Super Bowl není jen americký fotbal, je to největší sportovní svátek v USA

Běžný Čech si při vyslovení pojmu americký fotbal vzpomene možná tak na šišatou mičudu a to je všechno. V Americe je ale football (náš fotbal alias kopanou znají jako soccer) sportem číslo jedna. Až za ním je baseball s MLB, basketbalová NBA nebo u nás vcelku populární hokejová liga NHL. A Superbowl je finálový zápas z celé sezóny ligy amerického fotbalu.

Super Bowl | © Ed Yourdon

Historie Super Bowlu

Historicky první Super Bowl se odehrál 15. ledna 1967 v Los Angeles, kdy se spolu utkaly týmy Green Bay Packers a Kansas City Chiefs. Tehdy existovaly dvě ligy amerického fotbalu – National Football LeagueAmerican Football League – a právě Super Bowl rozhodoval o tom jediném vítězi.

V roce 1970 došlo ke sloučení obou soutěží a tedy i ke změně formátu. Zajímavé je, že týmy si zachovaly původní rozdělení dle lig, a tak dodnes existují dvě konference s týmy z celých Spojených států. Od Superbowlu 1971 až dodnes tak proti sobě nastupuje vítěz American Football Conference (AFC) a National Football Conference (NFC).

Dějiště Super Bowlu se vždy volí na několik let dopředu, v podstatě na podobném principu jako to funguje u fotbalové Ligy mistrů. Vždy se ale hraje na území Spojených států amerických a vždy v regionu, kde existuje alespoň jeden tým NFL. Kupodivu se dosud nestalo, že by některý z týmů hrál Super Bowl na svém domácím stadionu.

Šílenství má jméno Super Bowl

Super Bowl každoročně na přelomu ledna a února pohltí i ty Američany, kteří se sportu vyhýbají velkým obloukem. Sledovanost Super Bowlu v televizi za celý rok nic nepřekoná a ačkoliv diváci spíše ubývají, vždy jich je kolem 150 miliónů.

Od toho se odvíjí také ceny reklamy, která se v televizi pouští o přestávce. Za půlminutový spot televize inkasuje až 80 milionů dolarů, to je bratru zhruba 1,6 miliardy korun. A to už je pořádný balík peněz.

Z přestávkových reklamních spotů se stala jednak tradice a jednak otázka prestiže. Zadavatelé si na reklamách nechávají opravdu záležet a některé z nich zůstávají v podvědomí lidí roky.

Zajímavosti o Super Bowlu

A nakonec pár zajímavostí o Superbowlu, ať můžete machrovat. :-)

  • Hrací den Super Bowlu je vždy neděle na přelomu ledna a února.
  • Super Bowl se označuje primárně římskou číslicí, nikoliv třeba rokem, v němž se koná. V roce 2014 tak je Super Bowl XLVIII, v roce 2015 Super Bowl XLIX atd. Údajně je to proto, neboť fotbalová sezóna se rozprostírá mezi dva kalendářní roky, a tak by mohly vznikat zmatky. Američani, no…
  • Ve večer Super Bowlu se v celé Americe sní 14 500 tun chipsů a spolu s nimi 3 600 tun omáčky guacamole. Počet zkonzumovaných kuřecích křidýlek se odhaduje na 1,23 miliardy. Super Bowl je hned po Dnu díkůvzdání největší hostinou napříč Amerikou.
  • Ve velkém se jí také na stadionu. Například v roce 2009 se v Tampě Bay při Super Bowlu XLIII prodalo 55 200 hot dogů.
  • 9 z 10 položek na žebříčku nejsledovanějších televizních pořadů v historii USA zabírá Super Bowl. Společnost mu dělá pouze finálová epizoda seriálu MASH.
  • Na každou sezónu ligy amerického fotbalu NFL se vyrábí 700 000 míčů, z nichž 228 je připraveno na Super Bawl
  • Jedním z mnoha kritérií při volbě dějiště Super Bowlu je teplota v místě konání. Její průměr nesmí na přelomu ledna a února klesnout pod 10 °C. Jedinou záchranou je zatahovací střecha stadionu.
  • Získat hostitelství Super Bowlu je pro dané město výhra. Městu Indianapolis, kde se hrálo v roce 2012, přineslo pořadatelství odhadem 150 milionů dolarů. To jsou zhruba 3 miliardy korun od sponzorů, fanoušků, médií a tak dále
  • Vítěz Super Bowlu získá trofej s šišatým míčem známou jako The Vince Lombardi Trophy. Vincent Thomas Lombardi byl mnohými považován za nejlepšího trenéra v historii amerického fotbalu.

Viděli jste Super Bowl na vlastní oči přímo na stadionu? Svěřte se se svým zážitkem v diskuzi! :)

Petr Novák

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.