Národní park Bryceův kaňon (Bryce Canyon): Informace, fotky, rady a tipy pro návštěvníky

Národní park Bryce Canyon je nezaměnitelný. Desítky úzkých skalních útvarů zbarvených do oranžovo-hnědo-bílé barvy (říká se jim hoodoos) jsou místem, za kterým se vyplatí zajet. Tím spíš, když to na jih Utahu jsou pouhé čtyři jízdy autem z Las Vegas.

Národní park Bryce Canyon | © Bud

Informace o národním parku Bryce Canyon

Bryce Canyon je malý národní park v jižní části státu Utah. Má jen 145 km čtverečních a leží uprostřed čtyřúhelníku tvořeného národními parky Grand Canyon, Zion, CanyonlandsCapitol Reef. Národní park byl založen 25. února 1928, dnes ho ročně navštíví přibližně 1 296 000 lidí. V polovině devatenáctého století začali park osídlovat Mormoni a jedním z nich byl v roce 1874 i Ebenezer Bryce. Právě po něm byl národní park pojmenován.

Nejvyšším bodem Bryceova kaňonu je Rainbow Point v nadmořské výšce 2 775 metrů. Místo se nachází na konci 29 kilometrů dlouhé vyhlídkové silnice, o báječných pohledech na skály v okolí tedy není pochyb. Naopak nejnižším bodem je Yellow Creek v severovýchodní části s nadmořskou výškou 2 020 metrů.

V celém parku roste na 400 druhů rostlin, jejich výskyt je rozdělen do několika oblastí v závislosti na nadmořské výšce. Obvykle jde o borovice, jalovce, smrky nebo vrby. Některé borovice jsou starší 1 600 let.

Ze zvířat máte při návštěvě šanci spatřit lišky, pumy, medvědy baribaly, rysy červené, jeleny nebo wapity. V parku doposud přežívají ohrožení prérijní psi, kondoři kalifornští a tyranovci vrboví. Poslední jmenovaní jsou ptáci.

Co vidět a co dělat v národním parku Bryce Canyon

Prohlídku parku doporučuji začít zastávkou v návštěvnickém centru. Máte-li auto, vyjdete se poté na 31 km dlouhou cestu po scenic drive, jak Američané označují silnice s parádním výhledem. Podél této je celkem 13 zastavení s vyhlídkovými místy. Mezi ta nejzajímavější patří následující:

Sunrise Point

Místo leží kousek na návštěvním centrem a nabízí krásný výhled na celý amfiteátr (tak se nazývá soubor skalních útvarů hoodoos). Angličtináři již vědí, že je Sunrise Point nejlepší navštívit časně ráno.

Sunset Point

Najdete ho kousek od výše uvedeného (jděte po stezce Rim Trail) a jak název napovídá, nejvíc si ho užijete při západu slunce. Z místa budete mít také nádherný výhled na amfiteátr.

Inspiration Point

Také je přístupný autem nebo po stezce Rim Trail a také v něm pořídíte nejlepší fotky navečer.

Bryce Point

Přístupný autem nebo po Rim Trail, panoramatický výhled na hoodoos je ještě o třídu lepší.

Natural Bridge

Přírodní most leží zhruba v polovině cesty po scenic drive. Spíš než o nějaký majestátní most jde o tunel ve skále, ale krásný!

Rainbow Point

Spolu s vyhlídkou Yovimpa Point leží na samém konci vyhlídkové silnice, nabízí pohled na oranžové hoodoos, jenž kontrastují se vzrostlou zelení. Začíná zde rovněž několik stezek pro pěší turisty.

Kdo má rád pěší turistiku, nebude se v NP Bryce Canyon nudit. Nejznámější je 11 mil / 18 km dlouhá stezka Rim Trail, jejíž část si projde většina návštěvníků parku. Vede od místa Fairyland Point až k Bryce Point, částečně je zpevněná a zahrnuje několik vyhlídek.

Mossy Cave je 1,5 km dlouhá stezka přístupná z dálnice č. 12, vede k vodopádům s jeskyní, cestou budete mít výhled na hoodoos. Navajo Loop s 2,2 km je rovněž jednou z nejpopulárnějších stezek. Začíná v Sunset Point a v průběhu pochodu uvidíte známé útvary Thor’s Hammer nebo Wall Street.

Máte-li rádi romantiku a zároveň dostatek času, přespěte v parku a sledujte hvězdy a následně východ slunce. Vzhledem k minimálnímu světelnému smogu je noční obloha v Bryce Canyonu velmi dobře viditelná. Jen se prosím dobře oblečte.

