COVID a cestování do USA 2023: Aktuální podmínky vstupu do země

Petr Novák

Do USA je možné opět cestovat od 8. listopadu 2021, podmínkou je dokončené očkování a negativní test na covid. Dobrou zprávou je fakt, že po příletu do USA nečeká cestující karanténa.

COVID a cestování do USA 2023: Aktuální podmínky vstupu do země

Aktuální informace o podmínkách vstupu do USA najdete na webech americké ambasády a českého Ministerstva zahraničí. Článek byl naposledy aktualizován 18. prosince 2022, od té doby se podmínky mohly změnit.

Vstup do USA pro očkované osoby

Vycestovat do USA mohou pouze osoby se zcela dokončeným očkováním. To znamená obě dvě dávky (vakcíny Pfizer, Moderna, AstraZeneca), případně jedna dávka u vakcíny Johnson&Johnson. Ještě před nástupem do letadla bude nutné předložit certifikát stvrzující očkování – buď na papíře, nebo v digitální podobě s QR kódem třeba na displeji telefonu.

USA uznávají následující vakcíny: Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Covaxin, Covishield, BIBP/Sinopharm, Sinovac a Novavax/Covovax.

Vstup do USA pro neočkované osoby

Neočkované osoby (patří mezi ně i osoby s nedokončeným očkováním) mají vstup do USA zakázán.

Výjimka se vztahuje na osoby mladší 18 let, které mohou do USA cestovat i bez očkování.

Mohu cestovat do USA, když nemám třetí dávku očkování?

Ano. Američané považují očkování za dokončené, pokud máte dvě dávky vakcín Pfizer, Moderna a AstraZeneca, případně jednu dávku vakcíny Johnson&Johnson.

Dle informací z diskuze pod článkem není překážkou, když posilující třetí dávku nemáte. Také nevadí, když vám pas v mobilní aplikaci svítí červeně.

Je potřeba test na covid před cestou do USA?

Od 12. června 2022 ne. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí zrušilo povinnost předkládat před odletem negativní test nebo potvrzení o prodělání nemoci.

Povinnost byla zrušena prozatím na 90denní zkušební období.

Co mám dělat, když jsem během 3 měsíců před odletem prodělal(a) covid?

Prodělání covidu v průběhu maximálně tří měsíců před odletem nahrazuje pouze negativní test. Místo negativního testu můžete při odletu předložit potvrzení o prodělání nemoci, které splňuje dané podmínky.

Stále však musíte mít dokončené očkování.

Jsou v USA povinné respirátory?

V hromadné dopravě nejsou. Ve středu 20. dubna 2022 federální soud zrušil povinnost nosit respirátory, roušky či jinou ochranu dýchacích cest na palubě letadel, vlaků, autobusů a jiné veřejné dopravy. Americká vláda se proti tomuto rozhodnutí chystá odvolat.

Pravidla v jednotlivých státech se liší, v posledních měsících však dochází k jejich rozvolňování. Přesné podmínky najdete na webu AARP.org.

Musím se po příletu do USA nechat testovat?

Měli byste. Třetí až pátý den po příletu do USA byste opět měli podstoupit test na covid. Pokud bude výsledek pozitivní, musíte nastoupit do karantény.

Je možné vycestovat do USA na ESTA?

Ano. Od 8. listopadu 2021 to je možné. Cestovat můžete za obchodními účely i za turistikou.

Je možné na letištích v USA pouze přestoupit?

Ano. Musíte však splňovat stejné podmínky, jako byste cestovali přímo do USA. Mimo jiné to znamená dokončené očkování, negativní test ne starší 1 dne a schválenou cestovní registraci ESTA.

Musím být po příletu do USA v karanténě?

Nejspíše ne. Karanténa není po vstupu na území Spojených států amerických vyžadována, pokud byl váš test negativní.

Povinná karanténa hrozí pouze v případě, kdy budete mít pozitivní výsledek testu.

Aktuální zkušenosti z cest do USA najdete v diskuzi pod článkem.

Diskuze k článku (187)

@Olina: Dobrý den, jaro 2023 je až za dlouho – do té doby se podmínky mohou změnit. Takže těžko říct.

Pokud by platily podmínky, jako jsou nyní, tak by očkování platilo.

Odpovědět

S tim kovid testem bomba – jedem s klukem o prazdninach na 14 dni do NY a je klid, zadne nervy jestli den pred odletem nebude clovek v dupe::((

Odpovědět

@Mischell: Psala jsem do hotelu, kde máme být ubytování a tam mi potvrdili, že jsem fully vaccinated i v případě, že mi druhá dávka byla aplikována před více než rokem. Dle všeho tedy opravdu stačí 2 dávky.

Odpovědět

Zdravím,
letíme za 3 týdny do USA a vše ohledně dospělých osob je mi jasné, jak je to ale s neočkovanýma dětma, když test byl zrušen, musí ho mít nebo ne?

Děkuju za info

Odpovědět

@Honza: Ahoj Honzo, jak chápu podmínky já, tak ani děti test nepotřebují.

Odpovědět

Ahoj. Nema nekdo ted zkusenosti s prestupem v amsterodamu, jaka je fronta na tranzitu, kdyz se leti z prahy. Nejak se v ams nestiha pry a jsou fronty i na klasickem odbaveni. Da se projit tranzitem ted treba do hodiny? Letel ted nekdo behem posledniho tydne dvou? Diky

Odpovědět

Ahoj,
chtěl jsem se zeptat zdali mi stačí 2 dávky pfizer, i když už mám tečku červenou, a druhou dávku jsem dostal 13.8.2021.
Nikde jsem nenašel časový úsek platnosti v USA. Nebude vadit, že jsem tak dlouho po druhé dávce?
Letíme do LA přes Varšavu 19.7.2022

Odpovědět

@Lukáš: Ahoj, dvě dávky skutečně stačí.

Odpovědět

Dobrý den, prosím o informaci, zda pro cestu do USA stačí půl roku staré jednodávkové očkování od firmy Johnson & Johnson?
Díky moc

Odpovědět

@Pavla: Dobrý den – ano, stačí. Dokonce se to píše ve článku. :-)

Odpovědět

Ahoj, letím v červenci na týden od 23-30 do NY. Respektive jsem se rozhodl si splnit sen ze dne na den, zakoupil letenku. nějaké formuláře už mám, očkovaný jsem. Ale dál jsem asi v pasti. Co jsem se dozvěděl, musí být v jednom formuláři (modrý) adresa kde budu ubytován. Známé tam mám, ale nikdo nemá čas, takže musím volit hotel a ty ceny jsou teda hoodně raketové. Nemáte tip, kde nějak levně získat v centru ubytování? Nejlépe samostatný uzamykatelný pokoj. Vezu s sebou MPC (taková mašinka na skládání muziky) a nerad bych o něj přišel kdybych se ubytoval v nějakém hostelu kde je 6 lidí v jedné místnosti. Předem děkuji za tipy! Mějte hezký den :)

Odpovědět

@Vašek:
Jestli jedeš jen na dovču, tak to bez té mašinky přežiješ.

Pokud to známým nevadí, tak jejich adresu použít můžeš, bydlet pak můžeš jinde.
https://chcidoameriky.cz/tip-na-ubytovani-v-new-yorku-levny-hostel-slusny-hotel-a-neco-extra
https://chcidoameriky.cz/levne-ubytovani-v-usa-tipy-triky-a-zkusenosti-jak-na-hotely-a-motely

Odpovědět

Ahoj, po 20.10.2022 letíme do Los Angeles odkud vyplouvá loď na okružní plavbu do Mexika (Kiss Kruise XI). Letíme já – mám 3 dávky Pfizeru, syn 28 let – 1 dávka Johnson a dcera 13 let – neočkovaná. Mělo by být vše v pořádku nebo potřebuje syn 2 dávku Johnsona? U dcery je v pořádku, že není očkovaná? Vím, že se to ještě může změnit, ale jsou potřeba před odletem PCR Testy? Děkuji

Odpovědět

@Jan: od 12.června není test nutný. Toto platí na 90 dní od toho 12. června pak budou USA vyhodnocovat jestli tak nechají dál. Takže jaké budou podmínky v říjnu nikdo neví. Momentálně je pro vstup do USA očkování nutné. Dokončené očkováni se bere podle země vstupu tj. dle USA takže pfizer stačí 2 dávky. Ale jak říkám v říjnu může být jinak.

Odpovědět

Ahoj všem,
trochu v tom lítám očkování mám, chápu, že stačí dvě dávky. Ale teď jsem chytla covid a v 26 srpna máme odlétat, trochu mě straší, že jsem někde četla, že vás tam nemusí pustit pokud jste během 3 měsíců prodělal covid. Mám teda raději nejít na PSR teďka a jakože dělat že covid nemám? Předem děkuji za odpověď

Odpovědět

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s letem do USA bez očkování z důvodu kontraindikace? Mám mezinárodní certifikát o kontraindikaci, vše dle CDC. Děkuji

Odpovědět

Moc neumím Anglicky,je ten pohovor v pohodě?

Odpovědět

@Hana:
Kdyby ses neptala u článku o Covidu, ale zkusila ty o imigračce a diskuse u nich, tak by jsi věděla víc. Najdeš tam i rady, jak na to, když nejsi moc zdatný v ingliš.
https://chcidoameriky.cz/pohovor-s-imigracnim-urednikem-po-priletu-do-usa-vase-zazitky-a-zkusenosti
https://chcidoameriky.cz/imigracni-kontrola-v-usa-jak-ji-uspesne-projit
Něco v vlastní zkušenosti
https://chcidoameriky.cz/tak-trochu-jina-amerika-zkusenost-se-secondary-inspection-po-priletu-do-usa

Pohovor je v pohodě, když jsi v pohodě i ty.

Odpovědět

Ahoj,

letěl někdo poslední měsíc z Frankfurtu do NYC? I když nemusí být testy do USA, nepožadovali ho po Vás i tak v letadle?
Jak je to nyní s respirátory, jsou v letadle povinné?
Pak mám ještě dotaz, kupoval si někdo v USA neomezenou SIM s daty a druhý člověk se k němu připojil na hotspot?
Jde mi o to jestli je nutné kupovat dvě simky a případně, kde máte zkušenost, že je to nejlepší, klasicky v T-mobile?
A nikde se mi nepodařilo dohledat, ani tady nikdo neporadil, jak je to s doplňky stravy? Mohu si s sebou vzít třeba Omega 3 atd. v originálním balení?

Předem moc děkuji za jakoukoliv odpověď :))

Odpovědět

Ahoj,

Jsem 5 dni po očkováni druhé dávky, četl jsem, že plně očkovaný budu až 14 dní po druhé dávce, ale potřebuji letět nutně dříve… jak reálně kontrolují certifikáty? Koukají na to nebo zkontrolují jenom, že má člověk dvě dávky?

Díky!

Odpovědět

Zdravim chci se zeptat koncem zari a zacatek rijna mam v planu odletet do New Yorku a zajima me jestli mi bude stacit jedna davaka Johnson a pry se neco vyplnuje v letadle tak by me zajimalo co a prosim kdyz tak vice informaci dekuji za kazdou radu

Odpovědět
M

Ahoj, chtel bych se te zeptat na zkusenost z letu do ameriky ohledně očkování. Jak si dopadl, nekontrolovali tu zkrácenou délku očkování? Nebo si mel problém, že neuběhla cela délka 14dní po druhé dávce?

Díky za odoved

Marek

Odpovědět

Dobrý den, platí pořád že do USA není vyžadován antigenní ani PCR test? Nebo je lepší si udělat antigenní test den předem? Děkuji.

Odpovědět

1.7. let do USA, 30.8. let zpět. Při cestě tam jsem měla už víc jak půl roku prošlé dvě očkování, kontrola jen v Praze, testy nechtěli. Všechno v pohode. Letěla jsem přes Amsterdam, tam se vyplnil pred vstupem do letadla, letěla jsem Deltou, že jsem očkovaná, ten jejich formulář a cílová stanice Atlanta, imigracka už nic, jen co tam jedu.
Na cestě zpět už po mě nechtěl nikdo vůbec nic, opět letěla s Deltou přes Amsterdam.

Odpovědět

Zdravím…nevíte zda se v listopadu dostanu do NY když nemám žádné očkování?

Odpovědět

@Miroslav: pokud se nic nestane, a stát by se nemělo, tak určitě ne.

Odpovědět

Zdravím,

kolik vakcín je potřeba do USA? Máme dvě Pfizer, třetí ne. V tečce nám certifikát svítí už červeně. Je potřebná třetí dávka nebo ne? Na mzčr není uvedeno, kolik dávek je plná vakcinace. Na diskuzích se píše všude něco jiného.

Děkuji!

Odpovědět

@Zuzana:
Tak vakcína stačí jedna, není třeba to kombinovat. Amíci požadují dvě dávky u vícedávkových vakcín, případně jednu jednodávkovou. MZČR ti může být jedno, směroplatné je to, co požadují Amíci. Tečka je Amíkům také jedno, důležitý je doklad o prodělané vakcinaci dle jejich požadavků.

Odpovědět
M

Dobrý den, chceme v lednu 2023 letět do USA (pouze tranzit – Vídeň – Frankfurt – New York, pak pokračujeme do Kostariky) a nejsme očkováni. Prosím, máte někdo zkušenosti, zda a jak moc kontrolují covid pasy? Děkuji moc za odpověď.

Odpovědět

@Monika Vrbová:
Kontrolují to při odbavení na letišti. Pokud nemáš, neletíš. Podmínka očkování stále platí a to i pro tranzit, protože i při tranzitu vstupuješ na území USA.

Odpovědět
B

Dobrý den,
letíme 3. února do San Francisca. Očkování máme. Je stále potřeba mít negativní test na COVID-19? A stačí antigen nebo je nutný PCR test?
Děkuji,
Bohdana Glierová

Odpovědět

Ahoj,

při odletu do USA budu týden mít po druhé dávce, takže certifikát mít budu, kontrolují datum? QR kodem nebo je jim to uplně jedno? Letím z Prahy.

Odpovědět

@Danuse: myslim, ze musi byt 14 dni po, takze takhle to podminky nesplnuje. Ted se mi parkrat sice stalo, ze ani nekontrolovali v usa, ale neriskoval bych to….

Odpovědět

@OP jde mi spis o ceskou stranu, jestli koukaj na datum a pocitaj

Odpovědět

@Danuse:
Pokud letecká společnost “doručí” do USA někoho, kdo tam nemá co dělat (nemá ESTA, platné očkování, a pod.), tak jí ho Amíci nadělí zpět a ona ho musí dopravit pryč. Takže už při odletu se kontroluje vše, co je třeba. Žádný dopravce si to nechce u Amíků rozházet a v krajním případě přijít o povolení k letům do USA.

Odpovědět

Dobrý den, mám 3 dávky očkování a platnost 3.dávky ( dle Tečky) vypršela 9.1.2023. Mohu vytisknout certifikát v AJ a vycestovat? Letím z Vídně přes Londýn. Hledí se na počet dávek či jejich platnost? A je nutné v LA podstoupit test na covid mezi 3-5 dnem od příletu? Jak je to na zpět?

Odpovědět

Ahojte,

máme očkování 05/2021, obě dvě dávky Astra Ženeva. Letíme přes Londýn do Miami a San Juan. I bez boosteru jsme stále fully vaccinated?

Díky moc.

Odpovědět
P

Dobrý den,

jen pro můj klid. Letíme se synem / 14let/ do USA. Já mám dvě dávky očkování. Syn není očkován.
Dle informací nemusí mít test , když chce odletět, že? Pochopila jsem to dobře.
Moc děkuji za odpověď.
Notová

Odpovědět

@Jitka: Booster není potřeba, plné očkování jsou 2 dávky.

Odpovědět

@Danuse: to je riskantní, správně jsi plně očkovaná až v momentě, kdy uběhnou 2 týdny po 2. dávce.

Odpovědět

Dobrý den,
v červnu 2023 cestují dvě slečny do USA.Praha – New York – Tampa.
Oběma 15 let. Jedná má očkování plně, druhá ne.
Bez očkování dítě může vycestovat?Je potřeba čestné prohlášení o bezinfekčnosti?Má ho prý každá letecká společnost k vyplnění.
Je potřeba testy?
Mnohokrát děkuji za odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

@Dana: Dobrý den, Dano, u osob mladších 18 let není očkování potřeba. Testy také nejsou potřeba.

V americkém Senátu je teď novela zákona, která má od května zrušit povinnost být očkován. Ještě není nic schváleno, ale pravděpodobně poté odpadne povinnost očkování i u dospělých.

Odpovědět

@Petr Novák: Velmi děkuji za odpověď.Pomohla mi.

Odpovědět

Dobrý den,
pokud jsem se dočetl správně, tak povinnost očkování c-19 pro turisty byla schválena v USA s platností do 10.4.2023. Dá se tedy reálně předpokládat, že jako neočkovaný nebudu muset ani cestou ani v NY předkládat certifikát?

předem děkuji za odpověď

Odpovědět

@Pavel:
Předpokládat můžeš cokoliv, ať už reálně nebo nereálně. Směroplatné bude to, co oznámí US úřady. S plánem cesty bez očkování bych ještě počkal na ofiko informace.

Odpovědět
B

@Pavel: mužů se zeptat, kde najdu tuto informaci? Jaký je portál, prosím?

Odpovědět
B

Odkud jste prosím našel tuto informaci?

Odpovědět

Dobrý den, mám 2 vakciny Nuvaxovid-Novavax..očko 20.5.2022..v Tečce svítí již červeně..vloni jsem letěla do Atlanty a vyplňoval se jen formulář před vstupem do letadla, jinak nic nekontrolovali..je to v pohodě? V informacích od vás jsem se dočetla, že nevadí když už svítí červeně. Certifikát mám. Děkuji za odpověď.

Odpovědět

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jakou máte zkušenost s tím testováním se 3-5 dnů po vstupu do USA. Rozumím tomu tak, že je to jen doporučené, takže mě nikdo nebude moct nic říct, když to neudělám. Nebo jestli to vůbec někdo v praxi dělá?

Odpovědět

@<a rel="nofollow" href="#comment-206@Pavel: @Petr Novák: 370″>Pavel:
Prosimtě kde je tato informace ?! Prošel jsem tady snad všechny články, dokonce i mzv ale nenašel. @Pavel:

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.