvím, jež se dědí z generace na generaci. Ke krocanovi se podává brusinková omáčka nebo hnědá masová omáčka gravy, batáty, sladká kukuřice a dýňový koláč.

U svátečního stolu se schází celá rodina. Důležitým prvkem je odříkání modlitby před započetím, nebo po ukončení hostiny. Časté jsou charitativní akce, kdy dobrovolníci a různé organizace rozdávají jídlo bezdomovcům.

Po Dnu díkůvzdání následuje Černý pátek (Black Friday). Otevírá se jím vánoční sezóna a slevy na vše od elektroniky po oblečení dosahují až 70 %. Obchody mají v tento den nejvyšší tržby za celý rok, mnohé z nich otevírají již po půlnoci. Black Friday není státním svátkem, ale 75 % zaměstnanců si bere placené volno.

Rodiny obvykle zůstávají pohromadě až do neděle. Kromě nakupování sledují americký fotbal a slavnostní průvody v ulicích. Tím největším je Macy’s Thanksgiving Day Parade pořádaný každoročně v New Yorku již od roku 1924. Dav 750 000 lidí sleduje průvod plný alegorických vozů a bizarních kostýmů na cestě z Central Parku k obchodu Macy’s na náměstí Herald Square.

Od roku 1924 se pořádá průvod America’s Thanksgiving Parade také v Detroitu.

Zajímavosti o Dnu díkůvzdání

1️⃣ 3 000 000 000 dolarů za překrmené krocany

Dle průzkumů je krocan sváteční jídlo v 90-95 % amerických rodin. V USA se tak každoročně prodá asi 280 milionů krocanů o celkové hmotnosti 3 miliony tun. Američané za krocany celkově utratí kolem $300000000071 079 000 000 Kč. Na Den díkůvzdání rovněž připadá 20 % z celkové roční spotřeby brusinek.

2️⃣ Díky Dnu díkůvzdání vznikla hotová jídla do trouby

Americká společnost C.A. Swanson & Sons v roce 1953 neodhadla poptávku a na trh dodala o 260 tun masa více, než bylo třeba. Někoho ve firmě napadlo neprodané krocany naporcovat a prodávat v malých balíčcích s přílohou. Jídlo stačilo pár minut ohřát v troubě. Amerika tehdy zažívala boom televizí v domácnostech, a tak se novému hitu začalo říkat “TV dinner”.

3️⃣ Nejnáročnější den pro instalatéry

Černý pátek je údajně nejnáročnějším dnem v roce pro instalatéry, kteří se musejí vypořádávat s ucpaným potrubím. Američané jsou zvyklí odpad vzniklý během vaření likvidovat přes dřez, který pro tyto účely bývá vybaven drtičem.

4️⃣ Den díkůvzdání se stal státním svátkem po 17 letech přesvědčování

Dlouhých 17 let musela Sarah Josepha Hale svými dopisy přesvědčovat Abrahama Lincolna, než Den díkůvzdání v roce 1863 ustanovil státním svátkem. Stejná dáma je autorkou známé písničky “Mary Had A Little Lamb”.

5️⃣ Prezidentská milost pro krocana

Od roku 1989 a prvního období prezidentování George Bushe staršího se každý rok uděluje jednomu krocanovi prezidentská milost. Šťastní krocani v minulosti dožívali třeba na farmě v Mount Vernon ve Virginii, kde kdysi žil George Washington.

6️⃣ Den díkůvzdání v Kanadě

Kanada slaví Den díkůvzdání již druhý týden v říjnu, ve většině provincií se jedná o státní svátek. Tradiční jídlo se skládá z pečeného krocana s nádivkou, bramborové kaše s omáčkou gravy, batátů, brusinkové omáčky, sladké kukuřice a dýňového koláče.