V létě se zájemci mohou účastnit programů organizovaných samotnými rangery. Obvykle jde o besedy a přednášky.

Kdy jet do národního parku Bryce Canyon

Národní park Bryce Canyon je otevřen celoročně, nicméně po zimních sněhových vánicích mohou některé silnice uzavřené. Návštěvní centrum je otevřeno taktéž celoročně vždy od 8:00 hodin ráno až do odpoledne.

Nejvíce lidí do parku míří v létě, kdy se teploty pohybují mezi 10-24 °C a občas se vyskytují dešťové přeháňky, nicméně hezky je již zhruba od května. Ve srovnání s Grand Canyonem a dalšími národními parky v Utahu zde nejsou běžná taková horka.

Od října do začátku května bývá velmi chladno, prakticky každou noc mrzne. Teploty v prosinci a lednu se zpravidla pohybují od -2 °C do +2 °C.

Vstupné do národního parku Bryce Canyon

Poplatek za vstup do NP Bryce Canyon je 35 $ (816 Kč). Vstupné platí po 7 dní a vztahuje se na osobní auto a všechny pasažéry v něm. Vstoupíte-li do parku pěšky nebo třeba na motorce, platí se 20 $ (466 Kč) za osobu.

Plánujete-li v USA návštěvu většího počtu národních parků, zvažte nákup pasu America the Beautiful. Ten slouží jako jakási permanentka – během jednoho roku díky němu můžete navštívit všechny americké parky, památníky, lesy atd. Nový koupíte za 80 $ (1 865 Kč), použitý a stále platný za polovic.

Jak se dostat do národního parku Bryce Canyon

Pro cestu do Bryceova kaňonu doporučuji půjčené auto. Budete tak mít volnost pohybu a snadno objedete i okolní parky.

Autobusy ani žádné jiné prostředky hromadné dopravy do parku nejezdí.

Ubytování v národním parku Bryce Canyon

V těsném sousedství Bryceova kaňonu je v provozu několik hotelů a motelů v různých cenových kategoriích. Všechny jsou dobře přístupné hned u hlavní silnice.

Nocovat se dá i přímo v parku v tábořištích, jenž jsou vybavena toaletami, pitnou vodou a sprchami (za poplatek):

North Campground

Celoročně otevřený kemp poblíž návštěvnického centra nabízí 107 míst pro stany nebo karavany. Poplatek za jedno místo a noc je 20 $ (466 Kč), rezervovat ho lze od května do září na Recreation.gov.

Sunset Campground

Leží poblíž místa Sunset Point a otevřen je jen od dubna do října. Disponuje 101 místy, z nichž některá jsou určena karavanům. Cena za místo a noc je 20 $ (466 Kč), rezervace nejsou možné. Kdo dřív přijede, spí.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Bryce Canyon

Prohlídku Bryce Canyon National Park doporučuji začít cestou do návštěvnického centra. To leží 4,5 míle / 7,2 km jižně od křižovatky dálnic 12 a 63. Vždy o půle a v celou v něm můžete vidět informační video o parku, v muzeu si prohlédnout geologické a historické exponáty nebo pokecat s rangery. Na samotnou návštěvu vám vystačí jeden den.

K dopravě po parku můžete využívat bezplatný Bryce Canyon Shuttle. Autobusy jezdí od začátku května do začátku října vždy od osmi ráno do osmi večer napříč celým parkem. Intervaly mezi jednotlivými spoji jsou 10-20 minut.

Nezapomeňte si obléct pevné boty, napatlat se opalovacím krémem a do batůžku strčit dostatek vody a pořádnou svačinu.

Až budete plánovat cestu, nezapomeňte si do telefonu stáhnout brožurky a mapy NP Bryce Canyon. Správa parku je dává k dispozici zdarma. Nemusíte je hned tisknout, osobně se mi osvědčilo je jednoduše nahrát do telefonu.

Fotky národního parku Bryce Canyon

NP Bryce Canyon | © Maureen

Národní park Bryce Canyon | © Maureen

Národní park Bryce Canyon | © Maureen

Bryce Canyon National Park | © Maureen

Národní park Bryce Canyon | © Maureen

Národní park Bryce Canyon | © Maureen

Národní park Bryce Canyon | © Akos Kokal

Národní parky USA

  1. Přehled národních parků USA
  2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Petr Novák

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.