COVID a cestování do USA 2022: Aktuální podmínky vstupu do země

Do USA je možné opět cestovat od 8. listopadu 2021, podmínkou je dokončené očkování a negativní test na covid. Dobrou zprávou je fakt, že po příletu do USA nečeká cestující karanténa.

COVID a cestování do USA 2022: Aktuální podmínky vstupu do země

Aktuální informace o podmínkách vstupu do USA najdete na webech americké ambasády a českého Ministerstva zahraničí. Článek byl naposledy aktualizován 20. dubna 2022, od té doby se podmínky mohly změnit.

Vstup do USA pro očkované osoby

Vycestovat do USA mohou pouze osoby se zcela dokončeným očkováním. To znamená obě dvě dávky (vakcíny Pfizer, Moderna, AstraZeneca), případně jedna dávka u vakcíny Johnson&Johnson. Ještě před nástupem do letadla bude nutné předložit certifikát stvrzující očkování – buď na papíře, nebo v digitální podobě s QR kódem třeba na displeji telefonu.

USA uznávají následující vakcíny: Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Covaxin, Covishield, BIBP/Sinopharm, Sinovac a Novavax/Covovax.

Vstup do USA pro neočkované osoby

Neočkované osoby (patří mezi ně i osoby s nedokončeným očkováním) mají vstup do USA zakázán.

Výjimka se vztahuje na osoby mladší 18 let, které mohou do USA cestovat i bez očkování.

Mohu cestovat do USA, když nemám třetí dávku očkování?

Ano. Američané považují očkování za dokončené, pokud máte dvě dávky vakcín Pfizer, Moderna a AstraZeneca, případně jednu dávku vakcíny Johnson&Johnson.

Dle informací z diskuze pod článkem není překážkou, když posilující třetí dávku nemáte. Také nevadí, když vám pas v mobilní aplikaci svítí červeně.

Je potřeba test na covid před cestou do USA?

Od 12. června 2022 ne. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí zrušilo povinnost předkládat před odletem negativní test nebo potvrzení o prodělání nemoci.

Povinnost byla zrušena prozatím na 90denní zkušební období.

Co mám dělat, když jsem během 3 měsíců před odletem prodělal(a) covid?

Prodělání covidu v průběhu maximálně tří měsíců před odletem nahrazuje pouze negativní test. Místo negativního testu můžete při odletu předložit potvrzení o prodělání nemoci, které splňuje dané podmínky.

Stále však musíte mít dokončené očkování.

Jsou v USA povinné respirátory?

V hromadné dopravě nejsou. Ve středu 20. dubna 2022 federální soud zrušil povinnost nosit respirátory, roušky či jinou ochranu dýchacích cest na palubě letadel, vlaků, autobusů a jiné veřejné dopravy. Americká vláda se proti tomuto rozhodnutí chystá odvolat.

Pravidla v jednotlivých státech se liší, v posledních měsících však dochází k jejich rozvolňování. Přesné podmínky najdete na webu AARP.org.

Musím se po příletu do USA nechat testovat?

Měli byste. Třetí až pátý den po příletu do USA byste opět měli podstoupit test na covid. Pokud bude výsledek pozitivní, musíte nastoupit do karantény.

Je možné vycestovat do USA na ESTA?

Ano. Od 8. listopadu 2021 to je možné. Cestovat můžete za obchodními účely i za turistikou.

Je možné na letištích v USA pouze přestoupit?

Ano. Musíte však splňovat stejné podmínky, jako byste cestovali přímo do USA. Mimo jiné to znamená dokončené očkování, negativní test ne starší 1 dne a schválenou cestovní registraci ESTA.

Musím být po příletu do USA v karanténě?

Nejspíše ne. Karanténa není po vstupu na území Spojených států amerických vyžadována, pokud byl váš test negativní.

Povinná karanténa hrozí pouze v případě, kdy budete mít pozitivní výsledek testu.

Aktuální zkušenosti z cest do USA najdete v diskuzi pod článkem.

Petr Novák

Diskuze k článku (149 komentářů)

@Marek:
Super Point ! Taky se chystáme do USA a těšíme jestli nám stačí 2 vakcinace z léta 2021 , která již bude v ČR neplatná, ale jak je to v USA? Někdo nějaká zkušenost? ‍♀️
Moc díky za radu!
M.

Odpovědět

Letíme 29.4., mám 2 dávky, booster nechci a nebude potřeba, viz. oficiální CDC stránky:
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/travelers/noncitizens-US-air-travel.html

Z toho důležité 2 odstavce:
Are You Fully Vaccinated for Travel to the United States?
You are considered fully vaccinated:

2 weeks (14 days) after your dose of an accepted single-dose vaccine
2 weeks (14 days) after your second dose of an accepted 2-dose series

If you don’t meet these requirements, you are NOT considered fully vaccinated to travel to the United States. A booster dose is not needed to meet this requirement.

A druhý:
If you are fully vaccinated but not up to date with your vaccines
RECOMMENDED
Stay home and self-quarantine for a full 5 days after travel.
Follow additional recommendations below for ALL travelers.

Odpovědět

Ahoj tak aktuálně nastupuju v Londýně do letadla , ráno ve Vídni se nás akorát zeptali jestli máme očkováni a test , řekl jsem ze mám prodělání a ani to nechtěli vidět !!V Rakousku všichni rousky , v Londýně skoro nikdo:-) no asi jiný svět :-) jinak všem, hlavně v klidu , covid se už moc neřeší !!čusan

Odpovědět

Potvrzení o prodělaném covidu po 10 dnech od pozitivního testu PCR na očkovacím portálu!!!!

Odpovědět

Tak už můžu říct vlastní zkušenost ze včera. Stačí ty dvě dávky i když jsou v té naší slavné tečce červené. Ukazujte EU certifikát i s testem (raději na papíře). Kámoš měl akorát problém trochu, že jel na prodělání do 90 dní a chtěli test i tak, který neměl, nakonec ho ale pustili když jsem upozornili že je to přímo na CDC (asi ani sami neví).

Odpovědět

Máte někdo zkušenost s testem po příletu do USA? Je potřeba někde předkládat výsledek? Ideálně bych na něj šla tak, aby mě výsledek do odletu nezastihl, tak zda je to reálné Díky.

Odpovědět

Ahoj. V červenci 2022 odlétáme na měsíc a půl do USA.
Je prosím po příletu do USA nutné 3. až 5. den podstoupit další test na covid ?
A když tam budeme skoro celý červenec a srpen, není vyžadováno od turistů nějaké testování na pravidelnější bázi ?
Máte prosím nějaké aktuální zkušenosti ?
Ještě mě napadá, dovoz standardních potravinových konzerv do USA (v rozumném množství) je povolen, že ano ?
Díky moc za odpověď. : )

Odpovědět

@Tomáš:
Záleží čemu říkáš standardní potravinová konzerva.
Jinak v USA jídlo normálně prodávají, není třeba ho vozit s sebou. Je to celkem vyspělá země.
https://chcidoameriky.cz/jake-potraviny-muzete-dovezt-do-usa-pro-osobni-ucely

Odpovědět

Ahoj, máte ještě někdo další zkušenost s cestou do USA a červenou tečkou? :) Díky! M

Odpovědět

Dobrý den , dnes jsme se vrátili z USA , nikdo po vás v USA test na covid po 3-5 dni nebude chtít , je to po příletu vůbec nezajímá , na imigracnim se jen ptají kam jedete a za jakým účelem , covid řeší aerolinky na check in v zemi odkud letite..my letěli z Vídně a paní se jen zeptala jestli jsme očkováni , ani ty papíry a žádnou českou stupidní tečku vidět nechtěla :-)

Odpovědět

Moc díky za info, my letime 12.5. do Las Vegas, tak potom také přidám naše zkušenosti.

Odpovědět

Ahoj, chtěl bych se zeptat zdali mám povolený vstup do USA v případě, že nemám posilovací dávku vakcinace na COVID a druhou vakcínu jsem dostal 1.7.2021. Jedná se o platný certifikát/vakcinaci potřebný pro vstup do USA? V aplikaci tečka mi již daný certifikát svítí červeně.
Díky za odpovědi

Odpovědět

Ahoj, letěli jsme 2.5. z Vídně s přestupem v Madridu. Ve Vídni nám kontrolovali certifikát o očkování ( ten už máme u nás jako červenou tečku), ale pro vstup do USA platí a potom kontrolovali potvrzení o negativním testu, měli jsme antigen z předchozího dne. Vše v pohodě. V Madridu znovu chtěli před nástupem do letadla tyto doklady vidět.

Odpovědět

@Lucka: Super! díky moc! :-)

Odpovědět

Chystám se za týden, je povinnost postoupit test na covid po  příletu 3-5 den, když se zdržím týden?
Bude ho vyžadovat letecká společnost před cestou na zpět?

Odpovědět

Dobrý den, již po x-té, ale také nás zajímá zda můžeme vynechat ten test po příletu. Letime na týden do NY. A také zda skutečně stačí na odlet JEN antigenni test… Díky

Odpovědět

@Michaela:
Ahoj, leteli sme do new yorku v apríli, stacil nam antigen, ktory sme si robili den pred odletom. Ziadny dalsi test po prilete sme si nerobili a ani od nás nebol vyzadovany pri odletele ani pocas pobytu. Leteli sme spolocnostou austrian.

Odpovědět

@Anička: dekuji !! ☺️

Odpovědět

Taky jsme už doma. Po příletu žádný test, žádná karanténa. Pravidla jsme měli přesně jak se píše na CDC. Plně očkovaný znamená dvě dávky i když jsou podle pravidel ČR propadlé.

Odpovědět

Dobry den, tez mam jiz neplatný ocko.
Dle informaci na MZ doporucuji pro cestu mit PLATNÉ očkování po celou do u cesty.
Uz se v ten info ztracim..
Na strankach cdc.org píšou že pro vstup na území USA chtej dokončené očkování 2.davkama ale nic o jeji platnosti
Dik za odpověď

Odpovědět

Dobrý den, čerstvá zkušenost z USA, JFK 6.-12.5.2022. Stačí 2 dávky očkování,pokud je dvoudávkové schéma /Pfizer/,vytisknout z Ocko.uzis.Nevadí, ze není booster a tečka svítí červeně,pustí vás. Kontrolují to jen v Praze,pak už ne. Test stačí antigenní 1den před odletem. Nutno vyplnit US CDC Contact Tracing Confirmation, buď v předstihu,nebo na přestupu.Potvrzení přijde emailem. K urychlení pomůže i registrovat se a vyplnit další informace na myverifly.com, je na to i aplikace.Pohovor s imigračním probíhá na přestupním letišti,v USA už ne. Kdo letí zpět do země, která vyžaduje test, konkrétně v NYC není vůbec žádný problém s testováním. Opravdu na každém rohu je pouliční stánek, který udělá antigen nebo pcr zdarma všem.Vyzkoušeno, prověřeno, letěli jsme zpět do Vídně,kde vyžadují booster,ten jsme neměli,antigen z NewYorku prošel bez problémů.Šťastnou cestu.

Odpovědět

@Lucie:
Dobry den s jakou společnosti jste letela?
Resim stejnou vec, bojim se ze budou mit v cr problém s propadlym ocko

Odpovědět

@Lucie:
Kudy jste letěli tam? Je mi divné, že píšeš “Pohovor s imigračním probíhá na přestupním letišti,v USA už ne. “, tohle doteď platilo v rámci Preclearance pro kanadská letiště a pro vybraná letiště v Karibiku, Irsku a letiště Abu Dhabi.

Odpovědět

@Venda: myslim ze v CR absolutne nevi nekolikrat jsem se presvedcila vsude na ofiko webech usa je dokoncene ockovsni a test o delce platnosti ci boostru neni rec.

Odpovědět

Pokud máte červenou aplikaci Tečka tak ji nikomu ani neukazujte. Mějte EU covid pass, kde se neřeší žádná platnost ale jen počet dávek. Pro USA podmínku plné vakcinace splňujete. Booster taky nepotřebujete, ani žádné karantény po příletu.

Odpovědět

Ahoj, mám na podzim letět do USA. Nemohu být ze zdravotních důvodů očkována. Mám mezinárodní certifikát. Do USA mohu jet, ale musím být po příletu sedm dní v karanténě? Nevíte jak to probíhá? Kde musím být v karanténě? Na hotelu u příbuzných nebo mi sami určí kde? Děkuji

Odpovědět

@Romana:
Amíci mají podmínky předně dané, takže i pravidla karantény budou jednoznačná. Dotaz bych směřoval na ambasádu nebo CBP. Rada odtud nemusí být přesná. Asi tu nebude moc lidí, s podobným problémem.

Odpovědět

@Michaela:
Ahoj, byla jsem teď také krátce v USA, test 3-5 den jsem neřešila a nikdo ho nechtěl, ani letecká spol zpet do ČR.

Odpovědět

Dobrý den,
máte někdo mustr jak vyplnit povinné formuláře týkající se Covidu při vstupu do USA?
Mám kompletní očkování a budu mít PCR test před odletem do USA, je potřeba i PCR test zpět z USA?
Letím Lufthansou 10.6.22
Děkuji

Odpovědět

Ahoj, ma prosim nekdo zkusenost, ze letel pouze s negativnim ANTIGENNIM testem? Pise se, ze by mel byt uznan PCR i antigen,ale zda ma nekdo osobni zkusenost. Diky.

Odpovědět

Ahoj podle toho co čtu tak na zpět z USA do ČR test nepotřebuji? Letíme z Orlanda přes NY,má někdo zkušenost?děkuji

Odpovědět

@Lenka: a testování před odletem zpět do ČR je potřeba?

Odpovědět

Dobrý den, o víkendu jsme se vrátili z New Yorku. Pokud to někomu pomůže, posílám naše zkušenosti s testy a kontrolami. Letěli jsme Praha-Frankfurt-New York. V Praze na letišti kontrolovali všechny dokumenty – Očkovací certifikát, Test, ESTA. A zároveň jsme museli uvést adresu ubytování v New Yorku. Na přestupu ve Frankfurtu jsme museli na opětovnou kontrolu dokumentů k extra přepážce, znovu kontrolovali to samé. Po kontrole jsme dostali nálepku na pas a byl nám vytištěn u gatu nový boarding pass. Po přistání v New Yorku už chtěli vidět jen pas, brali otisky a proběhl krátký pohovor.

Cestu zpět jsme měli stejnou trasou. Je třeba dát pozor na podmínky vstupu tranzitní země. Německo změnilo před měsícem covidové podmínku vstupu a platí u nich druhá dávka jen 9 měsíců a prodělání pouze 3 měsíce. To nám trochu zkomplikovalo plány a museli jsme na poslední chvíli ještě na 3. dávku očkování. V New Yorku jsme při odbavení tedy předložili jen očkovací certifikát a pasy a vše proběhlo bez problémů.

Odpovědět

@Kateřina: @Kateřina:
Dobrý den Katko,
tomu moc nerozumím, museli jste na 3. dávku, jen protože jste měli přestup v Německu a jinak by Vás tam nepustili?
Letíme stejnou trasu v září a a při letu zpět už nám 9 měsíců od 2 dávky vyprší, nestačí si prostě udělat při letu tam i zpět jen test? Děkuji za zprávu.

Odpovědět

My letěli 24.-25.5. Los Angeles –⁠ Mnichov –⁠ Praha a vůbec žádné covidové dokumenty se neřešily. Pouze po cestě do USA se kontrolovaly, a to jen ve Frankfurtu. V Praze v systému viděli, že jsme je nahráli na web Lufthansy přes “Digital document check”.

