Jak se slaví Vánoce v USA?

Vánoce považuje za nejdůležitější období v roce většina Američanů. Ještě důležitější jsou Vánoce pro věřící obyvatele, kterých je v USA více než u nás. No a úplně nejdůležitější jsou Vánoce pro obchodníky, ačkoliv mívají na Štědrý den zpravidla zavřeno, neboť 25. prosinec je v USA státním svátkem.
Jak se slaví Vánoce v USA? | © Javier Gutierrez (de regreso)

Claus, Santa Claus

Jak je známo, dárky v Americe nosí Santa Claus. Santa žije na Severním póle, kde má svoji továrnu na hračky. Ty dětem rozdává v noci ze 24. prosince na 25. prosince, přičemž do domů vstupuje výhradně komínem a krbem.

Na něm se jako výraz poděkování nechává postavená sklenice mléka s talířem sušenek pro Santu a několik mrkví pro soby. Santa totiž nespoléhá na aerolinky, nýbrž ke svému transportu používá uskupení sobů, kterých má hned devět. Jmenují se Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donder (občas se jméno píše jako Dunder či Donner), Blitzen (anebo také Blixem či Blixen) a patrně nejznámější and Rudolph the Red-Nosed Reindeer.

Dárky děti rozbalují 25. prosince ráno. Ovšem pouze v případě, pokud byly hodné a Santa Claus jim nějaké nadělil. Fousáč v červeném kožichu má totiž k dispozici seznam hodných a zlobivých dětí! Zatímco hodné děti se tak mohou těšit na dárky pod stromečkem a v punčoše, ty zlobivé děti najdou v punčoše jen a pouze uhlí.

Světla, vánoční stromečky, světla a světla

Každoročním zvykem mezi sousedy bývá hecování, čí stromeček je vyšší a kdo má na domě více světel. Zatímco stromečky bývají ozdobeny víceméně stejně, jako u nás, světelné řetězy před domy mohou nabývat až kýčovitých rozměrů. Jen pro představu – Američané každoročně za vánoční výzdobu utratí na 6 miliard dolarů, v přepočtu zhruba 120 miliard korun.

Obrovské jsou také osvětlené stromy na náměstích a dalších veřejných prostranstvích, přičemž ten patrně nejznámější se nachází u Rockefellerova centra v New Yorku. Tradice sahá až do roku 1933, vždy u centra stojí smrk ztepilý poražený v některém ze států na východním pobřeží USA. Rekordmanem byl 30 metrů vysoký vánoční strom z roku 1999.

Štědrovečerní večeře bez kapra

Zatímco v Česku se k štědrovečerní večeři usedá s kaprem na talíři, v Americe dávají přednost pečenému krocanovi, hovězímu, šunce, nebo alespoň vepřovému. Nádivka do krocana se v mnoha rodinách dědí z generace na generaci.

K tomu se nejčastěji podává kukuřice, dýně, zelené fazole a bramborová kaše. Dezert se zpravidla liší v závislosti na etnickém původu rodiny, nejčastější bývá dýňový koláč, marcipán, drobné sušenky, jablkový koláč nebo mrkvový koláč.

16. září 2015 Petr Novák ,

Diskuze k článku (2 komentářů)

miki (10)
4.12.2010
13:29

Jen bych upřesnil, že Rockefellerovo centrum je komplex 19 budov. Strom stojí u GE Building.

Odpovědět
Lukáš (1)
12.11.2014
12:48

mohlo to bejt lepší

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.