COVID a cestování do USA 2022: Aktuální podmínky vstupu do země

Do USA je možné opět cestovat od 8. listopadu 2021, podmínkou je dokončené očkování a negativní test na covid. Dobrou zprávou je fakt, že po příletu do USA nečeká cestující karanténa.

COVID a cestování do USA 2022: Aktuální podmínky vstupu do země

Aktuální informace o podmínkách vstupu do USA najdete na webech americké ambasády a českého Ministerstva zahraničí. Článek byl naposledy aktualizován 20. dubna 2022, od té doby se podmínky mohly změnit.

Vstup do USA pro očkované osoby

Vycestovat do USA mohou pouze osoby se zcela dokončeným očkováním. To znamená obě dvě dávky (vakcíny Pfizer, Moderna, AstraZeneca), případně jedna dávka u vakcíny Johnson&Johnson. Ještě před nástupem do letadla bude nutné předložit certifikát stvrzující očkování – buď na papíře, nebo v digitální podobě s QR kódem třeba na displeji telefonu.

USA uznávají následující vakcíny: Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Covaxin, Covishield, BIBP/Sinopharm, Sinovac a Novavax/Covovax.

Vstup do USA pro neočkované osoby

Neočkované osoby (patří mezi ně i osoby s nedokončeným očkováním) mají vstup do USA zakázán.

Výjimka se vztahuje na osoby mladší 18 let, které mohou do USA cestovat i bez očkování.

Mohu cestovat do USA, když nemám třetí dávku očkování?

Ano. Američané považují očkování za dokončené, pokud máte dvě dávky vakcín Pfizer, Moderna a AstraZeneca, případně jednu dávku vakcíny Johnson&Johnson.

Dle informací z diskuze pod článkem není překážkou, když posilující třetí dávku nemáte. Také nevadí, když vám pas v mobilní aplikaci svítí červeně.

Je potřeba test na covid před cestou do USA?

Od 12. června 2022 ne. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí zrušilo povinnost předkládat před odletem negativní test nebo potvrzení o prodělání nemoci.

Povinnost byla zrušena prozatím na 90denní zkušební období.

Co mám dělat, když jsem během 3 měsíců před odletem prodělal(a) covid?

Prodělání covidu v průběhu maximálně tří měsíců před odletem nahrazuje pouze negativní test. Místo negativního testu můžete při odletu předložit potvrzení o prodělání nemoci, které splňuje dané podmínky.

Stále však musíte mít dokončené očkování.

Jsou v USA povinné respirátory?

V hromadné dopravě nejsou. Ve středu 20. dubna 2022 federální soud zrušil povinnost nosit respirátory, roušky či jinou ochranu dýchacích cest na palubě letadel, vlaků, autobusů a jiné veřejné dopravy. Americká vláda se proti tomuto rozhodnutí chystá odvolat.

Pravidla v jednotlivých státech se liší, v posledních měsících však dochází k jejich rozvolňování. Přesné podmínky najdete na webu AARP.org.

Musím se po příletu do USA nechat testovat?

Měli byste. Třetí až pátý den po příletu do USA byste opět měli podstoupit test na covid. Pokud bude výsledek pozitivní, musíte nastoupit do karantény.

Je možné vycestovat do USA na ESTA?

Ano. Od 8. listopadu 2021 to je možné. Cestovat můžete za obchodními účely i za turistikou.

Je možné na letištích v USA pouze přestoupit?

Ano. Musíte však splňovat stejné podmínky, jako byste cestovali přímo do USA. Mimo jiné to znamená dokončené očkování, negativní test ne starší 1 dne a schválenou cestovní registraci ESTA.

Musím být po příletu do USA v karanténě?

Nejspíše ne. Karanténa není po vstupu na území Spojených států amerických vyžadována, pokud byl váš test negativní.

Povinná karanténa hrozí pouze v případě, kdy budete mít pozitivní výsledek testu.

Aktuální zkušenosti z cest do USA najdete v diskuzi pod článkem.

Petr Novák

Diskuze k článku (167 komentářů)

Taky jsme už doma. Po příletu žádný test, žádná karanténa. Pravidla jsme měli přesně jak se píše na CDC. Plně očkovaný znamená dvě dávky i když jsou podle pravidel ČR propadlé.

Odpovědět

Dobry den, tez mam jiz neplatný ocko.
Dle informaci na MZ doporucuji pro cestu mit PLATNÉ očkování po celou do u cesty.
Uz se v ten info ztracim..
Na strankach cdc.org píšou že pro vstup na území USA chtej dokončené očkování 2.davkama ale nic o jeji platnosti
Dik za odpověď

Odpovědět

Dobrý den, čerstvá zkušenost z USA, JFK 6.-12.5.2022. Stačí 2 dávky očkování,pokud je dvoudávkové schéma /Pfizer/,vytisknout z Ocko.uzis.Nevadí, ze není booster a tečka svítí červeně,pustí vás. Kontrolují to jen v Praze,pak už ne. Test stačí antigenní 1den před odletem. Nutno vyplnit US CDC Contact Tracing Confirmation, buď v předstihu,nebo na přestupu.Potvrzení přijde emailem. K urychlení pomůže i registrovat se a vyplnit další informace na myverifly.com, je na to i aplikace.Pohovor s imigračním probíhá na přestupním letišti,v USA už ne. Kdo letí zpět do země, která vyžaduje test, konkrétně v NYC není vůbec žádný problém s testováním. Opravdu na každém rohu je pouliční stánek, který udělá antigen nebo pcr zdarma všem.Vyzkoušeno, prověřeno, letěli jsme zpět do Vídně,kde vyžadují booster,ten jsme neměli,antigen z NewYorku prošel bez problémů.Šťastnou cestu.

Odpovědět

@Lucie:
Dobry den s jakou společnosti jste letela?
Resim stejnou vec, bojim se ze budou mit v cr problém s propadlym ocko

Odpovědět

@Lucie:
Kudy jste letěli tam? Je mi divné, že píšeš “Pohovor s imigračním probíhá na přestupním letišti,v USA už ne. “, tohle doteď platilo v rámci Preclearance pro kanadská letiště a pro vybraná letiště v Karibiku, Irsku a letiště Abu Dhabi.

Odpovědět

@Venda: myslim ze v CR absolutne nevi nekolikrat jsem se presvedcila vsude na ofiko webech usa je dokoncene ockovsni a test o delce platnosti ci boostru neni rec.

Odpovědět

Pokud máte červenou aplikaci Tečka tak ji nikomu ani neukazujte. Mějte EU covid pass, kde se neřeší žádná platnost ale jen počet dávek. Pro USA podmínku plné vakcinace splňujete. Booster taky nepotřebujete, ani žádné karantény po příletu.

Odpovědět

Ahoj, mám na podzim letět do USA. Nemohu být ze zdravotních důvodů očkována. Mám mezinárodní certifikát. Do USA mohu jet, ale musím být po příletu sedm dní v karanténě? Nevíte jak to probíhá? Kde musím být v karanténě? Na hotelu u příbuzných nebo mi sami určí kde? Děkuji

Odpovědět

@Romana:
Amíci mají podmínky předně dané, takže i pravidla karantény budou jednoznačná. Dotaz bych směřoval na ambasádu nebo CBP. Rada odtud nemusí být přesná. Asi tu nebude moc lidí, s podobným problémem.

Odpovědět

@Michaela:
Ahoj, byla jsem teď také krátce v USA, test 3-5 den jsem neřešila a nikdo ho nechtěl, ani letecká spol zpet do ČR.

Odpovědět

Dobrý den,
máte někdo mustr jak vyplnit povinné formuláře týkající se Covidu při vstupu do USA?
Mám kompletní očkování a budu mít PCR test před odletem do USA, je potřeba i PCR test zpět z USA?
Letím Lufthansou 10.6.22
Děkuji

Odpovědět

Ahoj, ma prosim nekdo zkusenost, ze letel pouze s negativnim ANTIGENNIM testem? Pise se, ze by mel byt uznan PCR i antigen,ale zda ma nekdo osobni zkusenost. Diky.

Odpovědět

Ahoj podle toho co čtu tak na zpět z USA do ČR test nepotřebuji? Letíme z Orlanda přes NY,má někdo zkušenost?děkuji

Odpovědět

@Lenka: a testování před odletem zpět do ČR je potřeba?

Odpovědět

Dobrý den, o víkendu jsme se vrátili z New Yorku. Pokud to někomu pomůže, posílám naše zkušenosti s testy a kontrolami. Letěli jsme Praha-Frankfurt-New York. V Praze na letišti kontrolovali všechny dokumenty – Očkovací certifikát, Test, ESTA. A zároveň jsme museli uvést adresu ubytování v New Yorku. Na přestupu ve Frankfurtu jsme museli na opětovnou kontrolu dokumentů k extra přepážce, znovu kontrolovali to samé. Po kontrole jsme dostali nálepku na pas a byl nám vytištěn u gatu nový boarding pass. Po přistání v New Yorku už chtěli vidět jen pas, brali otisky a proběhl krátký pohovor.

Cestu zpět jsme měli stejnou trasou. Je třeba dát pozor na podmínky vstupu tranzitní země. Německo změnilo před měsícem covidové podmínku vstupu a platí u nich druhá dávka jen 9 měsíců a prodělání pouze 3 měsíce. To nám trochu zkomplikovalo plány a museli jsme na poslední chvíli ještě na 3. dávku očkování. V New Yorku jsme při odbavení tedy předložili jen očkovací certifikát a pasy a vše proběhlo bez problémů.

Odpovědět

@Kateřina: @Kateřina:
Dobrý den Katko,
tomu moc nerozumím, museli jste na 3. dávku, jen protože jste měli přestup v Německu a jinak by Vás tam nepustili?
Letíme stejnou trasu v září a a při letu zpět už nám 9 měsíců od 2 dávky vyprší, nestačí si prostě udělat při letu tam i zpět jen test? Děkuji za zprávu.

Odpovědět

My letěli 24.-25.5. Los Angeles –⁠ Mnichov –⁠ Praha a vůbec žádné covidové dokumenty se neřešily. Pouze po cestě do USA se kontrolovaly, a to jen ve Frankfurtu. V Praze v systému viděli, že jsme je nahráli na web Lufthansy přes “Digital document check”.

Odpovědět

Ahoj, letěl někdo z vás v poslední době s potvrzením o prodělání Covidu? Nevíme, zda stačí toto potvrzení, či ještě pozitivní test nebo další dokumenty. Děkuji

Odpovědět

Od 12. června 2022 je konečně zrušena povinnost předkládat před cestou do USA negativní test, která byla zavedena v lednu 2021. Prozatím se jedná o 90denní „zkušební období“, po němž bude vyhodnocena epidemiologická situace. Zdroj: CNN / CDC

Odpovědět

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli mi bude platit očkování z prosince 2021 když chci letět do USA na jaře 2023 nebo se musím nechat znovu očkovat.Děkuji Olina

Odpovědět
Avatar uživatele

@Olina: Dobrý den, jaro 2023 je až za dlouho – do té doby se podmínky mohou změnit. Takže těžko říct.

Pokud by platily podmínky, jako jsou nyní, tak by očkování platilo.

Odpovědět

S tim kovid testem bomba – jedem s klukem o prazdninach na 14 dni do NY a je klid, zadne nervy jestli den pred odletem nebude clovek v dupe::((

Odpovědět

@Mischell: Psala jsem do hotelu, kde máme být ubytování a tam mi potvrdili, že jsem fully vaccinated i v případě, že mi druhá dávka byla aplikována před více než rokem. Dle všeho tedy opravdu stačí 2 dávky.

Odpovědět

Zdravím,
letíme za 3 týdny do USA a vše ohledně dospělých osob je mi jasné, jak je to ale s neočkovanýma dětma, když test byl zrušen, musí ho mít nebo ne?

Děkuju za info

Odpovědět
Avatar uživatele

@Honza: Ahoj Honzo, jak chápu podmínky já, tak ani děti test nepotřebují.

Odpovědět

Ahoj. Nema nekdo ted zkusenosti s prestupem v amsterodamu, jaka je fronta na tranzitu, kdyz se leti z prahy. Nejak se v ams nestiha pry a jsou fronty i na klasickem odbaveni. Da se projit tranzitem ted treba do hodiny? Letel ted nekdo behem posledniho tydne dvou? Diky

Odpovědět

Ahoj,
chtěl jsem se zeptat zdali mi stačí 2 dávky pfizer, i když už mám tečku červenou, a druhou dávku jsem dostal 13.8.2021.
Nikde jsem nenašel časový úsek platnosti v USA. Nebude vadit, že jsem tak dlouho po druhé dávce?
Letíme do LA přes Varšavu 19.7.2022

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš: Ahoj, dvě dávky skutečně stačí.

Odpovědět

Dobrý den, prosím o informaci, zda pro cestu do USA stačí půl roku staré jednodávkové očkování od firmy Johnson & Johnson?
Díky moc

Odpovědět
Avatar uživatele

@Pavla: Dobrý den – ano, stačí. Dokonce se to píše ve článku. :-)

Odpovědět

Ahoj, letím v červenci na týden od 23-30 do NY. Respektive jsem se rozhodl si splnit sen ze dne na den, zakoupil letenku. nějaké formuláře už mám, očkovaný jsem. Ale dál jsem asi v pasti. Co jsem se dozvěděl, musí být v jednom formuláři (modrý) adresa kde budu ubytován. Známé tam mám, ale nikdo nemá čas, takže musím volit hotel a ty ceny jsou teda hoodně raketové. Nemáte tip, kde nějak levně získat v centru ubytování? Nejlépe samostatný uzamykatelný pokoj. Vezu s sebou MPC (taková mašinka na skládání muziky) a nerad bych o něj přišel kdybych se ubytoval v nějakém hostelu kde je 6 lidí v jedné místnosti. Předem děkuji za tipy! Mějte hezký den :)

Odpovědět

@Vašek:
Jestli jedeš jen na dovču, tak to bez té mašinky přežiješ.

Pokud to známým nevadí, tak jejich adresu použít můžeš, bydlet pak můžeš jinde.
https://chcidoameriky.cz/tip-na-ubytovani-v-new-yorku-levny-hostel-slusny-hotel-a-neco-extra
https://chcidoameriky.cz/levne-ubytovani-v-usa-tipy-triky-a-zkusenosti-jak-na-hotely-a-motely

Odpovědět

Ahoj, po 20.10.2022 letíme do Los Angeles odkud vyplouvá loď na okružní plavbu do Mexika (Kiss Kruise XI). Letíme já – mám 3 dávky Pfizeru, syn 28 let – 1 dávka Johnson a dcera 13 let – neočkovaná. Mělo by být vše v pořádku nebo potřebuje syn 2 dávku Johnsona? U dcery je v pořádku, že není očkovaná? Vím, že se to ještě může změnit, ale jsou potřeba před odletem PCR Testy? Děkuji

Odpovědět

@Jan: od 12.června není test nutný. Toto platí na 90 dní od toho 12. června pak budou USA vyhodnocovat jestli tak nechají dál. Takže jaké budou podmínky v říjnu nikdo neví. Momentálně je pro vstup do USA očkování nutné. Dokončené očkováni se bere podle země vstupu tj. dle USA takže pfizer stačí 2 dávky. Ale jak říkám v říjnu může být jinak.

Odpovědět

Ahoj všem,
trochu v tom lítám očkování mám, chápu, že stačí dvě dávky. Ale teď jsem chytla covid a v 26 srpna máme odlétat, trochu mě straší, že jsem někde četla, že vás tam nemusí pustit pokud jste během 3 měsíců prodělal covid. Mám teda raději nejít na PSR teďka a jakože dělat že covid nemám? Předem děkuji za odpověď

Odpovědět

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s letem do USA bez očkování z důvodu kontraindikace? Mám mezinárodní certifikát o kontraindikaci, vše dle CDC. Děkuji

Odpovědět

Moc neumím Anglicky,je ten pohovor v pohodě?

Odpovědět

@Hana:
Kdyby ses neptala u článku o Covidu, ale zkusila ty o imigračce a diskuse u nich, tak by jsi věděla víc. Najdeš tam i rady, jak na to, když nejsi moc zdatný v ingliš.
https://chcidoameriky.cz/pohovor-s-imigracnim-urednikem-po-priletu-do-usa-vase-zazitky-a-zkusenosti
https://chcidoameriky.cz/imigracni-kontrola-v-usa-jak-ji-uspesne-projit
Něco v vlastní zkušenosti
https://chcidoameriky.cz/tak-trochu-jina-amerika-zkusenost-se-secondary-inspection-po-priletu-do-usa

Pohovor je v pohodě, když jsi v pohodě i ty.

Odpovědět

Ahoj,

letěl někdo poslední měsíc z Frankfurtu do NYC? I když nemusí být testy do USA, nepožadovali ho po Vás i tak v letadle?
Jak je to nyní s respirátory, jsou v letadle povinné?
Pak mám ještě dotaz, kupoval si někdo v USA neomezenou SIM s daty a druhý člověk se k němu připojil na hotspot?
Jde mi o to jestli je nutné kupovat dvě simky a případně, kde máte zkušenost, že je to nejlepší, klasicky v T-mobile?
A nikde se mi nepodařilo dohledat, ani tady nikdo neporadil, jak je to s doplňky stravy? Mohu si s sebou vzít třeba Omega 3 atd. v originálním balení?

Předem moc děkuji za jakoukoliv odpověď :))

Odpovědět

Ahoj,

Jsem 5 dni po očkováni druhé dávky, četl jsem, že plně očkovaný budu až 14 dní po druhé dávce, ale potřebuji letět nutně dříve… jak reálně kontrolují certifikáty? Koukají na to nebo zkontrolují jenom, že má člověk dvě dávky?

Díky!

Odpovědět

Zdravim chci se zeptat koncem zari a zacatek rijna mam v planu odletet do New Yorku a zajima me jestli mi bude stacit jedna davaka Johnson a pry se neco vyplnuje v letadle tak by me zajimalo co a prosim kdyz tak vice informaci dekuji za kazdou radu

Odpovědět
M

Ahoj, chtel bych se te zeptat na zkusenost z letu do ameriky ohledně očkování. Jak si dopadl, nekontrolovali tu zkrácenou délku očkování? Nebo si mel problém, že neuběhla cela délka 14dní po druhé dávce?

Díky za odoved

Marek

Odpovědět

Dobrý den, platí pořád že do USA není vyžadován antigenní ani PCR test? Nebo je lepší si udělat antigenní test den předem? Děkuji.

Odpovědět

1.7. let do USA, 30.8. let zpět. Při cestě tam jsem měla už víc jak půl roku prošlé dvě očkování, kontrola jen v Praze, testy nechtěli. Všechno v pohode. Letěla jsem přes Amsterdam, tam se vyplnil pred vstupem do letadla, letěla jsem Deltou, že jsem očkovaná, ten jejich formulář a cílová stanice Atlanta, imigracka už nic, jen co tam jedu.
Na cestě zpět už po mě nechtěl nikdo vůbec nic, opět letěla s Deltou přes Amsterdam.

Odpovědět

Zdravím…nevíte zda se v listopadu dostanu do NY když nemám žádné očkování?

Odpovědět

@Miroslav: pokud se nic nestane, a stát by se nemělo, tak určitě ne.

Odpovědět

Zdravím,

kolik vakcín je potřeba do USA? Máme dvě Pfizer, třetí ne. V tečce nám certifikát svítí už červeně. Je potřebná třetí dávka nebo ne? Na mzčr není uvedeno, kolik dávek je plná vakcinace. Na diskuzích se píše všude něco jiného.

Děkuji!

Odpovědět

@Zuzana:
Tak vakcína stačí jedna, není třeba to kombinovat. Amíci požadují dvě dávky u vícedávkových vakcín, případně jednu jednodávkovou. MZČR ti může být jedno, směroplatné je to, co požadují Amíci. Tečka je Amíkům také jedno, důležitý je doklad o prodělané vakcinaci dle jejich požadavků.

Odpovědět
M

Dobrý den, chceme v lednu 2023 letět do USA (pouze tranzit – Vídeň – Frankfurt – New York, pak pokračujeme do Kostariky) a nejsme očkováni. Prosím, máte někdo zkušenosti, zda a jak moc kontrolují covid pasy? Děkuji moc za odpověď.

Odpovědět

@Monika Vrbová:
Kontrolují to při odbavení na letišti. Pokud nemáš, neletíš. Podmínka očkování stále platí a to i pro tranzit, protože i při tranzitu vstupuješ na území USA.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.