Santa Claus: Původ jak vznikl, odkud pochází a zajímavosti

Petr Novák

Santa Clause nevymyslela Coca Cola, ale do USA ho přivedli Holanďané před více než 300 lety. Ještě když se fousatý chlapík jmenoval Sinterklaas a připomínal našeho Mikuláše, chodil v zeleném obleku a blíže měl k námořníkovi. Od kdy existuje Santa Claus a kolik lidí v Americe živí?

Santa Claus: Původ jak vznikl, odkud pochází a zajímavosti | © © Anthony Quintano / Flickr.com, © Pixabay.com

 1. Obsah článku
  1. Jak vznikl a odkud pochází Santa Claus
  2. Zajímavosti o Santa Clausovi

  Jak vznikl a odkud pochází Santa Claus

  Postavu fousatého mužíka známého jako Sinterklaas přivezli do USA Holanďané již v 17.století. Symbolem Vánoc se stal až po roce 1809, kdy ho spisovatel Washington Irving ve své knize History of New York poameričtil na Santa Clause. Na prvních kresbách připomínal tlustého holandského námořníka s dýmkou v zeleném kabátu.

  Sobi Santa Clause se poprvé objevili v básni The Night Before Christmas, která vyšla v newyorském plátku Sentinel 23. prosince 1823. Jména sobů byli Blixem, Comet, Cupid, Dancer, Dasher, Dunder, Prancer a Vixen. Z Blixema se později stal Blitzen a z Dundera byl Donner. Sob Rudolph se ke smečce přidal o jedněch Vánocích, když zuřila bouře a původní osmička nebyla dst silná, aby saně se Santou utáhla.

  V polovině 19. století Santa Claus více pronikal do společnosti a stával se z něj hlavní symbol Vánoc. Do červeného kabátu Santa Clause oblékl v roce 1863 ilustrátor Thomas Nast, zároveň jako první za jeho domov označil severní pól.

  Ve 20. století se Santa Claus znal známý po celém světě, čemuž výrazně pomohly vánoční reklamy Coca Coly. Jeden z mýtů přímo říká, že Santa Clause vymyslela Coca Cola. To není pravda. Pouze pomohla rozšířit povědomí o něm.

 2. Zajímavosti o Santa Clausovi

  • Ve Spojených státech amerických se zhruba 20 000 lidí živí hraním Santa Clausů. V obchodních domech si povídají s dětmi a před Vánoci absolvují intenzivní školení, s radami jak se chovat nebo jak si udržet dobrou náladu.
  • Santa Claus se narodil v roce 270 našeho letopočtu. Naživu a ve skvělé kondici ho udržuje kouzlo Vánoc.
  • Obchod Sears v roce 1955 otiskl inzerát s telefonním číslem hračkářství, kam děti mohly volat svá vánoční přání. Do inzerátu se vloudil šotek a děti se ve skutečnosti dovolaly veliteli protivzdušné obrany USA. Omylem tak vznikla krásná vánoční tradice, kdy armáda sleduje aktuální polohu Santa Clause.
  • Santa Claus žije na severním pólu se skřítky a s paní Clausovou, její křestní jméno je nejspíše Martha.
  • V Kanadě má Santa Claus svůj vlastní poštovní směrovací kód H0H 0H0. Pošťáci na některé dopisy dětí odpovídají.
  • Saně Santa Clause létají rychlostí světla, za hodinu zdolají 1,08 miliard kilometrů. Jen v USA musí Santa během jedné noci navštívit 90 milionů domácností, to znamená 832 každou vteřinou.
  • V USA a v Kanadě se jmenuje Santa Claus, v Anglii Father Christmas a v Německu Christkind.
  • Santa Claus si vede podrobnou evidenci hodných a zlých dětí. Hodné děti na Vánoce dostanou dárky, zlobivé děti uhlí.
  • Smích Santa Clause zní jako hohoho.
  • Americké děti dávají Santovi na krb sušenky, mléko a mrkev pro soby. Irové hostí Santu pivem Guiness, v Norsku a Švédsku rýžovou kaší.
  • Vánoční filmy se Santa Clausem: Santa Claus (1994), Santa je úchyl (Bad Santa, 2003), Santa je pořád úchyl (Bad Santa 2, 2016) nebo Santa má bráchu (Fred Claus, 2007)

Diskuze k článku (1)

J

Zdravím chcidomeriky … neni soucast santa clause a sobů i elfove ? Ty jsem na vasem webu nenasel elfove jsou mimo jine taky soucast vanoc v USA i Kanade dokonce jsem ho videl i v kalifornii vedle santa clause jak privadi deti k santa clausovi na posed o vanocnim prani … Elfi prevazne delaji zeny a divky …

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA