COVID a cestování do USA: Aktuální podmínky vstupu do země

Petr Novák

Pro vstup do USA od 12. května 2023 nepotřebujete očkování. Nepředkládá se ani negativní test na covid a po příletu není nutné absolvovat karanténu. Spojené státy americké se tak opět naplno otevírají turistům jako v době před covidem. Ke stejnému dnu skončila také zbývající covidová omezení pro občany USA.

COVID a cestování do USA: Aktuální podmínky vstupu do země

Aktuální informace o podmínkách vstupu do USA najdete na webech americké ambasády a českého Ministerstva zahraničí. Článek byl naposledy aktualizován 2. května 2023, od té doby se podmínky mohly změnit.

Obsah článku
  1. Vstup do USA od 12. května 2023
  2. Vstup do USA pro očkované osoby (před 12. květnem 2023)
  3. Vstup do USA pro neočkované osoby (před 12. květnem 2023)
  4. Mohu cestovat do USA, když nemám třetí dávku očkování?
  5. Je potřeba test na covid před cestou do USA?
  6. Jsou v USA povinné respirátory?
  7. Musím se po příletu do USA nechat testovat?
  8. Je možné vycestovat do USA na ESTA?
  9. Je možné na letištích v USA pouze přestoupit?
  10. Musím být po příletu do USA v karanténě?

Vstup do USA od 12. května 2023

Spojené státy americké jsou otevřeny očkovaným i neočkovaným cestujícím. Po příletu se nekontroluje očkovací certifikát, není potřeba negativní test na covid a není potřeba jít do karantény.

Jestliže cestou do USA přestupujete v jiné zemi, vždy si zkontrolujte platná nařízení a podmínky související s covidem.

Vstup do USA pro očkované osoby (před 12. květnem 2023)

Vycestovat do USA mohou pouze osoby se zcela dokončeným očkováním. To znamená obě dvě dávky (vakcíny Pfizer, Moderna, AstraZeneca), případně jedna dávka u vakcíny Johnson&Johnson. Ještě před nástupem do letadla bude nutné předložit certifikát stvrzující očkování – buď na papíře, nebo v digitální podobě s QR kódem třeba na displeji telefonu.

USA uznávají následující vakcíny: Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Covaxin, Covishield, BIBP/Sinopharm, Sinovac a Novavax/Covovax.

Vstup do USA pro neočkované osoby (před 12. květnem 2023)

Neočkované osoby (patří mezi ně i osoby s nedokončeným očkováním) mají vstup do USA zakázán.

Výjimka se vztahuje na osoby mladší 18 let, které mohou do USA cestovat i bez očkování.

Mohu cestovat do USA, když nemám třetí dávku očkování?

Ano. Američané považují očkování za dokončené, pokud máte dvě dávky vakcín Pfizer, Moderna a AstraZeneca, případně jednu dávku vakcíny Johnson&Johnson.

Dle informací z diskuze pod článkem není překážkou, když posilující třetí dávku nemáte. Také nevadí, když vám pas v mobilní aplikaci svítí červeně.

Je potřeba test na covid před cestou do USA?

Od 12. června 2022 ne. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí zrušilo povinnost předkládat před odletem negativní test nebo potvrzení o prodělání nemoci.

Jsou v USA povinné respirátory?

Nejsou Ve středu 20. dubna 2022 federální soud zrušil povinnost nosit respirátory, roušky či jinou ochranu dýchacích cest na palubě letadel, vlaků, autobusů a jiné veřejné dopravy. Americká vláda se proti tomuto rozhodnutí chystá odvolat.

Pravidla v jednotlivých státech se liší, v posledních měsících však dochází k jejich rozvolňování. Přesné podmínky najdete na webu AARP.org.

Musím se po příletu do USA nechat testovat?

Ne. Test na covid po příletu do USA není povinný.

Je možné vycestovat do USA na ESTA?

Ano. Od 8. listopadu 2021 to je možné. Cestovat můžete za obchodními účely i za turistikou.

Je možné na letištích v USA pouze přestoupit?

Ano. Musíte však splňovat stejné podmínky, jako byste cestovali přímo do USA. Mimo jiné to znamená schválenou cestovní registraci ESTA.

Musím být po příletu do USA v karanténě?

Nemusíte. Karanténa není po vstupu na území Spojených států amerických vyžadována, pokud nejste nakaženi covidem. Karanténa může hrozit v případě, kdy budete mít pozitivní výsledek testu.

Aktuální zkušenosti z cest do USA najdete v diskuzi pod článkem.

Diskuze k článku (206)

Ahoj,

Jsem 5 dni po očkováni druhé dávky, četl jsem, že plně očkovaný budu až 14 dní po druhé dávce, ale potřebuji letět nutně dříve… jak reálně kontrolují certifikáty? Koukají na to nebo zkontrolují jenom, že má člověk dvě dávky?

Díky!

Odpovědět

Zdravim chci se zeptat koncem zari a zacatek rijna mam v planu odletet do New Yorku a zajima me jestli mi bude stacit jedna davaka Johnson a pry se neco vyplnuje v letadle tak by me zajimalo co a prosim kdyz tak vice informaci dekuji za kazdou radu

Odpovědět
M

Ahoj, chtel bych se te zeptat na zkusenost z letu do ameriky ohledně očkování. Jak si dopadl, nekontrolovali tu zkrácenou délku očkování? Nebo si mel problém, že neuběhla cela délka 14dní po druhé dávce?

Díky za odoved

Marek

Odpovědět

Dobrý den, platí pořád že do USA není vyžadován antigenní ani PCR test? Nebo je lepší si udělat antigenní test den předem? Děkuji.

Odpovědět

1.7. let do USA, 30.8. let zpět. Při cestě tam jsem měla už víc jak půl roku prošlé dvě očkování, kontrola jen v Praze, testy nechtěli. Všechno v pohode. Letěla jsem přes Amsterdam, tam se vyplnil pred vstupem do letadla, letěla jsem Deltou, že jsem očkovaná, ten jejich formulář a cílová stanice Atlanta, imigracka už nic, jen co tam jedu.
Na cestě zpět už po mě nechtěl nikdo vůbec nic, opět letěla s Deltou přes Amsterdam.

Odpovědět

Zdravím…nevíte zda se v listopadu dostanu do NY když nemám žádné očkování?

Odpovědět

@Miroslav: pokud se nic nestane, a stát by se nemělo, tak určitě ne.

Odpovědět

Zdravím,

kolik vakcín je potřeba do USA? Máme dvě Pfizer, třetí ne. V tečce nám certifikát svítí už červeně. Je potřebná třetí dávka nebo ne? Na mzčr není uvedeno, kolik dávek je plná vakcinace. Na diskuzích se píše všude něco jiného.

Děkuji!

Odpovědět

@Zuzana:
Tak vakcína stačí jedna, není třeba to kombinovat. Amíci požadují dvě dávky u vícedávkových vakcín, případně jednu jednodávkovou. MZČR ti může být jedno, směroplatné je to, co požadují Amíci. Tečka je Amíkům také jedno, důležitý je doklad o prodělané vakcinaci dle jejich požadavků.

Odpovědět
M

Dobrý den, chceme v lednu 2023 letět do USA (pouze tranzit – Vídeň – Frankfurt – New York, pak pokračujeme do Kostariky) a nejsme očkováni. Prosím, máte někdo zkušenosti, zda a jak moc kontrolují covid pasy? Děkuji moc za odpověď.

Odpovědět

@Monika Vrbová:
Kontrolují to při odbavení na letišti. Pokud nemáš, neletíš. Podmínka očkování stále platí a to i pro tranzit, protože i při tranzitu vstupuješ na území USA.

Odpovědět
B

Dobrý den,
letíme 3. února do San Francisca. Očkování máme. Je stále potřeba mít negativní test na COVID-19? A stačí antigen nebo je nutný PCR test?
Děkuji,
Bohdana Glierová

Odpovědět

Ahoj,

při odletu do USA budu týden mít po druhé dávce, takže certifikát mít budu, kontrolují datum? QR kodem nebo je jim to uplně jedno? Letím z Prahy.

Odpovědět

@Danuse: myslim, ze musi byt 14 dni po, takze takhle to podminky nesplnuje. Ted se mi parkrat sice stalo, ze ani nekontrolovali v usa, ale neriskoval bych to….

Odpovědět

@OP jde mi spis o ceskou stranu, jestli koukaj na datum a pocitaj

Odpovědět

@Danuse:
Pokud letecká společnost “doručí” do USA někoho, kdo tam nemá co dělat (nemá ESTA, platné očkování, a pod.), tak jí ho Amíci nadělí zpět a ona ho musí dopravit pryč. Takže už při odletu se kontroluje vše, co je třeba. Žádný dopravce si to nechce u Amíků rozházet a v krajním případě přijít o povolení k letům do USA.

Odpovědět

Dobrý den, mám 3 dávky očkování a platnost 3.dávky ( dle Tečky) vypršela 9.1.2023. Mohu vytisknout certifikát v AJ a vycestovat? Letím z Vídně přes Londýn. Hledí se na počet dávek či jejich platnost? A je nutné v LA podstoupit test na covid mezi 3-5 dnem od příletu? Jak je to na zpět?

Odpovědět

Ahojte,

máme očkování 05/2021, obě dvě dávky Astra Ženeva. Letíme přes Londýn do Miami a San Juan. I bez boosteru jsme stále fully vaccinated?

Díky moc.

Odpovědět
P

Dobrý den,

jen pro můj klid. Letíme se synem / 14let/ do USA. Já mám dvě dávky očkování. Syn není očkován.
Dle informací nemusí mít test , když chce odletět, že? Pochopila jsem to dobře.
Moc děkuji za odpověď.
Notová

Odpovědět

@Jitka: Booster není potřeba, plné očkování jsou 2 dávky.

Odpovědět

@Danuse: to je riskantní, správně jsi plně očkovaná až v momentě, kdy uběhnou 2 týdny po 2. dávce.

Odpovědět

Dobrý den,
v červnu 2023 cestují dvě slečny do USA.Praha – New York – Tampa.
Oběma 15 let. Jedná má očkování plně, druhá ne.
Bez očkování dítě může vycestovat?Je potřeba čestné prohlášení o bezinfekčnosti?Má ho prý každá letecká společnost k vyplnění.
Je potřeba testy?
Mnohokrát děkuji za odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

@Dana: Dobrý den, Dano, u osob mladších 18 let není očkování potřeba. Testy také nejsou potřeba.

V americkém Senátu je teď novela zákona, která má od května zrušit povinnost být očkován. Ještě není nic schváleno, ale pravděpodobně poté odpadne povinnost očkování i u dospělých.

Odpovědět

@Petr Novák: Velmi děkuji za odpověď.Pomohla mi.

Odpovědět

Dobrý den,
pokud jsem se dočetl správně, tak povinnost očkování c-19 pro turisty byla schválena v USA s platností do 10.4.2023. Dá se tedy reálně předpokládat, že jako neočkovaný nebudu muset ani cestou ani v NY předkládat certifikát?

předem děkuji za odpověď

Odpovědět

@Pavel:
Předpokládat můžeš cokoliv, ať už reálně nebo nereálně. Směroplatné bude to, co oznámí US úřady. S plánem cesty bez očkování bych ještě počkal na ofiko informace.

Odpovědět
B

@Pavel: mužů se zeptat, kde najdu tuto informaci? Jaký je portál, prosím?

Odpovědět
B

Odkud jste prosím našel tuto informaci?

Odpovědět

Dobrý den, mám 2 vakciny Nuvaxovid-Novavax..očko 20.5.2022..v Tečce svítí již červeně..vloni jsem letěla do Atlanty a vyplňoval se jen formulář před vstupem do letadla, jinak nic nekontrolovali..je to v pohodě? V informacích od vás jsem se dočetla, že nevadí když už svítí červeně. Certifikát mám. Děkuji za odpověď.

Odpovědět

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jakou máte zkušenost s tím testováním se 3-5 dnů po vstupu do USA. Rozumím tomu tak, že je to jen doporučené, takže mě nikdo nebude moct nic říct, když to neudělám. Nebo jestli to vůbec někdo v praxi dělá?

Odpovědět

@<a rel="nofollow" href="#comment-206@Pavel: @Petr Novák: 370″>Pavel:
Prosimtě kde je tato informace ?! Prošel jsem tady snad všechny články, dokonce i mzv ale nenašel. @Pavel:

Odpovědět

@Tibor:
Předpokládám, že to viděl někde na netu. Něco podobného jsem četl na FB Cesi a Slovaci na Floride. Ale bez odkazu nebo ofiko potvrzení je to stále informace “jedna paní povídala”. Někde psali, že možná od 1.5. to skončí, jinde, že to bylo prodlouženo do půlky dubna. Lidé bez očkování chtějí do USA, tak se chytají kdejaké informace a kolikrát to hned vydávají za přesné a pravdivé, přitom kolikrát ani neřeknou odkud info mají.

Odpovědět

@Petr Novák:
Chápu to dobře tak, že v nejhorším případě bude očkovací povinnost ukončena k 11.5.23? A v ideálním někdy před tímto datem? Nebo je stále možnost že bude “díky” demokratům vyžadováno třeba 2roky staré nefunkční očko i po 11.5.23? Všem děkuji předem za relevantní info…

Odpovědět

Jojo. To byl myslím ten článek…nemohl jsem ho znovu najít. To datum mě osobně nezajímá… jsem 3x očkovaný abych mohl létat za vnoučaty do Miami. Ale dcera to chtěla vědět pro známé z Řecka. Oni tvrdí že už nic nepotřebují, což si nemyslím. Že by měli zrovna Řekové výjimku ?! Ale moc děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martin: Bohužel to vypadá, že očkování bude vyžadováno i po 11. květnu 2023. K tomu termínu mělo dojít ke zrušení požadavků na očkování, ale návrh (zatím) nebyl schválen.

Odpovědět

@Petr Novák:
zdá se, že nastal posun…
…Návrh zákona, který na začátku roku schválila Sněmovna reprezentantů, nyní schválil i Senát a bude odeslán Joe Bidenovi, který by jej měl podepsat. To by mělo podle Sky Sports Djokovićovi otevřít cestu k US Open – turnaji, který třikrát v kariéře vyhrál….
https://www.irozhlas.cz/sport/tenis/djokovic-us-open-usa-senat-koronavirus-ockovani_2303301811_bac

Odpovědět

@Martin: Asi se bohužel nic nezměnilo nebo jsou nějaké nové informace ?

Odpovědět

V říjnu chci letět na Nový Zéland přes L.A. a Honolulu, tak snad do té doby tu očkovací povinnost zruší, protože jak jsem se dočetl, tak je třeba prozatím i očkování u transferů i v případě, že neopustím letiště. Snad po tom 11.5. už bude jasno.

Odpovědět

Ahoj,
prosím o radu. Přítel má dávku Johnson & Johnson a z února jednu posilující Pfisera. Tečka svítí zeleně, ale po nahrání do aplikace Delty, kam jsme nahráli certifikát s Pfiserem, protože s Johnsonem na portálu nebyl, se nám to vrátilo s informací, že není plně očkovaný. Máte někdo podobně očkování? Nevím, jak by tohle mohli moc na letišti hrotit a letíme za 3 dny.
Dík moc
Šárka

Odpovědět

@Šárka:
Co vím, tak Amící chtějí plně dokončené očkování. Takže buď očkování jednodávkovou vakcínou nebo dně dávky dvoudávkové vakcíny. Pokud poslal pouze certifikát o posilujícím očkování, tak je to málo.

Odpovědět

@Franta: @Franta:
Už jsme našli certifikát s Johnson and Johnson a aplikace to odsouhlasila, tak snad to bude v pohodě :)
Díky

Odpovědět

K predchozimu dotazu. Mam dve davky a jednu posilujici. Na portalu ockovani je pouze jeden certifikat s poctem davek 3/3, kdy je zde uvedena pouze ta posleni posilujici a datum aplikace. K predchozimu plnemu ockovani dvema davkami jiz certifikat neni (je to slouceno do tohoto jednoho). Na webu portalu ockovani jsou jednotlive zaznamy o predchozim ockovani dvema davkami v podobe zaznamu s datem ockovani, typ vakciny atd. Ale je to jen ve webove forme, ne v certifikatu….. co s tim ?

Odpovědět

Ahoj, teď tady čtu, že od 12.5.2023 bude zrušená nutnost očkování na COVID?
Na našich stránkách MZV.CZ to zatím nepíšou, tak snad to je pravda :)
A pokud ne, tak jak to vlastně je? Máme očkování s druhou dávkou v 04/2022. Loni při letu to tedy bylo v pohodě. Ale letos, podle našich CZ podmínek bychom měli mít 3., 4. a nevím jakou ještě dávku. Ale pro USA jsem toto nikde nenašel. Jakoby stačily jen ty první dvě dávky? Je to tak?
Stáhl jsme si ještě pro jistotou ten certifikát, kde mám to loňské očkování potvrzené.
Nemusím očkování řešit, ani kdyby neplatilo toho 12.5.?
Moc díky za info, Pavel

Odpovědět
Avatar uživatele

@Pavel: Ahoj Pavle, povinné očkování skutečně končí. Info je třeba zde: https://www.reuters.com/world/us/us-end-covid-19-vaccination-requirements-may-11-white-house-2023-05-01/

Pokud do USA přijedete do 11. 5. 2023, tak jsou potřeba dvě dávky. Američani na třetí, čtvrté a další dávky nehrajou. :-)

Odpovědět

@Petr Novák:
Ahoj Petre, diky za rychlou reakci.
Se dvemi davkami ockovani je to jak pises, potvrdil mi to vcera i nas konzulat v USA.
Ale ohledne konce nutnosti ockovani to pry jeste neni tak jiste. Psali mi, te se to tam resi ve vice zakonech, tak je to pry zatim nejasne. Psali mi to v delsi zprave, to bych to tady zahltil. Ale uvidime asi po tom 12.5.

Odpovědět
L

Dobrý den, chci letět do USA 10.5.2023. Mám očkování 2x pfizer a 1x moderna. ESTA jsem vyplnil a zaplatil asi 10 dní zpátky a mám o tom z USA potvrzení. Čtu na internetu, že ještě se vyplňuje další tiskopis 48 hod před odletem. Co to je ? Děkuji za odpověď.

Odpovědět

Ahoj nechystá se někdo do USA?
libor2626@seznam.cz

Odpovědět

Zdravím, chtěla bych se zaptat. Jsem očkovaná, certifikát nevím kde mám, ale mám app tečka. Je možné že by letecké společnosti mohly vyžadovat ještě očkování? Díky

Odpovědět

@Katka: Ahoj Katko, to je vysoce nepravděpodobné. Aerolinky ani USA už očkování nevyžadují. Co mám info od lidí, co letěli do USA, tak očkování nikdo vidět nechtěl. :-)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA