COVID a cestování do USA 2021: Aktuální podmínky pro vstup do země

Spojené státy vstup cizinců z Evropské unie pozastavily v lednu 2021. Do USA je možné opět cestovat od 8. listopadu 2021, podmínkou je dokončené očkování. Dobrou zprávou je fakt, že po příletu do USA nečeká cestující karanténa.

COVID a cestování do USA 2021: Aktuální podmínky pro vstup do země

Aktuální informace o podmínkách vstupu do USA najdete na stránkách americké ambasády a českého Ministerstva zahraničí. Od doby publikování tohoto článku mohlo dojít ke změně pravidel.

Cestování do USA je možné od listopadu 2021

Od 8. listopadu 2021 je možné opět cestovat do Ameriky za turistikou. Informaci nejprve oznámil deník New York Timesnásledně ji potvrdil český ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Vycestovat do USA mohou pouze osoby se zcela dokončeným očkováním, ještě před nástupem do letadla bude nutné předložit certifikát. Během tří dní před odletem do Spojených států navíc bude nutné podstoupit PCR test. Negativní výsledek testu bude nutné předložit.

Neočkovaní lidé budou mít vstup do USA zakázán.

Je možné vycestovat do USA na ESTA?

Je možné od 8. listopadu 2021. Od 25. ledna 2021 do 7. listopadu 2021 je zakázán vstup do USA nerezidentům ze zemí Schengenského prostoru (kam spadá i Česká republika), Spojeného království a Irska. K zákazu vstupu do země stačí, pokud jste v některé z těchto zemí pobývali před cestou do USA.

Od pondělí 8. listopadu 2021 se podmínky mění a vstup do země je povolen.

Jaké jsou výjimky pro vstup do USA?

Vstoupit do země mohou cizinci, kteří splňují podmínku národního zájmu (NIE). Bez ohledu na to, jestli mají schválenou ESTA nebo platné vízu.

Tyto podmínky jsou jasně definovány na stránkách americké ambasády. Zahrnují například cesty za účelem studia, výměnného pobytu, humanitární cesty, novinářské výjezdy nebo některé cesty vyššího managementu.

Cestovat za účelem turismu v tuto chvíli není možné. Povinnost získat výjimku se nevztahuje na některé držitele víz typu F, C1/D, M nebo K.

Kde požádat o výjimku NIE?

První podmínkou pro získání výjimky NIE je, že jste své vízum nebo cestovní registraci ESTA získali před 25. lednem 2021.

V takovém případě můžete poslat e-mail na adresu pragueesta@state.gov s předmětem “CONSIDERATION FOR NATIONAL INTEREST EXCEPTION – [Příjmení]”. E-mail pošlete alespoň tři týdny před plánovanou cestou, Američané si na odpověď vyhrazují lhůtu 15 dní.

E-mail musí obsahovat – vždy pro každou osobu samostatně:

  1. Sken stránky pasu s biologickými údaji
  2. Sken všech platných amerických víz
  3. U zaměstnanců by měl e-mail obsahovat dopis amerického zaměstnavatele, který uvádí, jakým způsobem žadatel poskytuje zásadní podporu kritické infrastruktuře.

Mám koupené letenky do USA, je možné tam nějak vycestovat?

Napřímo téměř jistě není. Pokud nejste rodinný příslušník amerického občana, nebo nemáte legální trvalý pobyt v USA, máte smůlu. Jestliže to váš tarif umožňuje, změňte si termín letenek.

Teoreticky existuje možnost vstoupit do USA skrze zemi mimo Schengenský prostor, na kterou se zákaz vstupu nevztahuje. V takovém případě o povolení vstupu na americké území rozhoduje imigrační úředník.

Počítejte s tím, že úředník bude zjišťovat, které země jste v uplynulých 14 dnech navštívili. Můžete zvážit možnost, že vycestujete do třetí země nezatížené omezeními, zůstanete v ní 14 dní a poté odcestujete do USA.

Je možné na letištích v USA pouze přestoupit?

Pravděpodobně ne. Výše popsaný zákaz vstupu do země se vztahuje i na případy, kdy cestující chce pouze na některém z amerických letišť přestupovat.

Při koupi letenek do různých vzdálenějších destinací tak doporučuji volit varianty s mezipřistáním mimo USA.

Petr Novák

Diskuze k článku (20 komentářů)

Ahoj. Takže jestli to ale dobře chápu, pokud skutečně strávím 14dní v zemi, pro kterou neplatí omezení, do Ameriky se následně jako turista dostanu? Děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Tomáš:
Je to možné. Ale je potřeba si uvědomit, že o vstupu vždy rozhoduje imigrační úředník.

Odpovědět

@franta: Rozumím. Takže by to chtělo něčí reálnou zkušenost, jestli je to možné… Je tu někdo takový? Děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Tomáš:
Taky jde o to, co tam plánuješ o dovče podniknout.
Pro trip 2020 jsme měli mít auto za 18.500,-, nyní je to samé auto za 96.000,-, nejlevnější auto je skoro za 33.000,-.
K tomu si přičti náklady na cestu do země mimo Schengen a 14ti denní pobyt v ní, plus standardní dovča ve Státech. A najednou je to cenově úplně jinde.
A i tak se ti může stát, že se to imigračnímu nebude líbit a pojedeš hned zpět.

Odpovědět
Avatar uživatele

Tak to vypadá, že to jde.
https://fb.watch/867FkV9uhm/
Zdeněk Jurásek z České asociace Route 66 jel přes Turecko a je tam.

Odpovědět

@Franta: Jasný, ty ceny jsem viděl, je to šílené, ale víme o tom a počítáme s určitými změnami, nyní nás opravdu zajímalo, jestli je reálné se tam dostat (situace se může razantně měnit, to je jasné). Díky za odpověď a video pana Juráska :).

Odpovědět

Čerstvá zpráva pro “amiky”.
USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie
Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

20. 9. 2021

Odpovědět

Zeptám se ,víte někdo jak “stará” nebo jak dlouho musíte čekat po 2hé dávce vakcíny? Budou zde nějaká omezení v tomto smyslu?

Mám namysli to, zda se případně člověk nebude muset očkovat 3tí dávkou pro splnění nějakých lhůt ? Někde jsem slyšel max 8 měsíců od podané 2hé dávky.

Díky Jakub

Odpovědět

@Franta:
Zajímavý článek k cenám za pujceni aut. Sice to pomalu klesá, ale podle NYT se to na před covid úroveň nevrátí. No uvidíme.

Odpovědět

Ahoj, nevíte náhodou někdo jak je to s planovaným otevřením hranic do usa kdy má být umožněno cestování pouze plně očkovaným, jak to tedy bude ale s dětma které očkovat zatím kvůli věku nejde ? U nás doma jsme očkovaní všichni od 15 let věku ale máme ještě mladší děti… Díky

Odpovědět

Teda musím říct, že by se Amíci s tím listopadovým otevřením mohli konečně vymáčknout. Takhle bez termínu je to oznámení dost k prdu.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dnes oficiální vyjádření, od 8.11.

Odpovědět

Kde jsi to našla ? Našel jsem jen informaci o listopadu, ale nikde jsem nenašel datum 8.listopadu 2021…..?

Odpovědět

No konečně. Letenky do NY koupený na 12. listopadu.

Odpovědět
Avatar uživatele

Komentář hned nad tebou, článek od Forbes

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.