Národní park Dry Tortugas: Informace, co vidět, rady před cestou

Petr Novák

Dry Tortugas je mořský národní park v jižní Floridě, leží 110 km západně od Key West. Park tvoří z více než 99 % voda Mexického zálivu, procento pevniny je rozděleno mezi sedm ostrovů. Dominantou parku je téměř 200 let stará pevnost Fort Jefferson, její prohlídka na vlastní oči je skutečně životním zážitkem.

Fort Jefferson, Dry Tortugas National Park | © National Park Service

Obsah článku
 1. Informace o národním parku Dry Tortugas
 2. Co vidět a co dělat v národním parku Dry Tortugas
 3. Kdy jet do národního parku Dry Tortugas
 4. Vstupné do národního parku Dry Tortugas
 5. Jak se dostat do národního parku Dry Tortugas
 6. Ubytování v národním parku Dry Tortugas
 7. Rady a doporučení před cestou do národního parku Dry Tortugas
 8. Fotky národního parku Dry Tortugas

Informace o národním parku Dry Tortugas

Národní park Dry Tortugas je známý díky bohatému mořskému životu, korálovým ostrovům, ztroskotaným lodím, migrujícím ptákům a nedostavěné pevnosti. Tvoří ho 7 ostrovů: Největší Loggerhead Key s majákem Dry Tortugas Lighthouse, Garden Key s pevností Fort Jefferson a dále Bush Key, Long Key, Hospital Key, Middle Key a East Key. Také si říkáte, proč všechny obsahují ve jméně Key? Jde o zkomoleninu španělského slovíčka cayo, což v překladu znamená ostrůvek.

S rozlohou 261,8 km čtverečních se řadí mezi nejmenší národní parky a s ročním počtem 83 817 návštěvníků (v roce 2021) také mezi nejméně navštěvované. Za nižší počet návštěvníků může odlehlost parku, dostupný je pouze lodí nebo hydroplánem. Nejvyšší místo ostrova, Loggerhead Key, leží pouhé 3 metry nad úrovní moře.

Samotné ostrovy byly prvním Evropanem objeveny 21. června 1513. Španělský mořeplavec a objevitel Juan Ponce de León místo pojmenoval podle 160 mořských želv, které zde odchytil. Želvy se španělsky řeknou “tortugas”. Přízvisko dry, tedy suchý, pochází z nedostatku sladké vody na zdejších ostrovech. Dry Tortugas byl od roku 1935 spravován jako národní památka, povýšení na národní park se dočkal 26. října 1992. Změna statusu měla zajistit vyšší ochranu pevnosti Fort Jefferson a podmořského bohatství, především vraků lodí.

Souostroví Dry Tortugas leží necelých 130 km od pobřeží Kuby, a je tak častým útočištěm uprchlíků plavících se na chatrných lodích nebo dokonce nafukovacích člunech.

V celém Dry Tortugas se vyskytuje 299 druhů ptáků, nicméně trvale v něm hnízdí jen osm druhů opeřenců. U rybáků černohřbetých, nodů obecných, fragetek vznešených a tereje jižní jde dokonce o jediné hnízdiště v kontinentálních Spojených státech. V parku žije také pět druhů ohrožených mořských želv, jmenovitě se jedná o karetu obecnou, karetu obrovskou, kožatku velkou, karetu Kempovu a karetu pravou. Společnost ve vodě jim dělají žraloci, krokodýli američtí a bohaté, pestrobarevné korálové ostrovy.

Co vidět a co dělat v národním parku Dry Tortugas

Hlavním lákadlem parku je Fort Jefferson, nedokončená pevnost z první poloviny 19. století, která měla hlídat lodě plující do Mexického zálivu. Leží na druhém největším ostrově Garden Key a v dobách největší slávy na přelomu 19. století v ní žily téměř 2 000 lidí. K pevnosti se váže ještě zajímavost, s 16 miliony červených cihel jde o největší cihlovou stavbu na západní polokouli. Její prohlídku dnes můžete absolvovat buď s průvodcem, nebo sami, což spíše doporučuji. Po parku jsou rozmístěny informativní cedulky, takže o nic nepřijdete.

Další viditelnou ozdobou parku jsou majáky. Jeden starší z roku 1826 se nachází na ostrově Garden Key, druhý z roku 1858 je na Loggerhead Key.

S majáky úzce souvisejí vraky lodí, ve vodách Dry Tortugas se jich od 16. století potopily stovky. První opravdu dobře zdokumentovaný případ se stal v roce 1622, kdy se potopila španělská loď Nuestra Senora del Rosario. Nejznámější potopenou lodí je pak 80metrová plachetnice Avanti, která poblíž Loggerhead Reef ztroskotala 22. ledna 1907. Vysoký počet potopených lodí byl důsledek častých bouří a hurikánů v tomto regionu.

Tyto klenoty pod vodní hladinou přímo vybízí k potápění. Koho děsí představa hloubkového potápění s bombou na zádech, může dát přednost jednoduššímu šnorchlování. Voda v Dry Tortugas je doslova průzračná a mořský život bohatý a pestrý.

Skvělým zážitkem je pohled na pevnost z perspektivy vodní hladiny spojený s plavbou na kánoe nebo na kajaku. Přímo v parku bohužel žádná půjčovna není, vybavení si musíte pronajmout v Key West nebo v jiných částech Floridy.

Odlehlost parku a umístění uprostřed Mexického zálivu dělá z místa ideální destinaci sportovních i rekreačních rybářů. Na tuto činnost se zaměřuje celá řada agentur, stačí zaplatit, vyvezou vás na moře, půjčí vybavení a můžete rybařit.

Kdy jet do národního parku Dry Tortugas

Park Dry Tortugas je otevřen celoročně, nejvhodnějšími měsíci pro návštěvu jsou duben a květen. Teploty se obyvkle pohybují v příjemném rozmezí 21-30 °C.

V Key West se střídají dvě roční období – chladnější od prosince do dubna a teplejší po zbytek roku. To bývá mezi červnem a listopadem narušováno tropickými bouřemi a hurikány. Před návštěvou si vždy zkontrolujte aktuální předpověď počasí.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Dry Tortugas

Průměrné teploty v národním parku Dry Tortugas. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden 24,00°C 19,00°C 4,5 5 408 🟨🟨
únor 24,00°C 19,00°C 3,8 4 653 🟨🟨
březen 26°C 21,00°C 4,2 7 070 🟧🟧🟧
duben 27°C 23,00°C 5,0 6 745 🟨🟨
květen 29°C 25°C 9,2 6 822 🟨🟨
červen 31°C 26°C 15,2 7 321 🟧🟧🟧
červenec 31°C 27°C 15,9 6 811 🟨🟨
srpen 32°C 27°C 17,2 6 105 🟨🟨
září 31°C 26°C 17,0 4 432 🟨🟨
říjen 29°C 25°C 11,1 3 289 🟩
listopad 26°C 22,00°C 5,4 5 654 🟨🟨
prosinec 25°C 20,00°C 4,4 5 243 🟨🟨

Vstupné do národního parku Dry Tortugas

Vstupné do NP Dry Tortugas pro osobu starší 16 let je $15 (355 Kč) na jeden týden. Poplatek se hradí provozovatelům trajektu a hydroplánů.

Ke vstupu je možné použít pas America the Beautiful, který držitele opravňuje ke vstupu do všech národních (nikoliv však státních) parků. Jeho platnost je 12 měsíců po prvním užití, pas stojí $80 (1 895 Kč).

Jak se dostat do národního parku Dry Tortugas

Dry Tortugas National Park je jeden z nejodlehlejších národních parků USA, dopravíte se do něj pouze hydroplánem, trajektem nebo privátní lodí. Ve všech případech jde o poměrně nákladný výlet.

Levnější volbou je rychlý trajekt Yankee Freedom II, který vyplouvá z Key West Seaport vždy v 8 hodin ráno. Do terminálu ale dorazte s minimálně 45minutovým předstihem. Zpáteční lístek pro dospělou osobu stojí $200 (4 739 Kč), za děti od 4 do 16 let se platí $145 (3 435 Kč) a mladší caparti se plaví zdarma. V ceně je zahrnuta snídaně, oběd a pro zájemce také vybavení ke šnorchlování. Plavby bývají brzy vyprodané, proto je doporučuji rezervovat v předstihu:

Trajekt připlouvá k pevnosti Fort Jefferson. Tu si můžete spolu s ostrovem Garden Key obhlédnout pěšky, do zbylé šestice ostrůvků se dostanete výhradně lodí.

Pro cestu do Key West doporučuji zvolit auto (levný pronájem aut na Floridě), autobusy Greyhound jsou sice dostupné, ale poměrně nepohodlné. Pro orientaci trasy a dojezdové doby do Key West z několika míst na Floridě:

Odkud Vzdálenost Doba jízdy Trasa
Miami 257 km 3 hodiny 40 minut zobrazit trasu
Fort Myers 487 km 5 hodin 20 minut zobrazit trasu
Orlando 634 km 6 hodin 20 minut zobrazit trasu
Tampa 685 km 6 hodin 50 minut zobrazit trasu

Auto můžete odstavit v City Parking Garage na Grinnell Street hned naproti trajektu. Za den parkování zaplatíte $40 (948 Kč). To se může zdát dost, ale vězte, že v Key West není žádné bezplatné parkování.

Hezkým zážitkem je let hydroplánem do Dry Tortugas spojený s prohlídkou parku. Čtyřhodinový výlet vyjde jednu osobu na $397 (9 406 Kč) včetně letenky, delší osmihodinový na $697 (16 514 Kč). Doba trvání již zahrnuje let v délce dvakrát 40 minut.

Ubytování v národním parku Dry Tortugas

🏨 Hotely

Při nocování u floridské pevnosti s fantastickým výhledem na západ Slunce sice krása střídá nádheru, ale většina návštěvníků v parku stráví jen část dne. Proto je vhodnější se poohlédnout po ubytování v nedalekém městě Key West. V tomto nejjižnějším městě kontinentálních Spojených států jsou provozovány desítky hotelů, motelů a rezortů.

⛺ Kempy

V národním parku Dry Tortugas se nachází všeho všudy jeden kemp, najdete ho jižně od pevnosti Fort Jefferson. Nabízí 8 míst ke stanování, rozebírají se formou “kdo dřív přijede, ten si lehne”. Poplatek za osobu a noc je $15 (355 Kč).

Rady a doporučení před cestou do národního parku Dry Tortugas

ℹ️ Návštěvnické centrum

Návštěvnické centrum parku Dry Tortugas najdete uvnitř pevnosti Fort Jefferson. Určitě doporučuji jeho návštěvu, otevřeno je od svítání do soumraku a najdete v něm ukázku podmořského života na 3D televizi, předměty mapující historii pevnosti nebo expozici věnovanou mořským želvám (karetám).

👍 Dobré vědět

Přímo v národním parku nejsou žádné restaurace, obchody ani stánky s občerstvením, proto si veškeré jídlo a vodu nakupte již v Key West. Především pitný režim není radno zanedbávat. Přivezte si rovněž zásobu opalovacího krému. Na ostrovech je minimum stínu, takže není vůbec složité se spálit.

Ocitnete-li se během návštěvy Spojených států amerických poblíž Key West, prohlídku parku nesmíte vynechat. Nepočítáme-li Aljašku, vyjde návštěva Dry Tortugas ze všech národních parků snad nejdráže, nicméně je zážitkem na celý život. Toto místo je vskutku jedinečné.

Před návštěvou parku si do telefonu postahujte a následně cestou v autě prostudujte informační brožurky. Některé z nich jsou sice poněkud fousaté, ale přesto nabízí zajímavé informace, které obohatí váš výlet.

Fotky národního parku Dry Tortugas

Fort Jefferson v Dry Tortugas National Park | © Matt Kieffer

NP Dry Tortugas | © Bruce Tuten

Pevnost Jefferson v NP Dry Tortugas | © Steve Lyon

Národní park Dry Tortugas | © Matt Kieffer

Loggerhead key, Národní park Dry Tortugas | © National Park Service

Národní parky USA

 1. Seznam národních parků USA
 2. America the Beautiful Annual Pass
 3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Diskuze k článku (2)

Tam chci už hodně dlouho. A s přespáním.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta: Dry Tortugas mne také láká svou unikátností. Navíc na něj nejezdí tolik lidí – ročně ho navštíví cca 79 200 lidí (2019). Alcatraz ročně navštíví 1 400 000 lidí, Sochu svobody 3 500 000 lidí a Grand Canyon kolem 5 000 000.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA