Národní park Bryce Canyon: Průvodce, fotky a tipy před cestou

Petr Novák

Národní park Bryce Canyon je nezaměnitelný. Desítky úzkých skalních útvarů zbarvených do oranžovo-hnědo-bílé barvy (říká se jim hoodoos) jsou místem, za kterým se vyplatí zajet. Tím spíš, když to na jih Utahu jsou pouhé čtyři jízdy autem z Las Vegas.

Národní park Bryce Canyon | © Pixabay

Obsah článku
 1. Informace o národním parku Bryce Canyon
 2. Co vidět a co dělat v národním parku Bryce Canyon
 3. Kdy jet do národního parku Bryceův kaňon
 4. Vstupné do národního parku Bryce Canyon
 5. Jak se dostat do národního parku Bryce Canyon
 6. Ubytování v národním parku Bryce Canyon
 7. Rady a doporučení před cestou do národního parku Bryce Canyon
 8. Fotky národního parku Bryce Canyon

Informace o národním parku Bryce Canyon

Bryceův kaňon je malý národní park v jižní části státu Utah. Má jen 145 km čtverečních a leží uprostřed čtyřúhelníku tvořeného národními parky Grand Canyon, Zion, CanyonlandsCapitol Reef. Národní park byl založen 25. února 1928, dnes ho ročně navštíví přibližně 2 104 600 lidí (údaje z roku 2021). V polovině devatenáctého století začali park osídlovat Mormoni a jedním z nich byl v roce 1874 i Ebenezer Bryce. Právě po něm byl národní park pojmenován.

Nejvyšším bodem Bryceova kaňonu je Rainbow Point v nadmořské výšce 2 775 metrů. Místo se nachází na konci 29 kilometrů dlouhé vyhlídkové silnice, o báječných pohledech na skály v okolí tedy není pochyb. Naopak nejnižším bodem je Yellow Creek v severovýchodní části s nadmořskou výškou 2 020 metrů.

V celém parku roste na 400 druhů rostlin, jejich výskyt je rozdělen do několika oblastí v závislosti na nadmořské výšce. Obvykle jde o borovice, jalovce, smrky nebo vrby. Některé borovice jsou starší 1 600 let.

Ze zvířat máte při návštěvě šanci spatřit lišky, pumy, medvědy baribaly, rysy červené, jeleny nebo wapity. V parku doposud přežívají ohrožení prérijní psi, kondoři kalifornští a tyranovci vrboví. Poslední jmenovaní jsou ptáci.

Co vidět a co dělat v národním parku Bryce Canyon

Prohlídku parku doporučuji začít zastávkou v návštěvnickém centru. Máte-li auto, vyjdete se poté na 31 km dlouhou cestu po scenic drive, jak Američané označují silnice s parádním výhledem. Podél této je celkem 13 zastavení s vyhlídkovými místy. Mezi ta nejzajímavější patří následující:

Sunrise Point

Místo leží kousek na návštěvním centrem a nabízí krásný výhled na celý amfiteátr (tak se nazývá soubor skalních útvarů hoodoos). Angličtináři již vědí, že je Sunrise Point nejlepší navštívit časně ráno.

Sunset Point

Najdete ho kousek od výše uvedeného (jděte po stezce Rim Trail) a jak název napovídá, nejvíc si ho užijete při západu slunce. Z místa budete mít také nádherný výhled na amfiteátr.

Inspiration Point

Také je přístupný autem nebo po stezce Rim Trail a také v něm pořídíte nejlepší fotky navečer.

Bryce Point

Přístupný autem nebo po Rim Trail, panoramatický výhled na hoodoos je ještě o třídu lepší.

Natural Bridge

Přírodní most leží zhruba v polovině cesty po scenic drive. Spíš než o nějaký majestátní most jde o tunel ve skále, ale krásný!

Rainbow Point

Spolu s vyhlídkou Yovimpa Point leží na samém konci vyhlídkové silnice, nabízí pohled na oranžové hoodoos, jenž kontrastují se vzrostlou zelení. Začíná zde rovněž několik stezek pro pěší turisty.

Kdo má rád pěší turistiku, nebude se v NP Bryce Canyon nudit. Nejznámější je 11 mil / 18 km dlouhá stezka Rim Trail, jejíž část si projde většina návštěvníků parku. Vede od místa Fairyland Point až k Bryce Point, částečně je zpevněná a zahrnuje několik vyhlídek.

Mossy Cave je 1,5 km dlouhá stezka přístupná z dálnice č. 12, vede k vodopádům s jeskyní, cestou budete mít výhled na hoodoos. Navajo Loop s 2,2 km je rovněž jednou z nejpopulárnějších stezek. Začíná v Sunset Point a v průběhu pochodu uvidíte známé útvary Thor’s Hammer nebo Wall Street.

Máte-li rádi romantiku a zároveň dostatek času, přespěte v parku a sledujte hvězdy a následně východ slunce. Vzhledem k minimálnímu světelnému smogu je noční obloha v Bryce Canyonu velmi dobře viditelná. Jen se prosím dobře oblečte.

V létě se zájemci mohou účastnit programů organizovaných samotnými rangery. Obvykle jde o besedy a přednášky.

