Vánoce v Americe jsou tak pestré, jak je různorodé složení obyvatelstva. Asi v žádné jiné zemi světa se neslaví Vánoce tolika různými způsoby jako ve Spojených státech amerických. A nás může těšit, že svou stopu v USA zanechali Češi.
Obsah článku
Zajímavosti o Vánocích v USA
- Vánoční stromky se v USA prodávají přibližně od roku 1850. Jejich pěstování a prodej živí kolem 100 000 lidí, stromky se pěstují v 21 000 lesoškolkách napříč Spojenými státy. Průměrné stáří vánočního stromečku je 7 let.
- V USA se uživí kolem 20 000 profesionálních Santa Clausů, kteří pravidelně absolvují školení, aby si i přes tlak okolí zachovali veselé vystupování. Santové jsou rovněž školeni, aby si nebrali od rodičů peníze před zraky dětí a aby se vyhnuli konzumaci česneku nebo cibule.
- Vánoce stojí za celou šestinou celoročních tržeb obchodů v USA.
- Oficiálním státním svátkem se Vánoce v USA staly až 26. června 1870.
- Prvním americkým státem, který uznal Vánoce jako svátek, byla v roce 1836 Alabama, posledním byla v roce 1907 Oklahoma.
- Zdroje o prvním vánočním stromku v Bílém domě se různí. Dle jednoho tradici zavedl v roce 1856 prezident Franklin Pierce, druhé uvádí rok 1889 a prezidenta Benjamina Harrisona.
- Tradice rozsvěcení vánočního stromečku v Bílém domě začala v roce 1923 za prezidentování Calvina Coolidge. Stromek je každý rok zdoben v jiném stylu pod patronátem první dámy, od roku 1970 má místo v Modré místnosti.
- Nejvyšší vánoční stromek v historii byl v prosinci 1950 vystaven v obchodním centru Northgate Shopping Center v Seattlu. Nazdobená douglaska tisolistá měřila 221 stop (67,36 metru).
- Tradičními barvami vánoc jsou zelená, červená a zlatá. Zelená značí život a znovuzrození, červená symbolizuje krev Ježíše Krista a zlatá reprezentuje světlo a bohatství.
- Americké domy jsou během Vánoc osvětleny a ozdobeny cesmínou, popcornovými provazy, cukrovými hůlkami a kýčovitými Santa Clausy. Každý Američan za vánoční výzdobu utratí v průměru $2706 397 Kč ročně.
- Tradičním vánočním jídlem je v USA pečený krocan s bramborovou kaší a omáčkou gravy. Jako dezert se obvykle podává dýňový koláč, pekanový koláč nebo ovocný vánoční pudink (zcela odlišný od toho našeho).
- Santa Clause nevymyslela Coca Cola, pouze pomohla rozšířit povědomí o něm. Obrázky fousatého chlapíka v červeném kožichu se objevovaly dlouho předtím, než ho Coca Cola začala používat v reklamách.
- V USA jsou tři obce pojmenované Santa Claus: v Arizoně, Georgii a v Indianě. Na Aljašce navíc leží městečko North Pole (Severní pól).
- Všechny americké dopisy adresované Santa Clausovi dorazí do městečka ve státě Indiana, kde má své muzeum. Na dopisy obdržené do 21. prosince Santa a jeho elfové odpoví, psát můžete na Santa Claus, PO Box 1, Santa Claus, IN 47579, USA.
- Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD) během Vánoc americké děti informuje o aktuálním výskytu Santa Clause. Hezká tradice vznikla omylem. V roce 1955 obchod Sears otiskl v reklamě špatné číslo hračkářství v Colorado Springs, kam mohly děti telefonovat svá vánoční přání. Děti se omylem dovolaly veliteli vzdušné obrany USA Harrymu Shoupovi, který ochotně odpovídal na dotazy o aktuální poloze Santy.
- Havajské Vánoce jsou bez sněhu. Santa Claus připlouvá na surfu nebo na lodi na Waikiki Beach, ulice zkrášlují nazdobené palmy a štědrovečerní večeře se podává venku. Santa Claus se na Havaji jmenuje Kanakaloka.
- V Pensylvánii leží město Betlehem s 75 000 obyvateli. Kolem roku 1741 ho založili Moravané, členové církve se hlásí k Jednotě bratrské ze zemí Koruny české a k odkazu Husitů.
Diskuze k článku (2)
Tam už jsem byla a všechno jsem dodržovala
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jaké jsou zvyky a tradice v Nevadě