Jak nejlevněji poslat balík do USA

Česká pošta zdaleka není jediná společnost, přes kterou můžete z Česka poslat balík do Ameriky. Často levnější jsou kurýrní společnosti typu Fedex, DHL, TNT nebo DPD, případně internetoví zprostředkovatelé. Co je levnější?

Jak nejlevněji poslat balík do USA

Co lze a nelze poslat do USA 2021

Některé věci oficiálně nelze do USA poslat, ačkoliv občas k adresátovi dorazí. Pokud zásilku se zakázaným obsahem odhalí celníci, bude zničena.

 • Alkohol
  Zasílání alkoholických nápojů do USA poštou je přísně zakázáno, pivo a víno nevyjímaje. Pokud obsah alkoholu překračuje 0,5 % a odesílatel nemá příslušnou licenci, jde o vážný federální zločin.
 • Cigarety, doutníky a jiné tabákové výrobky
  Do USA je zakázáno posílat cigarety a žvýkací tabák, v omezené míře můžete zasílat doutníky.
 • Léky
  Pro osobní potřebu lze poslat léky, jejichž účinná látka není v USA zakázána. U léků na předpis radím přiložit potvrzení lékaře v angličtině.
 • Potraviny
  Zakázáno je posílat salámy, maso, mléčné výrobky, tvaroh a rychle se kazící potraviny. Poslat do USA poštou naopak můžete vánoční cukroví, cukrovinky, mouku, chleba nebo jiné pečivo.
 • Spreje
  Deodoranty, antiperspiranty, laky na vlasy, barvy ve spreji a veškeré jiné aerosoly se do USA nesmí posílat poštou.

Celní limit v USA pro poštovní zásilky činí 200 dolarů, u zásilek označených jako dárek (gift) je limit 100 dolarů. Při překročení této hodnoty bude vyměřeno clo, jehož výše se odvíjí od obsahu zásilky. Průměr je 5,63 %.

Jak vyplnit podací lístek do zahraničí a poslat balík do USA | © Petr Novák

Jak poslat balík do USA přes Českou poštu

Česká pošta nabízí několik služeb zaslání balíku do USA. Odlišuje je rychlost dodání, maximální hmotnost a cena. Tu jednoduše spočítate na webu pošty.

 • Obyčejná zásilka – ekonomická
  Přes tuto službu můžete do USA poslat dopis nebo menší balík do 2 kg, který nemá vyšší hodnotu. Doba dodání se pohybuje v rozmezí 10-15 dní.
 • Obyčejná zásilka – prioritní
  Rychlejší a dražší alternativa ekonomické zásilky, obvyklá doba dodání činí 5-9 dní. Zásilka smí vážit nejvýše 2 kg.
 • Obyčejný tiskovinový pytel – ekonomický
  Služba vhodná pro zaslání více zásilek pro jednoho adresáta. Nejvyšší přípustná hmotnost zásilky činí 30 kg, doba dodání je 10-15 dní.
 • Obyčejný tiskovinový pytel – prioritní
  Výrazně dražší varianta s termínem dodání 5-9 dní.
 • Standardní balík – ekonomický
  Klasický balík do USA s hmotností do 30 kg, pošta ho dopraví přibližně za 30-45 dní. Odesílatel má k dispozici potvrzení o podání balíku, připlatit si může za dodejku a dodání do vlastních rukou adresáta.
 • Standardní balík – prioritní
  Rychlejší varianta s vyšší cenou a zkrácenou dobou dodání 6-10 dní.
 • EMS – mezinárodní
  Nejrychlejší pošta do USA, balík je doručen 2-3 dny po příchodu do země určení. Maximální hmotnost zásilky je 30 kg.
 • Cenný balík – ekonomický
  Způsob, jak přes poštu do USA poslat peníze, šperky, zlato, drahé kovy nebo jiné cennosti. Nejvyšší povolená hmotnost balíku je 30 kg, doba doručení zásilky je 30-45 dní. Hodnota zásilky nesmí překročit 117 032 Kč.
 • Cenný balík – prioritní
  Předpokládaná doba doručení balíku je 6-10 dní, maximální udaná cena se neliší od ekonomické varianty.

Největší přípustné rozměry standardního balíku a cenného balíku do Spojených států amerických jsou 105 cm (délka) a 200 cm (součet délky a obvodu). K poštovní zásilce do USA musí být připojena jedna celní prohláška.

Srovnání cen poštovného za poslání balíku do USA | © Petr Novák

Jak poslat levně balík z ČR do USA bez pošty

Poštovní zásilky do USA lze poslat prostřednictvím kurýrní a zásilkové služby. Často jsou levnější než Česká pošta. Na českém trhu působí mj. společnosti DHL, DPD, Fedex, Geis, GLS, PPL, TNT a UPS.

Pro zásilkové společnosti je zákazník s jedním balíčkem moc malý, výhodnější je využít služeb zprostředkovatele. Ten si smluvně sjednává přepravu velkého množství balíků, za což získá slevu, kterou může přenést na zákazníka.

V praxi to funguje jednoduše. Zákazník na internetu vyplní formulář s údaji o balíku a vybere místo převzetí kurýrem. Poštovné zaplatí třeba kartou a zásilka do USA putuje s přepravní společností FedEx, TNT, GLS, nebo jinou.

Cena za poslání balíku se různí v závislosti na hmotnosti, rozměrech, udané hodnotě nebo doplňkových službách. Doporučuji si spočítat poštovné u všech společností včetně České pošty.

 • BalíkDoZahraničí.cz
  Poslat balíček do USA je možné jen se společností UPS, zákazník si může vybrat z variant UPS Expedited, UPS Express Saver a UPS Express. Poslední jmenovaná služba v nejlepším případě zajistí dodání následující pracovní den. Zdarma je pojištění do 2 500 Kč.
 • Teahouse Transport
  Společnost pocházející z ČR posílá přes smluvní partnery do USA balíky, zavazadla i celé palety. Pojištění balíku v hodnotě do 100 liber je zdarma.

Máte zkušenosti s některou z těchto společností? Recenze nebo jejich výhody a nevýhody můžete psát do diskuze.

Dotazy: Balík do USA

 • Jak napsat správně adresu do USA?
  Adresa se píše podobně jako u tuzemské pošty. Na prvním řádku se uvádí příjemce, pod ním ulice, město, ZIP kód s příslušným státem a dolů USA. Příklad najdete v článku jak správně napsat americkou adresu.
 • Kde seženu podací lístek pro zásilku do zahraničí?
  O podací lístek a celní prohlášení do USA požádejte pošťačku, nebo si ho stáhněte. Návod na vyplnění celního prohlášení je na webu pošty.
  U zásilek s hodnotou obsahu vyšší než 300 DTS (v roce 2016 odpovídá 10 183 Kč) se vyplňuje formulář CN 23, u zásilek s nižší hodnotou CN 22.

Diskuze k článku (101 komentářů)

Avatar uživatele

Podací lístek ani celní prohlášení stáhnout nejde. Musí se jít na poštu a říct si o adresní štítek pro cenný balík do zahraničí. Je to balík cca 5ti papírků. Nic se neotvira, netrha.. Vyplní se ten vrchní papír a propíše se to až dospod. Navrchu je podací, pod ním adresní, pak celní atd.. Pošťák to pak ještě potiskne (váha, datum, cena..) a odtrhne vrchní papír pro vás (na reklamaci, dohledání balíku..) a zbytek tam nalepi do fólie na balík..

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.