Potřebuji nové povolení ESTA, když jsem se ze Států před nedávnem vrátil?

Byl jsem před 3 měsíci v USA. Nyní plánuji jet do Spojených států amerických znovu, ale na jiné místo. Potřebuji novou cestovní registraci ESTA?

ESTA | © Petr Novák

Nová registrace ESTA není potřeba

Nepotřebujete – tedy ovšem za předpokladu, že máte stále ten samý biometrický pas. Pokud jste si od té doby nechal vystavit pas nový, musíte znovu zažádat o povolení ESTA.

Povolení ESTA je standardně platné dva roky či do doby vypršení platnosti pasu (podle toho, co nastane dříve).

Diskuze k článku (97 komentářů)

Ahoj,
chtela bych se zeptat. Na jak dlouho musim vycestovat z USA, abych se mohla vratit do USA na ESTU. Jsem tu ted a potrebuji tu jeste zustat, takze bych odletela do Mexika na par dni a pak se vratila. Jak dlouho tam musim zustat? Dekuji za odpoved a preji hezky den

Odpovědět

Ahoj, v podstatě stačí vycestovat třeba na den. Nicméně záleží na benevolenci úředníka, zda ti povolí si prodloužit pobyt tímto způsobem. :-)

Odpovědět

Ahoj, jsem momentalne v Kanade mam tu pracovni viza na jeden rok…Chci jet na nejakou dobu do statu na Esta(3 mesice), popripade bude se mi tam libit, budu tam chtit cestovat dalsi 3 mesice. Staci napriklad vycestovat na 5 dni do Toronta a pak zase zpet do USA na 3 mesice? Je lepší jet autobusem ? napriklad greyhoundem ? Mockrat dekuji za odpoved!

Odpovědět

Ahoj,
záleží na koho narazíš. U některého imigračního úředníka je to možné, ale vím i případech, kdy to takhle nešlo.

Odpovědět
Avatar uživatele

1- Kolikrát mohu vycestovat do USA na ESTU?

2-Opustila jsem USA misto 90ti dnů 92 dnů ne mou vinou , mám od letecké společnosti potvrzení, že jsem nemohla v daný den odletět. Je to problém? Jak je to vůbec zjistitelné?

3-Mám stále platnou ESTU, ale zažádala jsem nedavno o nepřistěhovalecké visa , které mi bylo zamítnuto, mohu i tak stále letět do USA na ESTU?

D Ě K U J I  M O C ZA ODPOVĚDI !!!!!!

Odpovědět

1. Teoreticky kolikrát chceš, jen s rostoucím počtem návštěv budeš u imigračních úředníků víc a víc podezřelejší.
2. Pokud máš potvrzení od aerolinek, až takový problém by to být neměl.
3. Ano, ovšem připrav se na důkladnější výslech na imigračním.

Odpovědět

Ahojte,
tak ještě jednou, pravděpodobně teď do správné kolonky…Chystám se za známýma do Texasu na přelomu dubna- května. V cca. půlce června bych chtěla odletět zpět do ČR na přijímací zkoušky na výšku a potom se po nich zase vrátit zpět na prázdniny. Myslíte, že to bude na imigračním dělat problém? Např kdybych si donesla potvrzení, že letím jen kvůli těm přijímačkám nebo tak? Letím poprvé, tak jsem z toho nervozní, abych se mohla na léto ještě vrátit.
Díky,
Lucie

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, to by snad neměl být problém.

Odpovědět

Zdravím, na konci června jedeme do USA a vracet se budeme 3.7. zpět do ČR. Byli jsme tam dva roky zpátky a tehdy jsme si zařídili ESTA, která vyprší 6.7. Nebude nám někdo kvůli tomu dělat prolbémy? Jelsot to třeba není jako s pasem, že často na imigračním požadují pas platný alespoň 3 měsíce po návratu apod.
Děkuji za odpověď
Barbora

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj,
oficiálně by to vadit nemělo, i když já bych si ESTU na vašem místě prodloužil. Jen tak pro klid duše.

Odpovědět
Avatar uživatele

Zdravím, s přítelem cestujeme po Americe na ESTU. Zpáteční letenku máme na 17.9. z LA, což je 87-mý den strávený v USA. Přemýšlíme o tom, že bychom si letenku do ČR posunuli o deset dní a ještě vycestovali 17.9. z LA do Dominikánské rep.
Nevíme ale, jestli je možné si Estu znovu aktualizovat během těch deseti dnů na náš zpáteční let z LA do ČR.
děkuju za odpověĎ

Odpovědět

Ahojky, určo mi někdo zkušenější poradí. V roce 1999 jsem byla 2 roky v USA (přešvihla jsem “turistické vízum”), vracela se v roce 2001. Nevíte, jak to je, kdybych třeba za rok či dva chtěla do USA letět znovu? Nemám už někde záznam, že jsem tam byla dýl než dovoluje turistické vízum? Děkuji za odpověď, hezký večer všem!

Odpovědět

halooooo poraď nám postiženým …….co jsme přešvihli ta víza!!!!! Moc čekáme….pa Zdenka a ostatní !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpovědět

Po překročení o takovou dobu následuje zákaz vstupu na 10 let. Zároveň je nutné počítat s tím, že nebude ESTA schválena a bude nutné na ambasádě žádat o turistické vízum.

Odpovědět
Avatar uživatele

Mam vyřízenou ESTU tenhle rok. Byl jsem v USA a nyní tam chci jet znovu ale ztratil jsem od ESTY potvrzení. Bojím se že půjdu na odbavení a budou ho po mně chtít. Co mám udělat?Jak zjistím, že mně ESTA platí?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Karel Krhovský:
Nic se neděje jsi na https://esta.cbp.dhs.gov/ a klikni na “Zobrazit dříve podanou registraci k cestě do Spojených států pro jednu nebo více osob”

Odpovědět
Avatar uživatele

Zdravím, jen pro kontrolní informaci. Loni jsem letěla do Bostonu (v Esta) mám zadáno místo pobytu Boston. Letos letím do NY a přejíždím na první 2 dny pobytu do Phily, tudíž nemusím nikde žádat ani upravovat údaje v Esta o tom, že místo pobytu bude jiné a jen ho sdělím úředníkovi při kontrole?
Díky, Verča

Odpovědět
Avatar uživatele

Zdravím,

letíme s přítelem do ameriky na 2,5 měsíce (ESTU máme). Pak se vracíme do čech. Můžeme třeba za týden letět znovu na ESTU? Nebude v tom žádný problém? V pohodě nás pustí? a už nic nemusíme zařizovat? Díky moc za odpověď :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Michaela:
Teoreticky ano. Jen jim asi bude divné, že se po 2,5 měsíčním pobytu, vracíte hned příští týden. Budete je muset přesvědčit, že jste opravdu turisté, že se tam nevracíte do práce potom, co jste si doma něco zařídili. Možná vás pustí bez ptaní, ale opakované delší návštěvy v kratším intervalu jsou podezřelejší než ty krátké s dlouhou přestávkou.

Odpovědět

Zdravím! Letím do USA ke konci července, ofiko se mám vracet za cca 14dní, ale v USA bych ráda zůstala do začátku září (budu si prodlužovat letenku). Jenže ESTA mi vyprší 7.8., tak nevím, zda nebudu mít problém s přebookováním letenky, když budu mít propadlou ESTU? Nejraději bych to vyřešila tak, že si udělám novou ESTU ještě než odletím, ale nevím, zda je možné, abych si udělala novou v případě, kdy mi ta stará ještě platí (byť např. 14 dní). Díky za radu!

Odpovědět

Ahoj! Požádat o novou ESTU lze i v průběhu platnosti staré. Sám jsem nedávno obnovoval ještě dva měsíce před koncem platnosti té staré. Systém jen upozorní, že žádostí o novou pozbývá ta stará platnost a jen nutné znovu uhradit poplatek. Je tady teoreticky možnost, že nová bude zamítnutá a tudíž jsi bez ESTY. Pokud ale u tebe není nějaký speciální důvod k zamítnutí, tak si myslím, že pravděpodobnost je velmi malá.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Dana:
ESTA musí být platná při vstupu do USA. Pokud ta tvá platí není potřeba zařizovat novou.
Viz: esta.cbp.dhs.gov/esta/application.html?execution=e1s1 / Nápověda
JE NUTNÉ ŽÁDAT O NOVOU REGISTRACI ESTA, POKUD BEHEM MÉHO POBYTU V USA VYPRŠÍ PLATNOST AKTUÁLNÍ CESTOVNÍ REGISTRACE?
Ne. Stací, když bude cestovní registrace v systému ESTA platná pri príletu do USA.

Jediné, co by se mohlo stát, je, že ti imigrační schválí pobyt pouze na těch 14 dní podle letenky. Ale většinou dávají celých 90 dní.

Odpovědět

Ahoj, letos plánujeme další cestu do Ameriky, ještě na platnou ESTU. Chtěla bych se zeptat, zda je potřeba někde vyplňovat nově místo pobytu, kde budeme, nebo stačí mít vytištěné potvrzení?

Moc díky za opověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Anna:
Nic už se nemusí měnit. Stačí, že je ESTA platná.

Odpovědět

Dobry den, mohla bych se zeptat kolik dni mohu byt ve Statech v roce kdyz cestuji s Esta Viza? Je nejaky limit nebo zalezi na urednikovi? Dekuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Marketa:
Pobyt je možný max na 90 dní. ESTA se dá ale použít opakovaně během doby její platnosti (2 roky). Není nikde stanoven limit, kolikrát a na jak dlouho (v celkovém součtu) se dá do USA jet. Dá se jen jednou dvakrát do roka na 90 dní nebo třeba 9x na týden. Vše samozřejmě záleží na imigračním při pohovoru.
Ale všeobecně se doporučuje, dlouhý pobyt, dlouhá pauza. Ono to vypadá podezřele, když turista tráví většinu roku v USA. Kdy asi pracuje a kde bere peníze na pobyt?

Odpovědět

Ahoj,měl jsem platnou ESTU do 12.8.2017 a před tím jsem byl v USA na tuto platnou ESTU 3x, nikdy jsem nepretáhl povolených 90 dni a přesto me před mou další cestou přišlo e-mailem,že si mám zkontrolovat status esty, kde najednou bylo cesta neschválená??? Lze se někam dovolat,či zjistit proč se takto stalo??diky za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Filja:
ESTA platí dva roky, tobě ještě 4 měsíce, ty jsi na ní byl v USA 3x na plných 90 dní (možná o něco méně, to nepíšeš). Tzn, že z posledních cca 610 dní, jsi v USA strávil 270. Já se nedivím, že na imigračním pojali pochybnosti o tvém čistě turistickém zájmu o USA. Ale můžu se plést, stejně jako oni. Prostě máš jen dostatek prostředků a rád cestuješ. I tak je ale dobré brát v potaz obecné doporučení nechávat mezi dlouhými pobyty dlouhé pauzy.
V každém případě, jsi při vyplňování žádosti k ESTA odsouhlasil, že se vzdáváš práva na odvolání a další jiné věci. Takže buď zažádat znovu nebo jít na ambasádu pro vízum.

Odpovědět

@Franta: OK,díky za odpověď, zkusím ambasádu.

Odpovědět
Avatar uživatele

Předpokládám, že už máš letenku. Proto je asi upozornil systém, který na základě nějakého algoritmu sleduje informace od leteckých společností a páruje je z předchozími pobyty. Takže doporučuji mít s sebou na ambasádu dostatek podpůrných a důvěryhodných argumentů, aby letenka nepřišla vniveč.

Odpovědět

Letenka už mě propadla, protože ten e-mail se změněný statusem ESTy přišel večer před plánovaným odletem. Peníze na účtu mám a chci jenom cestovat, tak snad budu mít štěstí.

Odpovědět
Avatar uživatele

Tak to naštve.
Předpokládám, že nejezdíš stále na jedno místo. To by tvé šance asi zmenšilo. Držím palce, dej pak vědět.

Odpovědět

Ahoj,

chtěl bych se zeptat na znovu použití ESTA. V říjnu 2016 jsem byl v USA s přáteli na dovolené, cca 3 týdny. Tento rok jsem v USA za účelem cestování, a už skoro 3 měsíce, zároveň jsem si dal přihlášku na College kde me priali.

Potreboval bych ale ted z USA vycesttovat na cca 2 týdny do Kanady a poté zpátky do USA na cca 1 měsíc, poté se vrátím do ČR kde mam vše potřebné pro získání studentského víza.

Když se chci vrátit pouze na měsíc (nebo 3 týdny), má smysl na imigračním zmiňovat že bych chtěl ještě chvilku cestovat a zdokonolovat angličtinu než mi začne semestr? Popř. něco, co bych měl a neměl říkat? Děkuji moc.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr:
Je to tu už několikrát, po skončení povoleného pobytu na ESTA (max 90 dní) musíš opustit USA, včetně severoamerického kontinentu a některých zemí Karibiku. Cesta do Kanady ti k návratu (a defacto prodloužení pobytu) do USA nepomůže.

Odpovědět

@Franta:

Děkuji, chtěl jsem si to jen ujistit na moji situaci. Takze když mi bude 90 denní pobyt v USA končit dejme tomu za 5 dní, a já za 2 dny odletím do Kanady, můžu v Kanadě pobýt dejme tomu 2 týdny na eTA vízum nebo se to počítá vše do 90 denní co začala příletem do USA?

Předem děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr:
Pokud by ses teď chtěl ještě vrátit do USA, tak tu Kanadu bys musel zvládnout v tom 90 denním limitu (respektive povolené době, ne vždy to je plných 90 dní). Tedy pokud odjedeš, tak jak píšeš, tak máš tři dny na návrat z Kanady a odlet z USA.
Takže nejlepší pro tebe bude, zbalit si věci, odjet z USA do Kanady před vypršením povoleného pobytu, tam být třeba měsíc nebo jak dlouho ti povolí, a pak odletět z Kanady rovnou domů. Na 99,9% tě teď zpět do USA nepustí. Doma si vyřiď to studijní a můžeš vyrazit

Odpovědět

@Franta: Děkuji moc :-)

Nejspíš zkusím pořídít dvousměrnou z Montrealu do Prahy a z Prahy do LA (za dva měsíce). Tak se vrátím až na studijní. Děkuji moc za info.

Odpovědět

Zdravím, mám dotaz. Budu žádat o Estu kvůli pracovní cestě – účast na veletrhu. Předpokládám, že budu uvádět jako důvod pracovní cestu. Po týdnu se vracím zpět do Prahy, ale už za další týden letím zpět na jiné místo a tentokrát se bude jednat o soukromou cestu. Takže jiný účel cesty, jiné místo pobytu. Mám to někde při vyplňování žádosti zmiňovat? Lze to vůbec? Předpokládám, že poplatek za ESTU vystavenou na pracovní cestu budou vyšší, tak by snad měli být happy. Nebo to spíš může být komplikace? Děkuji za váš názor a případnou radu. Zdravím. Bob

Odpovědět
Avatar uživatele

@Bob:
ESTA stojí 14,- USD a je jedno, jestli jedeš služebně nebo jako turista.
Žádost vyplň podle cíle první cesty. Při další už není třeba nic měnit.
V tomto případě by pouhý týden mezi cestami neměl být problém.

Odpovědět

Ahoj,

plánuji si rok 2018 (mám opravdu dobrou práci, kde peníze vydělám – mohu doložit výpisy z účtu).
Je reálné bez problému na imigračním vycestovat dvakrát na jaře (týden New York, dva týdny západ), potom cca 4 měsíce pauza a na podzim třikrát (týden New York, dva týdny Havaj a na Vánoce ještě jednou západ)? V součtu mi to více jak 90 dnů neudělá (počítám max. kolem 70 dnů za rok), ale je to pět vstupů (jedna cesta se školou, jedna s kamarády, jedna s mamkou a dvě sama).

Děkuji moc za rady či doporučení.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Iveta:
V tomhle by neměl být problém, je to několik krátkodobých pobytů. Součet nehraje roli. Není to 90 dní za rok, ale 90 dní max na jeden pobyt.

Odpovědět

Momentálně jsem v Kanadě na Working Holiday Visa do 27.05., poté plánuji cestovat dva až tři týdnu po USA. Platnost mého pasu končí 26.06.2018, ale již mám vystavenou ESTU, o kterou jsem žádal při cestě do Kanady, jelikož jsem měl mezipřistání v Las Vegas, na dobu platnosti do 26.06.2018.

V době vstupu do USA budu mít koupenou jednosměrnou letenku USA -ČR

Mám očekávat potíže při vstupu do USA?

Díky

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobry den. Chtela bych se zeptat, asi pred peti lety jsme leteli do miami s prestupem v portoriku. Bohuzel nas do USA nepustili. Z duvodu ze jsme jeli za kamaradem. Kamarad mi tvrdil ze je v USA legalne, ale bohuzel nebyl, ale to zjistili az urednici na letisti v Portoriku, kde si nas overovali. Pote nas nepustili do zeme a museli sme odletet zpet do CR. Chtela jsem se zeptat zda budem mit nejake problemy, kdyz budem chtit znova letet do USA na dovolenou? Zda nekde maji veedene ze nas nepustili. Radi bychom se tam podivali ,ale mam strach ze nas nepusti. Dekuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Veronika s:
Nepustit můžou kohokoliv a kdykoliv. Příště si to lépe naplánujte a radši nejezděte za nikým, o kom 100% nevíte, jak na tom je. V záznamech to asi máte, ale není důvod, aby vás kvůli tomu nepustili. Spíš počítejte s otázkami navíc.

Odpovědět

Ahoj,
dotaz ohledně platnosti Esty, syn ji má platnou do 19.4.2018 a teď v březnu máme naplánovanou 14-denní dovolenou v USA. Je to opravdu tak, že můžeme cestovat i tak krátkou dobu před koncem platnosti Esty nebo je zde nějaké doporučení jako u pasu, že chtějí některé země minimálně třeba ještě 3 nebo 6 měsíční platnost v době pobytu?
Díky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lenka:
Stačí, když ESTA bude platná v den vstupu do USA. Je to i na ofiko stránce v nápovědě.

Odpovědět

Zdravím, jel jsem na estu a byl jsem ve státech 89 dnů, jak dlouho musím být v ČR abych se zase mohl vrátit zpět do USA, díky.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr:
Tenhle dotaz se tu často opakuje. Není žádný daný limit. Jen je třeba si uvědomit, že ESTA je pro turisty. Standardní člověk po návratu z dovolené jde do práce, aby si vydělal na další. Takže pokud jsi tam byl tři měsíce, bude jim nejspíš divné, že tam jedeš za týden zase. Klidně tě pustí, ale asi je bude zajímat, zda máš dostatek prostředků, zda jsi nebyl doma jen na “dovolené” a nevracíš se do (nelegální) práce.

Doporučuje se nechávat po delších pobytech delší pauzy.

Odpovědět

@Petr: Primo v podminkach ESTA se pise, ze po pobytu v USA bys mel stravit “adekvatni” cas mimo USA. Neni tedy dana zadna doba, po kterou musis cekat, nez opet pojedes do USA, ale obecna rada zni: delsi pobyt, delsi pauza. Pokyn pro urednika zni: pokud mas pocit, ze dotycny chce v USA nelegalne pobyvat, vyuzivat (jakkoliv) system, obrat ho zpet do letadla.

Odpovědět

Ahoj,
Mám dotaz,stalo se tu někomu ,že neměl platnost Esty na 2roky? Žádala jsem si 7. Září 2017 a přišel mi email že za 30 dnů mi platnost vyprší. Když jsem se dívala na papír je tam napsané datum expires 2. Června 2018 ale na zadní straně je expires 30. Září 2018. Moc tomu nerozumim teda :( Díky za odpověď

Odpovědět

Ahoj, v dubnu jsem byl v USA, jen na pár dnu, v podstatě jen delší mezipřistání a tomu odpovídající ESTA vizum (bez pobytu, jen transfer vizum). Když se tam teď chystám na měsíc, měl bych si zařídit novou ESTu, kde vyplním jednu odpověď jinak? S kontaktem na osobu a ubytování?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Honza:
“jen na pár dnu, v podstatě jen delší mezipřistání a tomu odpovídající ESTA vizum (bez pobytu, jen transfer vizum)”

Mezipřistání je krátká doba mezi příletem a odletem, dalším pokračováním na cestě jinam. Pokud jsi byl pouze v USA a nikde jinde, byl to standardní pobyt a je jedno, jestli dva dny nebo půl roku. Kombinace “jen na pár dnu – bez pobytu” je také zajímavá. Ale to je jedno.
Nová ESTA není potřeba. Platí dva roky a je možno cestovat opakovaně.

Odpovědět

@Franta: Měl jsem za sebou cestování po centrální Americe (Cuba, Belize, Guatemala, Mexico) a na zpáteční cestě 3 dny v LA. Na imigračním se mě vyptával, co kde budu dělat, kde budu bydlet a tak… měl jsem zvolen typ transfer ESTA, kde se žádný detaily o návštěvě USA nevyplňovali. Teď se ale chystám na měsíc a to by se jim už možná nemuselo líbit, proto ta obava…

Odpovědět
Avatar uživatele

@Honza:
Aha. O hlavní cestě jsi nepsal, tak mi to s mezipřistáním na několik dní bez pobytu přišlo divné.
Pokud ESTA platí, tak na ní můžeš cestovat, je jedno jestli budeš ve Státech nebo jen prolétáš jinam.

Odpovědět

Ahoj mam prosbu chci jet cca. na mesic a pul do Ameriky jako turista,mam dovolenou a zname v USA,bohuzel jsem zjistil ze po roce 2011 kdo byl v Iranu tak musi zazadat o normalni viza? Nemate nejakou zkusenost,nebo jestli jde dostat Esta i kdyz jsem byl v Iranu v roce 2012. Dekuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Michal:
Jsou dané podmínky, za kterých ESTA jde nebo ne. Takže přečíst a pak budeš vědět, jestli musíš na ambasádu.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj , chtěla bych se zeptat, zda musím mít Etu/Estu nějakým způsobem vytisknutou. Mám je platné od minulého roku jak Etu do Kanady , tak. Estu do USA.
Je to tedy rok od naši dovolené v Kanadě , kde jsme potřebovali Estu kvůli přestupu v Las Vegas. Teď se chystáme na 14 dni do Kanady a 14 dni na Hawai.
Ptám se tedy zda musím mít Etu/ Estu vytisknutou v nějaké papírové podobě nebo zda stačí ze nás mají evidované v systému? Nejsem si totiž jistá zda nám minuly rok posílali něco na tisknuti atd …
děkuji za odpověď . Veronika.

Odpovědět

@Veronika:
Pro imigrační vytištěnou ESTU nepotřebuješ, mají tě v systému. Po mně chtěla vytištěnou ESTU letecká společnost (Austrian) při odletu, ale myslím, že to bylo jenom, aby urychlili odbavení a přítelkyně měla vízum.
Jinak vytisknout si ji určitě můžeš – vždycky se k ní dostaneš přes oficiální stránky po zadání čísla ESTY , do mailu to nechodí.

Odpovědět

Dobrý den,

tento rok jsem navštívila USA. Mám platnou ESTA s adresou pobytu v Bostnu.
Pokud budu letos chtít cestovat do Miami bude mi tento doklad platit? Při minulé návštěvě se mě ptali kde budu bydlet a na adresu.
Děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Šárka: Tahle otázka už je tady zodpovězena asi 1000x. ESTA platí kamkoliv v USA, ne jen na místo prvního pobytu. Na místo pobytu se tě nejspíš opět zeptají – a je pochopitelné, že se nebude shodovat s předešlým.

Odpovědět

Ahoj,

byla jsem roku 2016 v USA, přetáhla jsem ESTU o 7 měsíců. Co z toho vyplývá prosím?
Respektivě, chci teď za týden odletět na Kostariku. Co teď?

Děkuji moc za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Nikča:
Ohledně USA z toho vyplývá možnost, že ti příště ESTA už nedají a budeš muset na ambasádu pro vízum, případně si tě na letišti protáhnou přes secondary.
Ohledně Kostariky to znamená jen to, že bych neletěl s přestupem v USA, protože i na pouhý přestup potřebuješ ESTA nebo vízum. Kostarika není součástí USA, takže je tvé přetáhnutí nebude zajímat.

Odpovědět

@Franta:

Mám to jako překvapení, poletíme dokonce soukromým triskáčem přímo na nějaké jejich letiště, tak mě zajímalo co z toho vyplývá. Děkuji moc za info! :)

Odpovědět

Dobrý den trávil jsem teď v USA 87 dní na návštěvě u blízkého rodinného příslušníka( otec) na ESTU momentálně jsem na cestě po Mexicu na 45 dní a poté se plánuji do USA vrátit znovu na 90 dní ,chtěl bych se zeptatjak je to ohledně vstupu a přímo sousedících zemí… musím dál do centrální Ameriky nebo dlouhodobý pobyt v Mexicu stačí?
Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Fredy:
Ahoj, tenhle dotaz se tu také v různáých variacích dosti opakuje, je to samozřejmě popsáno i v podmínkách ESTA.
Ne, nestačí, musíš opustit kontinent…nestačí ani na některé karibské ostrovy, viz ofiko odpověd zde:
“You cannot extend the time on the Visa Waiver Program. The 90 days also includes any time spent in Canada, Mexico and adjacent Islands. “

Odpovědět
Avatar uživatele

@Fredy:
Jak píše Lukáš, je to tu stále dokola.
Tyhle varianty “vycestování” do okolí a opětovného návratu se označují jako Visa run. Prostě pokus to nějak obejít.
ESTA je turistická a odpověz si sám, který běžný turista je na cestách více než doma a v jedné zemi tráví většinu roku? Pokud je tam táta legálně, tak proč sis nepožádal o vízum, abys s ním mohl trávit více času, případně, proč ti nepomohl získat GC, abys tam s ním mohl zůstat. Tohle je totiž to, co imigračního napadne, že tam vlastně hodláš zůstat a jen jezdit občas na “prodlužovací” výlety.
Na vstup do USA po zemi z Kanady nebo Mexika nepotřebuješ ESTA, ale musel bys tam nejprve dorazit odjinud. Tys tam přijel z USA, takže jsi z jejich pohledu neopustil Severní Ameriku a blízké okolí, viz Řešení 3 v odkazu.

Odpovědět

@Franta: čistě technicky týden v Guatemale by problém vyřešil jakožto pobit ve střední americe?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Fredy:
Technicky netuším, teoreticky možná.
Ty sice opustíš dané území, ale vrátíš se sakra rychle. To může vypadat, že tam děláš a byl jsi jen na dovolené. Jak jsem psal, běžný turista takhle necestuje. Obecně se doporučuje (a svého času to bylo i na stránkách ambasády) dělat mezi delšími pobyty delší pauzy. Psali tu i lidé, co je takhle dvakrát pustili, ale při třetí cestě je poslali domů. A to letěli zpět do ČR a na více než týden. Imigračnímu to prostě bude divné, že jsi na cestách více než doma.
Šance tu je, ale ať to naplánuješ sebe líp, tak na konci je vždy imigrační a na něm je, jak si vyloží tvé zdůvodnění.

Odpovědět
Avatar uživatele

poljakova.michaela@seznam.cz
Ahoj chci se zeptat ohledně vycestování z USA?
Pokud budu 3 měsíce v USA cestovat a pak na 6 měsíců odjedu do Kanady, mám ještě možnost znovj USA navštívit? Není to tak že jen ořeletím hranice, ale opravdu budu nějakou dobu pryč. Nemůžu tohle nikde dohledat.

Děkuji :)

Odpovědět

@Michaela: Opravdu to nejde nikde dohledat? Ani ve zdejsi diskuzi (asi o tři příspěvky zpet) ani na oficiálních stránkách? Tenhle dotaz se tu opakuje tak 1 týdně. Máš vůbec zpáteční letenku? To je totiž jedna z podmínek na cestování přes ESTA.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Michaela:
Jak píše Kuba, je to tu několikrát. Naposledy něco podobného Fredy nad tebou. Kuba taky připomenul podmínku ESTA, musíš mít zpáteční letenku nebo letenku pryč z USA. Amíci a Kanaďani si předávají informace, takže o tobě budou vědět. Jak je tu taky několikrát, ESTA je pro turistiku a který standardní turista je na dovče většinu roku. Tohle vše bude imigrační řešit. Možná jsi ve vatě a máš na takové cestování, ale i tak se budou ptát.
Pokud chceš přesné informace, zkus hledat nebo napsat na http://www.cbp.gov, http://www.uscis.gov nebo http://www.cic.gc.ca.

Odpovědět

Dobrý den,
předně…děkuji za stránku a případnou odpověď. Po přečtení vím, že se tu mnoho dotazů opakuje, ale nikde jsem nenašel odpověď na ten svůj kdy se pobyt “láme” koncem roku. Dne 19.10.2019 cestuji do USA na ESTU s přistáním v NY. Budu zde na návštěvě u kamarádky, která zde žije 20let a má občanství, následně 16.12.2019 se s ní vracím zpět do ČR. Dotaz zní: když se chci do USA vrátit 26.12.2019 (ještě v roce 2019 a oslavit tam Silvestr) jak je to potom s těmi 90 dny pobytu? Počítají se od 1. ledna 2020 zase nově na dalších 90 dní (automaticky se prodlužuje?) nebo těch 90 dní pokračuje od data odletu 26.12.2019?
Předem děkuji za odpověď. Letím poprvé, anglicky neumím a jsem docela nervozní.
Ještě jednou děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

Zdravím Dušane,

těch 90 dní není nárokových, takže s nimi nikdy nemůžeš automaticky počítat a určitě se nikdy nic automaticky neprodlužuje.
Čili při vstupu do USA na ESTU ti imigrační může dovolit pobyt maximálně oněch 90 dní od data příletu…žádné, že po 1.1. se něco automaticky prodlužuje nebo podobné nesmysly.
Je jen a pouze na tom konkrétním imigračním úředníkovi, kolik dní ti umožní pobyt.
Já např. měl zpáteční letenku za 45 dní od příletu, do pasu mi dal razítko, že USA MUSÍM opustit v datum, kdy to bylo cca 55 dní od mého příletu. Takže žádných 90.
V tvém případě při tak rychlém návratu zpět do USA to určitě vzbudí podezření, takže měj připravený neprůstřelný příběh, kdy ale tvoje neznalost angličtiny bude celkem přitěžující, že jim to nebudeš schopen dobře vysvětlit.

Odpovědět

@Lukáš: Díky moc za info. Dušan

Odpovědět

Ahojte, ideme do USA po druhy krat (naposledy sme boli pred rokom). ESTU mame platnu az do maja 2020. Na oficialnej stranke je moznost editacie ziadosti, musime zmenit miesto pobytu?

Odpovědět

Ahoj

Jak je to s opakovaným cestováním? Byl jsem v USA na ESTU 2016, 2018, 2019 a rád bych pokud to situace umožní 2020/2021. Pokaždé západ LA nebo SF, cestování po západu. Vždy to byl červen/červenec na 18-21 dní. Je možné, že při čtvrté cestě na stejné místo během 4 let už bude imigrační dělat potíže a posílat nás na secondary? Případně, je se čeho obávat u secondary? Předem díky, Michal

Odpovědět
Avatar uživatele

@Michal:
Tohle ti nikdo neřekne, je to individuální. Já byl v USA 7x, jednou dokonce skoro rok v kuse (legálně) a nikdy jsem nešel na secondary. Brácha tam byl 3x a pokaždé na secondary. Vždy to měl v klidu, pár otázek a pustili ho. Někteří tu ale secondary popisují jako malé Guantanamo. Obecně “podezřelé” jsou delší pobyty krátce po sobě, nepřesvědčivé odpovědi… To co píšeš, jsou cesty standardního turisty.

Letos bych s USA moc nepočítal. Docela slušně se to tam rozjelo, takže bude chvíli trvat, než bude klid, postarají se sami o sebe a budou mít náladu na návštěvy. Nám už letošní dovolená v USA padla a vidíme to nejdřív na příští jaro.

Odpovědět

Po treti navsteve na estu, jsem na dalsi uz jela na viza, secondary jednou …, kazdy ma jinou zkusenost, taky jeden rok v kuse legalne, vse jsem mela v poradku, jednou jsem byla dvakrat po sobe, taky stejna mista, adresa, kontakt, bydleni, zvaci dopis, penize, overili si to a pustili mne,.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta:@jana:

Asi je fakt, že to bude spíš o náhodě. Technicky vzato u nás je vždy 100% vidět turistický úmysl vstupu (zpáteční letenka, zaplacená auto v půjčovně, rezervace v kempu atp.). Spíš mě právě zajímalo, jestli se to už při nějakém opakování nad 3 návštěvy nezmění k tomu, že si budou chtít víc proklepnout. Někdo mi říkal, ať si zařídíme B2 když chceme létat skoro každý rok, ale to podle mě taky není zárukou vyhnutí se secondary …ba spíš naopak, na B2 mohu setrvat déle a tím být podezřelejší, že?

Tak trochu tajně doufám, že třeba září už půjde. Přeci jen ten západ z turistiky hodně žije a pokud se situace do léta uklidní, tak budou chtít tenhle příjem co nejdřív obnovit. Asi už nás trochu lákají ceny letenek…teď zas mají srpen – září přímáky z Vídně do LA za 10 900 :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Michal:
Jak píšeš, je to spíš o náhodě nebo lépe řečeno o momentální situaci. Imigrační nebude ve své kůži, ty budeš nervózní, cokoliv… a hned je to jinak. B2 nebo ESTA je s pohledu imigračního jedno. To spíš na ambasádě se budou pídit, proč chce někdo B2, když na normální dovolenou ESTA stačí a navíc vyjde levněji. To doporučení ohledně každoročního cestování možná vychází z praxe některých lidí. I tady psali, že je při třetí, čtvrté, cestě na ESTA vzali na secondary a většinou nepustili dál. Ale bylo to proto, že tam byli max. čas na ESTA (90 dní), pak byli chvíli (několik týdnů) doma a zase tam jeli s letenkou na 90 dní. To není standardní turistika, málokdo je na dovolené více než doma a to už jim může připadat podezřelé. Takže imigrační volí nevpuštění jako “prevenci” a doporučí vyřídit si vízum. Pak je na ambasádě, jak si dotyčného a jeho úmysly při pohovoru proklepne.

Odpovědět

@Franta: Tak to vidíme stejně. Tyhle 3 týdenní návštěvy jednou do roka, asi opravdu nemají vliv na budoucí vpuštění nebo průběh pohovoru. Oni sami musí vidět, že jsme vždy odjeli v termínu na zpáteční letenky.

No, teď už jen čekat a doufat, že se bude zase moci brzo vycestovat. Přeci jen, konec léta/podzim ještě daleko a to se může změnit věcí. Nebo halt budeme muset čekat do příštího léta a doufat, že se to zas nějak nezvrtne.

Odpovědět

Mne rekli,ze treba po 3,4. mne nemusi na estu pustit, byla jsem kolem 1mesice, plus minus, tak jsem zazadala o viza, a na ambasade jsem mela doklady az az, ani se nepodivali, byla jsem tam kratce a poslali mne domu,pas postou za tyden. Je pravda, ze se mne ptali na ubytovani, atd, co jsem uvedla a rekla, a volali tam. A ptali se co mam sebou, mela jsem jen obleceni a male darky, kontrola tasky byla.
Mela jsem vse vyfocene v mobile. Zpatecni letenky pokazde s datumem driv. Nikdy se mne na nic moc neptali, jen jednou, bylo to na nervy, ale zopakovala jsem vse stejne, jen jsem nestihla dalsi letadlo, a na to dalsi jsem cekala delsi dobu, taky to vypadalo, ze si budu muset koupit dalsi letenku ja, nakonec mi ji dali – moc jsem tomu nerozumela proc, pokazde jsem byla s delsim casovym odstupem. Kazdy mame jinou zkusenost.

Odpovědět

Taky jde o to – pozadas o viza, nedostanes je – nemuzes pak zadat o dalsi estu, nedostanes viza, muzes pozadat o nove, rozdil je znacny v cene, a estu jsem vyridila na netu, viza osobne v Praze, nedostanes viza, nedostanes zpatky penize … – musis tam uvest pravdive udaje, lidi meli problem a dostali viza – proste vse napsat jak je, na viza je pravda muzes 6 mesicu a ten pobyt je drahsi, kontrola zavisi od vseho moznyho, a v pc vidi vsechno – tve cestovani, no letos – nevim …, a turisticka viza lidi bezne vyrizuji, ma zkusenost je takova jak pisu, a rozhodnuti je na kazdem z nas, kazdy zazil neco jinyho, hezky den.

Odpovědět

@jana:
Úplně nerozumím, ale chápu to tak, že tebe v USA u imigračního poslali zpátky domů na ESTA při kolikáté cestě? Nebo sis vyřídila vízum?

@Franta: Ještě by mě zajímalo, jestli tady mají lidi zkušenosti, že třeba na tyhle krátký turistický dovolený třeba už cestovali 6,7,8x na ESTU a v pohodě…

Odpovědět

Ahoj, nikdy mne neposlali zpatky na estu, ani na viza, jen mi rekli o viza, kdyz jsem tam byla po nekolikate, ze te nemusi na estu pustit, pak jsem si zistila v Praze informace a vyridila viza, a pak uz byla delsi dobu. Kazdy mame jinou zkusenost.

Odpovědět

@jana: Po kolikáté návštěvě ti tohle řekli/doporučili? A to ti řekl přímo na imigračním pohovoru úředník?

Odpovědět

Michal – ahoj, po treti navsteve mi to rekli u kontroly, pokud budu chodit dal na navstevy, lepsi jsou viza, a pak jsem psala a volala na ambasadu, to je ma zkusenost, ale neznam nikoho, kdo by porad chodil na estu, vsichni maji viza, treba je to u tebe jine. Kdo vi jak to bude ted do budoucna … Ma kontrola byla rychla, bez problemu, ted naposled trosku delsi … – nevim proc, bylo moc lidi, dlouhe cekani, atd – ale prezila jsem to.

Odpovědět

Jana: Tak mě po třetí návštěvě neřekli nic. Ta třetí byla dokonce super rychlá…kiosek v LA na esta returns, pak k pultíku na imigrační kde nepadla jediná otázka a bylo hotovo.
Těžko říct jak to posuzujou. Možná bude lepší si zavolat na ambasádu jestli jednou za rok nebo dva, na 2-3 týdny stačí esta klidně 10x po sobě, nebo už pak raději vízum.

Každopádně, kdoví jak to bude. Letos to možná vážně neklapne bez nějakého opatření, jako je test nebo 14 denní karanténa po návratu a zrovna ta karanténa by byl velkej problém pro ženu, já dělám z domova tak je mi to fuk.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Michal:
Ono jde asi i o to, jak ty cesty jsou. Jestli je to 6, 7, 8x na jednu nebo během delší doby na několik. ESTA je turistická, jak už jsem psal, být tam víc než doma je divné. Takže mezi 3 cestami na 90 dní během jednou roku, a týdnem nebo dvěma každý měsíc, asi nebude z jejich pohledu velký rozdíl. Ale jednou ročně 3, 4 týdny bych viděl jako schůdné. Ale zaručit ti to nikdo nemůže.

Odpovědět

@Franta: Přesně tak to vnímám já. ESTA je v podstatě určená pro turismus nebo obchod a pokud tam chci jednou do roka na 20 dní, proč bych měl chtít “béčkové” vízum. Ani na žádné oficiální stránce se nepíše, kolikrát můžeš na estu vycestovat. Je to bráno jako neomezeně s maximálním pobytem 90 dní na jednu cestu. Samozřejmě pokud by toho člověk zneužíval, tak to poznaj a asi dají stopku (taky už jsem slyšel od známého, kterého vrátili zpět po takovém cestování). Nicméně 20 dní jednou do roka musí být jasné, že těžko půjde o nějakou práci, ještě když má člověk předem zaplacené auto v půjčovně, rezervaci v kempu, koupený alcatraz atp. Ale jestli je pro větší klid po příletu do usa lepší mít 10 leté turistické vízum, určitě se tomu nebránim. To znamená, že po výstupu jde člověk na jinou frontu VISA WAIVER PROGRAM? Přišlo mi, že tam nebyly fronty pokud si to dobře pamatuju.

Odpovědět

Michal, Franta – asi jo, mate pravdu, ale rozhodnuti – je to na kazdem z nas, ja moc nedavam na zkusenosti lidi, zavolala jsem si info, kazdy den je to jinak, odstupy mam I vic nez rok, a taky mne dali do jine fronty, asi svatky jsou moc velky frmol, nemusi ti dat ani na estu, ani na viza plny pocet dnu … I kdyz mas zpatecni letenku- I to se stava, ale ja mam zpatecni letenku, odjela jsem pokazde nekolik dnu driv, neprekrocila jsem dny, mela jsem jen delsi meskani, zmenu letu, spolecnosti, dostala jsem ubytovani a veceri, zazitku mam hodne, viza – mas moznost 6mesicu, ale muzes I kratsi dobu, ale mas je na 10let, asi to je ta vyhoda, novou estu ti dat nemusi, a pak muzes zadat uz jen o viza, hezky den.

Odpovědět

@Franta:
@jana:
Trochu offtopic. Teď jsem koukal na statistiky a třeba Kalifornie má 2347 nakažených (Covid-19) na 1 milion obyvatel. Pro srovnání, Praha má 1520 nakažených na 1 milion. To zas není takový rozdíl, tím spíš, žeu Kalifornie to jsou čísla podle oficiálních statistik. Obecně se ví, že díky ilegálům je v Kalifornii dost možná až o 1/3 víc obyvatel než je skutečně známo.

Pokud se člověk podívá na YT kanál Michala Šopora, tak lidi tam celkem normálně fungujou, stejně jako u nás, jen prostě bez turistů, tak doufejme, že co nejdříve obnoví turistický ruch i pro Evropany. Jediné mínus, že asi budou dražší letenky…vyšší kurz dolaru, pokrytí nákladů a náhrady ztráty u dopravců.

Odpovědět

@Michal:
Tak porovnávat 1 město (které má navíc reálně mnohem víc obyvatel, než co je ve statistikách) a celý stát mi přijde trochu mimo. Vztaženo na celou ČR je 836 případů/ 1M populace, testy 37 tisíc/ 1M populace. Kalifornie 2400 případů / 1M populace, protestovanost 40 tisíc / 1M populace. Čili výskyt je tam zhruba 3x vyšší při +/- stejné protestovanosti populace.
Pokud má Kalifornie o 1/3 víc obyvatel, jak píšeš, pořád by to vycházelo výš + testů/obyvatele by bylo méně.

Odpovědět

@Kuba: Jasný, rozumim. Spíš jsem chtěl poukázat asi na to, že třeba do Německa, Rakouska už v podstatě můžeme vycestovat, přitom na přepočet obyvatel k potvrzeným případům je situace v těhle státech prakticky totožná jako u celé Kalifornie. Tam asi spíš bude záležet, jestli si Američani budou chtít pustit k sobě Evropany…oni sami už cestovat po státech můžou a já doufám, že budou taky chtít tu ekonomiku co nejdřív nastartovat i přes turismus, kterej je na southwest dost citelným příjmem. Třeba ve vnitrozemí na spoustě místech, ten kdo nemá ranč tak je to jeho jediný zdroj příjmu a široko daleko i jediná možnost příjmu.

Odpovědět

@Michal:
To s tebou souhlasím. Jenom si myslím, že oni to pro turismus budou uvolňovat asi pro celé USA a ne po jednotlivých státech. Celkově je Trump asi víc nakloněný otvírání ekonomiky i za cenu rozšíření.
Zatím jsem mírný optimista a myslím si, že v září už by to mohlo být OK, na léto bych asi moc nesázel. Otázka je, jak to bude s letenkama.

Odpovědět

@Kuba: Jo ty letenky, na to jsem taky zvědav. Někdo říká, že budou možná výrazně dražší než jsme si zvykli za poslední roky, já zas doufám, že budou podobný – jen ovlivněný vyšším kurzem dolaru. Třeba ještě minulý týden měl pelikan inzerováno spoustu letů srpen, září, říjen za 10 600 do LA s odletem z Vídně, přímý lety, zpáteční. Očividně už to aerolinky stáhly – buď moc nízká cena nebo prostě nebyl zatím zájem a celkově je třeba srpen právě dost nejistý.

Já to vnímám tak, že během června pokud se to uklidní, tak léto je velká šance cestovní ruch nastartovat. Přeci jen od září už to moc nedoženou a v zimě tuplem ne.

Odpovědět

@Michal: Statistiky podle okresu v Kalifornii denne aktualizuje Los Angeles Times. https://www.latimes.com/projects/california-coronavirus-cases-tracking-outbreak/
Nize na uvedene strance jsou odkazy na jednotlive okresy. Statistiky jsou pomerne podrobne. Aktualne se v Kalifornii provadi pres 50 tisic testu denne i proto jeji cisla stale rostou. Je tam i prehled, co je kde otevreno. Napriklad mimo LA county uz funguji i restaurace. Minuly tyden se otevrel Joshua Tree NP (dalsi parky jsem nekontroloval, ale predpokladam, ze take).

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.