Super Bowl: Historie, zajímavosti a kdy se hraje

Petr Novák

Evropan si při vyslovení pojmu americký fotbal vzpomene možná na šišatou mičudu, a to je všechno. V Americe je však football (náš fotbal znají jako soccer) sportem číslo jedna. Až za ním je baseball s MLB, basketbalová NBA nebo u nás dobře známá hokejová liga NHL. Super Bowl je finálový zápas z celé sezóny ligy amerického fotbalu.

Super Bowl: Historie, zajímavosti a kdy se hraje | © djanimal / Flickr.com, © Unsplash.com

 1. Obsah článku
  1. Historie Super Bowlu
  2. Super Bowl je nejsledovanější televizní událost roku
  3. Zajímavosti o Super Bowlu

  Historie Super Bowlu

  Historicky první Super Bowl se odehrál 15. ledna 1967 v Los Angeles, kdy se spolu utkaly týmy Green Bay Packers a Kansas City Chiefs. Tehdy existovaly dvě ligy amerického fotbalu: National Football League a American Football League. A právě Super Bowl rozhodoval o tom jediném vítězi.

  V roce 1970 došlo ke sloučení obou soutěží, a tedy i ke změně formátu. Zajímavé je, že týmy si zachovaly původní rozdělení dle lig, a tak dodnes existují dvě konference s týmy z celých Spojených států. Od Super Bowlu 1971 až dodnes tak proti sobě nastupuje vítěz American Football Conference (AFC) a National Football Conference (NFC).

  Dějiště Super Bowlu se vždy volí několik let dopředu, v podstatě na podobném principu jako to funguje u fotbalové Ligy mistrů. Vždy se ale hraje na území Spojených států amerických a vždy v regionu, kde existuje alespoň jeden tým NFL. Za celou historii si až v roce 2021 tým Tampa Bay Buccaneers zahrál Super Bowl na svém stadionu. O rok později se to opakovalo u týmu Los Angeles Rams.

 2. Super Bowl je nejsledovanější televizní událost roku

  Super Bowl každoročně na přelomu ledna a února pohltí i ty Američany, kteří se sportu vyhýbají velkým obloukem. Sledovanost Super Bowlu v televizi za celý rok nic nepřekoná a ačkoliv diváci spíše ubývají, vždy jich je kolem 100 miliónů.

  Od toho se odvíjí také ceny reklamy, která se v televizi pouští o přestávce. Za půlminutový spot televize v roce 2023 inkasovala v průměru $7000000165 851 000 Kč. Nejdražší 90sekundová reklama na Google Assistanta v roce 2020 stála $16800000398 042 400 Kč.

  Z přestávkových reklamních spotů se stala jednak tradice a jednak otázka prestiže. Zadavatelé si na reklamách nechávají opravdu záležet a některé z nich zůstávají v podvědomí lidí roky.

 3. Zajímavosti o Super Bowlu

  • Hrací den Super Bowlu je vždy neděle na přelomu ledna a února.
  • Super Bowl se označuje primárně římskou číslicí, nikoliv třeba rokem, v němž se koná. V roce 2023 tak je Super Bowl LVII, v roce 2023 Super Bowl LVIII apod. Římské číslice se používají, protože se fotbalová sezóna rozprostírá mezi dva kalendářní roky, a tak by mohly vznikat zmatky.
  • Ve večer Super Bowlu se v celé Americe sní 14 500 tun chipsů a 3 600 tun guacamole. Počet zkonzumovaných kuřecích křidýlek se odhaduje na 1,23 miliardy. Super Bowl je hned po Dnu díkůvzdání největší hostinou napříč Amerikou.
  • Ve velkém se jí také na stadionu. Například v roce 2009 se v Tampě Bay při Super Bowlu XLIII prodalo 55 200 hot dogů. Při Super Bowlu LIII v roce 2019 se zase vypilo 117 400 piv.
  • 8 z 10 nejsledovanějších televizních přenosů v historii USA zabírá Super Bowl. Společnost mu dělá pouze přistání Apolla 11 na Měsíci a rezignační projev Richarda Nixona.
  • Na každou sezónu ligy amerického fotbalu NFL se spotřebuje kolem 18 090 míčů, z nichž 228 je připraveno na Super Bowl.
  • Jedním z mnoha kritérií při volbě dějiště Super Bowlu je teplota v místě konání. Její průměr nesmí na přelomu ledna a února klesnout pod 10 °C. Jedinou záchranou je zatahovací střecha stadionu.
  • Získat hostitelství Super Bowlu je pro dané město výhra. Městu Indianapolis v roce 2012 přineslo pořadatelství odhadem $1500000003 553 950 000 Kč. Jedná se o příjmy od sponzorů, fanoušků, médií atd.
  • Vítěz Super Bowlu získá trofej s šišatým míčem The Vince Lombardi Trophy. Vincent Thomas Lombardi byl mnohými považován za nejlepšího trenéra v historii amerického fotbalu.

💬 Viděli jste Super Bowl na vlastní oči přímo na stadionu? Svěřte se se svým zážitkem v diskuzi.

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA