Potřebuji nové povolení ESTA, když jsem se ze Států před nedávnem vrátil?

Byl jsem před 3 měsíci v USA. Nyní plánuji jet do Spojených států amerických znovu, ale na jiné místo. Potřebuji novou cestovní registraci ESTA?

ESTA | © Petr Novák

Nová registrace ESTA není potřeba

Nepotřebujete – tedy ovšem za předpokladu, že máte stále ten samý biometrický pas. Pokud jste si od té doby nechal vystavit pas nový, musíte znovu zažádat o povolení ESTA.

Povolení ESTA je standardně platné dva roky či do doby vypršení platnosti pasu (podle toho, co nastane dříve).

Petr Novák

Diskuze k článku (97 komentářů)

@Petr:
Tenhle dotaz se tu často opakuje. Není žádný daný limit. Jen je třeba si uvědomit, že ESTA je pro turisty. Standardní člověk po návratu z dovolené jde do práce, aby si vydělal na další. Takže pokud jsi tam byl tři měsíce, bude jim nejspíš divné, že tam jedeš za týden zase. Klidně tě pustí, ale asi je bude zajímat, zda máš dostatek prostředků, zda jsi nebyl doma jen na “dovolené” a nevracíš se do (nelegální) práce.

Doporučuje se nechávat po delších pobytech delší pauzy.

Odpovědět

@Petr: Primo v podminkach ESTA se pise, ze po pobytu v USA bys mel stravit “adekvatni” cas mimo USA. Neni tedy dana zadna doba, po kterou musis cekat, nez opet pojedes do USA, ale obecna rada zni: delsi pobyt, delsi pauza. Pokyn pro urednika zni: pokud mas pocit, ze dotycny chce v USA nelegalne pobyvat, vyuzivat (jakkoliv) system, obrat ho zpet do letadla.

Odpovědět

Ahoj,
Mám dotaz,stalo se tu někomu ,že neměl platnost Esty na 2roky? Žádala jsem si 7. Září 2017 a přišel mi email že za 30 dnů mi platnost vyprší. Když jsem se dívala na papír je tam napsané datum expires 2. Června 2018 ale na zadní straně je expires 30. Září 2018. Moc tomu nerozumim teda :( Díky za odpověď

Odpovědět

Ahoj, v dubnu jsem byl v USA, jen na pár dnu, v podstatě jen delší mezipřistání a tomu odpovídající ESTA vizum (bez pobytu, jen transfer vizum). Když se tam teď chystám na měsíc, měl bych si zařídit novou ESTu, kde vyplním jednu odpověď jinak? S kontaktem na osobu a ubytování?

Odpovědět

@Honza:
“jen na pár dnu, v podstatě jen delší mezipřistání a tomu odpovídající ESTA vizum (bez pobytu, jen transfer vizum)”

Mezipřistání je krátká doba mezi příletem a odletem, dalším pokračováním na cestě jinam. Pokud jsi byl pouze v USA a nikde jinde, byl to standardní pobyt a je jedno, jestli dva dny nebo půl roku. Kombinace “jen na pár dnu – bez pobytu” je také zajímavá. Ale to je jedno.
Nová ESTA není potřeba. Platí dva roky a je možno cestovat opakovaně.

Odpovědět

@Franta: Měl jsem za sebou cestování po centrální Americe (Cuba, Belize, Guatemala, Mexico) a na zpáteční cestě 3 dny v LA. Na imigračním se mě vyptával, co kde budu dělat, kde budu bydlet a tak… měl jsem zvolen typ transfer ESTA, kde se žádný detaily o návštěvě USA nevyplňovali. Teď se ale chystám na měsíc a to by se jim už možná nemuselo líbit, proto ta obava…

Odpovědět

@Honza:
Aha. O hlavní cestě jsi nepsal, tak mi to s mezipřistáním na několik dní bez pobytu přišlo divné.
Pokud ESTA platí, tak na ní můžeš cestovat, je jedno jestli budeš ve Státech nebo jen prolétáš jinam.

Odpovědět

Ahoj mam prosbu chci jet cca. na mesic a pul do Ameriky jako turista,mam dovolenou a zname v USA,bohuzel jsem zjistil ze po roce 2011 kdo byl v Iranu tak musi zazadat o normalni viza? Nemate nejakou zkusenost,nebo jestli jde dostat Esta i kdyz jsem byl v Iranu v roce 2012. Dekuji

Odpovědět

@Michal:
Jsou dané podmínky, za kterých ESTA jde nebo ne. Takže přečíst a pak budeš vědět, jestli musíš na ambasádu.

Odpovědět

Ahoj , chtěla bych se zeptat, zda musím mít Etu/Estu nějakým způsobem vytisknutou. Mám je platné od minulého roku jak Etu do Kanady , tak. Estu do USA.
Je to tedy rok od naši dovolené v Kanadě , kde jsme potřebovali Estu kvůli přestupu v Las Vegas. Teď se chystáme na 14 dni do Kanady a 14 dni na Hawai.
Ptám se tedy zda musím mít Etu/ Estu vytisknutou v nějaké papírové podobě nebo zda stačí ze nás mají evidované v systému? Nejsem si totiž jistá zda nám minuly rok posílali něco na tisknuti atd …
děkuji za odpověď . Veronika.

Odpovědět

@Veronika:
Pro imigrační vytištěnou ESTU nepotřebuješ, mají tě v systému. Po mně chtěla vytištěnou ESTU letecká společnost (Austrian) při odletu, ale myslím, že to bylo jenom, aby urychlili odbavení a přítelkyně měla vízum.
Jinak vytisknout si ji určitě můžeš – vždycky se k ní dostaneš přes oficiální stránky po zadání čísla ESTY , do mailu to nechodí.

Odpovědět

Dobrý den,

tento rok jsem navštívila USA. Mám platnou ESTA s adresou pobytu v Bostnu.
Pokud budu letos chtít cestovat do Miami bude mi tento doklad platit? Při minulé návštěvě se mě ptali kde budu bydlet a na adresu.
Děkuji.

Odpovědět

@Šárka: Tahle otázka už je tady zodpovězena asi 1000x. ESTA platí kamkoliv v USA, ne jen na místo prvního pobytu. Na místo pobytu se tě nejspíš opět zeptají – a je pochopitelné, že se nebude shodovat s předešlým.

Odpovědět

Ahoj,

byla jsem roku 2016 v USA, přetáhla jsem ESTU o 7 měsíců. Co z toho vyplývá prosím?
Respektivě, chci teď za týden odletět na Kostariku. Co teď?

Děkuji moc za odpověď.

Odpovědět

@Nikča:
Ohledně USA z toho vyplývá možnost, že ti příště ESTA už nedají a budeš muset na ambasádu pro vízum, případně si tě na letišti protáhnou přes secondary.
Ohledně Kostariky to znamená jen to, že bych neletěl s přestupem v USA, protože i na pouhý přestup potřebuješ ESTA nebo vízum. Kostarika není součástí USA, takže je tvé přetáhnutí nebude zajímat.

Odpovědět

@Franta:

Mám to jako překvapení, poletíme dokonce soukromým triskáčem přímo na nějaké jejich letiště, tak mě zajímalo co z toho vyplývá. Děkuji moc za info! :)

Odpovědět

Dobrý den trávil jsem teď v USA 87 dní na návštěvě u blízkého rodinného příslušníka( otec) na ESTU momentálně jsem na cestě po Mexicu na 45 dní a poté se plánuji do USA vrátit znovu na 90 dní ,chtěl bych se zeptatjak je to ohledně vstupu a přímo sousedících zemí… musím dál do centrální Ameriky nebo dlouhodobý pobyt v Mexicu stačí?
Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Fredy:
Ahoj, tenhle dotaz se tu také v různáých variacích dosti opakuje, je to samozřejmě popsáno i v podmínkách ESTA.
Ne, nestačí, musíš opustit kontinent…nestačí ani na některé karibské ostrovy, viz ofiko odpověd zde:
“You cannot extend the time on the Visa Waiver Program. The 90 days also includes any time spent in Canada, Mexico and adjacent Islands. “

Odpovědět

@Fredy:
Jak píše Lukáš, je to tu stále dokola.
Tyhle varianty “vycestování” do okolí a opětovného návratu se označují jako Visa run. Prostě pokus to nějak obejít.
ESTA je turistická a odpověz si sám, který běžný turista je na cestách více než doma a v jedné zemi tráví většinu roku? Pokud je tam táta legálně, tak proč sis nepožádal o vízum, abys s ním mohl trávit více času, případně, proč ti nepomohl získat GC, abys tam s ním mohl zůstat. Tohle je totiž to, co imigračního napadne, že tam vlastně hodláš zůstat a jen jezdit občas na “prodlužovací” výlety.
Na vstup do USA po zemi z Kanady nebo Mexika nepotřebuješ ESTA, ale musel bys tam nejprve dorazit odjinud. Tys tam přijel z USA, takže jsi z jejich pohledu neopustil Severní Ameriku a blízké okolí, viz Řešení 3 v odkazu.

Odpovědět

@Franta: čistě technicky týden v Guatemale by problém vyřešil jakožto pobit ve střední americe?

Odpovědět

@Fredy:
Technicky netuším, teoreticky možná.
Ty sice opustíš dané území, ale vrátíš se sakra rychle. To může vypadat, že tam děláš a byl jsi jen na dovolené. Jak jsem psal, běžný turista takhle necestuje. Obecně se doporučuje (a svého času to bylo i na stránkách ambasády) dělat mezi delšími pobyty delší pauzy. Psali tu i lidé, co je takhle dvakrát pustili, ale při třetí cestě je poslali domů. A to letěli zpět do ČR a na více než týden. Imigračnímu to prostě bude divné, že jsi na cestách více než doma.
Šance tu je, ale ať to naplánuješ sebe líp, tak na konci je vždy imigrační a na něm je, jak si vyloží tvé zdůvodnění.

Odpovědět

poljakova.michaela@seznam.cz
Ahoj chci se zeptat ohledně vycestování z USA?
Pokud budu 3 měsíce v USA cestovat a pak na 6 měsíců odjedu do Kanady, mám ještě možnost znovj USA navštívit? Není to tak že jen ořeletím hranice, ale opravdu budu nějakou dobu pryč. Nemůžu tohle nikde dohledat.

Děkuji :)

Odpovědět

@Michaela: Opravdu to nejde nikde dohledat? Ani ve zdejsi diskuzi (asi o tři příspěvky zpet) ani na oficiálních stránkách? Tenhle dotaz se tu opakuje tak 1 týdně. Máš vůbec zpáteční letenku? To je totiž jedna z podmínek na cestování přes ESTA.

Odpovědět

@Michaela:
Jak píše Kuba, je to tu několikrát. Naposledy něco podobného Fredy nad tebou. Kuba taky připomenul podmínku ESTA, musíš mít zpáteční letenku nebo letenku pryč z USA. Amíci a Kanaďani si předávají informace, takže o tobě budou vědět. Jak je tu taky několikrát, ESTA je pro turistiku a který standardní turista je na dovče většinu roku. Tohle vše bude imigrační řešit. Možná jsi ve vatě a máš na takové cestování, ale i tak se budou ptát.
Pokud chceš přesné informace, zkus hledat nebo napsat na http://www.cbp.gov, http://www.uscis.gov nebo http://www.cic.gc.ca.

Odpovědět

Dobrý den,
předně…děkuji za stránku a případnou odpověď. Po přečtení vím, že se tu mnoho dotazů opakuje, ale nikde jsem nenašel odpověď na ten svůj kdy se pobyt “láme” koncem roku. Dne 19.10.2019 cestuji do USA na ESTU s přistáním v NY. Budu zde na návštěvě u kamarádky, která zde žije 20let a má občanství, následně 16.12.2019 se s ní vracím zpět do ČR. Dotaz zní: když se chci do USA vrátit 26.12.2019 (ještě v roce 2019 a oslavit tam Silvestr) jak je to potom s těmi 90 dny pobytu? Počítají se od 1. ledna 2020 zase nově na dalších 90 dní (automaticky se prodlužuje?) nebo těch 90 dní pokračuje od data odletu 26.12.2019?
Předem děkuji za odpověď. Letím poprvé, anglicky neumím a jsem docela nervozní.
Ještě jednou děkuji

Odpovědět

Zdravím Dušane,

těch 90 dní není nárokových, takže s nimi nikdy nemůžeš automaticky počítat a určitě se nikdy nic automaticky neprodlužuje.
Čili při vstupu do USA na ESTU ti imigrační může dovolit pobyt maximálně oněch 90 dní od data příletu…žádné, že po 1.1. se něco automaticky prodlužuje nebo podobné nesmysly.
Je jen a pouze na tom konkrétním imigračním úředníkovi, kolik dní ti umožní pobyt.
Já např. měl zpáteční letenku za 45 dní od příletu, do pasu mi dal razítko, že USA MUSÍM opustit v datum, kdy to bylo cca 55 dní od mého příletu. Takže žádných 90.
V tvém případě při tak rychlém návratu zpět do USA to určitě vzbudí podezření, takže měj připravený neprůstřelný příběh, kdy ale tvoje neznalost angličtiny bude celkem přitěžující, že jim to nebudeš schopen dobře vysvětlit.

Odpovědět

@Lukáš: Díky moc za info. Dušan

Odpovědět

Ahojte, ideme do USA po druhy krat (naposledy sme boli pred rokom). ESTU mame platnu az do maja 2020. Na oficialnej stranke je moznost editacie ziadosti, musime zmenit miesto pobytu?

Odpovědět

Ahoj

Jak je to s opakovaným cestováním? Byl jsem v USA na ESTU 2016, 2018, 2019 a rád bych pokud to situace umožní 2020/2021. Pokaždé západ LA nebo SF, cestování po západu. Vždy to byl červen/červenec na 18-21 dní. Je možné, že při čtvrté cestě na stejné místo během 4 let už bude imigrační dělat potíže a posílat nás na secondary? Případně, je se čeho obávat u secondary? Předem díky, Michal

Odpovědět

@Michal:
Tohle ti nikdo neřekne, je to individuální. Já byl v USA 7x, jednou dokonce skoro rok v kuse (legálně) a nikdy jsem nešel na secondary. Brácha tam byl 3x a pokaždé na secondary. Vždy to měl v klidu, pár otázek a pustili ho. Někteří tu ale secondary popisují jako malé Guantanamo. Obecně “podezřelé” jsou delší pobyty krátce po sobě, nepřesvědčivé odpovědi… To co píšeš, jsou cesty standardního turisty.

Letos bych s USA moc nepočítal. Docela slušně se to tam rozjelo, takže bude chvíli trvat, než bude klid, postarají se sami o sebe a budou mít náladu na návštěvy. Nám už letošní dovolená v USA padla a vidíme to nejdřív na příští jaro.

Odpovědět

Po treti navsteve na estu, jsem na dalsi uz jela na viza, secondary jednou …, kazdy ma jinou zkusenost, taky jeden rok v kuse legalne, vse jsem mela v poradku, jednou jsem byla dvakrat po sobe, taky stejna mista, adresa, kontakt, bydleni, zvaci dopis, penize, overili si to a pustili mne,.

Odpovědět

@Franta:@jana:

Asi je fakt, že to bude spíš o náhodě. Technicky vzato u nás je vždy 100% vidět turistický úmysl vstupu (zpáteční letenka, zaplacená auto v půjčovně, rezervace v kempu atp.). Spíš mě právě zajímalo, jestli se to už při nějakém opakování nad 3 návštěvy nezmění k tomu, že si budou chtít víc proklepnout. Někdo mi říkal, ať si zařídíme B2 když chceme létat skoro každý rok, ale to podle mě taky není zárukou vyhnutí se secondary …ba spíš naopak, na B2 mohu setrvat déle a tím být podezřelejší, že?