Odpovědět

Ahoj, letěl někdo z vás v poslední době s potvrzením o prodělání Covidu? Nevíme, zda stačí toto potvrzení, či ještě pozitivní test nebo další dokumenty. Děkuji

Odpovědět

Od 12. června 2022 je konečně zrušena povinnost předkládat před cestou do USA negativní test, která byla zavedena v lednu 2021. Prozatím se jedná o 90denní „zkušební období“, po němž bude vyhodnocena epidemiologická situace. Zdroj: CNN / CDC

Odpovědět

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli mi bude platit očkování z prosince 2021 když chci letět do USA na jaře 2023 nebo se musím nechat znovu očkovat.Děkuji Olina

Odpovědět
Avatar uživatele

@Olina: Dobrý den, jaro 2023 je až za dlouho – do té doby se podmínky mohou změnit. Takže těžko říct.

Pokud by platily podmínky, jako jsou nyní, tak by očkování platilo.

Odpovědět

S tim kovid testem bomba – jedem s klukem o prazdninach na 14 dni do NY a je klid, zadne nervy jestli den pred odletem nebude clovek v dupe::((

Odpovědět

@Mischell: Psala jsem do hotelu, kde máme být ubytování a tam mi potvrdili, že jsem fully vaccinated i v případě, že mi druhá dávka byla aplikována před více než rokem. Dle všeho tedy opravdu stačí 2 dávky.

Odpovědět

Zdravím,
letíme za 3 týdny do USA a vše ohledně dospělých osob je mi jasné, jak je to ale s neočkovanýma dětma, když test byl zrušen, musí ho mít nebo ne?

Děkuju za info

Odpovědět
Avatar uživatele

@Honza: Ahoj Honzo, jak chápu podmínky já, tak ani děti test nepotřebují.

Odpovědět

Ahoj. Nema nekdo ted zkusenosti s prestupem v amsterodamu, jaka je fronta na tranzitu, kdyz se leti z prahy. Nejak se v ams nestiha pry a jsou fronty i na klasickem odbaveni. Da se projit tranzitem ted treba do hodiny? Letel ted nekdo behem posledniho tydne dvou? Diky

Odpovědět

Ahoj,
chtěl jsem se zeptat zdali mi stačí 2 dávky pfizer, i když už mám tečku červenou, a druhou dávku jsem dostal 13.8.2021.
Nikde jsem nenašel časový úsek platnosti v USA. Nebude vadit, že jsem tak dlouho po druhé dávce?
Letíme do LA přes Varšavu 19.7.2022

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš: Ahoj, dvě dávky skutečně stačí.

Odpovědět

Dobrý den, prosím o informaci, zda pro cestu do USA stačí půl roku staré jednodávkové očkování od firmy Johnson & Johnson?
Díky moc

Odpovědět
Avatar uživatele

@Pavla: Dobrý den – ano, stačí. Dokonce se to píše ve článku. :-)

Odpovědět

Ahoj, letím v červenci na týden od 23-30 do NY. Respektive jsem se rozhodl si splnit sen ze dne na den, zakoupil letenku. nějaké formuláře už mám, očkovaný jsem. Ale dál jsem asi v pasti. Co jsem se dozvěděl, musí být v jednom formuláři (modrý) adresa kde budu ubytován. Známé tam mám, ale nikdo nemá čas, takže musím volit hotel a ty ceny jsou teda hoodně raketové. Nemáte tip, kde nějak levně získat v centru ubytování? Nejlépe samostatný uzamykatelný pokoj. Vezu s sebou MPC (taková mašinka na skládání muziky) a nerad bych o něj přišel kdybych se ubytoval v nějakém hostelu kde je 6 lidí v jedné místnosti. Předem děkuji za tipy! Mějte hezký den :)

Odpovědět

@Vašek:
Jestli jedeš jen na dovču, tak to bez té mašinky přežiješ.

Pokud to známým nevadí, tak jejich adresu použít můžeš, bydlet pak můžeš jinde.
https://chcidoameriky.cz/tip-na-ubytovani-v-new-yorku-levny-hostel-slusny-hotel-a-neco-extra
https://chcidoameriky.cz/levne-ubytovani-v-usa-tipy-triky-a-zkusenosti-jak-na-hotely-a-motely

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.