Diskuze k článku (8)

J

díky

Odpovědět
V

Den díkuvzdání je svátek. Svátkem se stal. Dnes již ale téměř nepřipomíná původní pokorně zamýšlený den. Tedy děkovat za dobré časy, za dobrou úrodu a těšit se na snad příští dobrý rok. Američané, kteří si jinak neumí tolik vážit hodnot, které jim přinesl čas, se v tuto dobu prakticky přežírají a kupují nesmysly. Ale to je u nás v době Vánoc taky. Namísto oslavy vzájemných vztahů a lásky k lidem obecně je to doba shonu za dárky doplněna horami jídel.
Takže v Americe i u nás jde více o honbu za ne tolik podstatnými věcmi a ta původní hodnota, která by měla být podstatou svátků, se postupně vytrácí. Ale – myslím, že to není až zas tak tragické. Je stále dost lidí na světě, kteří si to uvědomují a dokážou lidské a rodinné vztahy posunout na první místo. Měli bychom si to více připomínat v poslední době, kdy se svět ta trochu otáčí naruby a mír není takovou samozřejmostí, jak se zdálo před časem.

Odpovědět

jako darek ktomuto svatku se prydaruje kvetina vres,jaky to ma symbolicky vyznam jestli to tak je

Odpovědět

@petr: O vřesu jsem teda neslyšel. Symbolem je spíše roh hojnosti (cornucopia), proutěný koš připomínající kužel, který je plný ovoce, zeleniny a dalších produktů ze sklizně.

Odpovědět

Zdravím všechny zkušený i nezkušený cestovatele po USA,letos v listopadu plánuju svůj první road trip po Kalifornii atp. a shodou okolností máme to štěstí že strávíme den Díkuvzdání v San Franciscu,popřípadě San Jose…Je tu někdo kdo by mi dokázal doporučit co si určitě nenechat ujít vidět v tenhle jejich slavnostní den ? Za všechny informace děkuji !

Odpovědět

@Patrik: Pro turistu dikuvzdani neni nic moc zajimave. V podstate se venku nic nedeje, jde o svatek, kdy vetsina Amaricanu travi cas doma s rodinou. V poledne se (skoro) vsichni divaji na americky fotbal a odpoledne se zacina s jidlem. Takze blahopreji, ve stredu vecer urcite vyraz na dalnici, at si uzijes pravou svatecni dopravu :o)

Odpovědět

@Patrik:
Jak píše Mesi. Vlastně nic extra. Je to svátek, rodiny chtějí být pohromadě, takže nacpáno všude, kde se dá dopravovat. Jediné “vzrůšo” je příprava večeře a samotná večeře. Jestli se bude dít něco speciálního v místě, kde zrovna budeš, ti řeknou místní.
Koukni na Co vidět v San Franciscu, je tam něco málo z toho, co je k vidění v SF a okolí. Další info najdeš pod odkazem San Francisco.

My byli v Kalifornii loni na přelomu listopadu a prosince. Teploty u SF kolem 20°C, u LA 25-30, pršelo nám jen jeden den v SF. Většina dovči byla v tričku a kraťasech. Tak snad vyjde počasí i tobě a užiješ si to.

Odpovědět

Nevím co si o tom myslet? Já o historii svátku díkuvzdání kdesi zachytil informaci, že vznik ve státě Massachusec při osídlování Ameriky. První osadníci neměli dostatek potravin, a tak jim k přežití zimy potraviny darovali místní Indiáni. Ti jim také na jaře darovali kukuřici jako osivo na jejich pole. Na podzim se prý noví osadníci sešli společně s Indiány a uspořádali svátek, jako vyjádření díků za to, že jim Indiání pomohli přežít. // Je velmi smutné, jak se za pár generací zkomolí a úplně zmate prapůvodní smysl a význam čehokoliv. Je to vidět třeba jen u vzniku nových slov např. JEEP. Během 2.světové války zadala vláda USA automobilkám požadavek na výrobu univerzálního auta = general purpose =GP se vyslovuje džípí a je z toho džíp. To se píše JEEP. GIBRALTAR vznikl z arabského pojmenování Dželebel al Tárik (Tárikova skála = Tárik vedl první výsadek Maurů do Španělska)) atd.. Brněnská tramvaj je pojmenovaná jako ŠALINA, po zkomolení jména první společnosti, která tramvaje v Brně provozovala = Elektrische Linee. Pozdrav NAZDAR vznikl při sbírkách na výstavbu Národního divadla v Praze. Peníze vybíraly dívky s kasičkami a se slovy:”Přispějte na zdar výstavby Národního divadla!” Zkrácením vznikl pozdrav NAZDAR. A tak Američané slaví jako neuvázaní a nikdo už pořádně neví proč. Nakonec, kdo si to má po těch stoletích pamatovat?

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA