Národní park Everglades na Floridě

Národní park Everglades leží na jihu Floridy, typické pro něj jsou rozlehlé mokřiny plné krokodýlů nebo pum. S rozlohou 6 105 km2 jde o jeden z největších národních parků v USA. Park je pro návštěvníky otevřen celoročně.

Národní park Everglades na Floridě | © http2007

Informace o národním parku Everglades

Národním parkem byl Everglades vyhlášen 30. května 1934, později byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Většinu povrchu Everglades tvoří mokřiny s více než tisícovkou různých druhů rostlin. Za zmínku stojí území vytvořené velmi zvláštní řekou Pahayokee. Její hloubka je pouhých pár centimetrů (nejvýše 60 cm), délka 257 metrů, ale šířka v některých místech přesahuje desítky kilometrů. Řeka Pahayokee v části parku vytvořila ostrůvky hustě prorostlé tropickými dřevinami. Nechybí mezi nimi chráněné mandrovníky.

Zvířata v národním parku Everglades zastupuje v první řadě aligátor americký. V mokřinách Everglades jich odhadem přežívá kolem 200 000, největší objevený z nich měl na délku přes 5 metrů.

V daleko menších počtech se v parku vyskytuje kriticky ohrožený floridský panter, což je v podstatě puma americká. Díky přítomnosti vodních ploch je v Everglades velké množství ptáků – pelikánů, kormoránů, terejů, orlovců říčních a tak dále.

Počasí v národním parku Everglades

V období od prosince do dubna panuje v celé oblasti vcelku mírné a přijatelné počasí, teploty se pohybují od 12 °C do 25 °C. Toto je nejlepší období k návštěvě parku Everglades.

Léta v Everglades jsou velmi horká s průměrnou teplotou kolem 32 °C a vysokou vlhkostí vzduchu okolo 90 %. Poměrně časté jsou odpolední bouřky a co je ještě horší – nálety komárů. Jestli nevíte, jak vypadá hejno komárů, jeďte do NP Everglades! Naštěstí proti nim účinně funguje repelent.

Tipy a rady pro návštěvníky národního parku Everglades

Národní park Everglades je přístupný celoročně, hlavní brána je otevřena 24 hodin denně.

Nejjednodušším způsobem dopravy do národního parku Everglades je auto, z Miami je to jen 130 km a hodina a půl jízdy. Levné letenky do Miami je možné pořídit z Evropy v rámci akčních nabídek prakticky celoročně.

Za individuální vstup do parku na kole nebo třeba pěšky se platí 15 $ (350 Kč), přijedete-li autem, zaplatíte 30 $ (699 Kč) za celou posádku vozidla. Plánujete-li navštívit v průběhu 12 po sobě jdoucích měsíců více národních parků v USA, zvažte nákup pasu America the Beautiful. Zaplatíte 80 $ (1 865 Kč) (při nákupu pasu přes inzerát ještě méně) a můžete navštívit libovolný počet parků.

V parku jsou pro návštěvníky k dispozici čtyři návštěvnická centra:

  • Ernest Coe Visitor Center, 40001 State Road 9336, Homestead, FL, otevřeno od 9:00 do 17:00. V tomto turistickém centru jsou návštěvníkům k dispozici informační brožury, filmy na DVD a několik výstav. Můžete se zde najíst a koupit DVD, pohledy a repelenty proti hmyzu.
  • Flamingo Visitor Center, Flamingo, obvykle je otevřeno od 8:00 do 16:30.
  • Shark Valley Visitor Center, 36000 SW 8th Street, otevřeno denně od 9:15 do 17:15
  • Gulf Coast Visitor Center, Everglades City, otevřeno denně od 8:00 do 16:30 v zimě a od 9:00 do 16:30 v létě

Před odletem si stáhněte nebo ještě lépe do telefonu a tabletu stáhněte užitečné informační brožurky od správy parku!

Národní parky USA

  1. Přehled národních parků USA
  2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Petr Novák

Diskuze k článku (3 komentářů)

Doporučuji výlet v Shark Valley na kole. V Shark Valley Visitor Center se dá půjčit kolo a absolvovat cca 15 mílový okruh. Jede se po úzké asfaltové silnici, je to velmi kontaktní – aligátoři jsou metr, dva od cesty nebo i přímo na cestě. Za celou dobu jsme nepotkali turistu nebo rangera a nikdy jsme nebyli blíže živému aligátorovi jako tady :-) některé kousky přes cestu jsme objížděli fakt se zatajeným dechem :-) airboaty nebo i farma/zoo se nedá srovnat. Upozornění: kola jsou příšerné vehikly, takže s tím počítat a dále doporučuji se dostatečně zásobit vodou, protože na okruhu nic není (cca v polovině je automat a toaleta u pozorovací věže), také není po cestě prakticky stín. Ale stojí to za to, potom vám airboat přijde jako nuda :-)

Odpovědět

My jsme byli letos v květnu a platilo se za auto 30 dolarů. Divila jsem se tak jsem se ptala správce parku a on říkal že 30 se platí už nějakou dobu. Anhinga trail za mě nejlepší. Doporucuju hned jako první věc v parku. Není tam moc lidí a krokodýlů ve vodě hrozně moc. Odpo už tolik nebyli vidět. Byl to velkej respekt. Pak jsem div neměla infarkt když jsme zkusili jít jinej trail a tam had.. No a pak už to máte v hlavě furt. Ale krasnej park

Odpovědět
Avatar uživatele

@Iveta: dobrý den,v únoru plánují s dcerou výlet Miami a okolí. Mohla by jste nám ,prosím ,poskytnout několik rad ? Pokud by Vám to nevadilo,prosím ,zkontaktujte me přes e-mail Damovska.eva@seznam.cz . Předem moc dekuji Eva

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.