Zajímavosti o Floridě: Komu sloužili první bankomaty v ulicích Miami?

Petr Novák

Víte, k čemu slouží bažiny, jež pokrývají velkou část jihu Floridy? Mají hned tři funkce, dozvíte se je v tomto článku. Stejně jako informace o jezeru DeFuniak Springs, které je mimořádně pozoruhodné.

Zajímavosti o státu Florida | © Unsplash.com, © Pixabay.com

Obsah článku
 1. 35 zajímavostí o státě Florida

35 zajímavostí o státě Florida

 1. Saint Augustine je nejstarší evropská kolonie v Severní Americe. V září 1565 ji založil španělský admirál Pedro Menéndez de Avilés.
 2. Key West je město s nejvyšší průměrnou teplotou v USA.
 3. Florida není nejjižnějším státem USA – Havaj leží ještě jižněji.
 4. Největším jezerem na Floridě je Lake Okeechobee s rozlohou 1 890 km čtverečních.
 5. Oficiálním drahým kamenem Floridy je od 20. května 1970 měsíční kámen (moonstone). Paradoxní je, že tento kámen nebyl nikdy nalezen ani na Floridě, ani na Měsíci.
 6. Řeka Saint John’s River je jednou z mála, které tečou z jihu na sever.
 7. Key Largo je znám jako ráj potápěčů.
 8. Floridská muzea Morikami Museum a Japanese Gardens v Delray Beach jsou jediná americká muzea věnovaná japonské kultuře.
 9. Zábavné parky v Orlandu ročně přivítají více návštěvníků než kterékoliv jiné v USA.
 10. V Miami byly poprvé instalovány venkovní bankomaty – sloužily především bruslařům na inlinech.
 11. Ve městě Gainesville se nachází unikátní The Fred Bear Museum, které je věnováno tomuto legendárnímu lučištníkovi.
 12. Lékarník Benjamin Green z Miami Beach jako první vymyslel opalovací krém. V roce 1944 ho uvařil z kakaového másla.
 13. Metropolitní oblast Miami je jediná ve Spojených státech, která hraničí se dvěma národními parkyEvergladesBiscayne National Park.
 14. Ostrov Islamorada je známý jako centrum sportovního rybaření.
 15. Doktor John Garrie z městečka Apalachicola vynalezl v roce 1851 jako první člověk mechanickou ledničku.
 16. Fort Lauderdale se občas přezdívá “Americké Benátky” – to proto, že město protíná 297 km kanálů.
 17. Clearwater je město s nejvyšším počtem blesků v přepočtu na počet obyvatel.
 18. Na Floridě leží také známý Cape Canaveral, odkud startují vesmírné lodě.
 19. V průběhu války v Perském zálivu v roce 1991 byl floridský Jacksonville nejrušnějším vojenským přístavem v zemi. Armáda z něj vypravovala více lidí a zásob, než z kteréhokoliv jiného místa v USA.
 20. Sbírka muzea v Sanibelu čítá 2 miliony kusů mušlí. Muzeum o sobě tvrdí, že je jediné na světě, jenž je zasvěceno výhradně měkkýšům.
 21. Mladý letec Tony Jannus přepsal 1. ledna 1914 historii, když uskutečnil první pravidelný let z St. Petersburgu do Tampy.
 22. V korálovém útesu French Reef poblíž Key Largo je potopen vrak lodě SS Benwood. Mezi potápěči jde o velmi oblíbenou atrakci.
 23. Florida je jediný stát USA, ve kterém leží dvě řeky se stejným jménem. Withlacoochee leží jak v okrsku Madison Country na severu státu, tak v centrální části Floridy. Společné mají jen jméno, žádná jiná spojitost mezi nimi není.
 24. Sportovní nápoj Gatorade byl poprvé vyroben v roce 1965 v University of Florida a byl určen sportovcům této školy. Odtud pochází i název – sportovní týmy této univerzity si říkají Gators.
 25. Zhruba 76 km dlouhá cyklostezka Pinellas Trail spojující město St. Petersburg s dalšími místy v okrsku Pinellas County je známá jako nejdelší městská stezka na východě USA.
 26. Ve městě Niceville se již desítky let koná vždy třetí víkend v říjnu tradiční Boggy Bayou Mullet Festival. Ne, nejde o slavnost vyznavačů legendárního účesu ve stylu Jardy Jágra, ale o rybářský festival. Mullet znamená anglicky parmice.
 27. DeFuniak Springs je domovem jednoho ze dvou přírodních jezer na světě, jejichž tvar připomíná téměř dokonalý kruh.
 28. Titusville je známé jako vesmírné město (Space City). To proto, že leží na západním břehu řeky Indian River, která ho odděluje od vesmírného střediska Johna F. Kennedyho.
 29. Floridský Mug Race je známý jako nejdelší závod plachetnic na světě. Trasa na řece St. Johns River z města Palatka do Jacksonville čítá 68 kilometrů.
 30. Státní historická památka Olustee Battlefield připomíná největší bitvu z Americké občanské války, která se kdy na Floridě odehrála.
 31. Město Ybor City na Floridě bylo kdysi známé jako světové hlavní město doutníků. Zpracovávalo je zde téměř 12 000 pracovníků v 200 továrnách, kteří v dobách největší slávy vyprodukovali 700 milionů doutníků ročně.
 32. Most Dame Point Bridge byl v době svého otevření v roce 1989 nejdelším zavěšeným mostem v USA a třetím nejdelším zavěšeným mostem na světě.
 33. Město Plant City na Floridě není v Americe známé jen svými rozlehlými plantážemi s jahodami. Dne 19. února 1999 v tamějším McCall Parku upekli obří dort známý jako shortcake. Měl téměř 77 metrů čtverečních a vážil 2 721 kg.
 34. Bažiny v Everglades, jako je třeba Fakahatchee Strand, mají hned tři hlavní funkce. Díky pomalému pohybu vody ji čistí a filtrují, jsou domovem místní fauny a flóry a zároveň zpomalují zatopení oblasti.
 35. V Key West byla mezi léty 1845 a 1866 postavena důležitá pevnost Fort Zachary Taylor. Za dob Občanské války ji ovládali státy Unie. Pevnost se stala výchozím bodem pro blokádu konfederačních lodí, což dle některých historiků zkrátilo válku o více než rok. Své využití našla i během Španělsko-americké války, První světové a Druhé světové války.

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA