Jak nejlevněji poslat balík do USA

Česká pošta zdaleka není jediná společnost, přes kterou můžete z Česka poslat balík do Ameriky. Často levnější jsou kurýrní společnosti typu Fedex, DHL, TNT nebo DPD, případně internetoví zprostředkovatelé. Co je levnější?

Jak nejlevněji poslat balík do USA

Co lze a nelze poslat do USA 2017

Některé věci oficiálně nelze do USA poslat, ačkoliv občas k adresátovi dorazí. Pokud zásilku se zakázaným obsahem odhalí celníci, bude zničena.

 • Alkohol
  Zasílání alkoholických nápojů do USA poštou je přísně zakázáno, pivo a víno nevyjímaje. Pokud obsah alkoholu překračuje 0,5 % a odesílatel nemá příslušnou licenci, jde o vážný federální zločin.
 • Cigarety, doutníky a jiné tabákové výrobky
  Do USA je zakázáno posílat cigarety a žvýkací tabák, v omezené míře můžete zasílat doutníky.
 • Léky
  Pro osobní potřebu lze poslat léky, jejichž účinná látka není v USA zakázána. U léků na předpis radím přiložit potvrzení lékaře v angličtině.
 • Potraviny
  Zakázáno je posílat salámy, maso, mléčné výrobky, tvaroh a rychle se kazící potraviny. Poslat do USA poštou naopak můžete vánoční cukroví, cukrovinky, mouku, chleba nebo jiné pečivo.
 • Spreje
  Deodoranty, antiperspiranty, laky na vlasy, barvy ve spreji a veškeré jiné aerosoly se do USA nesmí posílat poštou.

Celní limit v USA pro poštovní zásilky činí 200 dolarů, u zásilek označených jako dárek (gift) je limit 100 dolarů. Při překročení této hodnoty bude vyměřeno clo, jehož výše se odvíjí od obsahu zásilky. Průměr je 5,63 %.

Jak vyplnit podací lístek do zahraničí a poslat balík do USA | © Petr Novák

Jak poslat balík do USA přes Českou poštu

Česká pošta nabízí několik služeb zaslání balíku do USA. Odlišuje je rychlost dodání, maximální hmotnost a cena. Tu jednoduše spočítate na webu pošty.

 • Obyčejná zásilka – ekonomická
  Přes tuto službu můžete do USA poslat dopis nebo menší balík do 2 kg, který nemá vyšší hodnotu. Doba dodání se pohybuje v rozmezí 10-15 dní.
 • Obyčejná zásilka – prioritní
  Rychlejší a dražší alternativa ekonomické zásilky, obvyklá doba dodání činí 5-9 dní. Zásilka smí vážit nejvýše 2 kg.
 • Obyčejný tiskovinový pytel – ekonomický
  Služba vhodná pro zaslání více zásilek pro jednoho adresáta. Nejvyšší přípustná hmotnost zásilky činí 30 kg, doba dodání je 10-15 dní.
 • Obyčejný tiskovinový pytel – prioritní
  Výrazně dražší varianta s termínem dodání 5-9 dní.
 • Standardní balík – ekonomický
  Klasický balík do USA s hmotností do 30 kg, pošta ho dopraví přibližně za 30-45 dní. Odesílatel má k dispozici potvrzení o podání balíku, připlatit si může za dodejku a dodání do vlastních rukou adresáta.
 • Standardní balík – prioritní
  Rychlejší varianta s vyšší cenou a zkrácenou dobou dodání 6-10 dní.
 • EMS – mezinárodní
  Nejrychlejší pošta do USA, balík je doručen 2-3 dny po příchodu do země určení. Maximální hmotnost zásilky je 30 kg.
 • Cenný balík – ekonomický
  Způsob, jak přes poštu do USA poslat peníze, šperky, zlato, drahé kovy nebo jiné cennosti. Nejvyšší povolená hmotnost balíku je 30 kg, doba doručení zásilky je 30-45 dní. Hodnota zásilky nesmí překročit 117 032 Kč.
 • Cenný balík – prioritní
  Předpokládaná doba doručení balíku je 6-10 dní, maximální udaná cena se neliší od ekonomické varianty.

Největší přípustné rozměry standardního balíku a cenného balíku do Spojených států amerických jsou 105 cm (délka) a 200 cm (součet délky a obvodu). K poštovní zásilce do USA musí být připojena jedna celní prohláška.

Srovnání cen poštovného za poslání balíku do USA | © Petr Novák

Jak poslat levně balík z ČR do USA bez pošty

Poštovní zásilky do USA lze poslat prostřednictvím kurýrní a zásilkové služby. Často jsou levnější než Česká pošta. Na českém trhu působí mj. společnosti DHL, DPD, Fedex, Geis, GLS, PPL, TNT a UPS.

Pro zásilkové společnosti je zákazník s jedním balíčkem moc malý, výhodnější je využít služeb zprostředkovatele. Ten si smluvně sjednává přepravu velkého množství balíků, za což získá slevu, kterou může přenést na zákazníka.

V praxi to funguje jednoduše. Zákazník na internetu vyplní formulář s údaji o balíku a vybere místo převzetí kurýrem. Poštovné zaplatí třeba kartou a zásilka do USA putuje s přepravní společností FedEx, TNT, GLS, nebo jinou.

Cena za poslání balíku se různí v závislosti na hmotnosti, rozměrech, udané hodnotě nebo doplňkových službách. Doporučuji si spočítat poštovné u všech společností včetně České pošty.

 • Delibarry.com
  Delibarry do USA zprostředkuje přepravu balíku o hmotnosti do 40 kg, zákazníkovi vybere nejvýhodnější z přepravních společností FedEx, dpd, InTime a GLS. Zásilka je zdarma pojištěna do částky 5 000 Kč, poštovné lze zaplatit kartou, bankovním převodem, nebo službou PayPal.
 • Allpacka.cz
  Zprostředkovatel s vtipným logem nabízí poslání balíku do USA přes služby UPS Express Saver, UPS Expedited, TNT Express a TNT Economy. Nejrychlejší varianta slibuje dodání v rozmezí 1-2 pracovní dny.
 • BalíkDoZahraničí.cz
  Poslat balíček do USA je možné jen se společností UPS, zákazník si může vybrat z variant UPS Expedited, UPS Express Saver a UPS Express. Poslední jmenovaná služba v nejlepším případě zajistí dodání následující pracovní den. Zdarma je pojištění do 2 500 Kč.
 • Teahouse Transport
  Společnost pocházející z ČR posílá přes smluvní partnery do USA balíky, zavazadla i celé palety. Pojištění balíku v hodnotě do 100 liber je zdarma.

Máte zkušenosti s některou z těchto společností? Recenze nebo jejich výhody a nevýhody můžete psát do diskuze.

Dotazy: Balík do USA

 • Jak napsat správně adresu do USA?
  Adresa se píše podobně jako u tuzemské pošty. Na prvním řádku se uvádí příjemce, pod ním ulice, město, ZIP kód s příslušným státem a dolů USA. Příklad najdete v článku jak správně napsat americkou adresu.
 • Kde seženu podací lístek pro zásilku do zahraničí?
  O podací lístek a celní prohlášení do USA požádejte pošťačku, nebo si ho stáhněte. Návod na vyplnění celního prohlášení je na webu pošty.
  U zásilek s hodnotou obsahu vyšší než 300 DTS (v roce 2016 odpovídá 10 183 Kč) se vyplňuje formulář CN 23, u zásilek s nižší hodnotou CN 22.