Tak trochu tajně doufám, že třeba září už půjde. Přeci jen ten západ z turistiky hodně žije a pokud se situace do léta uklidní, tak budou chtít tenhle příjem co nejdřív obnovit. Asi už nás trochu lákají ceny letenek…teď zas mají srpen – září přímáky z Vídně do LA za 10 900 :-)

Odpovědět

@Michal:
Jak píšeš, je to spíš o náhodě nebo lépe řečeno o momentální situaci. Imigrační nebude ve své kůži, ty budeš nervózní, cokoliv… a hned je to jinak. B2 nebo ESTA je s pohledu imigračního jedno. To spíš na ambasádě se budou pídit, proč chce někdo B2, když na normální dovolenou ESTA stačí a navíc vyjde levněji. To doporučení ohledně každoročního cestování možná vychází z praxe některých lidí. I tady psali, že je při třetí, čtvrté, cestě na ESTA vzali na secondary a většinou nepustili dál. Ale bylo to proto, že tam byli max. čas na ESTA (90 dní), pak byli chvíli (několik týdnů) doma a zase tam jeli s letenkou na 90 dní. To není standardní turistika, málokdo je na dovolené více než doma a to už jim může připadat podezřelé. Takže imigrační volí nevpuštění jako “prevenci” a doporučí vyřídit si vízum. Pak je na ambasádě, jak si dotyčného a jeho úmysly při pohovoru proklepne.

Odpovědět

@Franta: Tak to vidíme stejně. Tyhle 3 týdenní návštěvy jednou do roka, asi opravdu nemají vliv na budoucí vpuštění nebo průběh pohovoru. Oni sami musí vidět, že jsme vždy odjeli v termínu na zpáteční letenky.

No, teď už jen čekat a doufat, že se bude zase moci brzo vycestovat. Přeci jen, konec léta/podzim ještě daleko a to se může změnit věcí. Nebo halt budeme muset čekat do příštího léta a doufat, že se to zas nějak nezvrtne.

Odpovědět

Mne rekli,ze treba po 3,4. mne nemusi na estu pustit, byla jsem kolem 1mesice, plus minus, tak jsem zazadala o viza, a na ambasade jsem mela doklady az az, ani se nepodivali, byla jsem tam kratce a poslali mne domu,pas postou za tyden. Je pravda, ze se mne ptali na ubytovani, atd, co jsem uvedla a rekla, a volali tam. A ptali se co mam sebou, mela jsem jen obleceni a male darky, kontrola tasky byla.
Mela jsem vse vyfocene v mobile. Zpatecni letenky pokazde s datumem driv. Nikdy se mne na nic moc neptali, jen jednou, bylo to na nervy, ale zopakovala jsem vse stejne, jen jsem nestihla dalsi letadlo, a na to dalsi jsem cekala delsi dobu, taky to vypadalo, ze si budu muset koupit dalsi letenku ja, nakonec mi ji dali – moc jsem tomu nerozumela proc, pokazde jsem byla s delsim casovym odstupem. Kazdy mame jinou zkusenost.

Odpovědět

Taky jde o to – pozadas o viza, nedostanes je – nemuzes pak zadat o dalsi estu, nedostanes viza, muzes pozadat o nove, rozdil je znacny v cene, a estu jsem vyridila na netu, viza osobne v Praze, nedostanes viza, nedostanes zpatky penize … – musis tam uvest pravdive udaje, lidi meli problem a dostali viza – proste vse napsat jak je, na viza je pravda muzes 6 mesicu a ten pobyt je drahsi, kontrola zavisi od vseho moznyho, a v pc vidi vsechno – tve cestovani, no letos – nevim …, a turisticka viza lidi bezne vyrizuji, ma zkusenost je takova jak pisu, a rozhodnuti je na kazdem z nas, kazdy zazil neco jinyho, hezky den.

Odpovědět

@jana:
Úplně nerozumím, ale chápu to tak, že tebe v USA u imigračního poslali zpátky domů na ESTA při kolikáté cestě? Nebo sis vyřídila vízum?

@Franta: Ještě by mě zajímalo, jestli tady mají lidi zkušenosti, že třeba na tyhle krátký turistický dovolený třeba už cestovali 6,7,8x na ESTU a v pohodě…

Odpovědět

Ahoj, nikdy mne neposlali zpatky na estu, ani na viza, jen mi rekli o viza, kdyz jsem tam byla po nekolikate, ze te nemusi na estu pustit, pak jsem si zistila v Praze informace a vyridila viza, a pak uz byla delsi dobu. Kazdy mame jinou zkusenost.

Odpovědět

@jana: Po kolikáté návštěvě ti tohle řekli/doporučili? A to ti řekl přímo na imigračním pohovoru úředník?

Odpovědět

Michal – ahoj, po treti navsteve mi to rekli u kontroly, pokud budu chodit dal na navstevy, lepsi jsou viza, a pak jsem psala a volala na ambasadu, to je ma zkusenost, ale neznam nikoho, kdo by porad chodil na estu, vsichni maji viza, treba je to u tebe jine. Kdo vi jak to bude ted do budoucna … Ma kontrola byla rychla, bez problemu, ted naposled trosku delsi … – nevim proc, bylo moc lidi, dlouhe cekani, atd – ale prezila jsem to.

Odpovědět

Jana: Tak mě po třetí návštěvě neřekli nic. Ta třetí byla dokonce super rychlá…kiosek v LA na esta returns, pak k pultíku na imigrační kde nepadla jediná otázka a bylo hotovo.
Těžko říct jak to posuzujou. Možná bude lepší si zavolat na ambasádu jestli jednou za rok nebo dva, na 2-3 týdny stačí esta klidně 10x po sobě, nebo už pak raději vízum.

Každopádně, kdoví jak to bude. Letos to možná vážně neklapne bez nějakého opatření, jako je test nebo 14 denní karanténa po návratu a zrovna ta karanténa by byl velkej problém pro ženu, já dělám z domova tak je mi to fuk.

Odpovědět

@Michal:
Ono jde asi i o to, jak ty cesty jsou. Jestli je to 6, 7, 8x na jednu nebo během delší doby na několik. ESTA je turistická, jak už jsem psal, být tam víc než doma je divné. Takže mezi 3 cestami na 90 dní během jednou roku, a týdnem nebo dvěma každý měsíc, asi nebude z jejich pohledu velký rozdíl. Ale jednou ročně 3, 4 týdny bych viděl jako schůdné. Ale zaručit ti to nikdo nemůže.

Odpovědět

@Franta: Přesně tak to vnímám já. ESTA je v podstatě určená pro turismus nebo obchod a pokud tam chci jednou do roka na 20 dní, proč bych měl chtít “béčkové” vízum. Ani na žádné oficiální stránce se nepíše, kolikrát můžeš na estu vycestovat. Je to bráno jako neomezeně s maximálním pobytem 90 dní na jednu cestu. Samozřejmě pokud by toho člověk zneužíval, tak to poznaj a asi dají stopku (taky už jsem slyšel od známého, kterého vrátili zpět po takovém cestování). Nicméně 20 dní jednou do roka musí být jasné, že těžko půjde o nějakou práci, ještě když má člověk předem zaplacené auto v půjčovně, rezervaci v kempu, koupený alcatraz atp. Ale jestli je pro větší klid po příletu do usa lepší mít 10 leté turistické vízum, určitě se tomu nebránim. To znamená, že po výstupu jde člověk na jinou frontu VISA WAIVER PROGRAM? Přišlo mi, že tam nebyly fronty pokud si to dobře pamatuju.

Odpovědět

Michal, Franta – asi jo, mate pravdu, ale rozhodnuti – je to na kazdem z nas, ja moc nedavam na zkusenosti lidi, zavolala jsem si info, kazdy den je to jinak, odstupy mam I vic nez rok, a taky mne dali do jine fronty, asi svatky jsou moc velky frmol, nemusi ti dat ani na estu, ani na viza plny pocet dnu … I kdyz mas zpatecni letenku- I to se stava, ale ja mam zpatecni letenku, odjela jsem pokazde nekolik dnu driv, neprekrocila jsem dny, mela jsem jen delsi meskani, zmenu letu, spolecnosti, dostala jsem ubytovani a veceri, zazitku mam hodne, viza – mas moznost 6mesicu, ale muzes I kratsi dobu, ale mas je na 10let, asi to je ta vyhoda, novou estu ti dat nemusi, a pak muzes zadat uz jen o viza, hezky den.

Odpovědět

@Franta:
@jana:
Trochu offtopic. Teď jsem koukal na statistiky a třeba Kalifornie má 2347 nakažených (Covid-19) na 1 milion obyvatel. Pro srovnání, Praha má 1520 nakažených na 1 milion. To zas není takový rozdíl, tím spíš, žeu Kalifornie to jsou čísla podle oficiálních statistik. Obecně se ví, že díky ilegálům je v Kalifornii dost možná až o 1/3 víc obyvatel než je skutečně známo.

Pokud se člověk podívá na YT kanál Michala Šopora, tak lidi tam celkem normálně fungujou, stejně jako u nás, jen prostě bez turistů, tak doufejme, že co nejdříve obnoví turistický ruch i pro Evropany. Jediné mínus, že asi budou dražší letenky…vyšší kurz dolaru, pokrytí nákladů a náhrady ztráty u dopravců.

Odpovědět

@Michal:
Tak porovnávat 1 město (které má navíc reálně mnohem víc obyvatel, než co je ve statistikách) a celý stát mi přijde trochu mimo. Vztaženo na celou ČR je 836 případů/ 1M populace, testy 37 tisíc/ 1M populace. Kalifornie 2400 případů / 1M populace, protestovanost 40 tisíc / 1M populace. Čili výskyt je tam zhruba 3x vyšší při +/- stejné protestovanosti populace.
Pokud má Kalifornie o 1/3 víc obyvatel, jak píšeš, pořád by to vycházelo výš + testů/obyvatele by bylo méně.

Odpovědět

@Kuba: Jasný, rozumim. Spíš jsem chtěl poukázat asi na to, že třeba do Německa, Rakouska už v podstatě můžeme vycestovat, přitom na přepočet obyvatel k potvrzeným případům je situace v těhle státech prakticky totožná jako u celé Kalifornie. Tam asi spíš bude záležet, jestli si Američani budou chtít pustit k sobě Evropany…oni sami už cestovat po státech můžou a já doufám, že budou taky chtít tu ekonomiku co nejdřív nastartovat i přes turismus, kterej je na southwest dost citelným příjmem. Třeba ve vnitrozemí na spoustě místech, ten kdo nemá ranč tak je to jeho jediný zdroj příjmu a široko daleko i jediná možnost příjmu.

Odpovědět

@Michal:
To s tebou souhlasím. Jenom si myslím, že oni to pro turismus budou uvolňovat asi pro celé USA a ne po jednotlivých státech. Celkově je Trump asi víc nakloněný otvírání ekonomiky i za cenu rozšíření.
Zatím jsem mírný optimista a myslím si, že v září už by to mohlo být OK, na léto bych asi moc nesázel. Otázka je, jak to bude s letenkama.

Odpovědět

@Kuba: Jo ty letenky, na to jsem taky zvědav. Někdo říká, že budou možná výrazně dražší než jsme si zvykli za poslední roky, já zas doufám, že budou podobný – jen ovlivněný vyšším kurzem dolaru. Třeba ještě minulý týden měl pelikan inzerováno spoustu letů srpen, září, říjen za 10 600 do LA s odletem z Vídně, přímý lety, zpáteční. Očividně už to aerolinky stáhly – buď moc nízká cena nebo prostě nebyl zatím zájem a celkově je třeba srpen právě dost nejistý.

Já to vnímám tak, že během června pokud se to uklidní, tak léto je velká šance cestovní ruch nastartovat. Přeci jen od září už to moc nedoženou a v zimě tuplem ne.

Odpovědět

@Michal: Statistiky podle okresu v Kalifornii denne aktualizuje Los Angeles Times. https://www.latimes.com/projects/california-coronavirus-cases-tracking-outbreak/
Nize na uvedene strance jsou odkazy na jednotlive okresy. Statistiky jsou pomerne podrobne. Aktualne se v Kalifornii provadi pres 50 tisic testu denne i proto jeji cisla stale rostou. Je tam i prehled, co je kde otevreno. Napriklad mimo LA county uz funguji i restaurace. Minuly tyden se otevrel Joshua Tree NP (dalsi parky jsem nekontroloval, ale predpokladam, ze take).

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.