Jste terorista? Hodláte v USA prodávat drogy? Odpověď si dobře rozmyslete!

Chystáte-li se do Spojených států amerických, musíte před odletem pravdivě vyplnit formulář ESTA. Ten mimo jiné obsahuje jednu zdánlivě nesmyslnou otázku.

Cestovní pas | © Petr Novák

Jste terorista?

Máte v úmyslu navštívit USA za účelem podněcování k teroru nebo nějaké jiné protiprávní činnosti? Jste členem nebo představitelem teroristické organizace v současné době identifikované ministerstvem zahraničí Spojených států amerických? Podílel(a) jste se někdy na perzekuci za přímého dohledu německé nacistické vlády, či jste se někdy zúčastnil(a) genocidy?

Naprostá hovadina, říkáte si. Opak je ale pravdou, otázka má své opodstatnění. Jste-li terorista a máte-li v USA za lubem něco nekalého, máte v zásadě dvě možnosti. Buď se do dotazníku přiznat (což je nesmysl) a nebo zalhat.

V případě, že vás však zatknou (třeba právě) za terorismus, budete souzen rovněž za lhaní do dotazníku, což je v USA trestný čin. To proto, že dokazování tohoto činu je mnohem snazší, než usvědčení třeba z podněcování k teroru.

Petr Novák

Diskuze k článku (1 komentář)

Teror ale musí prvně dokázat aby mohly uplatnit že lhal v dotazníku.. možná že jim ten bod poskytne více času ve vyšetřování ale jak to píšete tak mi to nedává smysl.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.