Diskuze k článku (20 komentářů)

Mé zkušenosti – cokoliv je lepší než ČP. Už jsem vyzkoušela relativně novou službu Delibarry a nemůžu si stěžovat.:-) Dokonce slibují doručení balíku do USA do 72 hodin (https://www.delibarry.com/cz/kam-dorucujeme/balik-do-usa ) – to je oproti v tabulce uvedeným 7 – 14 dnům docela rozdíl…

Odpovědět
Luci (18)
28.9.2016
13:01

Ahoj :) tak ja nevím, ale rok zpátky jsem posílala do Chicaga 2kg balík kamarádce a vyplnovala jsem klasicky podaci lístek a bez celního prohlášeni a balík byl úspěšně doručen :)

Jinak by me zajímalo jak je to v opačném směru USA do ČR kdy by někdo chtěl poslat balík jen s „candy“ tam by se clo platit nemělo ne? Dekuji za připadne odpovědi a tipy :)

Krásný den

Odpovědět
Petr Novák (1957)
28.9.2016
20:13

@Luci: Ahoj, mrkni na článek Kdy se platí clo a DPH. :-)

Odpovědět
Marek (1)
17.1.2017
8:03

Dobrý den,
jestli jsem to pochopil správně tak do USA je zakázáno doručovat alkohol klasickou poštou. Vztahuje se to i na kurýrní služby jako FedEx, UPS apod. ?

Díky za odpověď
Marek

Odpovědět
Petr Novák (1957)
17.1.2017
10:46

@Marek: Dobrý den, Marku, zákaz se vztahuje i na FedEx, UPS a další podobné služby. Obvykle mají v podmínkách, že alkohol přepravují jen subjektům s licencí pro prodej alkoholu.

Odpovědět
Lubomír Tomandl (1)
17.1.2017
15:03

Ahoj, máte prosím Vás někdo opačnou zkušenost, kdybych chtěl poslat balík z New Yorku do ČR? Chystám nakoupit nějakou hudbu LP, CD, tak abych to nemusel vláčet letadlem.
Předem děkuji za odpověď.
Luboš

Odpovědět
Franta (1705)
17.1.2017
15:16

@Lubomír Tomandl:
Tak to potom – https://chcidoameriky.cz/dovoz-z-usa-jake-jsou-povolene-limity-pro-dovoz-a-kdy-se-plati-clo-a-dph
K ceně věcí si připočti poštovné a podle částky počítej s clem a DPH.

Cenu poštovného z USA najdeš na https://postcalc.usps.com/. Až to přijde, tak ti to pošta buď doručí nebo ti dají vědět, že je to u nich a máš doplatit za clo/DPH. https://www.ceskaposta.cz/rady-a-navody/ocekavate-zasilku-ze-zahranici

Jak je to u zásilkových služeb nevím, ale asi to bude obdobné, jako u České pošty.

Odpovědět
Miroslav Fuks (1)
18.1.2017
4:01

Já mám výborné zkušenosti z novou ryze českou http://www.shiptoworld.cz.
Posilají tam i zpět a dá se s nimi domluvit. Cenu přepravy si hned spocitám na kalkulačce, což je normalni všude, ale ty ceny jsou fakt dobré.
Umí všechny hlavni přepravce, ale ja přepravuju podle ceny.

Odpovědět
Petr Novák (1957)
18.1.2017
10:49

@Lubomír Tomandl: Kamarád před časem řešil něco podobného, koupil si v USA moc suvenýrů a chtěl si je poslat poštou. Nakonec to vyšlo tak draze, že si ve Walmartu raději koupil další kufr a připlatil si za dodatečné zavazadlo.

Odpovědět
Lenka (1)
5.2.2017
11:03

Dobrý den,
nevíte, jak dlouho může ležet balík v USA na tzv. Vyměňovací poště? 19.1. jsem poslala do USA prioritně balík s dobou dodání 6 – 10 dní, balík byl v USA 25.1., ale stále leží na vyměňovací poště. 26.1. jsem poslala druhý balík, v USA byl 29.1., ale také je stále na vyměňovací poště.

Odpovědět
Martin (1)
13.2.2017
11:12

Ahoj lidi, chci se zeptat jestli tu ma nekdo jasno v tom, jak to je s tim cenovym limitem pro darky – proc by vubec nekdo chtel poslat balik jako „gift“ (limit 100USD) kdyz normalni balik ma limit 200 … Pro me je to prave kriticky rozdil – chci poslat neco v cene okolo 140$

Odpovědět
Mesi (323)
14.2.2017
23:19

@Martin: Do castky uvedene jako limit pro darek se neplati DPH. Platit se bude z castky presahujici. Nutno oznacit jako dar a rozhodne nevyhazovat uctenku. Celnici mohou vec ocenit na vyssi nebo i nizsi cenu. V pripade vyssi casky se uctenka hodi.

Odpovědět
Ing.Milan Vašíček (1)
23.2.2017
16:25

Dobrý den, chci poslat svému příteli do USA akustickou 9strunnou kytaru. Jaký je, dle Vás, nejlepší postup ? Odpověď prosím do e-mailu. Děkuji.

Odpovědět
Petr Novák (1957)
23.2.2017
17:56

@Ing.Milan Vašíček: Dobrý den, v článku jsou odkazy na zprostředkovatele. Tam vyplníte formulář, vyberete si nejlevnějšího/nejvýhodnějšího přepravce a on zařídí dopravu.

Odpovědět
Veronika (1)
23.2.2017
18:35

Dobrý den,
chci poslat těhotné kamarádce Rennie, proti pálení žáhy. Myslíte, že to můžu v tiskopise uvést nebo se raději nezmiňovat? Nebude s tím problém při neuvedení? Předem děkuji za odpověď,
Veronika

Odpovědět
Petr Novák (1957)
23.2.2017
21:00

@Veronika: Dobrý den, Veroniko, problém by to být neměl. Nicméně Rennie se prodává běžně třeba na Amazon.com, asi by bylo jednodušší a levnější, když by si ho kamarádka objednala z něj. :-)

Odpovědět

Dobrý den,
nevíte někdo, jak je to s kondenzovanými mléky v tubě a nealko nápoji v plastových lahvích? Někde jsem četla, že nápoje v plastu nejsou povolené pro leteckou přepravu a že mléčné výrobky se posílat taky nemají. Chápala bych, že třeba takový jogurt nebo tvaroh by byl problém, ale mléko v tubě, které vydrží 3-6 měsíců i bez ledničky? Balík jsem poslala do Ameriky ČP jako ekonomický (doručen by měl být do 45 dní) a jednotlivé položky u něj zřetelně uvedla. Je šance, že to v pořádku dojde nebo s tím bude problém na celnici? V případě, že bude problém, zničí se celá zásilka nebo se odešle zpět odesílateli (mně)? V balíku jsem poslala více věcí, proto bych byla asi mrzutá, kdyby byla celá zásilka zničena, když by se ty „problémové věci“ daly z balíku vyndat a poslat balík bez nich. Díky moc za odpověď.

Odpovědět
Franta (1705)
26.3.2017
20:45

@Jana:
Balík už je na cestě, takže je pozdě řešit, co a jak. Počkej, jestli dojde a uvidíš. Pak dej vědět pro ostatní. Na stránkách cbp.gov a fda.gov se můžeš podívat, co se dovážet smí a co ne.

Odpovědět
Mira (1)
8.4.2017
19:41

K článku. Ušetřit za poslání balíku do USA nelze díky bezplatné Zákaznické kartě České pošty. Na zásilky do zahraničí se žádná sleva nevztahuje. Sleva se vztahuje jen na některé tuzemské služby při zaslání, ale ne na všechny.

Jinak tento portál je super se spoustou užitečných informací.

Odpovědět
Petr Novák (1957)
10.4.2017
22:04

@Mira: Ahoj Míro, díky za upozornění. Chybu v článku jsem opravil.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.