Kdy jet do národního parku Bryceův kaňon

Národní park Bryce Canyon je otevřen celoročně, nicméně po zimních sněhových vánicích mohou některé silnice uzavřené. Návštěvní centrum je otevřeno taktéž celoročně vždy od 8:00 hodin ráno až do odpoledne.

Nejvíce lidí do parku míří v létě, kdy se teploty pohybují mezi 10-24 °C a občas se vyskytují dešťové přeháňky, nicméně hezky je již zhruba od května. Ve srovnání s Grand Canyonem a dalšími národními parky v Utahu zde nejsou běžná taková horka.

Od října do začátku května bývá velmi chladno, prakticky každou noc mrzne. Teploty v prosinci a lednu se zpravidla pohybují od -2 °C do +2 °C.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Bryce Canyon

Průměrné teploty v národním parku Bryce Canyon. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden 2,00°C -12,00°C 3,0 31 815 🟩
únor 4,00°C -10,00°C 3,5 33 981 🟩
březen 8,00°C -7,00°C 3,8 88 409 🟩
duben 13,00°C -4,00°C 3,2 177 011 🟨🟨
květen 18,00°C 0,00°C 2,7 317 260 🟧🟧🟧
červen 24,00°C 4,00°C 1,9 386 816 🟥🟥🟥🟥
červenec 26°C 8,00°C 5,0 383 502 🟥🟥🟥🟥
srpen 25°C 7,00°C 6,3 347 677 🟧🟧🟧
září 21,00°C 3,00°C 4,3 367 671 🟧🟧🟧
říjen 15,00°C -2,00°C 3,7 213 379 🟨🟨
listopad 7,00°C -7,00°C 2,9 71 755 🟩
prosinec 2,00°C -12,00°C 3,1 43 877 🟩

Vstupné do národního parku Bryce Canyon

Poplatek za vstup do NP Bryce Canyon je $35829 Kč. Vstupné platí po 7 dní a vztahuje se na osobní auto a všechny pasažéry v něm. Za motorku se platí $30711 Kč, za pěší vstup $20474 Kč za osobu.

Plánujete-li v USA návštěvu většího počtu národních parků, zvažte nákup pasu America the Beautiful. Ten slouží jako jakási permanentka – během jednoho roku díky němu můžete navštívit všechny americké parky, památníky, lesy atd. Pas koupíte za $80 (1 895 Kč).

Jak se dostat do národního parku Bryce Canyon

Pro cestu do Bryceova kaňonu doporučuji půjčené auto. Budete tak mít volnost pohybu a snadno objedete i okolní parky.

Odkud Vzdálenost Doba jízdy Trasa
Albuquerque 872 km 9 hodin zobrazit trasu
Denver 912 km 8 hodin 45 minut zobrazit trasu
Las Vegas 420 km 4 hodiny zobrazit trasu
Salt Lake City 433 km 4 hodiny zobrazit trasu

Autobusy ani žádné jiné prostředky hromadné dopravy do parku nejezdí.

Ubytování v národním parku Bryce Canyon

🏨 Hotely

V těsném sousedství Bryceova kaňonu je v provozu několik hotelů a motelů v různých cenových kategoriích. Všechny jsou dobře přístupné hned u hlavní silnice.

⛺ Kempy

Nocovat se dá i přímo v parku v kempech, jenž jsou vybavena toaletami, pitnou vodou a sprchami (za poplatek):

 • North Campground
  Celoročně otevřený kemp poblíž návštěvnického centra nabízí 107 míst pro stany nebo karavany. Poplatek za jedno místo a noc je $20474 Kč, rezervovat ho lze od května do září na Recreation.gov.
 • Sunset Campground
  Leží poblíž místa Sunset Point a otevřen je jen od dubna do října. Disponuje 101 místy, z nichž některá jsou určena karavanům. Cena za místo a noc je $20474 Kč, rezervace nejsou možné.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Bryce Canyon

ℹ️ Návštěvnické centrum

Prohlídku Bryce Canyon National Park doporučuji začít cestou do návštěvnického centra. To leží 7,2 km jižně od křižovatky dálnic 12 a 63. Vždy o půle a v celou v něm můžete vidět informační video o parku, v muzeu si prohlédnout geologické a historické exponáty nebo pokecat s rangery. Na samotnou návštěvu vám vystačí jeden den.

👍 Dobré vědět

K dopravě po parku můžete využívat bezplatný Bryce Canyon Shuttle. Autobusy jezdí od začátku května do začátku října vždy od osmi ráno do osmi večer napříč celým parkem. Intervaly mezi jednotlivými spoji jsou 10-20 minut.

Nezapomeňte si obléct pevné boty, napatlat se opalovacím krémem a do batůžku strčit dostatek vody a pořádnou svačinu.

Až budete plánovat cestu, nezapomeňte si do telefonu stáhnout brožurky a mapy NP Bryce Canyon. Správa parku je dává k dispozici zdarma.

Fotky národního parku Bryce Canyon

NP Bryce Canyon | © Maureen

Národní park Bryce Canyon | © Maureen

Národní park Bryce Canyon | © Maureen

Bryce Canyon National Park | © Maureen

Národní park Bryce Canyon | © Maureen

Národní park Bryce Canyon | © Maureen

Národní park Bryce Canyon | © Akos Kokal

Národní parky USA

 1. Seznam národních parků USA
 2. America the Beautiful Annual Pass
 3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA