Národní park Biscayne: Průvodce, co dělat, rady před cestou

Petr Novák

Národní park Biscayne leží v těsné blízkosti města Miami na Floridě a je poměrně unikátní. Až 95 % jeho území tvoří voda a korálové útesy, zbytek tvoří čtyřicítka ostrovů, z nichž jen část je přístupná návštěvníkům nebo mangrovníkové porosty. Největší mořský park USA byl založen, aby chránil záliv Biscayne Bay. Na své si v něm přijdou zejména milovníci potápění.

Národní park Biscayne | © Bruce Tuten

Obsah článku
 1. Informace o národním parku Biscayne
 2. Co vidět a co dělat v národním parku Biscayne
 3. Kdy jet do národního parku Biscayne
 4. Vstupné do národního parku Biscayne
 5. Jak se dostat do národního parku Biscayne
 6. Ubytování v národním parku Biscayne
 7. Rady a doporučení před cestou do národního parku Biscayne
 8. Fotky národního parku Biscayne

Informace o národním parku Biscayne

NP Biscayne leží v jižní Floridě v zálivu Biscayne Bay v blízkosti těsné blízkosti měst Homestead a Miami. Z celkové rozlohy 699,8 km čtverečních tvoří čistě pevninu jen asi 15 km čtverečních. Za národní park byla oblast prohlášena 28. června 1980, zajímavé je, že v průběhu Studené války Biscayne sloužilo jako tréninková oblast pro kubánské exulanty pro jejich tréninkové mise proti režimu Fidela Castra.

Ročně do parku Biscayne v roce 2021 zavítalo 705 655 lidí. Park je zajímavý ještě v jedné věci – jeho nejvyšší bod na ostrově Toten Key leží ze všech národních parků USA nejníže – a sice jen v 2,7 metrech nad hladinou moře.

Oblast Biscayne Bay je poměrně bohatá co se přírody týká. Dominantou pobřeží jsou mangrovníky červené a černé, jenž vyrůstají z mělkých vod. Z míst dále od pobřeží pak roste i třetí druh tohoto listnatého stromu, mangrovník bílý. Více než polovinu podvodního území parku pokrývají kriticky ohrožené korály. V hloubkách do 10 metrů se jedná o větevník dlanitý, v hloubkách vyšších než 10 metrů o větevníky parožnaté. To jen pro úplnost.

Když se řekne “Biscayne National Park a zvířata”, vždy si představím mořské želvy karety pravé a karety obrovské. Na území parku žijí stovky ryb, dvě stovky ptáků a 27 druhů savců suchozemských i vodních. Bystré oči mohou v parku zahlédnout krokodýla amerického, plameňáky, kapustňáka širokonosého, orla bělohlavého, velrybu, leguána zeleného, mývala nebo chřestýše. A nejenom zvířata, v Biscayne se nachází jedno z míst známých jako Millionaire’s Row. Přezdívá se tak čtvrtím s vysokým procentem dolarových milionářů.

Co vidět a co dělat v národním parku Biscayne

Národní park Biscayne se dělí do čtyřech hlavních oblastí: Convoy Point, Boca Chita Key, Elliott Key a Adams Key.

Convoy Point

Místo, kde se nachází i informační centrum, leží 14 km východně od města Homestead. Dostanete se tam bez problémů autem, loď není třeba. Zájemci si mohou prohlédnout muzeum mapující čtyři různé ekosystémy parku a mrknout na několik filmů o zdejší přírodě.

Boca Chita Key

Nejnavštěvovanější z ostrovů v parku, jeho dominantou je 20 metrů vysoký maják z 30. let 20. století. Maják bývá přístupný veřejnosti, výhled z něj je fantastický. Na ostrov Boca Chita Key se musíte dopravit pronajatou lodí.

Elliott Key

Rozlohou největší ostrov parku, na kterém kdysi byly ananasové plantáže. Nyní je na Elliott Key třeba kemp nebo centrum pro vzdělávání v oboru přírodních věd. Je zde také přibližně míli dlouhá stezka vhodná pro pěší turistiku.

Adams Key

Ostrov, na který můžete během dne připlout a relaxovat. Až do hurikánu Andrew v roce 1992 zde stál privátní klub Cocolobo Cay Club, ve kterém relaxovali prezidenti Hoover, Nixon nebo Lyndon Johnson.

Bohatý podmořský život přímo vybízí ke šnorchlování nebo potápění s přístrojem. Bližší informace o těchto lákavých dobrodružstvích najdete třeba na stránkách společnosti Eco-Adventures. Ta dále nabízí třeba projížďky po parku v kánoích s výkladem aj.

Oblíbené jsou také plavby lodí s prosklenou podlahou, díky které můžete sledovat barevné rybičky a korály v suchu.

Zaplatit si můžete také některý z výletů:

Kdy jet do národního parku Biscayne

Vody v Biscayne Bay jsou přístupné celoročně kdykoliv, oblast Adams key je dostupná pouze lodí a otevřena je pouze přes den.

NP Biscayne leží na slunné Floridě, takže prakticky kterékoliv období roku je vhodné k návštěvě. Léta v Biscayne obvykle bývají horká a dusná s častými odpoledními bouřkami a průměrnou teplotou 28 °C. Průměrný úhrn srážek v červenci je 10,03 cm. Od června do listopadu park ohrožují hurikány, před cestou se vyplatí sledovat důkladnou předpověď počasí.

Počasí v zimě je suché a vcelku příjemné, vždyť průměrná teplota se pohybuje kolem 20 °C a lednový úhrn srážek je pouze 5,51 cm.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Biscayne

Průměrné teploty v národním parku Biscayne. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden 24,00°C 16,00°C 4,7 40 979 🟨🟨
únor 25°C 17,00°C 4,3 42 761 🟨🟨
březen 26°C 18,00°C 5,9 55 218 🟨🟨
duben 28°C 20,00°C 6,5 54 697 🟨🟨
květen 29°C 23,00°C 10,8 59 609 🟧🟧🟧
červen 31°C 24,00°C 17,5 52 707 🟨🟨
červenec 32°C 25°C 17,6 60 417 🟧🟧🟧
srpen 32°C 25°C 18,8 45 466 🟨🟨
září 31°C 25°C 17,5 38 240 🟨🟨
říjen 29°C 23,00°C 10,9 30 624 🟨🟨
listopad 27°C 20,00°C 5,4 42 320 🟨🟨
prosinec 25°C 18,00°C 4,7 45 981 🟨🟨

Vstupné do národního parku Biscayne

Vstup do národního parku Biscayne na Floridě je zdarma.

Platí se pouze za nocování v některém z kempů a za kotvení lodě v přístavech Elliott Key a Boca Chita Key. Poplatek $35829 Kč za noc se vybírá za všechny lodě, které v přístavu kotví po 17:00 hodin. Místo v přístavu nelze rezervovat, funguje zde systém “kdo dřív připluje, ten kotví”. Součástí poplatku je místo pro 6 lidí a 2 stany v některém z tábořišť.

Jak se dostat do národního parku Biscayne

Národní park Biscayne je přístupný pouze lodí, vstoupit do něj můžete buď ze severu směrem od Miami, nebo z jihu od města Homestead. Pro začátek pro vás mám trasy z měst v okolí – v době ranní a odpolední špičky počítejte s vyšší časovou náročností:

Odkud Vzdálenost Doba jízdy Trasa
Miami 65 km 1 hodina zobrazit trasu
Orlando 433 km 4 hodiny 30 minut zobrazit trasu

Z centra města Homestead jezdí až k návštěvnickému centru Dante Fascell jezdí tramvaje provozované místním dopravním podnikem. V provozu jsou od konce listopadu až do dubna. Vyjíždí z místa Losner Park zhruba čtyřikrát denně.

K přemísťování mezi jednotlivými ostrovy musíte použít kánoe nebo kajak (lze si vypůjčit), nebo loď (lze si najmout). Vypůjčit kánoe si můžete třeba u společnosti Eco Adventures.

Ubytování v národním parku Biscayne

🏨 Hotely

Ubytování snadno seženete ve městě Homestead a v nedalekém Miami, kde jsou stovky hotelů nebo motelů všech cenových úrovní.

⛺ Kempy

Na dvou ostrovech národního parku Biscayne jsou v provozu dva kempy. Problém je, že jsou přístupné výhradně lodí:

 • Kemp Boca Chita Key
  Nejpopulárnější ostrov národního parku Biscayne a na něm travnatý kemp hned u vody.
 • Kemp Elliot Key
  Pro změnu největší ostrov parku a kemp, který zasahuje na pobřeží i do lesa. Piknikové stoly, grily i sprchy se studenou vodou tu mají.

Za nocování v kempu se platí. Pokud vaše loď kotví v přístavišti, je poplatek za nocování zahrnut již v poplatku. Jestliže jste se do tábora dostali jinak, za jedno místo pro stan a noc zaplatíte $25592 Kč. V období od 1. května o 1. září se ani jeden z těchto poplatků nevybírá.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Biscayne

ℹ️ Návštěvnické centrum

Jako u každého národního parku, i prohlídku Biscayne radím zahájit cestou do návštěvnického centra. Dante Fascell Visitor Center leží v místě zvaném Convoy Point u města Homestead, k jeho návštěvě nepotřebujete loď. V provozu je denně od 9:00 do 17:00.

👍 Dobré vědět

Po celý rok náladu návštěvníků NP Biscayne kazí otravní komáři. Doporučuji si přibalit repelent v Americe koupený – jiný kraj, jiný hmyz. Nezapomeňte také na jídlo, v parku samotném prodávají pouze v obchodě se suvenýry  předem připravené sendviče, chipsy a limonády. Lepší je nakoupit si v Homesteadu nebo v Miami a vzít si jídlo a pití do batohu.

Fotky národního parku Biscayne

NP Biscayne | © Bruce Tuten

Biscayne National Park | © National Park Service

Národní park Biscayne | © National Park Service

Národní park Biscayne | © National Park Service

Národní park Biscayne | © National Park Service

Národní park Biscayne | © National Park Service

Boca Chita Harbor, Národní park Biscayne | © National Park Service

Národní parky USA

 1. Seznam národních parků USA
 2. America the Beautiful Annual Pass
 3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA