Národní park Everglades na Floridě

Národní park Everglades leží na jihu Floridy, typické pro něj jsou rozlehlé mokřiny plné krokodýlů nebo pum. S rozlohou 6 105 km2 jde o jeden z největších národních parků v USA. Park je pro návštěvníky otevřen celoročně.

Národní park Everglades na Floridě | © http2007

Informace o národním parku Everglades

Národním parkem byl Everglades vyhlášen 30. května 1934, později byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Většinu povrchu Everglades tvoří mokřiny s více než tisícovkou různých druhů rostlin. Za zmínku stojí území vytvořené velmi zvláštní řekou Pahayokee. Její hloubka je pouhých pár centimetrů (nejvýše 60 cm), délka 257 metrů, ale šířka v některých místech přesahuje desítky kilometrů. Řeka Pahayokee v části parku vytvořila ostrůvky hustě prorostlé tropickými dřevinami. Nechybí mezi nimi chráněné mandrovníky.

Zvířata v národním parku Everglades zastupuje v první řadě aligátor americký. V mokřinách Everglades jich odhadem přežívá kolem 200 000, největší objevený z nich měl na délku přes 5 metrů.

V daleko menších počtech se v parku vyskytuje kriticky ohrožený floridský panter, což je v podstatě puma americká. Díky přítomnosti vodních ploch je v Everglades velké množství ptáků – pelikánů, kormoránů, terejů, orlovců říčních a tak dále.

Počasí v národním parku Everglades

V období od prosince do dubna panuje v celé oblasti vcelku mírné a přijatelné počasí, teploty se pohybují od 12 °C do 25 °C. Toto je nejlepší období k návštěvě parku Everglades.

Léta v Everglades jsou velmi horká s průměrnou teplotou kolem 32 °C a vysokou vlhkostí vzduchu okolo 90 %. Poměrně časté jsou odpolední bouřky a co je ještě horší – nálety komárů. Jestli nevíte, jak vypadá hejno komárů, jeďte do NP Everglades! Naštěstí proti nim účinně funguje repelent.

Tipy a rady pro návštěvníky národního parku Everglades

Národní park Everglades je přístupný celoročně, hlavní brána je otevřena 24 hodin denně.

Nejjednodušším způsobem dopravy do národního parku Everglades je auto, z Miami je to jen 130 km a hodina a půl jízdy. Levné letenky do Miami je možné pořídit z Evropy v rámci akčních nabídek prakticky celoročně.

Za individuální vstup do parku na kole nebo třeba pěšky se platí 15 $ (350 Kč), přijedete-li autem, zaplatíte 30 $ (699 Kč) za celou posádku vozidla. Plánujete-li navštívit v průběhu 12 po sobě jdoucích měsíců více národních parků v USA, zvažte nákup pasu America the Beautiful. Zaplatíte 80 $ (1 865 Kč) (při nákupu pasu přes inzerát ještě méně) a můžete navštívit libovolný počet parků.

V parku jsou pro návštěvníky k dispozici čtyři návštěvnická centra:

  • Ernest Coe Visitor Center, 40001 State Road 9336, Homestead, FL, otevřeno od 9:00 do 17:00. V tomto turistickém centru jsou návštěvníkům k dispozici informační brožury, filmy na DVD a několik výstav. Můžete se zde najíst a koupit DVD, pohledy a repelenty proti hmyzu.
  • Flamingo Visitor Center, Flamingo, obvykle je otevřeno od 8:00 do 16:30.
  • Shark Valley Visitor Center, 36000 SW 8th Street, otevřeno denně od 9:15 do 17:15
  • Gulf Coast Visitor Center, Everglades City, otevřeno denně od 8:00 do 16:30 v zimě a od 9:00 do 16:30 v létě

Před odletem si stáhněte nebo ještě lépe do telefonu a tabletu stáhněte užitečné informační brožurky od správy parku!

Národní parky USA

  1. Přehled národních parků USA
  2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Diskuze k článku (3 komentářů)

Doporučuji výlet v Shark Valley na kole. V Shark Valley Visitor Center se dá půjčit kolo a absolvovat cca 15 mílový okruh. Jede se po úzké asfaltové silnici, je to velmi kontaktní – aligátoři jsou metr, dva od cesty nebo i přímo na cestě. Za celou dobu jsme nepotkali turistu nebo rangera a nikdy jsme nebyli blíže živému aligátorovi jako tady :-) některé kousky přes cestu jsme objížděli fakt se zatajeným dechem :-) airboaty nebo i farma/zoo se nedá srovnat. Upozornění: kola jsou příšerné vehikly, takže s tím počítat a dále doporučuji se dostatečně zásobit vodou, protože na okruhu nic není (cca v polovině je automat a toaleta u pozorovací věže), také není po cestě prakticky stín. Ale stojí to za to, potom vám airboat přijde jako nuda :-)

Odpovědět

My jsme byli letos v květnu a platilo se za auto 30 dolarů. Divila jsem se tak jsem se ptala správce parku a on říkal že 30 se platí už nějakou dobu. Anhinga trail za mě nejlepší. Doporucuju hned jako první věc v parku. Není tam moc lidí a krokodýlů ve vodě hrozně moc. Odpo už tolik nebyli vidět. Byl to velkej respekt. Pak jsem div neměla infarkt když jsme zkusili jít jinej trail a tam had.. No a pak už to máte v hlavě furt. Ale krasnej park

Odpovědět
Avatar uživatele

@Iveta: dobrý den,v únoru plánují s dcerou výlet Miami a okolí. Mohla by jste nám ,prosím ,poskytnout několik rad ? Pokud by Vám to nevadilo,prosím ,zkontaktujte me přes e-mail Damovska.eva@seznam.cz . Předem moc dekuji Eva

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.