Národní park Mesa Verde: Informace, co vidět, rady před cestou

Petr Novák

Mesa Verde je národní park v jihovýchodním Coloradu a současně památka zapsaná na Seznam světového dědictví UNESCO. Snad žádný jiný park nemá bohatší historii než tento. Zasloužili se o to starobylí Indiáni označovaní jako Anasaziové, kteří zdejší oblast obývali zhruba od roku 600 n. l. Odkazy na jejich život ve formě skalních útvarů nebo maleb jsou hlavními lákadly parku.

Národní park Mesa Verde | © Ron Cogswell

Obsah článku
 1. Informace o národním parku Mesa Verde
 2. Co vidět a co dělat v národním parku Mesa Verde
 3. Kdy jet do národního parku Mesa Verde
 4. Vstupné do národního parku Mesa Verde
 5. Jak se dostat do národního parku Mesa Verde
 6. Ubytování v národním parku Mesa Verde
 7. Rady a doporučení před cestou do národního parku Mesa Verde
 8. Fotky národního parku Mesa Verde

Informace o národním parku Mesa Verde

S rozlohou 210,9 km čtverečních se Mesa Verde řadí mezi ty menší národní parky USA. Leží kousek od místa zvaného Four Corners, kde se v jednom bodě střetávají hranice čtyř států: Colorada, Arizony, Nového MexikaUtahu. Co by pověstným kamenem dohodil leží ještě NP Grand Sand DunesCanyonlands, ročně ho tak navštíví kolem 548 477 lidí (2021).

Jeden z nejstarších národních parků USA byl založen po 20 letech úsilí dne 29. června 1906, dějiny Mesa Verde se však začaly psát o stovky let dříve. Prvními obyvateli byli Anasaziové, kterých zde koncem 7. století našeho letopočtu žilo 1 000 – 1 500. Po roce 750 začali Anasaziové stavět důmyslnější obydlí s pevnými stěnami, po dalších 300 let se ukrývali stále hlouběji a hlouběji v útrobách pískovcových skal. Vznikala tak nádherná skalní města, ve kterých počátkem 13. století žilo až 22 tisíc lidí.

Nejvyšším bodem NP Mesa Verde je vyhlídka Park Point Lookout v nadmořské výšce 2 612 metrů, naopak nejnižším Soda Canyon v 1 833 metrech. Jméno parku pochází ze španělštiny, Mesa Verde znamená zelený stůl – park leží na náhorní plošině se převýšením zhruba 600 metrů.

Fauna a flora typická pro národní park Mesa Verde se za posledních 4 000 let moc nezměnila. Žije zde 74 druhů savců, 200 druhů ptáků, 16 různých plazů, 5 druhů obojživelníků a přes 1 000 druhů otravného hmyzu. Ze savců spatříte nejspíš rejsky (takové drobné myši), netopýry, veverky, myši, bobry, kojoty nebo skunky. Z rostlin převažují různé zakrslé keře, ze stromů pak borovice, jalovce a duby.

Co vidět a co dělat v národním parku Mesa Verde

Největším lákadlem parku jsou útesová obydlí stará tisíc let. Představte si je jako kamenná města vykutaná ve skále. Nejznámějšími částmi parku jsou:

Cliff Palace

Prohlídka začíná na vyhlídce Cliff Palace a vede až ke stejnojmennému útesovému obydlí, nejznámějšímu v celém národním parku Mesa Verde. Obydlí mívalo kolem 200 jednotlivých místností včetně skladů, chodeb nebo 23 obřadních místností. Stáří se odhaduje na 700 let.

Organizovaná prohlídka trvá zabere hodinu, vydáte se při ní 30 metrů do podzemí.

Balcony House

Dobrodružnější okruh, v rámci kterého zájemce čeká lezení po žebřících, plazení v nízkých tunelech a slézání schodiště vytesaného v kameni. Trasa není vhodná pro návštěvníky se strachem z výšek.

Spruce Tree House

Nejzachovalejší obydlí NP Mesa Verde leží v kaňonu Spruce Tree poblíž archeologického muzea. Pochází z let 1211-1278 a bylo kdysi domovem 60-80 lidí, kteří využívali 130 místností. Prohlédnout si můžete také jednu z osmi rekonstruovaných místností nazývaných kiva, které se kdysi dávno používaly k náboženským rituálům.

Při této prohlídce zdoláte asi 1 km.

Long House

90minutová prohlídka skalního obydlí Wetherill Mesa zahrnuje slezení dvou žebříků o výšce 4,5 metru.

Step House

Bezplatný okruh od muzea Chapin Mesa až k obydlím Spruce Tree House.

Některé z těchto okruhů si můžete prohlídnout výhradně za peníze, s výkladem a za doprovodu rangerů. Jiné jsou přístupné zdarma. Vstupenky na organizované prohlídky se kupují v návštěvnickém centru.

Název obydlí Prohlídka s výkladem Prohlídka bez výkladu
Cliff Palace Od půlky května do začátku listopadu. Není k dispozici
Balcony House Od konce dubna do začátku října Není k dispozici
Spruce Tree House Zdarma, od začátku listopadu do začátku března Od začátku března do začátku listopadu
Long House Cena $8190 Kč, od svátku Memorial Day po Labor Day Není k dispozici
Step House Není k dispozici Od svátku Memorial Day po Labor Day

Od půlky dubna do půlky října je možné absolvovat prohlídku parku typicky americky – autobusem, ze kterého jsou památky dobře vidět. Autobusy odjíždí od Far View Terrace vždy v 8:00 a ve 13:00.

Asi 32 km za branou do parku se nachází Chapin Mesa Archeological Museum, jehož exponáty přibližují život původních indiánů. Podívat se zde můžete na 25minutový film o dějinách Mesa Verde, nebo se odtud vydat na prohlídku Spruce Tree House.

V parku je připraveno rovněž několik tras pro pěší turisty, patří mezi ně mj.:

Prater Ridge Trail

Téměř 13kilometrová trasa vede od západní hranice kempu Morefield na vrchol hřebenu Prater Ridge. Ten obkrouží, načež se po stejné cestě vrátíte do tábora.

Knife Edge Trail

Pro změnu v severozápadním rohu kempu začíná 3,2 km dlouhá trasa vedoucí k vyhlídce Montezuma Valley Overlook. Z ní je krásný výhled na stejnojmenné údolí.

Petroglyph Point Trail

Stezka s délkou bezmála 4 km začíná na hlavní stezce Spruce Tree House Trail. Vhodná je pro zájemce o prohlídku petroglyfů – obrazců vytesaných do skály.

Park si můžete prohlédnout z auta pojedete-li po 10 km dlouhé silnici Mesa Top Loop Road. Vede až k vyhlídkám Square Tower House (zároveň nejvyšší stavba v parku) a Sun Point, ze kterých budete mít jako na dosah 7 útesových obydlí naráz, a k Sun Temple. Z ruiny na samém vrcholu náhorní plošiny je fajn výhled na Cliff Palace.

Kdy jet do národního parku Mesa Verde

Přímo národní park Mesa Verde je otevřen po celý rok, nicméně některé součásti, jako je kemp nebo kavárna, bývají v provozu jen od května do října. Návštěvnické centrum a archeologické muzeum je zavřeno na Den díkůvzdání, na Vánoce a na Nový rok.

Nejlepším obdobím pro návštěvu je konec května, začátek června a většina dní v září, kdy je hezké počasí, ale zároveň se vyhnete letním návalům turistů. V létě dejte přednost všedním dnům před víkendovými.

Teploty v tyto měsíce se obvykle pohybují v příjemné škále od 20 do 25 °C přes den, v létě se mohou přiblížit třicítce. Na večer bývá chladněji, koncem července a v srpnu nejsou ojedinělé dešťové přeháňky a bouřky.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Mesa Verde

Průměrné teploty v národním parku Mesa Verde v lokalitě Cortez-Montezume. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden 4,00°C -8,00°C 3,9 5 453 🟩
únor 7,00°C -7,00°C 4,4 6 156 🟩
březen 10,00°C -3,00°C 4,4 18 616 🟩
duben 11,00°C 1,00°C 3,9 31 577 🟨🟨
květen 22,00°C 7,00°C 3,6 61 535 🟧🟧🟧
červen 28°C 11,00°C 2,0 106 910 🟥🟥🟥🟥
červenec 31°C 14,00°C 5,7 113 465 🟥🟥🟥🟥
srpen 29°C 13,00°C 6,7 88 002 🟥🟥🟥🟥
září 24,00°C 9,00°C 5,7 71 183 🟧🟧🟧
říjen 19,00°C 4,00°C 4,4 47 446 🟨🟨
listopad 11,00°C -2,00°C 4,2 13 953 🟩
prosinec 6,00°C -6,00°C 3,9 8 786 🟩

Vstupné do národního parku Mesa Verde

Vstupné do národního parku Mesa Verde od začátku května do konce října činí $30711 Kč za osobní automobil a všechny osoby v něm. Po zbytek roku se platí $20474 Kč.

Vyhnout placení se můžete s pasem America the Beautiful, který vám zajistí bezplatný vstup do každého z národních parků USA během 1 roku od pořízení. Jeho cena je $80 (1 895 Kč).

Na co se pas nevztahuje, jsou prohlídky některých kaňonů a skal a organizované pěší túry s výkladem.

Jak se dostat do národního parku Mesa Verde

Doprava do parku prakticky není možná bez vlastního, nebo pronajatého auta. Vstupní brána se nachází 15 km východně od města Cortez. Příjezdová silnice je celkem strmá, úzká a jízdu často znepříjemňuje silný vítr, chce to auto v dobrém stavu.

Trasy a dojezdové doby z několika měst v okolí:

Odkud Vzdálenost Doba jízdy Trasa
Albuquerque 394 km 4 hodiny 5 minut zobrazit trasu
Denver 597 km 6 hodin 45 minut zobrazit trasu
Las Vegas 803 km 8 hodin zobrazit trasu
Salt Lake City 576 km 6 hodin zobrazit trasu

K cestování napříč autem musíte využít zmiňované auto, žádná veřejná doprava k dispozici není. Parkování je možné u architektonicky vydařeného návštěvnického centra, větší auta a karavany můžete odstavit na velkém parkovišti u vstupní brány. Jediná benzínka v parku se nachází v kempu Morefield, na další narazíte ve městě Cortez.

Ubytování v národním parku Mesa Verde

🏨 Hotely

Hotely a motely si můžete rezervovat v okolních městech Cortez a Mancos, cena za pokoj a noc začíná na 1 500 Kč.

⛺ Kempy

Přímo v prostorách národního parku se nachází kemp Morefield, plně v provozu je od konce dubna do půlky října, 14 dní před/po tomto termínu funguje v omezeném provozu. Tábor nabízí 267 stanovacích míst, což je opravdu hodně, zřídkakdy se zcela zaplní. Kemp disponuje čerpací stanicí, obchodem, kavárnou, prádelnou, sprchami, toaletami, grily a prakticky vším, co si dokážete představit pro pohodlné táboření.

Za jedno stanovací místo a noc zaplatíte $38900 Kč včetně daně.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Mesa Verde

ℹ️ Návštěvnické centrum

Prohlídku parku doporučuji zahájit návštěvou informačního centra, které sídlí v budově otevřené v prosinci 2012. Jestliže si chcete na vlastní oči prohlédnout populární útesy Cliff Palace, Balcony House nebo Long House, je cesta do návštěvnického centra nezbytná. Kupují se zde vstupenky.

Návštěvnické centrum je otevřený po celý rok s výjimkou Vánoc, Nového roku a Dne díkůvzdání – vždy nejméně od 8:30 do 16:30. Přes léto se zavírá až v 19:00 hodin. V centru si můžete prohlédnout exponáty mapující bohatou historii Mesa Verde a Anasaziů, pořídíte zde suvenýry a rangeři vám zodpoví případné dotazy.

👍 Dobré vědět

K prohlídce parku vám postačí půl dne. Nezapomeňte si vzít dostatek vody a jídlo, koupit obojí můžete přímo v parku nebo ve Walmartu ve městě Cortez, kterým nejspíše budete projíždět. Samozřejmostí by měly být pevné boty a v létě opalovací krém. Sluníčko pálí.

V průběhu plánování návštěvy parku si do telefonu postahujte bezplatné mapybrožurky z produkce správy parku. Při dlouhých přejezdech přijdou vhod a dozvíte se v nich leccos zajímavého.

Fotky národního parku Mesa Verde

Cliff Palace, Národní park Mesa Verde | © Ken Lund

Ute Mountains, Národní park Mesa Verde | © Don Graham

NP Mesa Verde | © Anthony Quintano

Mesa Verde National Park | © Kool Cats Photography over 3 Million Views

Cliff Palace, Národní park Mesa Verde | © daveynin

Národní park Mesa Verde | © Ron Cogswell

Petroglyph Point, Národní park Mesa Verde | © Frank Kovalchek

Národní parky USA

 1. Seznam národních parků USA
 2. America the Beautiful Annual Pass
 3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Diskuze k článku (1)

J

Prosím, byl někdo v poslední době v NP MESA VERDE? Pokud ano, jaké máte zkušenosti a jestli tam je mnoho návštěvníků?
Ještě jeden DOTAZ, má někdo zkušenosti s LETEM VRTULNÍKEM NAD GRANDCANYONEM, prosím?

Děkuji mockrát za jakoukoliv odpověď!

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA